Translate

Wednesday, 28 December 2011

Судир?!
Незнам дали внимавате што се случува но иако можеби медиумите се повеќе го вадат ова од пропорции едно е сигурно, односот меѓу Allegri и Pato во најмала рака не е идиличен!
Баш напротив... Во последното интервју на Pato, Allegri беше на повеќе места споменет во несоодветна конотација.
Почнаа и да се шират шпекулации како за едниот така и за другиот. Во која насока одат Вашите размислувања...?
Треба да се има нешто на памет, договорот на Allegri (и покрај најавите дека е прашање на време) СЕУШТЕ не е продолжен и важи САМО до ова лето!
Од друга страна Pato јавно објави дека Barbara B. уште лани била во неговата родна куќа во Бразил и била претставена пред неговите родители а се шпекулира и дека Barbara B. е во бремена состојба, нешто на што Pato само малку се насмевна и ја смени темата на разговор.Saturday, 24 December 2011

Auguri di Buon Natale!А така изгледаше сето тоа зад сцената :)

Tuesday, 20 December 2011

Кон освојување на Sant'EliaВо забрзано темпо пред паузата за празниците. Веќе вечерва Milan гостува на Sant'Elia кај Cagliari. Бившиот тим на нашиот тренер, тимот во кој тој си ја изгради репутацијата (две години по ред избран за најдобар тренер во Италија, пред Мурињо) која му овозможи трансфер во Milan. Max предупредува дека Cagliari се незгоден противник и треба да се направи уште еден, завршен финиш пред зимската пауза. Останатите 2 тима на првенствената табела утре играат еден против друг па со било кој резултат од тој дуел доколку Milan оствари победа во Cagliari ќе профитира! Затоа оваа шанса мора да се валоризира!
Во нашиот тим сеуште има претумбации и проблеми со повредени. Zambrotta и Abbiati се вратија во тренажен процес но не и Abate. Средниот ред веќе подолго време е без Gatusso и Flamini а во нападот во аут е Cassano до крајот на сезоната. Mexes конечно стартуваше од првата минута викендов против Siena но се чини вечерашниот натпревар ќе го започне од клупата, сеуште не е доволно подготвен за 2 натпревари во серија. Иако има 1-2 непознаници Gazetta го прогнозира ова:Од евентуалното (не) играње на Mexes ќе зависи и распоредот на останатите тројца (покрај TS) во одбраната. Јас лично не верувам дека Zambro eдноставно ќе влета од болница во стартните 11. Другата непознаница се однесува на партнерот на Zlatan во нападот. Ако нешто е повеќе од сигурно тоа е четворката во средниот ред.
Значи сигурно но и внимателно до нови 3 бода. Да ја затвориме со победа во гости годината во која на San Siro не претрпивме ниту еден единствен пораз во Serie A.
Forza Milan!!!

Saturday, 17 December 2011

Milan - Siena


По завршувањето на ждребот за дуелите во ЛШ и ЛЕ (кој за што си е кадарен) и одличниот двомеч кој не' очекува во Февруари против пулените на Wenger, со мисли и дела се враќаме на домашно тло. А таму ја пречекуваме Siena.
Меч кој сам по себе наметнува императив победа од повеќе аспекти. Сеуште го бркаме Juventus а веќе подолго време и Udinese. По нагазувањето на лушпата од банана на Renato Dall'Ara во Болоња едноставно не смееме да си дозволиме нов луксуз! Има уште 2 натпревари до паузата и тие 6 бода кои предвреме се вкалкулирани мораме и реално да ги
евидентираме на нашето конто. Siena не е екипа од која Milan треба да справува, нивната стратегија на San Siro ќе започне со „паркирање на автобусот“ и обид да се направи нешто преку контри и полуконтри. Имаат незгодни фудбалери во нападот (Desttro и Caliao) и брзи фудбалери за контри (Mannini). Сепак разликата во класи е повеќе од очигледна и треба да ја наметнеме нашата игра од самиот старт.

Во редовите на тимот од Milanello во последните неколку дена се случи една вистинска мини криза во во задните редови. Antonini и Abate се повредија и им се приклучија на веќе повредените Zambrotta, Nesta, Yepes (2 ипол месеци) и Abbiati. На последниот тренинг се пожали на повреда и Amelia па иако сега се чувствува подобро сеуште постои реална можност денес против Siena на голот да застане и Flavio Roma, третиот голман. Исто така на десната бековска позиција има реални изгледи да стартува момчето од Primavera, Mattia De Sciglio. Ова пред се зависи од тоа колку Sexy Mexy е подготвен да стартува во срцето на одбраната по операцијата на коленото. Доколку Mexy застане покрај TS тогаш Bonera ќе се најде на таа бековска позиција. Другата варијанта би била со Bonera централно а десно De Sciglio. Јас лично би сакал една трета варијанта како микс од претходните две, веќе погодувате.

На левата бековска позиција по сплет на околности кои беа погоре наведени ќе добие нов старт Taye Taiwo, фудбалерот кој е на излезната врата од Milanello и го повиши својот глас во последните неколку дена во интервју во кое изјави дека веројатно ќе го напушти клубот бидејки не добива доволно шанси за игра. Епа кога јавно бараш шанси за игра подобро прикажи квалитет кога ќе добиеш шанса! Веројатно последниот воз за Taye.

Средниот ред и нападот се константни, најголема позитива е враќањето на вториот стрелец во тимот (секогаш сакам да го потенцирам ова J ) Antonio Nocerino. Напред по бледите изданија на Pato, Max повторно ќе го избере тоа што е најдобро за тимот и ќе му даде шанса на Binho во стартните 11. Значи ќе има нервози пред противничкиот гол J

Графички прикажано тоа би изгледало вака:
Udinese гостува во Рим па имаме реални шанси да ќариме нешто после ова коло. Одиме на победа, како и секогаш.
Forza Milan!!!

Tuesday, 13 December 2011

Giorgio Armani на италијанскиот фудбал

Сторија на James Horncastle, спортски аналитичар, експерт чии текстови се објавувани во Blizzard, Champions magаzine и FourFourTwo. Текстот што следи е објавен во Fox.


Allegri brings flare to fashionable Milan

Max Allegri has been described as the Giorgio Armani of Italian football.
James Horncastle
Updated Dec 9, 2011 3:24 PM ETMax Allegri might be a “handsome man” with the looks of a “film star” according to Milan owner Silvio Berlusconi, but aside from his penchant for dressing so elegantly on the sidelines in a suit designed by club sponsors Dolce & Gabbana, he claims not to be a dedicated follower of fashion, at least, that is when it comes to football.

Fashion statement: Allegri has made subtle changes to AC Milan's style of play.

Fads pass. Trends come and go. The game, in essence, remains familiar. “You still play on a pitch that’s 65m by 105m like a century ago,” he told Il Corriere della Sera. “Some things have changed: the training methods, the physique of the players because 14-year-old boys are taller today than they were 20 years ago, but in the end football is always the same. The No 10 is coming back, the deep-lying playmaker is back and wingers are back too.”

Old hat. Out of date. Allegri is neither of those things. His style is deliberately understated. Take for example the way he has made Milan evolve this season. The champions still play the same system, a 4-3-1-2, with more or less the same personnel, but Allegri has made a number of subtle alterations to it.

La Gazzetta dello Sport has even gone so far as to claim that he is the Giorgio Armani of football, recalling how the designer made his name in the fashion industry in the 1970s by deconstructing the jacket. Armani either discarded or modified elements that had once been considered fundamental to its assembly from the shoulder pads and lapels to the lining and the buttons. In doing so, he created a “relaxed, informal, less fitted” garment.

This is what Allegri has set out to achieve at Milan, a less functional outfit with more flow to their play. Odd then that with this in mind he allowed Andrea Pirlo to leave for Juventus in the summer. Or is it?

Throughout pre-season, Allegri had hinted at the new direction in which he wanted to take Milan. “I don’t want to give our opponents reference points,” he said. When placed in that context, Pirlo’s exit makes sense.

Pirlo had been a reference point for Milan, not necessarily under Allegri, who left him on the bench when he wasn’t in the treatment room, but certainly under his predecessors. For years, he had been the originator of the team’s play. It seemed as though everything had to go through his feet. Whenever Pirlo was on the pitch it was second nature for his teammates to look and then pass to him either to start a move or create a chance.

It was a big part of Milan’s success, but Allegri realized early on in his tenure that, while Pirlo was probably the best player in the world in his position, it also made his team predictable. There was a strong sense among opposition scouts that if they shut down Pirlo then very often they shut down Milan too.

So Allegri cut his cloth accordingly and based his team around three hard-working, relatively unsophisticated midfielders capable of screening the defence and dominating possession.

Milan went on to win the Scudetto, and did so without what could be considered a natural playmaker.

Allegri has since developed this concept even further by “deconstructing the attack” bit by bit, piece by piece. He persists in asking players to perform roles that aren’t usually associated with their positions.


Last season, Allegri surprised many by using Kevin-Prince Boateng, a hitherto energetic and determined midfield player, as a No 10, not ostensibly to create but rather to press the opposition defence, recover the ball high up the pitch and to pull wide and provide width when necessary.

“I feel like a modern trequartista,” Boateng told Il Corriere dello Sport, “in the sense that, if in the past guys of small stature with great technique and speed played this position they didn’t participate in the defensive side of the game, whereas now there are other priorities that come with it like strength and power, for example.”

What at first seemed incongruous proved entirely logical. Boateng was a revelation and not just for the moonwalk that went with his Michael Jackson impression.

Thiago Silva has surprisingly taken over the role vacated by Andrea Pirlo.

This season, Allegri has done it again. For example, in place of Pirlo, Milan’s deep-lying playmaker is actually their centre-back, Thiago Silva. He has made 806 passes this season, more than anyone else on the team, and his completion rate stands at an impressive 90.3%.

What’s particularly striking is the accuracy of his long balls. Of the 157 he has played out from the back 80.9% have reached their target. His stats are remarkably similar to Pirlo’s in this regard. So Milan get the best of both worlds: a deep-lying playmaker and a top class centre-back all in one.

Consider also the layers Zlatan Ibrahimovic has added to his game. Against Genoa last week, the Milan striker could have been mistaken for a midfielder. He made 47 touches in and around the centre-circle, bringing the ball down then laying it off to a teammate for them to then run into the space that he had vacated.

His link-play in general is excellent. The image put forward by parts of the media of a self-absorbed player couldn’t be any more far removed from the reality. To the 11 assists he provided his teammates with last season, he has added another three. That might not sound much but Ibrahimovic has also made 3.3 key passes per game. That’s more than anyone else on the team except the convalescing Antonio Cassano.

And yet for all his altruism, his prowess in front of goal hasn’t diminished either. Ibrahimovic is Milan’s top scorer with 13 goals in 15 games this season. He is playing an exaggerated false nine role. Whereas last season, it was important for Ibrahimovic to stay in the box and be the focal point of the attack, the addition of players like Alberto Aquilani and Antonio Nocerino, who are capable of taking the ball on and making a more telling contribution in the final third than either Rino Gattuso or Massimo Ambrosini has brought another new dimension to Milan’s play. Aquilani has provided six assists. Nocerino has scored five goals.

Milan’s opponents now have to expect the unexpected. They are coming at them from all angles. The team is no longer as dependent on individuals as it once was in the past. The presence of 13 different names on the score-sheet, four of which are defenders, is evidence to that effect.

Since their loss to Juventus on October 2, a defeat which compounded an indifferent start to the season when they failed to win any of their opening three games, Milan have risen from 15th to second place with seven victories and a draw from their last eight matches in Serie A. They have scored 24 times in that run and are beginning to look ominous.

“What has surprised me,” said Juventus coach Antonio Conte, “is the way they have won: always at walking pace.” That’s not a slight on their work-rate, rather an observation that, while Juventus have to go through every gear to get a result, Milan give off the impression they can win games without shifting out of first.

If Carlos Tevez arrives from Manchester City in the January transfer window, as seems more than likely after talks were held between Adriano Galliani and his agent Kia Joorabchian, then, while there’s an obvious risk of flooding Milan’s finely-tuned engine, there’s also a chance it would become supercharged and uncatchable in Serie A.

Where Tevez would fit in at Milan and whether he is actually needed is the subject of great debate.

Robinho seems to get the best out of Ibrahimovic but is profligate in front of goal. Alexandre Pato is prolific when he plays but is frequently hamstrung by muscle injuries. Tevez, by contrast, perhaps makes up for both of their shortcomings. A regular and robust goalscorer, with 21 in 31 games last season, his qualities are beyond discussion even though his personality and the baggage he would bring with him to San Siro isn’t.

Anyway, let’s not get ahead of ourselves. For now, it’s worth acknowledging just how much Milan have come on under Allegri and the margins by which they continue to improve. Not that he will take any of the credit for it of course. “I have never seen a coach win a game because a coach can’t score goals,” he said. “A good coach is one who doesn’t make you lose games.”

Like Armani, who once modestly told Vanity Fair: “I do the work of a tailor,” Allegri plays everything down. That, however, shouldn’t stop his reputation as a superb tactician from going up and up and up.

Saturday, 10 December 2011

Шанса за врвот!Шанса која не смееме да ја испуштиме. Коло после кое можеме во најмала рака да се израмниме по бодовите со Juventus на врвот. Ние играме со Bologna во гости а Juve ѝ гостува на полната со проблеми Roma. Сепак ние прво треба да си ја завршиме нашата работа. А тоа значи дека треба да излеземе како победници од Renato Dall'Ara во Недела во 17:50. Не смееме да заборавиме дека домакините во своите редови имаат фудбалер кој јас лично многу го почитувам, вистинска голгетерска машина која слично на Di Natale заслужи да има поголеми успеси во својата кариера. Di Vaio веќе изјави дека е полесно да постигнува голови кога неговиот голем пријател (Sandro Nesta) не е во тимот. Di Vaio и неговите соиграчи немаат постигнато гол против Milan точно 441 минута (последниот гол беше од пенал во 9та минута на 25 Јануари 2009 година. Abbiati нема да биде на голот, таму уште еднаш ќе биде Marco Amelia. Кога сме веќе кај Amelia мора да му признаам една работа. Во работата со нога и со рака во однос на развивање на нашите акции Amelia е Pele за Abbiati. Одлично ги наоѓа своите соиграчи и има одлична прегледност и чувство за започнување на напад. Браво!
Ќе ни недостига и фудбалерот кој на сите ни прирасна на срце по неговото доаѓање, како со головите така и со пожртвуваноста на секоја педа во секоја минута помината на терен. Нашиот втор стрелец во тимот, Antonio NOCE RINO! Се повреди на последниот дуел со Plzen и ќе се извршат понатамошни тестирања. На негово место ќе стартува Clyde. Сепак, иако Obama има можеби најдобро чувство за асистенција во нашиот тим на последниот натпревар против Plzen беше очаен а и со него нема никогаш да ги добиеме тие втрчувања во противничкиот шеснаесетник од страна на Noce и дрмење на противничката одбрана (замислата на Alegri). Лево повторно се враќа Antonini а покрај TS ќе застане Mario Yepes. Остатокот од тимот е познат. Тоа одприлика би изгледало вака:

--------------------Amelia

--Abate-------TS-----------Yepes---Antonini

----Aquilani--------MVB--------Seedorf

-----------BOA BOA BOA TENG TENG TENG

----------Pato----------------Zlatan

Момци најважно од се' е прво ние да си ја завршиме нашата работа! А после што биде нека биде.
Forza Milan!!!

Tuesday, 6 December 2011

VIKTORIA PLZEN vs AC MILAN RESERVES!!!


Во пресрет на послениот натпревар од групната фаза од ЛШ, Allegri синоќа повлече потег кој долго време го очекувавме сите. Го објави стартниот состав во кој скоро и да нема стандардни играчи. Секако дека очекувавме одредени измени во првите 11, но барем јас лично не сметав на старт на неколку ликови. Јасната слика во групата доведе до една лагодна ситуација и можност сите играчи во тимот да ја осетат магијата на најсилното натпреварување на континентот. Она што го пренесе Ри вчера многу ме радува, талентите се почесто изненадуваат, почнуваат да се наметнуваат и кај Max, а не само во primavera.
Како што и истакна Allegri вчера на пресот, еден меч во ЛШ никогаш не е обичен, дури и кога се е решено и играте со неатрактивен противник. Се надевам дека ова нема да бидат празни зборови и вистински ќе се гризе за нова победа. Секој бод, секој гол во европа е чекор напред за клубот, ама и за италијанскиот фудбал. Особено за овие играчи, кои не добиваат често шанса на ваква сцена. Мечот вечерва е добра прилика за Mexes да го одигра првиот цел натпревар во нашиот дрес, за De Sciglio, Cristante, Innocenti, па можеби и за Piscitelli да ги одиграат првите минути во ЛШ, за Taiwo, Ambro или Urby да се наметанат кај Max, и секако, за Robinho да конечно постигне гол од 3 метри :) За противникот очекувам да настапи доста сериозно и мотивирано. Всушност тоа и се очекува од "помалиот" во еден ваков дуел. Сега пак, се уште повеќе напалени веројатно, со последните успеси на чешкиот фудбал и загреани од пласманот на ЕП и условно лесната група. Освен тоа, за нив ова е супер прилика да го продолжат престојот во Европа. Имаат два бода повеќе од BATE, што би било еднакво на пролетна ЛЕ за нив. Голем успех во секој случај, дојдоа од четвртиот шешир.
Ова се стартерите и резервите:
Amelia; De Sciglio, Bonera, Mexes, Taiwo; Nocerino, Ambrosini, Emanuelson; Seedorf; Pato, Robinho.
Roma, Piscitelli, Abate, Antonini, TS, Zambrotta, Yepes, Cristante, Innocenti, Ibra.
Уште една битна информација пред заокружувањето на групните натпревари е дозволата од City да се преговара со Tevez. Иако дечкото нема да може да помогне во нокаут фазата зашто веќе има настап во ЛШ, ќе биде од огромна корист неговиот допринос во лигата. Многу слично на импактот на Cassano и MVB во минатата сезона. А кога ќе се сетиме како се развија односите со овие двајца играчи, јас премногу се радувам на оваа вест и се надевам дека ќе го "зграпчиме", особено сега кога во трката за него се вклучија уште неколку тима, пред се, нашата вечна сенка.

Одиме на нова победа, за заокружување на оваа фаза!

FORZA MILAN!!!

Saturday, 3 December 2011

Grande Tiziano!!!

Наградно прашање, колку пати рече Ibra :) :) :)

Friday, 2 December 2011

Genoa - MilanОдиме на Marassi во Genoa. Не' очекува тешко гостување. Џеновјаните се познати како домашна екипа и дома играат двојно подобро отколку на гости. Фановите се најголемата причина за тоа. Ние одиме во Џенова без Абијати, Неста и Ван Бомел. Сите се жалат на повреди, најмногу ќе отсуствуваат Неста и Абијати (месец за едниот 15-20 дена за другиот). Напред ќе одиме повторно со Златан и Пато а зад нив ќе застане Боатенг. Амброзини ќе го замени The Boss а одприлика тоа би требало да изгледа вака:Со тоа што кај домакините до последен момент не се знае дали Меркел ќе стартува или не. Сепак според последните информации домакините ќе настапат со 5-3-2 со Јанковиќ и Прато напред. Паласио е повреден а токму тоа е предност за нашата одбрана. Околу нашиот состав и последните информации зборуваат дека е тој што претходно графички е прикажан погоре.
Момци не заборавајте, играме вечерва во нестандарден термин! Баш таков кој не му одговара на Ри и повторно ќе си вади очи со iPhone.

Forza Milan!!!

Tuesday, 29 November 2011

Хумор :)

Кога веќе добро ни тргна со хуморот еве ви и две видеа од мене.
Едното е веќе стандардна комбинација, нашите деца :)А во другото и Carlos Tevez (како и цел свет нели) е Србин, не плаќа сметки и гласа за Tomislav Nikolic.

Monday, 28 November 2011

Grande Tiziano!!!

Посебно внимание на 01:50 :)

Sunday, 27 November 2011

Milan-Chievo

Помина Фарса, за ЛШ ќе мислиме пак таму негде во првата недела на декември кога ќе го завериме настапот понатака и внимателно ќе ја следиме ждребката и евентуалните противници.Она што следува е Киево! Популарните летечки магариња не немаат победено од бог знае кога, а ние последниве 2-3 години ги победуваме регуларно во натпревар со 2-3 гола. Почнувајки од утре па Џенова, Болоња, Сиена и Каљари се до крајот на оваа година можеме да сврземе една серија од 5 победи која со сигурност ќе не катапултира на првото место веднаш до Јувентус. Впрочем и со победа утре ќе бидеме само еден бод позади лидерот но не треба да се заборави дека тие имаат 1 натпревар помалку.

Како што веќе чувте Неста тешко дека ќе го видиме до крајот на годинава така да утре се очекува Бонера да му прави друштво на Т.С. на сторерската линија.
Ѕамбро изигра солидно против Барса и не гледам причина зошто повторно не би почнал освен се разбира ако Алегри мисли дека треба да одмара и дека Антонини треба да го завземе неговото место.
Ночерино би требало да добие шанса пред Аквилани во средината (сметајќи дека Сидорф и МвБ се сигурни) а Пато пред Робињо во нападот, По одлежаната суспензија во Серија А и Боа се враќа веднаш зад напаѓачите.


И како што веќе добро знаете работата со Тевез е 99% завршена (можеби и не е но кога го имаме Галијани како преговарач имам секоја причина да бидам оптимист). Во него ќе добиеме еден одличен експклозивен напаѓач со лош и распизден темперамент кој не одиграл ни минута во Серија А но треба да му се даде шанса дефинитивно
.
FORZA MILAN

Thursday, 24 November 2011

Chapter 5

In Malmoe we had this thing called Milen (ed note: directly translated it means “The Mile”. But it’s a distance of ten kilometres). Milen was a damn long stretch. We ran from our stadium to the Water-tower, down through Limhamn’s road, past all the really expensive houses with great views over the ocean, I remember one house in particular, it was pink and really awesome and we thought like: Wow, who are these people that are living here? It’s sick how much money they have.

Повеќе...

Wednesday, 23 November 2011

Борба за престиж!Вечерва Сан Сиро ќе гори! Мој личен пријател веќе е пристигнат во Милано и вечерва ќе биде обоен во црвено-црно на Сан Сиро. За малку и авторот на овој текст ќе му правеше друштво но работните обврски и неможноста да си земе одмор го спречија во тоа... до некоја наредна прилика!
Борба за првото место во групата, борба за подобра стартна позиција во елиминациите и борба за реванш на домашен терен! Но и борба за престиж! Откако се извлековме за оние 2-2 на Ноу Камп многу работи се сменети. Прво и најважно, го имаме Златан во тимот! Некој сега ќе се врзе со тоа „Златан е choker во ЛШ“ но Златан е Златан посебно сега кога игра против Пеп! Баш во периодот на излегување на неговата автобиографија! Подобар момент не можеше да има!
Друга работа, веќе и двете екипи се длабоко влезени во натпреварувачки ритам (ова важи посебно за нашата која на тој натпревар на Ноу Камп влезе со само неколку одиграни натпревари).
Трета работа, факт кој не мора ништо да значи но едноставно паѓа во очи. Оваа Барса не е „таа“ Барса. Тимот на Гвардиола полека но сигурно паѓа во ритам. Почна да губи бодови во Шпанија а и тие што ги добива не ги добива така како што ги добиваше веќе неколку сезони по ред па и на почетокот од оваа. Има новинарска шпекулација за rift помеѓу Меси и Виља на тренинг пред некое време па можеби и тоа игра некаква улога (Судејки според профилот за Меси во книгата на Златан не е ни чудо што Виља во последно време добива поретко шанси).
Од друга страна, за наша среќа и Милан не е веќе тој Милан што беше на почетокот на сезоната. Со тоа false #10 игра на Златан со која се повлекува на AMC и дели асистенции лево и десно, нашата игра стана толку разновидна и пред се' непредвидлива. Можеби Златан ја забавува играта на AMC држејки ја топката подолго во своите нозе но тие разновидни асистенции кои следат веќе во следниот момент ја прават нашата игра така недефинирана, хаотична и опасна (во позитивна смисла). Само треба да имаме вистински голгетер, предатор пред противничкиот гол а сите добро знаеме дека тоа не е Бињо :).
Тој предатор се врати на теренот пред 3 дена. Можеби сега е повеќе од било кога моментот и стилот на игра во кој двајцата наши најдобри офанзивни фудбалери ќе коегзистираат на теренот. Треба да се види тоа на дело!Ова може да претрпи една или најмногу две промени но важен е конечниот исход. Јас верувам во победа а Вие?

Forza Milan!!!

Monday, 21 November 2011

Crudeli

Како Tiziano ја виде кражбата на Enio Tardini. Обратете внимание на последните 10 секунди и неговата конверзација со коментаторот на Printer.

Sunday, 20 November 2011

Chapter 4

I started high school in Borgar-school that has a special football alignment, and I had great expectations. Now everything would change! Now I would become really cool. But everything was like a chock. Ok, I was prepared.

I had some snob boys in the team. But now there were also girls and others types of guys, cool guys who stood in the corners with nice clothes and smoked. Where I came from you had sport shoes and trainings overalls with big Adidas- or Nike marks. It was the coolest thing, one thought, and I always walked around like that. What I didn’t know was that Rosengård was branded in my forehead. It was like a sign. As if that extra teacher was still stalking me.

Повеќе...

Saturday, 19 November 2011

ACF FIORENTINA vs AC MILAN preview!!!

Сепак се решив да напишам нешто кратко иако имав многу доста обврски, а и срам ми беше да го гледам блогот без пост за натпревар што го чекавме две недели. Во меѓувреме и идиотот од Телма ни го ускрати моментот на ТВ-пренос, па сега ќе треба да ќорееме и да се мачиме со стримови. Како и да е, не сакам да си го расипувам расположението што ме обзема изминатите месец-два, кога било што или кој ќе ме потсети на мојот клуб. Се осеќам убаво и гордо како лани. Онака, баш шампионски и незапирливо. Да бидам искрен, кога ќе се спомне ЛШ и не сум баш така самоуверен, но пред првенствен натпревар размислувам само на победа и однапред си ги додавам трите бода на табелата. Уште повеќе кога ќе се потсетам и на серијата од 5 победи во низа. Нешто што ме прави уште повозбуден во припремата за вечерва е фактот што не сме врзале 6 победи со ред уште од 05-06' сезоната.
И во таквата своевидна еуфорија, малку заборавам дека ова вечерва и не е така едноставно гостување. Сепак да се игра на Franchi не значи да се прошеташ до Фиренца и назад. Таму е секогаш солидната и незгодна Fiorentina, иако нашето искуство во последно време и исклучително впечатливо. За нив, Milan е дефинитивно најлошиот противник, и историски гледано и моментално психички. Од друга страна, новиот тренер на Viola, е најлошиот противник на Milan. Според тоа, јас очекувам силен отпор од почетокот на мечот. Најверојатно дека тие први 15-20 минути ќе бидат критични. Тука не мислам на опасни, туку на тие што ќе го насочат и можеби одлучат мечот.
За нас, во пресрет на мечот има неколку одлични вести. Најважната се однесува на Jovetic, кој скоро извесно е дека нема да настапи, барем од почеток. Natali е суспендиран и на негово место влегува Nastasic, а повреден е и Cassani. Јас очекувам најголемата опасност да доаѓа од миленикот на Allegri - Lazzari. И секако стандардно непредвидливиот и крајно мотивираниот на овие мечеви, Gilardino. Кај нас пак, многу работи беа јасни од поодамна. Новината од последниот меч е само враќањето на Nocerino во тимот, а со тоа и во стартниот состав, додека на Prince му останува уште еден меч казна. И единствената непознаница, енигмата што му создава најголеми проблеми на Max сезонава, изборот на лев бек. Pato повторно меѓу повиканите. Тоа е тоа момци, јас немам веќе време, еве ви ги повиканите и одиме само на победа!
Abbiati, Piscitelli (51), Roma, Abate, Antonini, Bonera, Nesta, Taiwo, Thiago Silva, Yepes, Ambrosini, Aquilani, Emanuelson, Nocerino, Seedorf, Van Bommel, Ibrahimovic, Inzaghi, Pato, Robinho.

FORZA MILAN!!!

Thursday, 17 November 2011

Засилувањето е веќе во Миланело?!

Сите знаеме дека вчера Raiola направи вистински БУМ со изјавата дека веќе 10 дена се наоѓа во Бразил заедно со Ariedo Braida и работат на вистински хит за тимот на Милан, фудбалер кој ќе биде огромно засилување! Името не се спомнуваше. Сепак, Ри преку своите канали во Јужна Америка открива уште еден ексклузивитет! Всушност, цела таа изјава на Раиола и воопшто цело тоа патешествие во Јужна Америка е само параван, вистински cover up! Момчето ВЕЌЕ се наоѓа на trial во Milanelo!!!
И следи ексклузивно hidden cam видео во кое се гледат несомнено високите технички квалитети и samba генот! Јас мислам дека треба веднаш да му понудиме долгогодишен договор, а Вие...?

Tuesday, 15 November 2011

Chapter 3

In Rosengård we had different areas (enclosures), and no area was better or worse than the other, well the one that was called the Gipsy area had a low status. But it wasn’t like all the Albanians or Turks hanged around at one place. It was the area that counted, not the country your parents where from. But you had to stay at your own area, and the area where my mom had her house was called Törnrosen. It had a swing, a playing ground, a flag pole and a football court where we played every day. Sometimes they didn’t let me play. I was to little. Then I flipped out in an instant.

I hated to be left outside. I hated to lose. But still, the most important thing wasn’t winning. It was the tricks and the awesome stuff. There was a lot of “wow! Look at that!”.

Повеќе...

Monday, 14 November 2011

I am Zlatan chapter 2

CHAPTER 2


My brother gave me a BMX bike when I was little. I called it Fido Dido.
Fido Dido was a tough little bastard, a cartoon guy with spiky hair. I thought he was the coolest. But the bike got stolen quickly outside the Rosengård bathhouse and my dad went there , with open shirt and sleeves rolled up. He's the kind of guy who says: No one touches my kids! No one steals their stuff! But not even a tough guy like him could do anything about it. Fido Dido was gone, and I was devastated.

After that I started stealing bikes. I'd smash the locks. I became great at it. Bang, bang, bang, and the bike was mine. I was the bicycle thief. It was my first "thing". It was pretty innocent. But sometimes it got out of control.

Повеќе...

Sunday, 13 November 2011

I am Zlatan chapter 1

"I am Zlatan" - The autobiography of Zlatan Ibrahimovic
---------------------------------------------------------------------------

"I AM ZLATAN"

By Zlatan Ibrahimovic as told to David Lagercrantz

---------------------------------------------------------------------------


This book is dedicated to my family and friends, to those who have stood by my side, on good days and bad.
I also want to dedicate it to all the kids out there, those who feel different and don't fit in.
Those who are seen for the wrong reasons. It's OK to be different. Continue being yourself. It worked out for me.


---------------------------------------------------------------------------
CHAPTER 1


Pep Guardiola, the coach in Barcelona, with his grey suits and troubled face, came up to me looking concerned.
I thought he was all right at that time, certainly not a Mourinho or Capello, but an ok guy.

Повеќе...

Saturday, 12 November 2011

ЕКСКЛУЗИВНО!!!

Како што Ви ветив...
Знаете дека пред некое време излезе автобиографијата "I am Zlatan" на истоимениот автор :)
Дотука се' е ок нели? Книгата засега е излезена САМО НА ШВЕДСКИ ЈАЗИК, АНГЛИСКАТА ВЕРЗИЈА СЕ ОЧЕКУВА околу Мај-Јуни 2012 година. И до тука се' е ок нели?
АМА... благодарение на еден HARD HARD HARD CORE фан на Zlatan од Шведска, книгата ќе ја имате на располагање тука, на англиски! 8 месеци пред светската премиера! Книгата е преведувана РАЧНО (не е користен google translate поради тоа што како што ми преточи и преведувачот, најпрвин се обидел со google translate но се губи смислата во некои реченици. Затоа како што реков претходно СЕ' Е РАЧНО ПРЕВЕДУВАНО!
Јас веќе прочитав дел од неа и верувајте ЌЕ ПАДНЕТЕ НА ГАЗ!!!
Ќе ви ја пренесувам преку chapters... едно по едно...
Имам еден куп слики од книгата и незнам со која да започнам...
Овој пост нека биде мерење на пулсот :)
Започнуваме утре...

Tuesday, 8 November 2011

Bunga Bunga Presidente is back!

Bunga Bunga Captain се повлекува од челото на Италија. Ова веројатно ќе биде подобро за Италија како земја, за Милан како клуб никој не може да претпостави.

- од една страна може уште повеќе да го загуби интересот за Милан поради тоа што Милан на моменти му беше скапа играчка со која си го градеше својот PR, со спортски успеси ќареше и на политички гласови а и Милан беше параван со кој се свртуваше вниманието кога ќе излезеше некој Bunga Bunga скандал.

- Од друга страна може повторно да му се врати љубовта и воопшто гладта за успех и да направи бум со кој ќе си го нахрани своето малку повредено его (а нема поголем егоист од него). Знаеме дека едноставно и да сакаше не можеше да прави скапи екскурзии во трансфер периодот кога земјата беше во длабока криза. Тоа ќе беше политичко самоубиство.

- Трета (и според мене најверојатна) варијанта е се' да си остане status quo.

- Продавање на клубот за него сметам дека не доаѓа во предвид.

Welcome back President!

Monday, 7 November 2011

Крстопат

Следува репрезентативна пауза која би можеле да ја пополниме со неколку муабети за кои нема време во секојдневниот натпреварувачки ритам. Сите добро знаеме дека од листата на повредени фудбалери најмногу ќе боли отсуството на Антонио Касано. Се вртат многу имиња за напаѓач плус. Оној кој би дошол треба да биде евтин, да биде достапен на позајмица или по енормно ниска сума, да биде квалитетен за да одговори на обврските во Милан и на крајот на краиштата да биде подготвен да ја прифати улогата на 4 опција во нападот кога сите други ќе бидат здрави и весели. Тука има мал проблем, тешко може да се спојат сите овие претходно наведени компоненти во еден ист фудбалер. Постои и друга опција, поевтина, помлада...и не само за Касано...VERSUSМислам дека на сите Ви е јасно (тоа значи на Вас двајца) во која насока го водам муабетот. Имаме доволно време до следниот натпревар, се наоѓаме во одлична форма (како резултатски така и на блогов што посебно ме радува) па... don't let me down!

Friday, 4 November 2011

Атак кон врвот!

Иако сме на само 2 бода од самиот врв и од (според мене) единствениот реален конкурент за титулата, веќе овој викенд може да се смени тоа. Ние ја пречекуваме Катанија а моменталните лидери гостуваат во Неапол! Ние си гледаме во нашиот двор... А таму... Проблеми. За жал на истиот список со Фламини и Гатузо ќе се додаде и името на Антонио Касано :(. Знаете тоа е оној список кој носи наслов "во аут на неопределено време". Мексес е повторно во аут овојпат поради мини скршеница на раката па поради одморот на Неста ќе има дуел меѓу Бонера и Јепес за стартер покрај ТС. Неиграњето на Касано и сеуште неопоравениот Пато носи турбуленции во офанзивниот дел од средниот ред и во самиот напад. За очекување е рековалесцентот Сидорф да влета директно во стартните 11. Стандардната парола е... Само 3 бода и ништо друго!
П.С Касано веќе побарал дозвола од лекарскиот тим да присуствува на трибините на Сан Сиро во Недела но добил негација!
П.П.С Џенова - Интер и официјално одложена поради проблемите во Џенова. Се надевам дека нашите ќе немаат таков проблем во Недела
И Ветувам, последно П.С Се надевам дека евентуалните печатни грешки нема да ми ги замерите поради тоа што (верувам) ова е првиот пост во историјата на овој блог (а веројатно и пошироко со толкава големина) што е пишуван директно од мобилен телефон.
Forza Milan!!!

Wednesday, 2 November 2011

GROUP STAGE - CHECKED!!!

Во стилот од минатата сезона, продолжувам со "чекирање" на успесите. Лани ни одеше доста добро, зошто не би продолжиле и сезонава. Дури во labels си отворив категорија "Checked" :)


GRANDE MILAN!!!

Monday, 31 October 2011

A BIELORUSSIA CON "IL PIBE" NEL CUORE!!!


Без текст, само со надеж за подобри вести за Маестрото и нова европска победа, посветена само за него!

FORZA CASS!!! FORZA MILAN!!!

Friday, 28 October 2011

НА МЕСТОТО НА ЗЛОСТОРОТ!!!


Не само што нашите момци одиграа феноменално во минатото коло, туку и најблиските конкуренти имаа одлични настапи. :) Треба да бидеме ептен задоволни во секој случај. Петтото место изгледа одлично, на само два бода од лидерот. Имаме течна игра, по еден индивидуалец блеснува на секој нов меч и тимот ја добива физиономијата од лани. Единствен проблем засега е одбраната, која дефинитивно не функционира на ниво на шампионската година. А реално таму имаме најголем избор на играчи. Вие да имете 5 CB-a кој во било кое време можат да одговорат на секаква задача + одличен стандарден десен бек и двајца леви бека, заедно со Zambro кој игра и лево и десно, навистина чудно изгледаат 12те примени гола во само 8 кола. И на сето тоа, како голмани ги имате Abbiati и Amelia.
Тоа мора да се подобри! Ако се подобри навреме, уште во Април ќе славиме ново Скудето. А кога зборувам за славје и Скудето, неможам да не се присетам на Олимпискиот стадион во Рим. :) Тој стадион и оној во Атина ми се најмилите после San Siro. Дури и нашава арена, Филиповата, не ми е толку драга. :) Roma ќе биде вистинскиот тест за моменталната форма, силата на екипата и ориентацијата  за сезонава. Многу работи ќе ни бидат појасни после мечот утре. Во пресрет на тој дуел, ние сме со во серија од четири победи, а домаќинот скршен од несреќниот пораз од Genoa во средата (кој патем речено ме чинеше 5600 денари, зборувам за дупла шанса Х2). Roma има проблем со ефикасноста и покрај тоа што годинава има повеќе напаѓачи од било кога. Тоа значи дека ствара голем број на шанси, а рака на срце игра и доста атрактивно. На двете дербиа сезонава за нив, со Printer и Lazio не победија, но оставија солиден впечаток. За нас би било супер да загубат уште еднаш утревечер, па макар и ја одиграат најдобрата партија во сезоната.
Кај нас пак, веќе се осеќа стабилноста во играта и воочлива е намерата да се воспостави доминација на теренот против било кој противник. А зошто и не би доминирале кога имаме играчи за тоа? Средината фукнционира одлично во последно време, повредените во најголем се вратија, што му дава на Max поголем маневарски простор. Новостите од Milanello се однесуваат на враќањето на Sandro и MVB "во погон", тренинзите со топка на Pato и постепеното опоравување на Amelia и Seedorf. Тоа ќе значи дека за Рим патуваме со најдобрите стартни 11, така што за очекување е нова победа и уште поголемо приближување до "нашето место". Јас лично очекувам бескомпромисна борба и нови три бода. Не е преоптимистички да се очекува полн плен од местото каде лани се радувавме највеќе, нели?

P.S. А еве со што ќе се патува за Рим! :)


FORZA MILAN!!!

Wednesday, 26 October 2011

AC Milan vs. Parma FC - preview


За перфектни 4 од 4 и за врзување на таа толку посакувана победничка серија потребна ни е уште една, вечерва против Parma. Морално подигнати и физички истоштени, влегуваме во нова, навидум едноставна мисија. Сепак, Milan годинава не ги добива лесно натпреварите, особено не оние против послабите противници. Овојпат момците ќе треба да го средат тоа што е можно побрзо и побезболно, затоа што календарот е немилосрден. Во Сабота на Olimpico, во Вторник во Белорусија. Иако нас ни е супер, неможеш глава да крениш од фудбал. :)
На кратко за составите, комбинациите, повредите и новостите. Меѓу повиканите за вечерва ќе го нема Sandro, а Max најави дека и ТЅ ќе почне од клупа. Ако тоа се оствари ќе значи дека првпат сезонава Abbiati ќе го чуваат резервисти. Bonera тука би влегол со сигурност и најверојатно стрелецот Yepes. Десно - Abate, лево нема причина да не стартува Nini. Средниот ред во состав: Aquaman-Ambro-Nocerino, додека напред најверојатно ќе се најдат Спасителот, Binho и Ibra. Слично како ТЅ, по се изгледа и MVB ќе го почне мечот на клупа, а тоа е шанса за капитенот, после лошото полувреме на Via del mare. Додуша оставам простор за изненадување и премислување во последен момент, како што беше против Palermo. Allegri знае да го прави тоа, особено сега, да се прави "фаца" откако го номинираа за тренер на годината. :) Ова е неговиот избор: Abbiati, Roma, Abate, Antonini, Bonera, Mexes, Taiwo, Thiago Silva, Zambrotta, Yepes, Ambrosini, Aquilani, Boateng, Emanuelson, Nocerino, Van Bommel, Cassano, El-Shaarawy, Ibrahimovic, Robinho.
Момци, целта е многу јасна: да се победи Parma на начин сличен на ланскиот. Тогаш беше 4:0, сега може и петарда, ние не би правеле проблем. Juve синоќа победи, Napoli и Udinese го играат дербито на колото, забревтаната Roma ќе се обиде да ја добие и Genoa на гости, но ништо нема да изгледа страшно доколку вечерва забележиме нови 3 бода. Во најдобра варијанта, дури може да стигнеме на делба на второ место. Одиме на победа и ништо друго!

FORZA MILAN!!!
P.S. RIP SuperSic!

Friday, 21 October 2011

Уште еден bogey team!

Расчистивме со Palermo ни следува уште еден тим од иста категорија. Категоријата која во миланационалниот фудбалски свет е позната како bogey team! Против Lecce немаме победа на Via Del Mare веќе 4 години а згора на се' па и имаме по некој пораз! Таму имаме 2 наши дечки кои по се' изгледа ќе стартуваат во првите 11. Веќе добро знаете мислам на Rodney The Mad Dog и silent murderer from the spot! Значи не смееме да си дозволиме таков луксуз и да направиме пенал оти ни Папата нема да може да го одбрани!
Нашиот состав полека но сигурно се рехабилитира и физички и психички. На некои фудбалери веќе им е потребен одмор (Cassano, MVB) но мора да го задржиме победничкиот менталитет и победничката серија, ова може да биде месец од исклучителна важност! Pato е сеуште во аут, со него нема да се брза. Rino и Flamini се одамна во аут а Ambro и Seedorf полека но сигурно се враќаат во ритам. TS е сосема во ред и очекува старт. Mexes и Taiwo ќе останат на клупата покрај Urby и Prince. Сето ова графички спастрено би изгледало вака:Дуел за уживање? Oddo - Antonini

Момци одиме на победа, да скршиме уште едно taboo! Forza Milan!!!

Wednesday, 19 October 2011

AC Milan vs. FC Borisov Works of Automobile and Tractor Electric Equipment!!!


Епа друштво, дојде и тој ден, одлучувачкиот, најважниот во сезоната! Играме против BATE, што по автоматизам повелкува сериозност и максимален ангажман! Не бе, се зезам, едноставно неможам да се натерам сериозно да размислувам за мечот. Исто како против Plzen. И сега Ри ќе ме кара знам, можда и ќе превземе нешто да не пишувам preview на вакви натпревари. На пример, ќе напише пост 2-3 дена пред натпревар и да ме оневозможи несериозно да се произнесувам околу мечот. :)
Сега малку озбилно. Со победа вечерва на San Siro ќе завршиме многу работа и ќе створиме огромна разлика помеѓу второто и третото место на табелата. Не дека некој се соменваше дали ќе ја поминеме групата, но дефинитивно се плашевме од комплицирање на настаните во случај на два порази од Barca, па дополнителна мотивација на аутсајдерите во групата да го загрозат второто место во групата. Вака, ќе ги поставиме работите на свое место и ќе им дадеме до знаење на "малите" дека местото не им е во втората фаза, а и на Barca дека го сакаме првото место во групата. И како што реков во коментарот после мечот со Palermo, имаме добра прилика за да врземе серија од најмалку 4 победи. Играта е променета за 180 степени со враќањето на Ibra и Binho. Токму тие двајца се очекува да стартуваат како напаѓачи со поддршка на еден AMC, најверојатно Boa. Назад дефинитивно ќе го немаме TS, а неговото место по се изгледа ќе го заземе Bonera и покрај очекувањата и барањата на фановите за првиот старт на Mexes или Yepes. Abate се враќа на десен бек, додека лево ќе опрерира Nini, кој рака на срце го заслужи денешниот старт со играта против Palermo. Aquaman, MVB и Nocerino се извесните и посакувани "везњаци". Еве ги сите 20 кои се повикани: Abbiati, Amelia, Abate, Antonini, Bonera, De Sciglio, Mexes, Nesta, Taiwo, Zambrotta, Yepes, Aquilani, Boateng, Emanuelson, Nocerino, Van Bommel, Cassano, Ibrahimovic, Robinho, Ganz.
Кратко и јасно: победа и ништо друго. И тоа еден-во-еден! За да биде лесно како во Саботата и за да си направиме да ни биде послено и во следните три кола. Значително сме поквалитени од белорусите и многу нормално е да очекуваме нови три бода.
И уште нешто... се прашувам зошто кога ќе напишеш "milan vs bate" на google и одиш на images, 80% од сликите се со нашите играчи како прославуваат гол?? :D

FORZA MILAN!!!

Sunday, 16 October 2011

Чиста десетка!
За сите! Вака игра вистинскиот Милан кој беше несовладлив минатата сезона, вака игра Шампионот на Италија.
Нема многу што да додадам, само да се надеваме дека повредата на Т.С. не е ништо сериозно (ако треба и нека го пропушти Бате) и дека целиот тим ќе остане здрав.FORZA MILAN

Saturday, 15 October 2011

AC Milan - Palermo

Нема веќе пропусти и лесни натпревари. Нема веќе прогледување низ прсти, тешкиот распоред на стартот помина сега следат натпревари во кој треба да влеземе во една победничка серија која би требало да не катапултира негде меѓу првите 3-4.
И повторно со старите должници од Сицилија и Миколи кои имаат 3 победи против нас во последните 2 сезони. Но ветува фактот дека Милан победил во 3 од последните 4 средби на Сан Сиро. Она што дефинитивно не се очекува е нерешен резултат кој го немало одамна.

Абиати
Бонера,Неста,Т.Силва,Ѕамброта
Ночерино,Ван Бомел,Сидорф
Касано
Робињо,Ибрахимович

Последните информации говорат дека Робсон е спремен за старт и негледам зошто не би почнал, можеби малце офанзивно делува формацијава (незнам кога последен пат сме играле со 2ца напаѓачи + Касано) но ако сакаме да ги победиме Палермо треба да ги нападнеме со се што имаме на располагање!
Да ставиме крај на лошата серија!
FORZA MILAN !!!

Monday, 10 October 2011

Red Alert

Една победа во пет меча и не ни може да значи нешто друго. Вистина е дека разликата со првопласираниот Јувентус е само 6 бода и Јуве моментално ги ужива своите денови на слава пред се поради големиот фонд на играчи со кој располагаат, новиот стадион и важниот момент во кој се наоѓаат. Од друга страна пак Наполи, Удинезе, Палермо и Лацио не се веќе воопшто наивни тимови и ако малку повеќе се потрудат може и да не победат (што и всушност се случи). Во ова чудно првенство каде што комшиите и Рома прават реформи секој може да победи секого и најверојатно тоа може да ни послужи како одговор зошто Милан моментално е на 15тата позиција.

А изговори може да најдеме тон, ама она што не интересира е како да излеземе од оваа позиција. Одговорот е едноставен треба да почнеме да победуваме! Враќање на Робињо и Гатузо осетно ќе го засили нашиот состав и ќе ни ги зголеми и онака малите играчки опции кои ги имаме. Во одбраната сме изгубени без некој од тандемот Неста-ТС (а некогаш дури и со нив). Макс не верува доволно во Таиво и сега за сега исто како да не сме засилиле во одбраната летово. Ночерино и Аквилани играат (што е добро) и покрај критиктите упатени кон нив неможеме да очекуваме тие да бидат носители на тимот.
Ибра мора да почне да дава голови, Инзаги МОРА да игра повеќе, СЕС92 мора да добива колку што е можно повеќе време на терен макар и тоа да било
5 минути.
Значи црвеното светло е запалено, и победа против нашиот вечен должник Палермо викендов ако ништо друго ќе не донесе на портокалово светло, па жолто, па зелено и се така натаму...всушност кога ќе помислам наша боја е црвената па што му е*ам матер нека стои упалено :)

(Ајде да видивме и вакви слики од викендов)


FORZA MILAN !!!


Sunday, 2 October 2011

На гости во нова куќа!Гостуваме кај Јувентус и нивната нова куќа! Најпрво, искрени честитки за црно-црните за нивниот храбар и револуционерен потег кога во прашање е италијанскиот фудбал! Секоја чест за новиот стадион и само можам да се надевам дека Ние па и сите други во Италија ќе го следат нивниот пример кога станува збор за фудбалските терени. Тоа повлекува многу позитивни работи со себе меѓу кои и трансфер буџетот...
Кога е во прашање вечерашниот дуел, гостуваме кај епиката која заедно со Наполи е во најдобра форма сезонава. Екипа која предводена од Конте игра со некоја специфична 4-2-4 формација која ја диригира „нашиот“ маестро. Токму од него зависи целата игра на Јувентус. Доколку е потребно па нека се оди и со еден класичен фластер на Пирло и мислам дека 70 % од работата ќе биде завршена. Во таа 4-2-4 особено доаѓа до израз играта на двете крила која што ја диригира Пирло. Се шпекулира дека имал незгодна повреда на коленото и неговиот настап бил неизвесен но јас сметам дека сето тоа е само игра на зборови! Пирло ќе игра против својот поранешен тим и се надевам дека ќе го почувствува она што го почувствува кога прв пат заигра сезонава против Милан (барем резултатски). Домакините немаат проблеми со повреди освен на левата бековска позиција. Поради повредата на Де Чеље веројатно е Киелини да оди на лев бек а Бонучи да игра централно заедно со Барзаљи. Останатото е повеќе или помалку познато.
Кај нас сеуште кубуриме со составот поради големиот број на повредени фудбалери. На тој список се приклучи и Абате кој се повреди пред овој натпревар. Затоа на десен бек ќе стартува Бонера а лево има фото финиш помеѓу Замброта и Антонини. Средниот ред ќе биде составен од Ван Бомел. Ночерино, Сидорф и веројатно Боатенг (кој не е спремен за 90 минути и влетува директно од болница) а напред Златан и Касано.
Епа момци одиме на победа како и секогаш!
Златан and Сидорф for the win!


Пирло против Аквилани... упс погрешни дресови :)