Translate

Thursday, 25 June 2009

Калчо Меркато

Уште по завршетокот на сезоната и последниот натпревар со Виола започна трансфер периодот во Милан.
Прв кој си замина беше Анчелоти,а веднаш потоа беше претставен Леонардо како негов наследник.Во меѓувреме следеше веста која ми го разубави денот,месецот неделата...веќе погодувате дека за заминувањето на Пумата :)
Потоа следеа не толку добрите вести,односно заминувањата на Кака и Гуркуф и завршетокот на соработката со Бекам,Матиони,Сендерос и Шевченко.
Следеше сагата со Цисоко(која сеуште трае)и незнам како веќе да ја наречам скржавоста на нашата управа,конкретните контакти со Џеко(со кој веќе се погрижени личните детали) и нешто што е последно односно купувањето на останатите 50% од сопственоста на Абате.
Игнасио добро го познаваме,откако беше шетан по Емполи,Сампдорија,Торино и каде уште не се враќа во Милан.Има само 22 години и игра претежно како десно крило,но не би се изненадил ако е и прилагоден на десната бековска позиција.
Од она што останува да се направи со играчкиот кадар во останатиот дел од летото е:
Ослободување од Калач,Фавали и Одо,како и Кардачио и Виудез кој најверојатно ќе бидат пратени на позајмица.
А кога станува збор за доаѓање јас би бил задоволен со комлетирање на трансферот на Али Цисоко како и пристигнување на Сантакроче или Мексес,Хернандес или опциoнално друг играч зависно од доаѓањето на Џеко кој ни е приритет и Џеко или Хунтелар(мада ја би го преферирал Клас пошо ми е меѓу омилените играчи : )

Со овие потези би добиле еден добро избалансирал тим од искусни играчи или така попознати шампињони печурки и млади играчи кој допрва ќе се докажуваат.

Тоа е сега за сега.Очекуваме и се надеваме на доаѓање барем на Џеко во наредните неколку дена.FORZA MILAN!!!

Tuesday, 16 June 2009

Сума сумарум на сезоната,Малдини,Кака...

Заврши уште една сезона.Нема да анализирам поединечно натпревари само ќе ги изнесам главните причини поради заврши како што заврши сезонава:
-неконстантност во играта и резултатите
-големиот број на повреди во текот на целата сезона
-неколку утнати тактики на Карлето.
Се на се,реално гледано краен дострел мислам дека би ни било 2рото место :)
За уефа купот нема многу што да се зборува нели? :)
Оваа сезона ќе биде одбележана како најтурбулентна во последно време.Анчелоти,Малдини,Кака......Емерсон xD се се тоа личности без кои неможел да се замисли Милан во последно време.
-На Карло веќе му беше време да продолжи понатака и му благодариме за се што направи за Милан(а доста направи)
-За Малдини не се потребни зборови.Од сега па натака црна дупка ќе има на секој натпревар се додека не се навикнам да го гледам Милан без него.
-За Кака и повеќе е од доволно е кажано,можеби(да повторам можеби) е најдобро што си замина за двете страни.
-Емерсон xD Ххх треба да го поставиме кондиционен тренер типот специјализација за спринт :Р
-И воедно фала на Бекс за убавите 5 месеци и уште поубавите прикажани партии.

Но сега одиме кон нов почеток.Леонардо,Тиаго Силва,Али Сисоњо(или како бог да му е името)и ред други кој ќе следат ќе бидат симболи кој ќе му дадат сосем нов изглед на Милан и нова димензија во играта.

Не запираме овде,каде завршува една ера...започнува друга....

FORZA MILAN!!!