Translate

Sunday, 22 December 2013

Миланско Дерби


Какво финале на фудбалската полусезона. Меч измислен за ставање крај на календарската година. Човек не може да посака подобар противник од најголемиот градски ривал за ваква пригода. Derby della Madonnina – најголемото градско дерби во Европа, секогаш примамливо дури и за оние што италијански фудбал гледаат трипати годишно. За нас, кремот на секоја сезона, повеќе од фудбалски празник. Дерби каде што не е важно кој е фаворит. Дерби каде што не е важен пласманот на табелата, моменталната форма, или блесокот на некој играч. Дерби каде што играч од типот на Матри (пример Скиелото минатата година) со еден потег може да го одлучи. 

За жал, годинава во најавата за мечот повеќе читавме за забрани и закани, за протести и солидаризирање со најголемите фудбалски непријатели. Покрај сите овие работи што ни ги носи Миланското дерби, оваа година имаше натегања околу присуството на Curva Nord на ова дерби и за среќа се испадна во најдобар ред. Но друг проблем излезе денес, и најверојатно Curva Sud нема да ја имаат планираната кореографија која им е суспендирана и не им е дозволено да ја истакнат, па од солидарност најверојатно и без кореографија ќе бидат и навивачите на Интер. Се ова на некој му изгледа небитно и смешно, но ако си навивач на некој од овие два клуба е есенцијално со цел дербито да биде комплетно.


Милан и на овој натпревар нема да биде комплетен и ќе биде без 10-ина играчи од првиот тим како што и навикнаме да го гледаме во изминативе 3 сезони. Абијати, Кака, Бало, Де Јонг, Мунтари и Де Шиљо се играчите што 100% почнуваат, а околу другите позиции има најразлични комбинации по интернетот. Сепак, еден игра е незаменлив моментално, некој сепак се истакнува и со формата и со целото влијание што го има во клубот. Не, не зборувам за капитенот, тој нема да настапи вечерва бидејќи доби жолт картон заради глупост на минатиот меч. Зборувам за Kaka, духовниот лидер на момците и сите во клубот. Логично е што од него повотрно очекуваме магија, потег што ќе ни ја донесе највредната победа во првенството.


Во стартниот состав вечерва ќе се најдат: Abbiati; De Sciglio, Zapata, Bonera, Constant; Poli, De Jong, Muntari; Kakà, Saponara; Balotelli. Воглавно очекува состав, со исклучок на Ricky Saponara. Момчето кое цела полусезона не доби адекватна шанса, сега е вметнат меѓу стартерите во вакво дерби. ОК, некој очигедно или нема поим што прави со тимот или сака да го тестира на вистински начин во пресрет на преодниот рок. Формацијата е онаа очекуваната 4-3-2-1, истата што дозволи неколку добри перформаси во последните месец дена. Интер па од друга страна мечот ќе го почне со 3 централни дефанзивци, 2 бека, 2 дефанзивни играчи за врска, 2 "креативци" и еден напаѓач. Дефанзивно секако но и многу претпазливо, да не речам кукавички :)


Голема е можноста вечерашниот меч да мине во знакот на Кака. Јас лично се надевам и верувам дека голот број 100 за Милан нашиот Капитен може да го постигне токму против Интер и да ни донесе многу значајна победа. Во истовреме, незнам за вас ама за мене ова ќе биде првпат по 10ина години да не го гледам мечот на ТВ туку на некој сопкаст со странски коментар. Како и да е, верувам во добар меч, лавовска битка, картони, голови и победа за црвено-црната страна од градот :) Во коло кога сите потенцијални противници за Европа имаа одлични резултати, без оглед кој е противникот и каква е тежината на мечот, мора да одиме победа. Мотивот кај никого нема да изостане, дефинитивно, но сега ни треба повеќе од тоа, ни треба победа. Ова може да биде таа победа, тој пресврт што ќе го најави далеку подоброто продолжение. Одиме на победа, на најслатката!

Come sempre al inizio stagione....

FORZA GRANDE MILAN!!!

Monday, 16 December 2013

Скок во првата половина на табелата + CL draw


Или поточно, скок до 8-мото место. Со евентуална победа вечерва против Roma ќе стигнеме до 8-мо место а воедно овие бодови ќе се бројат како 6 затоа што ќе бидат извојувани против директен конкурент за евро настап. Roma започна фуриозно во оваа сезона но кога еднаш се лизна, следуваше речиси слободен пат. Доколку ние вечерва успееме да ѝ го нанесеме првиот пораз сезонава, сметам дека бледата форма на римјаните ќе продолжи и после ова коло.

Кога сме веќе кај бледата форма, Milan продолжува со бледата форма. Извојувавме многу значаен пласман во елиминациите за ЛШ но пропуштаме многу шанси за приближување кон врвот во Италија. Како и да е, како и сите досегашни натпревари така и ова е „натпревар кој мора да се добие“. За жал Stephan El Shaarawy нема да биде на располагање до крајот на оваа календарска година а само што се врати. Формациски веројатно нема да менуваме од она X-mas tree кое го негуваме во последно време со тоа што по повредите на El Shaarawy и Birsa, веројатно вечерва покрај Kaka ќе застане Montolivo на AMC, фудбалерот кој нѝ должи одлична претстава после она што го направи во првата половина од првото полувреме против Ajax! Дупката која Montolivo ќе ја остави во средината ќе биде пополнета од Muntari кој ќе игра рамо до рамо со De Jong и Poli. Во дефанзива би требало повторно да добие старт Bonera кој би играл заедно со Mexes, Urby и De Sciglio кој по брилијантната партија против Ajax повторно ќе стартува на позиција десен бек. Другата варијанта е да се игра со Saponara или Niang а Montolivo да се врати во средината. Третата варијанта е да се започне со 2 класични шпица па Matri да добие шанса покрај Balotelli. Кога сме кај Matri, една разочарувачка вест за него лично а одлична за сите rosso nero фанови, Pazzo е на клупа вечерва! Нѝ фалеше многу!

 
Ждребот за елиминацискиот дел од ЛШ се одржува во овие моменти. Milan го доби својот противник, тоа е Atletico Madrid. Веројатно на хартија најдобриот ждреб заедно со Man Utd. Нè очекува интересен двомеч во кој се надевам дека ќе проработи таа CL аура која овој тим историски ја поседува во себе. Поголема анализа на противникот и на нашите шанси во овој двомеч кога ќе дојде време за тоа.

FORZA MILAN!!!

Tuesday, 10 December 2013

Милан - Ајакс за продолжение на Европската "бајка"


Вака лесно делува задачата која ја имаме за утре и не би требало да имаме многу проблеми исполнувајќи ја, не толку дека сме фаворити против холанѓаните, туку фактот што, се освен пораз ни одговара.Она што не може да радува е нашата форма сезонава (која рака на срце во последните 2-3 натпревара е солидна), но и тоа дека сезонава во Лигата на Шампионите сме друга екипа. Тешко дека може да се надеваме на магичната, а веќе и далечна 2007ма кога резултатите од домашното првенство беа само бледа дамка на блескавите партии во најквалитетното клубско натпреварување.

Ајакс не е екипа што треба да се потцени иако 4те титули во ова натпреварување се далеку зад нив, и фактот дека повторно има смена на генерации кај нив. Последен пат кога гостуваа на San Siro - победија, во тогаш првиот натпревар на клупата за Де Бур. Да се надеваме дека нема да бидеме толку добри домаќини повторно. Нашиот лидер сезонава Кака е екстремно мотивиран да го постигне својот 100ти гол за Милан токму против Ајакс, со што ќе му  обезбеди на клубот европска пролет. Токму Кака и опоравениот Ел Шарави, кој најверојатно ќе влета во првиот тим по повредата на бутниот мускул на словенечкиот Кројф се очекува да бидат подршка за Бало во нападот.


Пацини по подолго време повторно ќе биде во составот, но мали се шансите да добие можност да изигра неколку минутки, се разбира освен ако резултатот не го дозволува тоа и Макс пушти срце. Абијати ќе биде на голот, Де Шиљо најверојатно ќе си го завземе своето место, дуото од Мексес и Запата ќе биде последниот одбранбен бедем, заедно со Урби на левата бековска позиција. Во средината сигурни се Монти и нашиот најконстантен играч сезонава Де Јонг, кој игра како во најдобрите денови и воопшто не се чуствува дамка од долгата повреда.  Единствено стои прашањето меѓу Поли и Ночерино, кое за мене и не е некоја дилема. Победа, или нерешено, па во добро расположение да ја чекаме ждребката и да се надеваме дека пак нема да налетаме на Барса!!? упс :)

                      

FORZA MILAN!

Saturday, 7 December 2013

Livorno - Milan


Сосема солидна шанса да се продолжи со позитивната атмосфера како психички така и со резултатите на теренот. По двете одлични победи во серија во кои постигнавме 6 а примивме само 1 гол, гостуваме на Livorno како увертира за решавачкиот натпревар од ЛШ против Ajax. Нови 3 бода и зголемување на самодовербата може да донесат одлични врзани резултати и поход кон горниот дел од табелата во иднина. De Sciglio се враќа во тимот но сè уште не е спремен за 90 минути па ќе седи на клупата а веројатно Poli ќе продолжи на позиција на десен бек. Во срцето на одбраната се враќаат и двата стартери кои беа отсутни против Catania, Zapata и Mexes. Остатокот од тимот веројатно ќе биде оној истиот што ја извојува онаа победа на Сицилија претходниот викенд со тоа што Abbiati повторно се враќа меѓу стативите.


El Shaarawy ќе добие шанса од клупата а Constant, Abate и Muntari веројатно ќе бидат фит за мечот против Ajax.

Max Allegri денес ќе го води Milan по 100-ти јубилеен пат во својата кариера. И тој а и сите фанови очекуваат само едно од денешниот натпревар:


FORZA MILAN!