Translate

Saturday, 30 November 2013

Mентална Bunga Bunga во Milanello!


Во ситуација како оваа најтешко е да се пишува за тековните натпревари. PR секторот на Berlu, did it again! Вчера G убаво си кажа дека од Х причини (читај, недоразбирањата со Lady B) ќе си даде оставка и ќе го напушти клубот. Реакциите беа поделени, некои беа против, други беа воздржани а трети (меѓу кои сум и јас) сметаа дека колку и да изгледа болно, ова беше неизбежно. Клубот забрзано тоне како на играчки така и на планот на менаџментот а најголем дел од тоа спаѓа на CEO односно на Uncle Fester. Тоа е личност која го задолжи клубот и која заедно со Berlu го направи она што е, во секоја смисла. Како што некогаш клубот беше недопирлив и најдобар светски бренд, така денес истиот тој клуб е на маргините на Италија и служи за потсмев! А тоа не е мојот Milan!

Како и да е, се очекуваше да си замине G за да се донесат некои нови луѓе кои ќе се обидат да му помогнат на клубот да го фати новиот европски терк. Меѓу нив и вечниот Il Capitano, Paolo Maldini.

И она што следуваше потајно го очекував, дури го напишав истото на еден пријател уште синоќа. Се случи токму она од што се плашев а го очекував. Кога сите конечно собраа храброст со тешко срце да се разделат од харизматичниот G, нов спектакл! G беше повикан на вечера кај Berlu и денес почнаа најавите од типот: Galliani resta, Grazie Presidente!!! Ви делува познато? Ќе ве потсетам:


Веројатно ова е само привремено одложување на одлуката на G до крајот на сезоната. Како и да е, клубот се претвора во една голема рашомонијада! Фановите не го заслужуваат тоа, Milan не го заслужува тоа!!


А фудбалерите кои конечно очекуваа да го искористат позитивниот моментум после конечно добро одигран еден натпревар, сега повторно гостуваат во Сицилија со турбулентна атмосфера. Настрана она што се случува во менаџментот, турбулентна е ситуацијата и во одбраната на клубот. Првиот голман Abbiati и Abate не се меѓу повиканите поради повреди а нема ниту да настапи и Mexes поради симптоматичната повреда на окото. Zapata е суспендиран и тоа значи дека оние четворица кои ќе настапат утре против Catania сигурно не настапиле во таков состав ниту на тренинг. Конечно една добра вест е конечното враќање на El Shaarawy кој мечот ќе го почне од клупата за резервни фудбалери и веројатно ќе добие шанса во текот на мечот. Тоа треба малку да му ја олесни работата на Ricky Kaka. Поради неиграњето на Abate и сè уште неопоравениот De Sciglio, Andrea Poli ќе се префрли на позиција на десен бек и од таму ќе го започне утрешниот дуел. Друштво во дефанзивата ќе му прават Bonera, Silvestre и Urby а зад нив меѓу стативите ќе застане Gabriel. Знам, лудо изгледа нели?

Испразнетото место на Poli во средината би требало да го покрие Nocerino кој по подолго време ќе добие старт во првите 11. Формациски мечот би требало да се започне со 4-3-2-1 затоа што според Лудиот Макс тоа нуди поголем посед на средината и значи дека ќе играме со 11 а не со 10 фудбалери на теренот (Matri ќе остане на клупа). Сликовито тоа би требало да изгледа вака:


Иако Сицилија никогаш не е идеалното место за извлекување на бодови, сезонава Catania игра многу лошо а Milan мора некогаш да почне да собира бодови, барем во дуелите против екипите од вториот дел на табелата. Зошто тоа да не се случи утре?

Forza Milan!!!

Tuesday, 26 November 2013

Селтик vs Милан - Лига на Шампиони


По агонијата во домашното првенство се враќаме онаму каде што и не сме толку очајни. Пет бода во четири натпревари и не се за некоја пофалба, но со оглед на фактот дека Ајакс има 4, а Селтик 3 бода, тогаш ни е јасно како сепак се најдовме второто место. Дури и да не победиме вечер (што е реална опција), мали се шансите Ајакс да ја изненади Барселона, што значи дека пак на крај сами ќе ја решаваме нашата судбината против Холанѓаните, и тоа на домашен терен.

Нашиот тренер рече дека не треба да ги мешаме домашното првенство и ЛШ (можеби тоа значи дека планира да го освоиме трофејот во ЛШ), ама сакале ние или не пак е ова истиот тим, истиот тренер, истата управа на истиот стадион со истите исфрустриани навивачи.

По ремито со Џенова работите излегоа од контрола и е настанат тотален хаос. На излезната врата се голем дел од првотимците како и тренерот, а најверојатно и ќелавиот. Во било која друга ситуација ова би било прифатено со доза на носталгија и разочараност, ама кога ќе видиме кој ќе истрча вечер и како ќе изигра веднаш ќе ни стане јасно дека на овој Милан му требаат промени.


Мунтари и Мексес се последни на листата на повредени и се приклучуваат на Амелија, Матија, Ел Шарави, Пацини... Абијати повторно ќе застане на голот, Абате, Бонера и Запата ќе бидат пред него и повторно вечната дилема: кој е полош? Урби или Констант? Во средината Де Јонг, Монтоливо и Поли би требало да си ги завземат своите места како и Кака зад напаѓачите Балотели и Робињо. Ова е мојата прогнза за составот но можно е и лудиот Макс да има и други замисли како на пример Бирса да почне.


Нема повеќе што да додам, мој скромен тип е 0-0 или 1-1.

FORZA MILAN !!!

Saturday, 23 November 2013

Враќање во ритам


Кога велам враќање во ритам, мислам на клупскиот фудбал во Европа, после онаа пауза за репрезентативен фудбал која му паѓа тешко на секој фудбалски фан и (особено тешко) на секој посетител на спортските обложувалници. Наше евентуално враќање во ритам не гледам во блиска иднина, во моментов нашето фаќање на ритам изгледа како да играме тешкото на Elysium - Trancelestial Psychobabas во позадина. Сепак ако бидам малку чист пред себе и својата совест, искрено очекувам некаква победа денес. Играме против наши пријатели, играме дома а играњето дома сезонава и не е некој особен проблем за тимот. Изгубивме од тимови од кои реално и очекувавме да изгубиме а останатите натпревари воглавно ги решававме во наша корист. Тоа што дојде и оваа репрезентативна пауза веројатно годеше на тимот за атмосферата и средувањето на мислите иако никој од претходноповредените не се врати во тимот. За натпреварот против Genoa повторно ќе недостигаат истите повредени, ќе отсуствува и Montolivo кој е суспендиран поради црвен картон но се враќа Balotelli по суспензијата.


Постојат само 2 дилеми во тимот, едната е дали ќе стартува Matri или Robinho (од тоа зависи дали ќе се игра со формација 4-3-1-2 или 4-3-2-1) а втората е кој од Urby или NoConstant ќе стартува на лев бек. Во отсуство на Montolivo, капитенската лента ќе му припадне на фудбалерот кој најверојатно и најмногу заслужува да ја носи со своите игри по доаѓањето сезонава а воедно тоа ќе биде и јубилеен 200-ти Serie A натпревар на Ricky во дресот на Milan. Не се сомневам во уште една негова пожртвувана игра и обид да го крене остатотокот од тимот. Кога сме кај него и шпекулациите дека можеби во иднина ќе игра малку поназад, тоа беше негирано од сите можни страни, Allegri, G па дури и од самиот Ricky.

А кога сме кај G, тој ќе пристигне на San Siro со нова фризура.


Тоа е тоа, стегајте каишите и не заборавајте: Колку и да изгледа тешко и невозможно, тоа е во црвено-црниот ген:Forza Milan!!!

Saturday, 9 November 2013

Chievo - Milan


На Бентегоди во Верона со почеток од 15:00 часот во Недела се среќаваат двете најголеми разочарувања сезонава во Серија А. Домаќините имаат само една победа досега и се тотална спортивност од нивните градски ривали кои пак го делат третото место со нашите градски ривали. Милан пак по којзнае кој пат пак има бавен старт, и пак има проблеми со повреди и пак има исфрустирани навивачи.

Овојпат за фрустрацијата да биде поголема Балотели поради жолти картони ќе отсуствува. Мексес се враќа во тимот Де Шиљо и Силвестре повторно нема да бидат на располагање исто како и Пацини, Ел Шарави и Бони. И кога во вакви тешки моменти вестите кои најмногу не возбудуваат се дека Алегри останува а Бурдисо е потенцијално засилување тогаш ти се темни се и тие иде да го избришеш постот кој и онака не си имал многу ентизујазам да го пишеш. Се шушка нешто за промена во формација и некој експеримент на тренерот, па визуелно вака би требало да изгледа тоа:


Во очајна и безнадежна ситуација сме и ЛЕ веќе изгледа како реалност. Ако некој мене ме прашува тогаш уште од сега треба да почнеме да мислиме на следната сезона. Интер според мене направи паметен потег што не се пласираше во ЛЕ со што си го скрати значително распоредот за оваа сезона, за да не губи време со вторкласно натпрерување каде што повеќе може да изгуби одколку да добие. Јас лично радо би потпишал да бидеме 7мо или 8мо место одколку 4то или 5то.

И за крај па ако и Киево неможе да го победиме тогаш ептен сме очај!!


FORZA MILAN!!!

Wednesday, 6 November 2013

Меч во кој нема што да се загуби

Milan конечно влезе во сопствениот вител со проблеми и не може да исплива на површина. Сите оние проблеми кои со години наназад се натрупуваат и кои ги знаат сите кои се на еден или на друг начин блиски до клубот, почнаа да испливуваат на површина во серија и го притискаат клубот надолу. Овие проблеми беа добро познати и на раководството но тие останаа глуви на укажувањата на фановите, поранешните фудбалери на клубот и спортските аналитичари.


Не се донесе квалитетен дефанзивец, не се донесе квалитетен фудбалер за врска, упорно се продолжуваше со политиката на срамежлив трансфер пазар кој е насочен претежно кон фудбалски (полу) анонимуси, упорно се продолжи со тренерот кој нема решение за играта од прекини веќе 4 сезони во серија а да не зборуваме за (не) навремени измени и тактичка флексибилност. Продолжија проблемите со повредите во серија иако истото се случува веќе години наназад. Медицинскиот центар во Milanello кој е еден од наопремените (според огромен број на независни експерти и најдобар во светот) продолжува да биде атентатор на многу перспективни кариери (Pato, El Shaarawy, De Sciglio) и продолжува да биде кочничар на резултатите на тимот, буквално секоја сезона. Сега сите тие проблеми и некои други кои не беа спомнати, излегоа заедно на површина. Тренерот не знае што да прави а играчите си прават што сакаат! Како што спомена Costacurta веднаш по поразот од Fiorentina, некои фудбалери не ја знаат тежината на дресот што го носат. Јас би додал и дека раководството стана сенилно па и тоа заборава што значи овој бренд кој тие самите го создадоа! Milan не смее да биде фонтана на желби која ќе ги исполнува најлудите сништа на фудбалери како Muntari, Constant, Zaccardo, Birsa... фудбалери кои можеле само да посакаат да бидат дел од Milan а тоа што во тој тим се првотимци е лудост за посебна дискусија.

Толку за (не) приликите во и околу клубот!


Гостуваме на Nou Camp, нашиот втор дом во последните неколку сезони. Во некои други времиња, со некој друг (вистински) Milan, овие натпревари би биле вистинско уживање. Вака ќе се надеваме на малку повеќе спортска среќа и игра на мускули со која би избориле евентуално добар резултат.  Ама кога можеше познатата La Masia да се вади со грешка на нашиот голман вчера, зошто да не можат да изборат позитивен резултат и сениорите?
Според повеќе извори, Allegri се одлучил за 4-4-1-1 со Ricky како осамен зад напаѓачот.


Е сега во последните неколку минути преовладува една шок информација која доколку се потврди, може да се претвори во вистински куршлус! Првата информација е дека Urby ќе стартува на лев бек место Constant. Ова и не значи ама баш ништо затоа што и двајцата се оперирани од дефанзива па кој и да игра ќе играме со тројца во одбрана а таа дупка на нашата лева страна ќе биде константно експлоатирана од домаќините. Ама затоа втората информација вели дека наводно Allegri планира да го стартува Robinho со Kaka а дека Balotelli ќе остане на клупата?!? Искрено, Balo не игра ама баш ништо и делува безобразно незаинтересирано (имаше само 1 шут кон голот против Fiorentina) но евентуално негово неиграње на ваков натпревар може да значи бура и тоа да повлече други реперкусии особено што грбот му го чува агент како Raiola за кој веќе имаше шпекулации дека на полувремето против Fiorentina викендот влегол во соблекувалната на Milan и му се внесол во лице на Allegri околу начинот на кој (не) го користи Balotelli. Ако тоа е вистина, тоа е срам за клубот на прво место но тоа е за некоја друга дебата. Сакав да кажам дека евентуално неиграње на Balotelli на меч против Barcelona (а не дека не заслужува да седи на клупа) може да значи пукање на тиквата и притискање на Raiola за негов трансфер.

Овие дилеми ќе се расчистат за отприлика нешто повеќе од 1 час па ќе видиме на што ќе се сведат муабетите низ фудбалските кулоари. Јас немам дилеми, сакам фудбалаери кои ќе изиграат машки, сакам фудбалери кои ќе остават 100 % од себе на зелениот тепих на Camp Nou, па ако треба и нека дојде нов пораз! Би прифатил пораз само да видам жар, спортски инает и будење на тимот.

Forza Milan!!!

Saturday, 2 November 2013

Milan - Fiorentina


Три часа пред почетокот на мечот со Фиорентина и не е некое време за некој потемелен и пост со повеќе анализи. Но искрено речено и нема мотив за анализи. Во ситуација кога институција како Милан е на 10то место и со само два бода повеќе од екипата пласирана на 14то место немаш мотив и немаш желба да анализираш. Знаеш дека полека но сигурно сезоната оди во бестрага, како одминуваат колата станува реалност дека нема да играме ЛШ и кога ќе го помислам ова ми иде чувство на тага и бес во исто време! За нештата да бидат потрагични Алегри се обидува сега суптилно со неговите изјави дека горе-доле се помируваме со лошиот пласман, единствено ќе се обидеме да се искачиме некое место погоре и најтрагичното од се е што најавува дека во Купот на Италија сака добар пласман(клише изјава од порано, но овој пат има друга тежина). Со ова сака милионите навивачи на Милан да ги убеди дека ако го освоиме купот па и нема да биде така лоша сезона?!

Од очај во очај, претходниот натпревар со Лацио беше оној од кој мораше да почнеме да победуваме, таков е и овој. Ништо не е сменето, само што е друг противник и едно коло помалку. Ни гостува одлична екипа, екипа во која менаџментот знае што работи па наместо да го купи Матри за 11 милиони евра, го купи Џузепе Роси за 10. Го купи сеуште недоволно опоравен од повредата и тука постоеше ризик да 10 милиони отидат во неповрат, но прво и основно кој ризикува тој и добива(во случајов 9 првенствени гола на Роси) и  второ, има една плејада доктори кои ги плаќаме за да оценат во каква состојба е играчот кој се купува. Ни гостува екипа која во дуел со актуелниот шампион се "налути" на полувремето и во вториот дел им даде ни помалку ни повеќе туку 4 голови за 45 мин. Е против таа екипа ние треба да ја стартуваме победничката серија која ни е повеќе од потребна. Не дека немаме доволно квалитет, не дека немаме можеби и подобри индивидуалци од нив, но очајната форма досега и бродот кој плови без капетан не ни дава за право да бидеме сигурни дека еве од вечерва, од денеска па натаму со сите(скоро) вратени фудбалери од повреди отвораме ново поглавје сезонава. Но тоа е што е, надежта ја имаме, нели, таа последна умира.

Повикани фудбалери:
  • Abbiati, Amelia, Gabriel, Abate, Constant, Vergara, Zaccardo, Zapata, 
  • Birsa, Cristante, Emanuelson, De Jong, Kakà, Montolivo, Muntari, Poli, Saponara, 
  • Balotelli, Matri, Niang, Robinho.
Составот за денеска во однос на тој со Лацио најверојатно ќе претрпи само една измена и тоа Констант на местот на Матиа на позиција лев бек. Добри вести за Монтела и Фиорентина. Тоа изгледа отприлика вака:


Се на се, во каква ситуација и да сме, во каква и форма да сме #weareacmilan и мораме да одиме на победа! Секој еден кој го носи црвено-црниот дрес мора да го знае тоа! (само да имаше кој да им го каже тоа). Алегри пријателе, ова ти се последните сламки за спас, од тука може конечно да ти почне одбројувањето на деновите поминати на клупата на Милан, па ако не за нас навивачите, ако не за клубот како таков, барем за тебе направи нешто и донеси победа!

FORZA MILAN!