Translate

Tuesday, 29 December 2009

A.C. Milan Primavera

Интересна тема се отвори,дефинитивно многу интересна се што имате да си кажете слободно тука :)

Saturday, 26 December 2009

ЛЕОНАРДО НА ТАПЕТАј тука да си кажиме се што имаме за нашиот тренер..мислам дека е позгодно со нов пост..
FORZA LEO, FORZA MILAN!!!

Saturday, 19 December 2009

Fiorentina-Milan -Здравје боже коа ќе биде : )


За разлика од останатите ова привју ќе го почнам со она што е најактуелно-ждребот во ЛШ.
Ни се падна Јунајтед,бухуу какво изненаџење ако не Ман Ју ондак Арсенал или Челзи не ни бегаа гарант пошо очигледно е дека УЕФА се повеќе сака да гледа Итало-Англиски дуели а и дуели во кои играчи и тренери се соочуваат со своите поранешни тимови(Бекам,Бензема,Мурињо и тн.)и воедно давање на поголема шанса за прогрес на оние секонд рејт клубови(Цска,Севиља...)
Со Ман Ју имаме одличен хисотри рекорд арно ама они се 2 пати појаки него шо беа пред 4 односно 2 години,додека ние пак искрено малце по малце опаѓавме.Сето ова гарантира 2 одлични утакмици па што биде нека биде и онака, така ќе биде поинтересно а не ко порано да ги газиме по 3-0 :Р

Гостуваме кај Виола после првиот пораз по неколку месеци(уф ама јако звучеше ова xD).арно ама сеа иаме и плус дифензив проблем односно Тиаго не се опорави навреме и нема да биде ни на клупа!Така да ќе треба да се моливме во светото дуо Фавалали и Шалаладзе дека нема да примиме повеќе од еден глуп гол :)
Друго се ќе биде исто мање више со лест минит инфо од Лео дека Дињо ќе биде сумљив за настап.


Така да од повиканиве:

Dida, Roma, Storari
Antonini, Favalli, Jankulovski, Kaladze, Nesta, Zambrotta
Abate, Ambrosini, Flamini, Gattuso, Pirlo, Seedorf
Borriello, Inzaghi, Huntelaar, Pato, Ronaldinho


Би требало овие да почнат

Дида
Абате,Неста,Фавали/Каладѕе,Антонини/Замбро
Амброзини,Пирло,Сидорф
Пато,Бориело,Дињо(?)

Составов треба да биде сватен со резерва поради неколкуте дилеми и фактот дали Дињо уопште ќе игра што би значело сасим друга формација.

Идеме на победа(нерешено)па да одмараме до 6ти Јануар таму.

П.С. Би ценел ако СИТЕ членови на блогов се активираат МАЛЦЕ повеќе ако не со постови барем со коментари,пошо бед ми е на мене да глеам пост кој сум го мислел и пишувал пола саат да има 5-6 коментара од кои 2 од мене.


FORZA MILAN !!!

Sunday, 13 December 2009

Milan-Palermo 0-2


Дефинитивно ова е еден од ретките порази кои можам да ги примам со крената глава.
Палермо изигра одлично а ние немавме ич среќа,како на теренот така и со некои повреди но се на се олеснувачки ни е податокот дека и мерда киксна така да лесно ќе го прифатам поразов.

Значи да повторам уште еднаш Палермо изигра одлично,ни одржа лекција како се прави брз контра-напад.А за Миколи незнам што да кажам...ремет и при двата гола,незнам колку можеше да направи Замбро при првиот ама за вториот...ги нанижи Неста и Антонини(2 пати)пред среќно да стигне топката до Брешано.На крајот кога беше заменет јас искрено со аплауз го испратив,сепак одлично одигра и плус е дете на Милан :)

Кај нас нема индивидуално да ги оценувам играчите затоа што е крајно дволично да ги плукам луѓето кои сум ги возвишувал пред 2-3 дена :)
Интересен беше потегот на Лео да започне со Абате на местото на Пато но на крајот се покажа како неуспешен.И уште еден потег за кој може да му забележиме е невлегувњето на Хунтелар.Мислам ок е што го внесе Фламс,но која е поентата при резултат од 0-2?Како и да е млад е Лео сакаше да експериментира не му се врати тоа најдобро па затоа еве памет за друг пат и искуство повеќе.
Само за крај да додадам дека Едисон Кавани е најголемото ѓубре што постои и најлигав мрсул од сите,нема потреба од образложение нели?За негова среќа само Фламс беше толку фин и само го погали со лактот(мада после другиот дел од лактот го испи Пасторе неколку минути подоцна :)
А да и уште нешто,мило ми е што Фавали се врати во првиот состав наместо на Шалалалаладзе :) Фавалињо може еден Крауч да го носи на плеќи,па што е Миколи за него :)


Следува Виола на гости,натпревар на кој со нерешено би бил задоволен.FORZA MILAN !!!

Milan-Palermo

Појма неам кој е филмов,случајно ја најдов сликата

Уште еден многу важен натпревар при кој треба да пристапиме многу претпазливо и со максимална посветеност.Иако Палермо моментално не го покажува својот целосен потенцијал тоа не значи дека незнаат да бидат незгоден противник.А имаат и играчи со кои можат да бидат незгодни и да ни створат многу проблеми на нас.
Јуве киксна што би значело дека со евентуална победа ќе се одлепиме на цели 4 бода од нив.
Остануваат уште овој и натпреварот следната недела со Виола на гости за завршување на 2010тата година,па така да најубаво би било со победа на последниот натпревар дома годинава да си го олесниме патот понатака а и воедно да ја продолжиме победничката серија.

Кај нас недостасува Тиаго Силва што е голем проблем затоа што со Неста формираа одличен тандем,и затоа во наредните 2 натпревара ќе бидеме во милост и немилост на Калалалаладзе.
За Абијати,Бонера,Онијеву,Гатузо и осталом знаете уште од поодамна нема потреба да се говори...

Dida, Storari,
Antonini, Favalli, Jankulovski, Kaladze, Nesta, Zambrotta, Abate
Ambrosini, Flamini, Pirlo, Seedorf
Borriello, Di Gennaro, Huntelaar, Inzaghi, Pato, Ronaldinho.


Ова се играчите кои ќе бидат на распологање за натпреварот утре.


Дида
Абате,Неста,Каладѕе,Замброта/Антонини
Амброзини,Пирло,Сидорф
Пато,Бориело,Роналдињо

А ова ќе биде утрешниов состав со само една трилема кој од триото Абате/Антонини
/Замбро ќе започне,но мислам дека Замбро сигурно ќе почне па ќе зависи дали ќе игра лево или десно(ја сум за лево)за да се знае кој од Абате и Антонини ќе започне.
Сидорф и Фламини несмеат да добијат жолт картон за да не паузираат за со Виола,а ако погледнам подобро нека добијат на натпреварот со Виола за да паузираат со Џенова а не со Јуве,интер..........


Не смееме да се опуштиме сега,целта е 3 бода и победа.
FORZA MILAN !!!

Tuesday, 8 December 2009

Да се биде или да се биде!Како што укажува самиот наслов, немаме избор! Мора да продолжиме онаку каде што застанавме против Самп и да ја земеме судбината во наши раце! Иако сме во многу подобра позиција од Марсеј сепак не можеме да ризикуваме со некој случаен гол во 90-та минута без разлика дали тој би бил во Цирих или во Марсеј! Сигурна игра, плетење на мрежата и екзекуција. Тоа е рецептот кој трае речиси 3 месеци! Доколку притиснеме од самиот старт не верувам дека одбраната на Цирих ќе може да одолее на нашиот офанзивен арсенал! А со брз прв гол се’ би било полесно. Значи како илустрација, да биде појасно:

Ние = Победа
= Наш пласман како 2
Марсеј = Победа
------------------
Ние = Пораз
= Наш пласман како 2
Марсеј = Х
------------------
Ние = Победа

Марсеј = Победа со 3 гола разлика = Ние прво, Марсеј второ, Реал на кино
------------------
Ние = Пораз
= Ние на кино
Марсеј = Победа
------------------
Останатите варијанти се очигледни според претходно наведеното...

-----------------------Дида

---------Абате----Неста----ТС------Антонини

------------------Пирло----Амброзини

-----------------------Сидорф

---------Але---------------------------Дињо

----------------------БориГол

Значи одиме со младинскиот погон по бековските позиции, баш од нив очекувам разорна сила по страните!
Forza Milan!!
P.S По многу долго време конечно ќе бидам во можност да гледам меч на Милан од ЛШ (доколку стримовите се во ред), значи ако се случи некоја глупост слободно дојдете да ме ликвидирате за да не си пресудам сам...

Saturday, 5 December 2009

Milan-Sampdoria 3-0

23 минути беа доволни за да се каже целосната приказна од овој натпревар.
Дињо-Бориело,Дињо-Сидорф,Амбро-Бориело-Пато
3-0 Крај на приказната се понатаму беше пимплање и одржување на контролата на натпреварот во насока во која ние сакаме.Вака се игра при 3-0,вака се игра против противници кои не се дојдени целосно да се бранат.Раниот гол дефинитивно ни ги отвори патот кон победата понатаму и треба да ни биде за поука за да во следните натпревари не добиваме срцеви удари како што беше многупати досега :)
Мала дамка на натпреварот е што Дињо се здоби со повреда на мускулот и се надевам дека е ништо страшно,и дека ќе се опорави до вторник и клучниот меч со Цирих во Лигата на Шампионите.
Интересно е што и Тиаго Силва и Хунтелар се опоравија навреме,а единствено нешто што ми е криво што Ди Џенаро не доби шанса на овој натпревар.

Дида 7.0 За еден упатен удар кон неговиот гол дури во 82та мунита каква оцена треба да му ставам? :)

Замброта 7.5 На ниво

Неста 7.5 Заедно со Тиаго одлично ги неутрализираа Касано и Пацини

Т.Силва 7.5 Не се очекуваше да почне но почна и одлично си ја заврши работата :) Можам само да замислам каков ќе беше исходот ако каладѕе започнеше место него

Антонини 8.0 Затоа што имаше голем удел во првиот гол добива 0.5

Амброзини 7.5 Капитенски :)

Пирло 7.5 Добро враќање на терените,си ја заврши задачата максимално и немате појма колку беше клучен во моментите кога го умртвувавме натпреварот.

Сидорф 8.5 Уфффффф каков гол :) Негов трет сезонава и 51 во Серија А

Пато 8.5 Седми сезонски гол.Але Але Пато

Бориело 8.5 Си се поклони еднаш и учествуваше во голот на Пато

Роналдињо 9.0 Не постигна гол,но за 30те минути кои го помина на теренот изигра ѕверски :) Само напред Дињо,те очекуваме во Цирих.


Абате 7.0 ; Хунтелар / ; Фламини ;

Многу навивачи сега би почнале да урлаат,да се маваат во гради и да се дичаат,но јас велам да се спушти малце топката,да ја оставиме Самп зад нас и да гледаме кон тоа што следи,ден по ден,натпревар по натпревар.
А сега ви препорачувам да не го гледате таканареченото Дерби на Пацерите туку да си пуштите Роки,да си мцкате коњаце и да си кулирате :)
Знам дека јас ќе го направам тоа ;)
FORZA MILAN!!!

Friday, 4 December 2009

MILAN-SAMPDORIA

Kick off: 18:00
San Siro Milano

15тото коло од Серија А само по себе може да разреши многу дилеми околу врвот уште на почетокот на Декември.Нашиот натпревар заедно со Јуве-Интер ќе биде збогатен со римското дерби во доцниот неделен термин,кој што со сигурност ни гарантира интересен викенд.Со евентуална наша победа,и победа на Јуве разликата помеѓу нас и гнасните ќе изнесува само 4 бода!Секако,ова е најдоброто можно сценарио,но генерално гледано се друго освен победа за нас е лошо сценарио затоа што нема многу вакви шанси да ни се укажат во преостанатиот дел од сезоната.

Јас лично ќе бидам во дилема дали да го гледам таканаречениот меч Дерби на Италија или Роки 2 :)


Dida,Storari
Antonini,Favalli,Kaladze,Nesta,Zambrotta,Abate
Аmbrosini,Flamini,Pirlo,Seedorf
Borriello,Di Gennaro,Pato,Ronaldinho,Zigoni

Тиаго Силва,Хунтелар??

Буквално само прашалници имаме и треба да се случи некое чудо па некој од нив да игра,а не па да стартува.Дополнителна мука ни е фактот дека Пипо е суспендиран.
Само се надевам и се молам да имаме сигурно водство за да воопшто не ни затребаат Тиаго и Хунтелар,па Ди Џенаро и Зигони да се истрчаат малце.


Дида
Абате,Неста,Т.Силва,Замброта
Амброзини,Пирло
Сидорф
Пато,Бориело,Роналдињо

Евентуална можност е Антонини да почне наместо Замбро но неверувам.

Уживаме одличен момент,да го продолжиме.
FORZA MILAN !!!

Sunday, 29 November 2009

HUNTELAAAAAAAAAAAAAAAAAAR!!!
Хахаааааааааааа ова е за сите кои сакаа да си оди во Јануари!!That's my Hunter!!!
Ај првиот ок,али вториотт ауууу уше кога ја зема топката се знаеше каде ќе заврши!
Второ место,останува разликата од -7 со гнасите ама затоа во наредните 3 кола мерда им гостува на Јуве,на Аталанта од кои беа понижени минатата сезона и игра дома со Лацио,додека пак ние играме дома со Самп и Палермо и им гостуваме на Виола пред зимската пауза.И Милан и мерда имаат тежок распоред но мислам дека сме во мала предност што играме дома 2 утакмици и ако ги сврземе тие 2 победи и се надеваме барем на нерешено со Виола тогаш ќе се упатиме на зимската пауза мање више изедначени.
Уффффффффф каков натпревар,е вака вакаааа треба да се игра буквално до последен здив,незнам кој пат ова се случува сезонава,како и да е уште еднаш браво за сите,највеќе за Хунтерот : )FORZA MILAN !!!

Catania-Milan


Kick off: 20:45
Stadio Angelo Missimino

Dida,Roma,Storari,
Antonini,Favalli,Kaladze,Nesta Thiago Silva,Zambrotta,Abate
Ambrosini,Flamini,Seedorf,Strasser
Borriello,Di Gennaro,Huntelaar,Inzaghi,Pato,Ronaldinho

Мање више се е исто,освен тоа дека Пирло е суспендиран и ќе биде интересно да се види како ќе функционираме без него за првпат сезонава.

Од овие 20ина играчи овој би требало да биде стартниот состав:

Dida
Abate,Nesta,T.Silva,Zambrotta
Flamini,Ambrosini,Seedorf
Pato,Borriello,Ronaldinho


Нема лабаво,Јуве киксна,лигавите видовме како се извадија и со победа ќе се искачиме на второто место со само 1 бод пред Јуве.Вистина е дека Катанија се предпоследни и дека имаат само една победа но тоа незначи дека се слаб противник,но сепак оваа ситуација мора да ја искористиме ако сакаме да бидеме во вистински чекор во борбата за скудетото


Инаку незнам колку ја следите ситуацијата со Рино,но би ме занимало вашето мислење околу сето тоа :)

FORZA MILAN!!!

Sunday, 22 November 2009

Milan-Caglari 4-3Каков натпревар!7 гола!Почна како и што заврши,бурно!

5та минута Бориело одлично го проигрува Сидорф 1-0!
Арно ама нецели 3 минути подоцна Каладѕе го остава Матри да испуши цигара,да изеде едно пакло сардина да види колку е саат да сврши и конечно нели да го совлада и Дида.

30та минута,по еден притисок на Каљари повторно попушти одбраната на Милан и Лаѕари непречен од никој ја забива топкава веднаш до левиот директ од голот на Дида.

38ма минута,Пирло изведува корнер Пато со глава го погодува Маркети,и од самата гол линија Бориело немаше тешка задача. 2-2 Нецела минута подоцна Бориело,Дињо и Пато проигруваат во триаголник за последниов на крај со фантастичен удар во горниот десен агол да ја заврши убавата акција.

3-2 беше на полувремето се додека Астори не го собори Марко во шеснаесетникот за Роналдињо нормално да шутне уште еден неодбранлив пенал.4-2 и кога се мислеше дека се е готово ооооопааааа на сцена повторно настапува КаКаКаКаКаЛадѕеее!!!Кај не се извлече навреме за офсајд замката,па уште го имаше оставено Матри сам лево кој и да добиеше топка немаше да биде во офсајд.

Со сето ова последните 20ина минути беа многу интересни(за неутралните гледачи,за мене лично беа напнати)

Дида. 7.5 Иако прими три гола и не беше виновен за никој од нив имаше неколку одлични интервенции.


Одо 6.0 Шознам....


Т.Силва 7.0 Ѕвер мада ова не му беше најдобар натпревар ама со Кадаѕе до него....


__________________________________________________


Замброта 6.0 Загуби некои топки,не беше најсигурен во одбрана но ајде ќе помине.


Пирло 6.5 Уништи барем два контранапади и иако знам дека брзината не му е најсилна страна

можеше барем да најде друго решение.


Амброзини 7.0 Ќе добиеше и 7.5 да не правеше толку многу фаули,инаку се на се одличен скоро и да не загуби дуел.


Сидорф 8.0 Одлично, не само поради голот туку и што не грешеше во пасови и не загуби нешто нногу топки.


Роналдињо 8.0. 0.5 за пеналот,0.5 за асистенцијата и 1.0 за дриблинзите уффффф посебно коа легна 2-3ца како сардини


Пато 8.0 ПатООооОООоооОоООоОООоОоООооОоооООоОооООО


Бориело 8.5 Гол,Асистенција,и направен пенал врз него.Мен Оф Д Меч


Абате / ; Инзаги / ; Страсер / ;

За одбележување е и влегувањето на Страсер и дебито на Дом на клупата :)

П.С. Линијата кај што требаше да биде името на каладѕе доволно говори за неговата игра.


Следи Марсеј !Уфффффффф Champions League Classic


FORZA MILAN!!!

Милан - Каљари

Во моменти во кои се релаксирам со Pac aka Makaveli во фон се’ почесто погледнувам во часовникот кој вели дека има уште цели 4 часа до моментот кога моите омилени црвено-црни ќе се појават на светиот стадион Сиро. И баш како што вели сега Pac - Definition of Power!!
Каљари е во одлична серија (исто како и ние) која им беше прекината од репрезентативната пауза (исто како и на нас) и овие моменти можат да бидат многу незгодни. Тоа го изјави и Лео на пресот вчера, да се надеваме дека ќе продолжиме онаму каде што подзастанавме за време на репрезентативната пауза... иако ќе повторам, може да биде многу тешко. Дињо е грипосан (не со свински) но ќе настапи против Сардините. Стандардните 11 се оние што сите ги знаеме и ќе биде излишно повторно да ги пишуваме. Единствено на местото на Неста (кој е суспендиран) ќе настапи КамиКаладзе. Можно е да има некоја измена и на бековските позиции (Абате, Антонини) но не мора да значи! Фламс има дисторзија на зглобот и ќе отсуствува од овој дуел. Па ајде да ги добиеме Сардините и потоа да се насочиме кон многу важниот и опасен натпревар од ЛШ против Марсеј!
П.С Интересен за нас ќе биде Астори, кој е наше дете а моментално настапува во Каљари и скоро е сигурно дека на лето ќе се враќа во Миланело! Значи обратете внимание на него, Матри (уште едно наше дете кое расчисти се’ со нас а тие се најопасни) и нормално Марчети и Бјондини (кои се наши таргети).
И за крај мало освежување...инвентивно и паметно од страна на газдата:

Saturday, 7 November 2009

Lazio-MIlan

Времиња....Стам и Инзаги

После нерешениот резултат со Реал во Лигата на Шампионите се враќаме на домашното првенство каде што му гостуваме на Лацио кој пак беше прегазен од Виљареал во Европа Лигата со 4-1.Генерално гледано,против Лацио имаме одличен скор(кога станува збор за Серија А,купот на Италија е друга прича)и притоа во лигата немаме пораз од Лацио веќе 12 години,и иако важат за доста незгоден тим кој во моментов има огромни проблеми(ситуацијата со Гоче на пример)најдобро ќе биде со победа да одиме на двонеделната пауза поради квалификациските баражи за светското првенство што ќе се одржи следното лето.


Сторари,Онијеву,Бонера,Фавали,Јанкуловски,Гатузо и Ди Џенаро се сеуште повредени иако се очекува за некои 2 недели кога и впрочем е следниот натпревар против Каљари да се опорават скоро сите освен Онијеву се разбира.

Абијати,Дида,Рома

Одо,Антонини,Неста,Т.Силва,Каладѕе,Фавали,Замброта

Абате,Фламини,Пирло,Амброзини,Сидорф

Роналдињо,Пато,Бориело,Хунтелар,Инзаги----------------------Дида-------------------------
Одо-----------Неста---------Т.Силва-----------Замброта
-----------Амброзини-------Пирло------------------
--------------------Сидорф------------------------
------------Пато---------------Роналдињо----------
-------------------Бориело-------------------------

Јас би почнал со оваа формација,а очекувам и Лео да го направи истото.

FORZA MILAN!!!

Tuesday, 3 November 2009

It's Champions League Time !

Уште еден дуел е на подвиг: Кака vs Роналдињо


Продолжуваме каде што застанавме пред две недели.За вакви натпревари бувквално живеам јас и мнозината навивачи на Милан.Коефицентот е настроен на Милан но јас не се согласувам.-Реал е во истата ситуација во која бевме ние пред две недели и само ако се вратат од Сан Сиро непоразени ќе имаат реални шанси за прогрес во осмина финалето.

Неста се враќа кај нас во овој дуел,додека пак Антонини дефинитивно не е во комбинација за настап,горе долу нема други поголеми промени


Повикани играчи:

Дида,Рома

Абате,Оддо,Неста,Т.Силва,Каладѕе,Замброта

Фламини,Гатузо,Пирло,Амброзини,Сидорф

Роналдињо,Пато,Бориело,Хунтелар,ИнзагиДида

Оддо,Неста,Т.Силва,Замброта

Гатузо,Пирло,Сидорф

Пато,Бориело,РоналдињоМислам дека е овој составот со кој ќе почне Лео,мада јас би направил само една измена,а тоа е Амбро да започне од почеток : )

Кај Реал повторно ќе го нема Гејналдо,а се враќа во составот Игуаин кој викендов беше херој за Реал со 2 гола(слично како Бориело кај нас)


Резултат нема да типувам,туку само ќе речам дека не сум оптимист,и може и да се случи да не видиме многу убав натпревар,пред се затоа што очекувањата ќе бидат големи поради првиот натпревар

20:45 Сите пред екраните...IT’S CHAMPIONS LEAGUE TIME !!FORZA MILAN !!!Saturday, 31 October 2009

Пало се враќа дома!Во време во кое сме во серија од неколку добри резултати во серија (4 натправари без пораз од кои имаме 3 победи) на гости на Сан Сиро ни доаѓа нашиот Пало. Момчето кое има црвено-црно срце и кое иако има само 19 години многу повеќе го сака овој тим од многу други поискусни фудбалери кои во моментов го носат светиот дрес! По многу долго време и креаторот на овој пост ќе има конечно среќа да го гледа својот тим на ТВ (доколку нема пречки во трасата).
Според фудбалерите со кои располагаме во моментов има само една или две недоумици за стартниот состав. Како личност која ретко го греши стартниот состав би се осудил да прогнозирам повторно:

----------------Дида

-Одо---Тиаго Силва---Каладзе---Антонини

------Фламини----Пирло---Амброзини

----------------Сидорф

-----Бориело(Хунтелар)---Пато

Значи, да... се враќаме на 4-3-1-2.

Уште еден битен момент кој дава дополнителна тежина на овој натпревар е тоа што (звучи чудно но) во моментов ова е натпревар меѓу два ривали за четвртото место (Парма е четврто а ние сме петто). Со евентуална победа се враќаме онаму каде што се чувствуваме најдобро...
И уште нешто... денес славиме 30 години заедно со Силвио... имало добри има и лоши моменти, да бидеме реални доколку не беше тој, можеби никогаш немаше да го достигнеме нивото и авторитетот кој го имаме во светскиот фудбал. Да се надеваме дека нема да не остави на она ниво на кое што не „зема“ пред 30 години. Среќна годишнина претседателе!

И за крај мала пикантерија

Dominic Adiyiah 20 годишен напаѓач од Гана (Second Striker, Пато type of player) кој што моментално игра за норвешки Фридиркаш и што (е многу важно) беше ЗЛАТНА КОПАЧКА односно НАЈДОБАР СТРЕЛЕЦ на последното U20 World Cup со постигнати 8 гола на 7 натпревари, се наоѓа на работ од потпишување за Милан и тоа за извонредно смешна сума од 1,5 мил. евра (поради икс причини). Доколку го добиеме го трошиме и последното NON-EU место но добиваме конечно замена за Але и Дињо односно AML и АМR. Доколку ова момче дојде во Јануари и по очекуваното враќање на Пало на лето... догодина нападот на Милан ќе се состои од 20-годишни деца :)
Сепак не се залетувајте, јас додека не го видам на терен не верувам во ништо (посебно што верувале или не агентот е оној ист агент кој што посредуваше во „трансферот“ на Сисоко).

Sunday, 25 October 2009

Chievo-Milan 1-2 (Grande Sandro!)


НЕСТАААААААААААА!!!АЛЕСАНДРО НЕСТАААААА!!! 1-2!! 1-2!! Уште една,трета во низа победа со пресврт,втора гостинска!Ова е вистинскиот Милан!Па добро каде беше до сега овој карактер,ова залагање и борба до последниот судиски свиреж?!Незнам но само знам дека вака треба да се игра секој натпревар!А натпреварот сам по себе Шекспирова драма во 3 чина!
Гол на Киево.......доминација на Милан......и 2 гола на Милан!Нема да ги оценувам индивидуално ниту играчите,ниту Лео но само едно големо браво до сите нив!Посебни честитки за Дида кој со неверојатна интервенција нe спаси од сигурен пораз,кој потоа нели Неста го претвори во победа.

Само вака продолжете момци, Следна станица : Четврток 20:45 гостуваме кај Наполи.Ќе биде жустро!
FORZA GRANDE MILAN !!!

Saturday, 24 October 2009

We're Back!

Историјата се повторува:Пато го бомбардира Реал како Шева на времето

Богами да!Две и тоа какви победи,историски!Првата против тимот кој го немавме победено веќе 3 години и ни беше кошмар(дури и на Сан Сиро),а втората е 250 милионскиот летен трошач,”Кралскиот клуб” ,девет-кратниот европски тешкаш и воедно шпански гигант Реал Мадрид.Немате појма колку ми е смешно кога сега ги читам изјавите на навивачите на Реал од типот колку гола ќе сме примеле,кај ни го земале најдобриот играч па уште ќе не елиминирале....притоа забораваќи дека си имаат работа со Најуспешниот фудбалски клуб на сите времиња(ЛОЛ,звучам како Галијани).Иако поминаа 3 дена еуфоријата сеуште неможе да стивне,и ништо ама баш ништо неможе да ја оспори оваа победа: Ни фактот дека Касиљас имал лоша вечер,дека Милан имал среќа,а уште па помалце дека 94 од тие 250 милиони евра,си го прчеле негде во вип ложата.(Ако е за така тогаш од каде да почнеме за проблемите на Милан?!)
Неста повторно беше столб во одбраната

Забележавме победа на терен каде што никогаш не сме победиле до сега,на теренот каде што Сидорф за прв пат беше запишуван во историјата,дефинитивно на еден од омилените терени на Роналдињо,и конечно на теренот на кој и ќе се одигра овогодишното финале на Лигата на шампионите.
4 години поминаа а ништо не се сменило:Дињо повторно го "легнува" Рамос

А стартот на натпреварот не навестуваше ништо од тоа...катастрофален кикс на Дида кој Раул нормално го искористи и им донесе рано водство на Реал кое во тој момент се чинеше одлучувачко.И си течеше времето и ништо не се смени се до 62рата минута...БОМБА од околу 35 метри од ПИРЛОООО!!!Барав по интеренетот но неуспеав да најдам податок кога последен пат дал Пирло гол(а не па од игра).Некои велат грешка на Касиљас,јас велам мајсторија на Пирло.
Четири минути подоцна нов шок за Реал: Рамос и Кака не се разбраа најдобро,ова го искористи Амброзини кој со одличен пас го најде Пато во фор кој успеа да се снајде против тројца противнички играчи и да постигне гол,сигурно Касиљас лошо излета,но и да си останеше на линија мислите дека Пато ќе погрешеше од таму?
Десет минути подоцна,израмнување на Реал,Раул со одлично чуство упати топка до Дренте од корнер,при кој од 20ина метри Дренте не ни можеше да згреши туку со полу-волеј одлично ја смести топката во аголот.-гол за кој 50% од вината сноси Дида.Нецели десет минути подоцна корнер за Милан,Тиаго Силва одлично се снајде во петерецот,го надскокува Албиол,а притоа Касиљас се судрува со Рамос,топката влегува во голот(од раката на Рамос) но овој гол не важи поради евентуален фаул во напад?Во тие моменти урлав дома,кршев,викав,но за моја среќа правдата беше задоволена
Да не чујам веќе муабети дека Сидорф бил бавен!

Само 2 минути подоцна по еден неуспешен продор на Пато топката доаѓа до Дињо,овој веднаш лево до Сидорф кој застанува со топката во место и тогаш....магија...Одбраната на Реал се формира а Бориело се извлекува во исто време со неа,но Сидорф сеуште го чека Пато да излезе од офсајд,кога овој конечно го прави тоа добива сервирана топка на тацна и од 5 метри постигнува гол за историја.
Секако има уште многу работи за кој треба да се зборува:недосудениот пенал за Реал,рекордот на Раул,првото соочување на Кака со своите поранешни соиграчи...но овој меч е минато(иако мене не би ми пречело пак да зборувам за него)а за помалку две недели следи реванш на Сан Сиро во кој се ќе пишува ново поглавје во историјата
FORZA MILAN!!!

Saturday, 17 October 2009

Millano siamo noi


Конечно по едномесечна пауза(поради обврски пред се) се вратив и јас на блогеРајот зборувајќи на тема за која секогаш имам нешто да кажам :)
КАТАСТРОФА е најдобар опис на досегашната сезонза за Милан.Некоординирана игра,стерилен напад,бавна средина и бекови....(можам вака до утре)
На последните 4 натпревари постигнавме само 1 гол и тоа оној на РонДалДињо во последните минути од мечот за спасување г'з против Аталанта.На ова му претходеше Цирих(штета што го немавме Шева во тимот)Бари и Удинезе.
Но тоа е тоа,ние како навивачи можеме или да се буниме да лелекаме кукаме,или пак да се соочиме со фактот дека Милан е во црн период(јас веќе го напpавив тоа)

Но сега следи ново поглавје,Рома.-Тимот кој го немаме победено 3 сезони и во кои притоа на 6 лига и 2 куп натпревар или сме губеле или ремизирале.Ваков скор не памтам да имал Милан против некој тим но времињата се менуваат.
Добро за нас е што Тоти е повреден но тука е секогаш расположениот Црногорец Мирко Вучко кој иако сеуште нема постигнато гол сезонава,сигурен сум дека ќе најде некој посебен мотив токму против Милан на Сан Сиро :)

Бидејќи на ацмилан.цом сеуште нема официјална листа со повикани играчи само ќе го погодувам стартниот состав,а постот ќе биде навремено апдејтиран.

Сторари
Замброта,Неста,Т.Силва,Јанкуловски
Абате,Пирло,Фламини
Сидорф,Роналдињо
Пато

Update:

Dida,Storari,
Antonini,Favalli,Jankulovski,Nesta,Oddo,Thiago Silva,Zambrotta
Abate,Ambrosini,Flamini,Pirlo,Seedorf
Huntelaar,Inzaghi,Pato,Ronaldinho.

-Повиканите играчи на ацмилан.цом

Тоа е тоа мање више,во недела 20:45 сите гледајте Телма ќе биде жустро :)
FORZA MILAN!!!

Saturday, 29 August 2009

CL draw & il derby della Madonnina


Малку е нелогична пасивноста на блогот во вака битен период за клубот, меѓу два настани кои барем јас долго ги чекав.. првото се разбира е враќањето во лигата на шампионите а второто и засега поважно е il derby della Madonnina.. за ждрепката на групите во CL нема нешто посебно да се кажи освен тоа дека се наоѓаме во, по мене, најсилната група со страшни противници и искрено мислам дека ќе биди ужасно тешко да се избори место во топ 16.. Real со страшниот состав, Marseille кој е моментално најдоброто од Франција и Zurich – нималку наивен противник, ќе бидат прав тест за спремноста на дечките на Leo и за тоа дали одамна отпишаниот Milan можи да изненади и да повтори некој од своите големи успеси во Европа.. лигата почнува за 3 недели и има време и за прогнози и за анализи, па затоа повеќе место сакам да оставам за она што ќе се случува утре вечер на San Siro..

Несомнено најголемото дерби на Италија, ај да не речам најголемото светско дерби.. Leo вчера не измисли топла вода кога рече дека во ваков натпревар буквално се е можно и никој неможи да го предвиди расплетот и е сосема во право.. можиме само да нагодуваме, навивачки и пристрасно да прогнозираме, да ги прегледуваме формациите и да се расправаме кој имал подобар состав, да се надеваме дека ние сме владетели на Милано, ама едно е сигурно – тука никогаш нема фаворити и аутсајдери, подобри и полоши... нијанси го одлучувале скоро секое дерби ( освен она не така давното 6:0) :)

Утревечер нова битка од вечната војна за градот, можда за некој посиромашна од ланските, без некои од симболите на тимовите, ама во секој случај со нов шмек и старатата напнатост.. овојпат нема да се замарам со составите, се е тука прашање на детали.. само Таа, La Madonnina, секогаш смирено и неутрално ужива во дербито и ги бележи (не)успесите на нашите или вашите.. ако сме реални треба да очекуваме изедначеност до максимум во секој сегмент од играта.. ама не би биле прави rossoneri ако не речиме дека ќе ги згазиме, дури и ќе ги понижиме душманите.. нема некој од нас шо несака да го види “the special one” со неговата merda на колена.. за мене нема нешто поголемо и повесело од победа над Inter.. и ќе го дочекам тоа уште утре, верувам и осеќам!! по којзнае кој пат нека видат кој е кој!!!

MILANO SIAMO NOI, SOLO NOI !!!