Translate

Monday, 31 October 2011

A BIELORUSSIA CON "IL PIBE" NEL CUORE!!!


Без текст, само со надеж за подобри вести за Маестрото и нова европска победа, посветена само за него!

FORZA CASS!!! FORZA MILAN!!!

Friday, 28 October 2011

НА МЕСТОТО НА ЗЛОСТОРОТ!!!


Не само што нашите момци одиграа феноменално во минатото коло, туку и најблиските конкуренти имаа одлични настапи. :) Треба да бидеме ептен задоволни во секој случај. Петтото место изгледа одлично, на само два бода од лидерот. Имаме течна игра, по еден индивидуалец блеснува на секој нов меч и тимот ја добива физиономијата од лани. Единствен проблем засега е одбраната, која дефинитивно не функционира на ниво на шампионската година. А реално таму имаме најголем избор на играчи. Вие да имете 5 CB-a кој во било кое време можат да одговорат на секаква задача + одличен стандарден десен бек и двајца леви бека, заедно со Zambro кој игра и лево и десно, навистина чудно изгледаат 12те примени гола во само 8 кола. И на сето тоа, како голмани ги имате Abbiati и Amelia.
Тоа мора да се подобри! Ако се подобри навреме, уште во Април ќе славиме ново Скудето. А кога зборувам за славје и Скудето, неможам да не се присетам на Олимпискиот стадион во Рим. :) Тој стадион и оној во Атина ми се најмилите после San Siro. Дури и нашава арена, Филиповата, не ми е толку драга. :) Roma ќе биде вистинскиот тест за моменталната форма, силата на екипата и ориентацијата  за сезонава. Многу работи ќе ни бидат појасни после мечот утре. Во пресрет на тој дуел, ние сме со во серија од четири победи, а домаќинот скршен од несреќниот пораз од Genoa во средата (кој патем речено ме чинеше 5600 денари, зборувам за дупла шанса Х2). Roma има проблем со ефикасноста и покрај тоа што годинава има повеќе напаѓачи од било кога. Тоа значи дека ствара голем број на шанси, а рака на срце игра и доста атрактивно. На двете дербиа сезонава за нив, со Printer и Lazio не победија, но оставија солиден впечаток. За нас би било супер да загубат уште еднаш утревечер, па макар и ја одиграат најдобрата партија во сезоната.
Кај нас пак, веќе се осеќа стабилноста во играта и воочлива е намерата да се воспостави доминација на теренот против било кој противник. А зошто и не би доминирале кога имаме играчи за тоа? Средината фукнционира одлично во последно време, повредените во најголем се вратија, што му дава на Max поголем маневарски простор. Новостите од Milanello се однесуваат на враќањето на Sandro и MVB "во погон", тренинзите со топка на Pato и постепеното опоравување на Amelia и Seedorf. Тоа ќе значи дека за Рим патуваме со најдобрите стартни 11, така што за очекување е нова победа и уште поголемо приближување до "нашето место". Јас лично очекувам бескомпромисна борба и нови три бода. Не е преоптимистички да се очекува полн плен од местото каде лани се радувавме највеќе, нели?

P.S. А еве со што ќе се патува за Рим! :)


FORZA MILAN!!!

Wednesday, 26 October 2011

AC Milan vs. Parma FC - preview


За перфектни 4 од 4 и за врзување на таа толку посакувана победничка серија потребна ни е уште една, вечерва против Parma. Морално подигнати и физички истоштени, влегуваме во нова, навидум едноставна мисија. Сепак, Milan годинава не ги добива лесно натпреварите, особено не оние против послабите противници. Овојпат момците ќе треба да го средат тоа што е можно побрзо и побезболно, затоа што календарот е немилосрден. Во Сабота на Olimpico, во Вторник во Белорусија. Иако нас ни е супер, неможеш глава да крениш од фудбал. :)
На кратко за составите, комбинациите, повредите и новостите. Меѓу повиканите за вечерва ќе го нема Sandro, а Max најави дека и ТЅ ќе почне од клупа. Ако тоа се оствари ќе значи дека првпат сезонава Abbiati ќе го чуваат резервисти. Bonera тука би влегол со сигурност и најверојатно стрелецот Yepes. Десно - Abate, лево нема причина да не стартува Nini. Средниот ред во состав: Aquaman-Ambro-Nocerino, додека напред најверојатно ќе се најдат Спасителот, Binho и Ibra. Слично како ТЅ, по се изгледа и MVB ќе го почне мечот на клупа, а тоа е шанса за капитенот, после лошото полувреме на Via del mare. Додуша оставам простор за изненадување и премислување во последен момент, како што беше против Palermo. Allegri знае да го прави тоа, особено сега, да се прави "фаца" откако го номинираа за тренер на годината. :) Ова е неговиот избор: Abbiati, Roma, Abate, Antonini, Bonera, Mexes, Taiwo, Thiago Silva, Zambrotta, Yepes, Ambrosini, Aquilani, Boateng, Emanuelson, Nocerino, Van Bommel, Cassano, El-Shaarawy, Ibrahimovic, Robinho.
Момци, целта е многу јасна: да се победи Parma на начин сличен на ланскиот. Тогаш беше 4:0, сега може и петарда, ние не би правеле проблем. Juve синоќа победи, Napoli и Udinese го играат дербито на колото, забревтаната Roma ќе се обиде да ја добие и Genoa на гости, но ништо нема да изгледа страшно доколку вечерва забележиме нови 3 бода. Во најдобра варијанта, дури може да стигнеме на делба на второ место. Одиме на победа и ништо друго!

FORZA MILAN!!!
P.S. RIP SuperSic!

Friday, 21 October 2011

Уште еден bogey team!

Расчистивме со Palermo ни следува уште еден тим од иста категорија. Категоријата која во миланационалниот фудбалски свет е позната како bogey team! Против Lecce немаме победа на Via Del Mare веќе 4 години а згора на се' па и имаме по некој пораз! Таму имаме 2 наши дечки кои по се' изгледа ќе стартуваат во првите 11. Веќе добро знаете мислам на Rodney The Mad Dog и silent murderer from the spot! Значи не смееме да си дозволиме таков луксуз и да направиме пенал оти ни Папата нема да може да го одбрани!
Нашиот состав полека но сигурно се рехабилитира и физички и психички. На некои фудбалери веќе им е потребен одмор (Cassano, MVB) но мора да го задржиме победничкиот менталитет и победничката серија, ова може да биде месец од исклучителна важност! Pato е сеуште во аут, со него нема да се брза. Rino и Flamini се одамна во аут а Ambro и Seedorf полека но сигурно се враќаат во ритам. TS е сосема во ред и очекува старт. Mexes и Taiwo ќе останат на клупата покрај Urby и Prince. Сето ова графички спастрено би изгледало вака:Дуел за уживање? Oddo - Antonini

Момци одиме на победа, да скршиме уште едно taboo! Forza Milan!!!

Wednesday, 19 October 2011

AC Milan vs. FC Borisov Works of Automobile and Tractor Electric Equipment!!!


Епа друштво, дојде и тој ден, одлучувачкиот, најважниот во сезоната! Играме против BATE, што по автоматизам повелкува сериозност и максимален ангажман! Не бе, се зезам, едноставно неможам да се натерам сериозно да размислувам за мечот. Исто како против Plzen. И сега Ри ќе ме кара знам, можда и ќе превземе нешто да не пишувам preview на вакви натпревари. На пример, ќе напише пост 2-3 дена пред натпревар и да ме оневозможи несериозно да се произнесувам околу мечот. :)
Сега малку озбилно. Со победа вечерва на San Siro ќе завршиме многу работа и ќе створиме огромна разлика помеѓу второто и третото место на табелата. Не дека некој се соменваше дали ќе ја поминеме групата, но дефинитивно се плашевме од комплицирање на настаните во случај на два порази од Barca, па дополнителна мотивација на аутсајдерите во групата да го загрозат второто место во групата. Вака, ќе ги поставиме работите на свое место и ќе им дадеме до знаење на "малите" дека местото не им е во втората фаза, а и на Barca дека го сакаме првото место во групата. И како што реков во коментарот после мечот со Palermo, имаме добра прилика за да врземе серија од најмалку 4 победи. Играта е променета за 180 степени со враќањето на Ibra и Binho. Токму тие двајца се очекува да стартуваат како напаѓачи со поддршка на еден AMC, најверојатно Boa. Назад дефинитивно ќе го немаме TS, а неговото место по се изгледа ќе го заземе Bonera и покрај очекувањата и барањата на фановите за првиот старт на Mexes или Yepes. Abate се враќа на десен бек, додека лево ќе опрерира Nini, кој рака на срце го заслужи денешниот старт со играта против Palermo. Aquaman, MVB и Nocerino се извесните и посакувани "везњаци". Еве ги сите 20 кои се повикани: Abbiati, Amelia, Abate, Antonini, Bonera, De Sciglio, Mexes, Nesta, Taiwo, Zambrotta, Yepes, Aquilani, Boateng, Emanuelson, Nocerino, Van Bommel, Cassano, Ibrahimovic, Robinho, Ganz.
Кратко и јасно: победа и ништо друго. И тоа еден-во-еден! За да биде лесно како во Саботата и за да си направиме да ни биде послено и во следните три кола. Значително сме поквалитени од белорусите и многу нормално е да очекуваме нови три бода.
И уште нешто... се прашувам зошто кога ќе напишеш "milan vs bate" на google и одиш на images, 80% од сликите се со нашите играчи како прославуваат гол?? :D

FORZA MILAN!!!

Sunday, 16 October 2011

Чиста десетка!
За сите! Вака игра вистинскиот Милан кој беше несовладлив минатата сезона, вака игра Шампионот на Италија.
Нема многу што да додадам, само да се надеваме дека повредата на Т.С. не е ништо сериозно (ако треба и нека го пропушти Бате) и дека целиот тим ќе остане здрав.FORZA MILAN

Saturday, 15 October 2011

AC Milan - Palermo

Нема веќе пропусти и лесни натпревари. Нема веќе прогледување низ прсти, тешкиот распоред на стартот помина сега следат натпревари во кој треба да влеземе во една победничка серија која би требало да не катапултира негде меѓу првите 3-4.
И повторно со старите должници од Сицилија и Миколи кои имаат 3 победи против нас во последните 2 сезони. Но ветува фактот дека Милан победил во 3 од последните 4 средби на Сан Сиро. Она што дефинитивно не се очекува е нерешен резултат кој го немало одамна.

Абиати
Бонера,Неста,Т.Силва,Ѕамброта
Ночерино,Ван Бомел,Сидорф
Касано
Робињо,Ибрахимович

Последните информации говорат дека Робсон е спремен за старт и негледам зошто не би почнал, можеби малце офанзивно делува формацијава (незнам кога последен пат сме играле со 2ца напаѓачи + Касано) но ако сакаме да ги победиме Палермо треба да ги нападнеме со се што имаме на располагање!
Да ставиме крај на лошата серија!
FORZA MILAN !!!

Monday, 10 October 2011

Red Alert

Една победа во пет меча и не ни може да значи нешто друго. Вистина е дека разликата со првопласираниот Јувентус е само 6 бода и Јуве моментално ги ужива своите денови на слава пред се поради големиот фонд на играчи со кој располагаат, новиот стадион и важниот момент во кој се наоѓаат. Од друга страна пак Наполи, Удинезе, Палермо и Лацио не се веќе воопшто наивни тимови и ако малку повеќе се потрудат може и да не победат (што и всушност се случи). Во ова чудно првенство каде што комшиите и Рома прават реформи секој може да победи секого и најверојатно тоа може да ни послужи како одговор зошто Милан моментално е на 15тата позиција.

А изговори може да најдеме тон, ама она што не интересира е како да излеземе од оваа позиција. Одговорот е едноставен треба да почнеме да победуваме! Враќање на Робињо и Гатузо осетно ќе го засили нашиот состав и ќе ни ги зголеми и онака малите играчки опции кои ги имаме. Во одбраната сме изгубени без некој од тандемот Неста-ТС (а некогаш дури и со нив). Макс не верува доволно во Таиво и сега за сега исто како да не сме засилиле во одбраната летово. Ночерино и Аквилани играат (што е добро) и покрај критиктите упатени кон нив неможеме да очекуваме тие да бидат носители на тимот.
Ибра мора да почне да дава голови, Инзаги МОРА да игра повеќе, СЕС92 мора да добива колку што е можно повеќе време на терен макар и тоа да било
5 минути.
Значи црвеното светло е запалено, и победа против нашиот вечен должник Палермо викендов ако ништо друго ќе не донесе на портокалово светло, па жолто, па зелено и се така натаму...всушност кога ќе помислам наша боја е црвената па што му е*ам матер нека стои упалено :)

(Ајде да видивме и вакви слики од викендов)


FORZA MILAN !!!


Sunday, 2 October 2011

На гости во нова куќа!Гостуваме кај Јувентус и нивната нова куќа! Најпрво, искрени честитки за црно-црните за нивниот храбар и револуционерен потег кога во прашање е италијанскиот фудбал! Секоја чест за новиот стадион и само можам да се надевам дека Ние па и сите други во Италија ќе го следат нивниот пример кога станува збор за фудбалските терени. Тоа повлекува многу позитивни работи со себе меѓу кои и трансфер буџетот...
Кога е во прашање вечерашниот дуел, гостуваме кај епиката која заедно со Наполи е во најдобра форма сезонава. Екипа која предводена од Конте игра со некоја специфична 4-2-4 формација која ја диригира „нашиот“ маестро. Токму од него зависи целата игра на Јувентус. Доколку е потребно па нека се оди и со еден класичен фластер на Пирло и мислам дека 70 % од работата ќе биде завршена. Во таа 4-2-4 особено доаѓа до израз играта на двете крила која што ја диригира Пирло. Се шпекулира дека имал незгодна повреда на коленото и неговиот настап бил неизвесен но јас сметам дека сето тоа е само игра на зборови! Пирло ќе игра против својот поранешен тим и се надевам дека ќе го почувствува она што го почувствува кога прв пат заигра сезонава против Милан (барем резултатски). Домакините немаат проблеми со повреди освен на левата бековска позиција. Поради повредата на Де Чеље веројатно е Киелини да оди на лев бек а Бонучи да игра централно заедно со Барзаљи. Останатото е повеќе или помалку познато.
Кај нас сеуште кубуриме со составот поради големиот број на повредени фудбалери. На тој список се приклучи и Абате кој се повреди пред овој натпревар. Затоа на десен бек ќе стартува Бонера а лево има фото финиш помеѓу Замброта и Антонини. Средниот ред ќе биде составен од Ван Бомел. Ночерино, Сидорф и веројатно Боатенг (кој не е спремен за 90 минути и влетува директно од болница) а напред Златан и Касано.
Епа момци одиме на победа како и секогаш!
Златан and Сидорф for the win!


Пирло против Аквилани... упс погрешни дресови :)