Translate

Sunday, 24 April 2011

Brescia - Milan 0-1

Раката на Мах

Ајде да одиме вака. Погледнете ја табелата десно на Вашиот монитор и... што прво Ви паѓа во очи?
Лани ја имавме буквално истата одбрана и истиот голман во тимот. Имаме неверојатни 15 (со букви, петнаесет) помалку примени голови од второпласираниот, директниот конкурент за титула?! Неверојатни -15! Неверојанти примени 23 гола во 34 кола?!
Со истиот голман и истата одбрана.
Во моментов на ист број кола до крајот на сезоната имаме еден гол помалку примено од сезоната 2004 под водство на Анчелоти, кога ја освоивме Серија А!
Но тоа не значи дека сме дефанзивна, деструктивна, катанаџо екипа. Воопшто, токму напротив. Го делиме најдобриот напад во лигата со 60 постигнати голови. Значи најдобриот напад и најдобрата одбрана во лигата. И тоа не е доволно? Ги победивме по два пати и двата директни конкуренти за титулата (на домашен терен идентично по 3-0)!
Во невообичаена сезона во Серија А, сезона во која (незнам дали сте го забележале ова или не) нема тренер кој го има освоено Калчото, по се изгледа тој ќе го поведе орото! И заслужува! Јас ја чувствувам раката на Мах, во нашата одбрана, во нашиот напад, во нашата игра... А Вие?

Saturday, 23 April 2011

Колаж

Јуриш со воз кон титулатаТокму така! Адриано „The Gold Tie Hero“ Галијани решил дека не сака да ризикува и да го заглави тимот во петочната сообраќајна гужва и одлучил да направи rent a train потег и да им овозможи на своите чеда помирен пат до Бреша. Едноставно со сите сили сме насочени кон титула!
А во Бреша ќе не очекува противник кој се бори за гол живот во Серија А а токму таквите во финишот од сезоната знаат да бидат најнепријатни.
Карачоло, Диаманти и Едер ќе се соочат со Касано, Бињо и Боатенг!
Добро се познати причините поради кои ова напаѓачко трио ќе настапи од самиот старт а токму поради тие причини и деби во Серија А ќе чека Берета од клупата.
По подолго време во тимот се враќа првиот капитен на екипата, Амброзини. Меѓу повиканите се наоѓа и Бонера, уште еден рековалесцент.
Сепак, главната битка на теренот ќе ја бијат некои други момци.
Неста почнал да тренира со тимот но Мах не сака да ризикува со него. Затоа пак се очекува да се врати на голот Абијати кој се опорави од повредата на коленото. Пред него ќе се состави бедем од Il Monstro и Јепес придружувани од Абате и Замброта.
Во средината се враќа The Boss на кој друштво ќе му прави Гатузо и најверојатно Сидорф. Напред се наоѓаат претходноспоменатите тројца.
Со ваков напад се очекува да имаме многу движења, луцидност и брзина во шпицот а за завршницата на акциите ќе го прашаме Бињо :)
Според Мах ова е најважниот натпревар во сезоната. Се сложувам! После овој натпревар може се' да биде поинаку и во позитивна и во негативна конотација.
Посебно кога другите ривали имаат тешки натпревари. Треба да се укаже и на тоа дека Милан натпреварот го игра во невообичаен термин (19:00) по завршувањето на дуелите на конкурентите за титулата. Дали резултатите на конкурентите ќе донесат дополнителен психолошки товар ќе видиме. Ние одиме на три бода како и секогаш
Forza Milan!!!

P.S Поздрав од Милано :)Thursday, 21 April 2011

Perche?


Продолжува проклетсвото наречено Палермо иако е рано да се одреди победникот, но 2-2 дома е рамно на пораз.Вистина е имавме многу шарен состав, за гркот не ми се отвара уста, кај нема во нозете па уште као некоја клетва да има да неможе да победиме со него, му ја дигна 3 пати цената на и онака преценетиот Пасторе .Пирло не блесна на неговото враќање, можеби ќе беше попаметно Гатузо и Фламс да му го чуваат грбот на Сидорф додека тој ги влече конците од средината.Ибра добар, конечно не доби црвен картон.Урби и Касано погодуваат веднаш од кога ќе добијат подмладок, сакам Робињо да затрудни 3-4 жени барем до следниот натпревар!Гатузо доби жолт, го пропушта следниот натпревар(изгледа се чува за финале)Амелиа можеби можеше да направи нешто повеќе при голот на Хернанез но да не заборавиме дека му фати жива на Пасторе, чист гол.За идиотот од судија не ми се збори ни за пеналите, ни за жолти картони, а уште помалце па што не му дозволи на Пирло да ја заврши последната акција??!!ИДИОТ!па уште на саат му покажува колку време изминало а колку време изведуваа корнери аути и други муда тресења бе кретену еден кој ти дал свирче на тебе да и го свирнам на таа што те катапултирала од нејзината внатрешност.

Друго незнам што би додал, првпат по некое време да сум онака фрустриран од еден резултат, па уште со сицилијанциве што губат 0-7 дома...

Се фокусираме на Болоња и Бреша.FORZA MILAN !!!

Wednesday, 20 April 2011

COPPA ITALIA SEMIFINALE: MILAN v PALERMO (andata)Во недостаток на време, постот ќе биде невообичаено краток, ама не смеевме да дозволиме толку битен натпревар да помини неодбележана со пост. Велам битен, затоа што Milan одамна немал ваква прилика да биде во игра за два трофеи во доцен Април. Шансата е уште поголема кога ќе се земе во предвид противникот. За разлика од најголемите конкуренти во првенството, ние имавме идеална ждрепка, каде токму денешниот противник е најсилниот можен опонент се до финалето. Момците се дефинитивно мотивирано, го видовме тоа преку последни изјави и интервјуа. Max конечно се опушти пред медиумите и изјави дека неуспех во шампионатот е еднакво на самоубиство. Целата атмосфера се пренесува и на Купот очигледно и тоа е сосема во ред. Во екипата ќе се врати Ibra, што е повеќе од одлична вест во услови кога Патката треба да паузира две недели. Друга добра околност е слабиот противник наредниот викенд. Толку од мене, повеќе од момците вечерва.

Convocati: Amelia, Roma, Piscitelli (n.60), Abate, Antonini, Legrottaglie, Oddo, Papastathopoulos, Thiago Silva, Boateng, Emanuelson, Flamini, Gattuso, Merkel, Pirlo, Seedorf, Strasser, Beretta (n.54), Cassano, Ibrahimovic, Robinho.
Non convocati: Zambrotta, Yepes, Van Bommel
Indisponibili: Abbiati, Ambrosini, Bonera, Inzaghi, Jankulovski, Nesta, Pato.

FORZA MILAN!!!

Sunday, 17 April 2011

MILAN 3 - 0 SAMPDORIAИ посебен акцент на:

Saturday, 16 April 2011

ONE STEP CLOSER!!!


По одличната мини-серија и двете екстра важни победи, во малку поопуштена атмосфера, но со истите шампионски мечти ја дочекуваме екипата на Sampdoria. Екипа која лани успеа дури и да фати место што водеше во квалификациите на ЛШ. Не успеа и како што обично бива со на неа сличните тимови, почна да тоне и да се враќа онаму каде што и природно припаѓа. Поради неисполнетите елитни амбиции, пред се финансиските, раздорот почна, а тоа ќе се покаже како причина за подарокот што оваа екипа му го подари на својот утрешен домаќин, наречен Antonio Cassano. Еден од најголемите италијански таленти во последната деценија, конечно добива шанса да почувствува како е да бидеш на тронот во Италија. 
Факт е дека Скудетото пополека се наближува кон Милано, но ние фановите, изгорени од минатите сушни сезони, стрпливо го чекаме, сакаме да веруваме дека е на чекор од нас, ама пак ќе речиме: нека помине уште некое коло, има време, ќе славиме! Во фазата во која следуваат три последователни натпревари со екипи кои не се при врвот, ниту блиску до него, сите се надеваме дека тука може да се прекрши борбата за титулата. Уште повеќе што два од тие натпревари се играат на San Siro, каде по правило, се освен победа е неуспех. Сепак, како и што кажа денес Max, екипата на себе го носи товарот на императив од победа, а притисокот ќе се зголемува на секој следен меч. И секој следен меч е поважен од минатиот, што значи дека нему, а и на цела екипа, веќе не им е важно дали играат против Samp, Brescia, Printer или Roma. Сите тие носат по три бода, а крајната цел е 18 нови до крајот на сезоната.
Она што зимава Sampdoria го изгуби во имињата на Cassano и Pazzini, според многумина е ненадоместливо. Сега ударната сила во екипата од Genoa, треба да бидат просечниот Pozzi и за'рѓаниот Maccarone. Секако дека нивната најсилна страна ќе биде средниот ред, каде ќе најдите имиња како Poli, Palombo, Guberti, Tissone, кои многу ротираат во зависност од противникот и потребите на тренерот. Видовме еднаш годинава во Serie A дека не е лесно да се спротиставиш на таква жилава средина, но исто така видовме и во Купот дека кога имаме разигран напад, Samp неможе да стори ништо. Но и двата споменати натпревари беа одиграни на Marassi, што не треба да се заборави. Кога улогите се променети, работите стануваат очигледни, а гостите се пречекувани како лесен плен.
Со мали проблеми во составот се соочи Allegri при составувањето на екипата. Nesta сеуште не е опоравен, а Ibra ќе го нема малку подолго, ново отсуство и за Janku. Убава вест носи Pirlo и неговото ново враќање во составот, но со мали шанси за настап. Останатите стандардни.
Повикани: Abbiati, Amelia, Abate, Antonini, Oddo, Papastathopuolos, Thiago Silva, Zambrotta, Yepes, Boateng, Emanuelson, Flamini, Gattuso, Pirlo, Seedorf, Strasser, Van Bommel, Cassano, Pato, Robinho.
Повредени: Ambrosini, Bonera, Inzaghi, Jankulovski, Nesta.
Суспендиран: Ibrahimovic.
Верувам дека не постои некој од нас што не се надева и што не верува во победа утре. Реално и треба да ја добиеме, ако целта е шампионска. Едно коло помалку значи многу, плус три бода уште повеќе. Скудетото е на дофат, го осеќаме, нели?


FORZA CAMPIONI!!!

Monday, 11 April 2011

6 games to go


(Grande Clarence)

Старт на натпреварот баш како што посакувавме, ран гол(и тоа каков) и целосна теренска надмоќ едноставно не им ја дававме топката на Виола.Ништо посериозно се до 41вата минута кога Ибра,Принс и Пато одлично комбинираа за на крај овој последниот со рутиниран финиш да зголеми на 2-0 и веќе сигурна предност на полувремето.

Второто полувреме скоро исто како и првото само еден тим играше и она што вреди да се издвои е 100% шанса на Ибрахимович во 52рата минута и одличното 1-2 проигрување со Патката кое повторно заврши без успех.Поради ова бевме казнети во 78мата минута преку Варгас кој после толку пување успеа да даде гол со помош градите на Гатузо.И конечно за крај глупоста на Ибра кој доби втор жолт картон(а и без вториот ќе го пропуштеше следниот натпревар бидејќи тоа беше негов 8ми во првенството)а исклучување после одлежување на суспензија значи уште еден натпревар неиграње и кога на ова ќе се додаде пцуењето кое наводно не беше наменето кон помошниот судија(навистина не сум сигурен неможам да тврдам, мада у англија секоја недела гледаме како тери им вика на судиите фак ов па никому ништо)тогаш ја добиваме суспензијата од 3 натпревари која ја доби.Милан денес преку својот сајт објави дека ќе се жали за казната но тешко дека ќе се сожалат од федерацијата бидејќи веќе еднаш ни прогледаа низ прсти.
Тоа е тоа момци идеме даље, нареден предизвик: Сампдорија! Кога ми текнува на Самп се ми иде на оној 3-0 натпревар од минатата сезона ако не се жалам совршен натпревар според мене кога во половина час(23 минути ќе да беа)го решивме противникот со 2 гола на Марко Ван Бориело по 2 асистенции на Дињо.Некако пак ми иде накај тој резултат мада не би се залетувал многу многу.

(Ја играат ли ветераните последната сезона во Милан?)


П.С. Никако тој џиралдињо(ко што би рекле од мтв) да се радува на гол против нас абе никако пустиот само изјавува дека ќе се радува, и радува, и радува, и радува....

П.П.С. Со среќа 50ти гол на Пато во Серија А! 250 да постигне!

FORZA MILAN!!!

FIORENTINA-MILAN 1-2 HIGHLIGHTS 10/4/2011

Saturday, 9 April 2011

СТРИЖЕЊЕ НА ОВЦИ!По натпреварот на кој сите со задоволство ќе се навраќаме, одиме на ново искушение. Уште еден екстремно важен натпревар (а кој и не би бил до крајот на сезоната) кај виолетовите, во Фиренца.
На ростерот на Михајловиќ им недостига менталниот (во најчиста смисла на зборот) лидер, Адриан (aka една линија, две линии) Муту.
Шпицот на домакините, нашиот поранешен играч секогаш досега е напален пред натпреварот против Милан, да докаже некоја своја правда и секогаш теренот го напуштал со наведната глава. Се надевам дека така ќе биде и утре.
Да ги баталиме домакините, да си гледаме во нашиот, сопствен двор.
Многу е важно да си одиме со 3 бода од Фиренца, така го амортизираме големиот успех од пред 7 дена и даваме уште една силна порака до конкурентите. Златан се враќа, некој е повреден ама ајде да скратиме, ќе погодуваме состави?

-------------Абијати

--Абате---Неста—Il Monstro—Замброта

--Фламини---The Boss---Сидорф

----------------БОА

-----Пато--------------Златан


Епа толку, одиме во Фиренца.

P.S Намерно не ги коментирам последните шпекулации околу евентуалните нови засилувања, затоа што и јас сум како Adriano aka The Gold Tie Galiani, максимално сме сконцентрирани на финишот од сезоната а за трансфери и шпекулации има време.
Forza Milan!!!

Sunday, 3 April 2011

SCUDETTO, BENTORNATO A CASA!!!

Дефинитвно најдоброто чувство што може да не обземе! уште една победа над најголемиот ривал, втора сезонава..само што овојпат поголема и послатка, зашто најверојатно носи титула..Скудетото се враќа дома по неколку сезони, ама со намера да остане таму некое време..
Надмоќната игра во едно од најубавите дербиа години наназад не однесе на +5 од оние што сега се наведнати глави и ни остави широко отворена врата кон титулата..којзнае како ќе се одвиваше играта ако Pato не го постигнеше најбрзиот гол во едно Дерби во историјата - 45 секунда! оттогаш се тргна на добро, момците доминираа, играа поопуштено, на моменти да заборавиш дека тоа е најголемото светско градско дерби..тактички перфектно, широко поставена игра, полна со движење, кратки и брзи пасови и наметнување на брзо темпо..можеби тоа и го очекувавме со оглед на спориот противник, но вака лепршава игра немавме видено од 14ти Ноември, ако се сеќавате кој натпревар беше тоа :)
Испадна дека најважните два меча сезонава ги одигравме најдобро..ама тоа немаше да биде така, ако ветеранот Seedorf не ја пружеше најдобрата партија последните две години, а Abate да не докажеше дека е најдобриот италијански десен бек во моментов..Pato си заслужи бурна ноќ со плавата девојка од трибините, а Binho си заслужи клупа..ако Julio Cesar вечерва имаше друг напаѓач спроти него, веќе ретко кој ќе го споменуваше 30ти Мај 2001! она што го зборував пред натпреварот за дуелот на двајцата холанѓани, испадна дека многу влијаеше на исходот..средината беше целосно контролирана од нашите момци, особено во привот дел..за стоперскиот двоец веќе неколку месеци ги имаме истите коментари, па што друго да речам од тоа дека беа скоро непогрешливи..Zambro имаше интересно враќање, беше можеби нашиот најнервозен играч на теренот..сепак го стави во џеб Гочето, одејќи на него грубо, ама прецизно..Кичо спаси два сигурни гола, а после тоа, како и вообичаено сезонава, се досадуваше сам во неговиот шеснаесетник..
Она што мене најмногу ме изненади беше тоа што во ниту еден момент не се осети неиграњето на Ibra..но добро е што се враќа, најмногу поради глупоста на Cassano..единствената дамка на мечот, чиста непромисленост, карактеристична за него..цела кариера пати од такви испади и ќе пати до крај! тоа е карактер кој не се менува, ма каде сакаш стави го да игра..само се надевам дека не беше директен црвен, искрено, не видов...
А не видов од момците кои стоеја пред мене, прославувајќи ја веќе победата :) сме одбрале најдобар можен момент за собир! 
Ако и досега се зависеше од нас, сега се може да зависи само од наредните 2-3 кола..продолжи ли оваа бајка, ќе го славиме 18тото Скудето многу порано од што мислевме пред само 4-5 саати..што друго да се каже, сите знаеме дека

MILANO SIAMO NOI, SOLO NOI!!! => seconda volta quest'anno...Friday, 1 April 2011

Finalmente

Дојде денот, без пардон смеам да кажам најважното дерби во последните 7 години.Не дека не сме биле во позиција да се бориме за скудето во директен дуел со принтер, но ова е прв пат по подолго време Милан да ја има пол позицијата, и прв пат по којзнае колку време двата тима да се скоро израмнети.

Онаа стара добра позната чуена по 1000 пати изјава дека “дербито ништо не решава” и овојпат како звоно одекна од двате табора, иако сите знаеме дека тоа е еден од најстарите трикови за спласнување на притисокот од нозете на играчите.

Нашиот доскорашен миленик Лео првпат игра против своите, му посакувам неуспех како што и впрочем гласеше една неодамнешна изјава на Рино Гатузо велејќи дека му посакува среќа на Лео во принтер, но притоа ништо да не освои.

За составот мислам дека ни самиот Макс не е сигурен моментално, јас како и секогаш оптимистички ќе погодувам а нешто ѕирнав дека “преродениот” погодува состави 2 дена претходно??2 натпревара по ред??ќе видиме за тоа :)

Абијати
Абате,Неста,Т.Силва,Антонини
Гатузо,Ван Бомел,Сидорф
Боатенг
Пато,Робињо

Пирло сеуште не е подготвен за 90 мин и се очекува да добие шанса во вториот дел, однекаде никна информација дека Ван Бомел е неизвесен и дека Фламс би улетал на негово место што ни дава уште еден орач во тимот и + уште еден жолт картон додека пак Касано ќе си ја чека својата шанса од клупата, се разбира зависно од резултатот.


Идеме јако момци, уште 8 утакмици броејќи од оваа мора да издржиме до крај!Скудетото е наше!!
FORZA MILAN !!!