Translate

Saturday, 30 October 2010

Италијанска фудбалска класикаДа, ова е дербито на Италија! Секое поврзување на тој епитет со некоја од останатите екипи во Италија е во најмала рака смешно. Иако недостасуваат повеќе фудбалери од двете екипи, сепак, Милан против Јувентус е секогаш шлагер на италијанскиот фудбал. Очекуваме одлична фудбалска претстава од нашите пулени вечерва и нормално победа!
Тиаго Силва не е доволно опоравен па не е во повиканите. Роналдињо официјално е повреден (иако се шпекулира дека го губи местото во стартните 11 од Бињо па симулира повреди за да си го сочува достоинството, се очекува негово заминување можеби веќе во Јануари). Напред продолжуваме со ударното трио Бињо, Ибра и Але.
Зад нив на Пирло ќе му го чуват грбот Рино и Боа! Назад се враќа Антонини лево, (најверојатно) Бонера десно а покрај Неста повторно ќе стартува Сократис Папастатопулос.
Епа момци одиме на три бода, како и секогаш нели?

Saturday, 16 October 2010

Back to the business!

Се враќаме на Калчото! После репрезентативните настапи во кои уште еднаш се потврди познатата на Цацко „Ах бре Македонче“ се враќаме на оној фронт на кој што сме повеќе компетитивни, Милан! Следи турбулентен период, т.н лесен распоред полека но сигурно е зад нас и во следниот период имаме еден куп тешки натпревари. Вечерва играме со Киево, веднаш потоа се враќаме на Бернабе од каде што минатата сезона си заминавме со полн плен, фантастичен гол на Пирло и brace на Пато. Потоа следуваат неколку дерби натпревари... Сепак, пред се’ Киево!
Екипа која изненадувачки или не, се наоѓа во самиот врв на Калчото и која секогаш е опасна кога напред го има Пелисие. Покрај него тука е и Мантовани, Лучијано и уште неколку фудбалери кои можат да бидат проблематични за секоја екипа во Италија.
Кај нас за прв пат сезонава речиси целиот тим е на располагање на Алегри. Од оние на кои сериозно се смета не е повикан само Амброзини кој сеуште се опоравува од повредата. Изненадувачки брзо се рехабилитираше Абијати и веројатно е вечерва да биде повторно на голот (иако еден мал дел од мене сакаше Амелија да дебитира меѓу стативите). Алегри по се’ се чини не сака многу да калкулира и ќе оди со најдоброто во моментов.

---------------------Абијати

Замброта--------Неста-----ТС--------Антонини

-----Гатузо----------Пирло----------Сидорф

-------------------Роналдињо

----------Пато-----------------Ибрахимовиќ

Со тоа што можна е промена на бековската позиција, Антонини ако игра ќе биде со маска на лицето (поради скршениот нос), доколку не игра Замбро ќе биде LB а Абате RB.
Алегри полека но сигурно го наметнува својот авторитет (тоа може само да радува) и по одличниот тест против Парма ќе го уфрли Дињо повторно на AMC. Деновиве Дињо тренирал константно на таа позиција. Ако до минатата сезона бевме жртви како епика на желбата на Дињо да игра исклучиво како AML и дури и еден Леонардо не можеше да го промени тоа, сезонава е нешто друго. Алегри рече дека некогаш повторно ќе се игра со 4-3-3 во зависност од играта на секој противник. Ибра и Пато по подолго време (или ако сакате поточно по второто коло) повторно ќе играат заедно. Време е да се подмачкаат клиповите на машинеријата. Само да не се сопнеме, тоа освен 2 (или 3) загубени бода ќе значи и губење на самодовербата пред Мадрид!
На трансфер пазарот многу шпекулации, од Давид Луиз преку Контрао па Сисоко (во меѓувреме во Лион му ги исчистиле забите од забен камен, истите биле полирани а подоцна и пломбирани).
Доколку се интервенира во Јануари тоа би било најверојатно на бековската позиција а на лето со сите сили кон Давид Луиз.
Епа Forza Milan!

P.S Не си играјте со Чак Норис, со него не си игра никој па дури ни Берлу!!

Monday, 11 October 2010

IL MIO SANGUE E ROSSONERO!!!


Никако неможев да добијам инспирација за насловот на постов, а уште помалку сакав да го гледам ваков блогот, празен, неинтересен..чудно е што атмосферата е ваква, кога добро ни почна сезоната и добар дел од нас се оптимисти во поглед на прекинување на безстрофејниот период..и јас сам неможам да си објаснам оти немам инспирација било што да напишам, да искоментирам, да дадам предлог за некоја собиранка..какви се не блогови посетив деновиве на тимови кои дури и се во зона на испаѓање и пак беше некако поживо..знам дека со текот на сезоната ќе се зачестат муабетите, ама сакав да напишам нешто колку да се разбие монотонијата..далеку е мечот со Chievo за да се пишува нешто повеќе за него, незнаеш што се можи да случи дотогаш..ама не дека нема трачеви и такви слични работи...
Pato би ја избрал Barca, а не Man.City, ако евентуално би заминал од кај нас..Идиотот Moggi (кој btw сега излезе невин за calciopoli) упорно повторува како Ibra ќе ја донеси титулата во Milanello само да не се повреди на подолго време до крајот на сезоната..Robinho со моменталната спремност не бил за во прв тим..Dinho ќе заминува во Јануари за да се направи место за враќањето на Kaka..Nesta назад во Lazio по крајот на сезона..дали Zambro е праведно повикан назад во репрезентацијата..и уште многу други приказни..некои стварно не држат место, ама ние ни за добрите не сме расположени за муабет..
Имаме уште ден-два пауза за квалификациите, а после тоа продолжува битката за конечно враќање на она што по дифолт е наше – Скудетото :) на старите патеки, со нови сили и предизвици и нормално со многу поактивен блог..клуб како Milan заслужува да има поактивен официјален блог во Македонија!


MILANO SIAMO NOI!!!
FORZA MILAN!!!