Translate

Sunday, 20 January 2008

Милан - Наполи 5-2

За Блогерцките работи

Ок, вака сега. Како што веќе приметувате од сад па надаље и будуќе раскинувам за стално со латиницата и почнувам со кирилица. Па да бидеме македонци мајку му. Требаше од поодамна да го направам ова, ама дека навикнат да седнам да се логирам и да пишувам, требаше да помине некое време за конечно да си го сменам софтверот у главата. Навики ли се навики.
На претходниот пост на моја голема радост се изредија коментари од навивачи на Милан што многу ме израдува и пак ми ја врати желбата за пишување или барем за поредовно пишување. Различна е приказната кога знаеш дека има луѓе што читаат и што сакаат да си го кажат своето мислење, од онаа кога сувопарно си делкаш на блог од време на време, а у број на коментари стои една голема нула. Малце депримирачки е.
Сега за коментарите... Google (Blogger) направија некои измени во логирањето при пишување на коментарите, така да сега мислам дека мора сите оние што сакаат да пишуваат коментари под одредено име да си направат свој Google акаунт т.е. да си отворат маил на Gmail или слично. Оние што ги мрзи да го прават тоа сеуште можат да остават анонимни коментари, ама би ги замолил да се потпишуваат, колку да се знае кој е кој. Или ако некој има желба да пише некој пост или има интересни слики, клипови или било какви други ствари и сака да се постираат на блогот, може слободно да пише во коментари свој маил, за да можам да пуштам авторизација. Така блогов би станал поинтерактивен, а верувам и поинтересен за сите, зошто во последно време и јас сум многу временски ограничен, па се поретко добивам шанса да седам по неколку саати на интернет и да барам содржини. За сега сме само двајца Миланисти кои работат на блогот: јас (the last mohican) и од пред еден месец МиланНикс, кој до сега не удостои со еден видео-пост, ама се надеваме дека ке се активира повеќе :) Ете толку за блогерцките работи, ако сум заборавил нешто ке надополнам накнадно.
Иако со мало задоцнување, не можам а да не кажам збор два за победата на Милан над Наполи и за дебито на Пато. За свои 18 години детето одигра одлично. Даде гол, имаше неколку добри шанси, потези и најважно покажа неверојатна желба за игра. Нешто што кај Џилардино не може да се примети. Во кобинација со Роналдо прават опасен напаѓачки тандем. Да не скокам одма со пофалби, ке почекам уште неколку утакмици за да формирам подобро мислење, зошто сепак ова беше прва утакмица на која имав можност да го видам на дело. Али направи мерак, нема збор тука. Прв пат сезонава го изгледав Милан и бев сигурен дека ке победи и тоа дека нема да има проблем со давање голови. Со Пато, Милан доби уште еден многу опасен играч, со што Кака веќе нема да биде единствениот на кого ке треба да се фокусираат противничките одбрани. Мислам дека ни претстои добар втор дел од сезоната :)

Forza MILAN!!!!!!!!!!!!!

Thursday, 10 January 2008

Bye bye Gila, Hallo Pato

Pisuvajki go ovoj post se soociv so dva problema. Prvo ne znam da izberam soodveten pocetok, kako i prodolzetok, a toa da ne izgleda kako nekoj so sila da me tera da pisuvam, a vtoro ne znam da izberam soodveten pocetok, kako i prodolzetok, zaradi toa sto Milan sezonava ne mi pruzija apsolutno nikakva fudbalsko-navivacka radost koja sto bi mozel da ja podelam so site posetiteli na ovoj blog. A nekako mi e mrsko da pisuvam kritiki i losi raboti i da go isturam moeto nezadovolstvo na ovoj blog.
Kako i da e, pola sezona pomina vo katastrofalna forma, ocajni rezultati i cekanje da dojde januari 2008 - koga konecno trevata ke ja pomirisa mnogu faleniot Alexandre Pato. Ete dojde i toj januari i sega ke vidime za kakvo cudo od dete se raboti. Spored ona sto go imam videno na Youtube i slicnite video sajtovi, deteto pravi neverojatni raboti za negovite sega 18 godini. Veke na golemo se zboruva deka se raboti za neverojaten talent i slicno i daj boze da e taka. No Brazilskata Liga e edna, a Serie A e sosema druga prikazna vo pogled na pristapot kon fudbalskata igra. Osobeno e golema razlikata vo kalibarot na defanzivcite sto ovie dve ligi gi drzat na lager. Vo Brazil i odbrambenite igraci se so ofanzivni karakteristiki, a ostanatoto se sveduva na brz, atraktiven da ne recam cirkuznatski fudbal. Vo Italija vladee sosema sprotivna prikazna. Se taktizira mnogu, se igra tvrd, cesto ne mnogu interesen fudbal, kade igracite ne dobivaat mnogu prostor za da se dokazuvaat, a kamo li da se rasplinuvaat so driblinzi i drugi atrakcii. Baska niz Italija kruzat defanzivci na koi slobodno moze da im se dade epitetot "klasicni koljaci". Znaci Pato ke treba da se sooci so sosema
poinakva fudbalska sredina od taa vo Brazil.
Drug potencijalen problem e soocuvanje so pritisokot sto go nosi igranje vo golem klub kako sto e Milan, kade ocekuvanjata se ogromni i kade osvojuvanje tituli e merilo za uspesnost na sezonata. Sepak Pato ima samo 18 godini i jas mislam deka i pokraj negoviot talent seuste e rano od nego da se bara ili da se ocekuva da bide covekot sto ke ja pretvori ocajnava sezona vo uspesna. Plus Milan i natamu ja prodolzuva svojata praksa na nenosenje novi igraci i oslonuvanje na veke zastareniot sostav, koj sezonava bezbroj pati se pokaza deka e zrel za celosen remont. Mozebi uste dvajca-trojca mladici na polusezona ke go zivnat Milan, ama za zal toa nema da se sluci. Za sega pogledot ostanuva svrten kon Pato i kon toa dali moze uste od sega da go podigne nivoto na igra na Milan.
Kako i da se zeme za edna rabota sum siguren. Ako Pato vo svojata prva sezona pokaze barem pola od toa sto se zboruva i sto se ocekuva od nego, ne moze da bide polos od nekoi prvotimci sto vo momentov go nosat crveno-crniot dres. Jas ne pamtam poocaen sostav na Milan od segasniov. Vo bilo koe vreme da me prasaat, odma ke nabrojam najmalku 5 fudbaleri koi bi gi izbrkal bez oko da mi trepne i ke gi zamenam so igraci od mladinskata skola i siguren sum deka podobro ke igraat.
Duri mislam deka i na Ancelotti mu dojde vreme da se spakuva. U stvari toa odamna go mislam. Go pocituvam i mu simnuvam kapa zaradi se sto ima osvoeno so Milan, ama nikogas ne sum uspeal da go zasakam. Tuka uste mi gi razmrdaa emociite nekoi tekstovi sto gi procitav deka navodno Mourinho od juni ke go smeni Ancelotti i sega se molam toa da se ostvari. Uste toa mi ostana. Drugo ne znam so da pravam. Ostanav samo so nadezi i pocnav da se palam na spekulacii i na se ona sto mi navestuva deka ke ima golema rekonstrukcija vo Milan, so koja ke se podmladi timot i sto ke donese rezultati i ke go vkluci Milan vo borba za titula vo Serie A. Vaka veke ne moze. 12 mesto i nitu edna pobeda na domasen teren se premalku i za klub so pomali ambicii. Ne znam samo uste kolku greski se potrebni za nekoj konecno da svati deka rabotava e otidena u ku*ac odamna.
Vo naredniot post, zdravje, planiram da dadam eden osvrt za sostavot na Milan i toa za sekoj igrac posebno. Dodusa odamna go planiram toa, ama uste ne mi doslo na dneven red :) Sega ke ostanam so edinstvenata nadez vo momentov deka Pato ke bide cudoto sto ke mi go razubavi ostanatiot del od sezonata.

Forza Milan!!!!!!!!