Translate

Saturday, 7 November 2009

Lazio-MIlan

Времиња....Стам и Инзаги

После нерешениот резултат со Реал во Лигата на Шампионите се враќаме на домашното првенство каде што му гостуваме на Лацио кој пак беше прегазен од Виљареал во Европа Лигата со 4-1.Генерално гледано,против Лацио имаме одличен скор(кога станува збор за Серија А,купот на Италија е друга прича)и притоа во лигата немаме пораз од Лацио веќе 12 години,и иако важат за доста незгоден тим кој во моментов има огромни проблеми(ситуацијата со Гоче на пример)најдобро ќе биде со победа да одиме на двонеделната пауза поради квалификациските баражи за светското првенство што ќе се одржи следното лето.


Сторари,Онијеву,Бонера,Фавали,Јанкуловски,Гатузо и Ди Џенаро се сеуште повредени иако се очекува за некои 2 недели кога и впрочем е следниот натпревар против Каљари да се опорават скоро сите освен Онијеву се разбира.

Абијати,Дида,Рома

Одо,Антонини,Неста,Т.Силва,Каладѕе,Фавали,Замброта

Абате,Фламини,Пирло,Амброзини,Сидорф

Роналдињо,Пато,Бориело,Хунтелар,Инзаги----------------------Дида-------------------------
Одо-----------Неста---------Т.Силва-----------Замброта
-----------Амброзини-------Пирло------------------
--------------------Сидорф------------------------
------------Пато---------------Роналдињо----------
-------------------Бориело-------------------------

Јас би почнал со оваа формација,а очекувам и Лео да го направи истото.

FORZA MILAN!!!

47 comments:

Navigator said...

и според мене таа би била идеалната формација, ама сепак мислам дека Kakha и Flams, а можда и Abate ќе добијат шанса на оваа утакмица..знаеме добро во каква криза е Lazio и затоа сите се надеване на нови три бода..во секој случај не треба да се занемарат последните 2 недели кои беа доста активни за двете екипи, така да очекувам спор фудбал, нешто како против Parma, без некоја посебна лепота..и нормално НАША победа..

FORZA MILAN!!!

ReBorned said...

И јас се спремав за пост ама си ме преварил...
Малку си конфузен... најпрвин велиш дека Абијати нема да се опорави а потоа го пишуваш во ростерот што е повикан за Лацио (a и навистина е повикан). Тимот најверојатно е тој!
Forza Ragazzi како што би рекол Навигатор :)

Anonymous said...

Пишав дека нема да се опорави пошто таква и информација прочитав по медиумите,дека сеуште не е спремен за игра,сега да во рустерот од 20 играчи е Абијати,ама дека нема-нема да биде на клупа :)

Anonymous said...

Сликава со Стам ме потсети на нешто....
Одо,Неста,Стам,Панкаро,
можеме комплетно да си составиме одбранбена четворка од играчите кои дошле од Лацио... :)

nikol4o-milan said...

forza milan mislum trebe leko leko da si gi osvojme vie tri boda i da mu dadem edna vreka golovi na lacio vreme e da se izdisme da dadme poveke od dva gola pozdrav du site fanovi na milan FoRzA MILAN

Navigator said...

немој да го забораваш Favallinho!! тој во секој случај е најдоброто што ни дошло од Lazio :D
ете шо е до мене немора утре да игра..чисто ради сентименталности, не за друго :)

FORZA FAVALLI, FORZA RAGAZZI!!!

Navigator said...

ќе забораев... поздрав и за тебе николчо, и јас сум за една вреќа голови утре

Anonymous said...

Јас би бил и со 1-0 задоволен,но да не се истрчуваме,треба и тој еден гол да го дадеме :)
А Иван се мислев дали да го ставам и Фавали ама ми текна дека он дое Виа Мерда :)
FORZA MILAN!!!

Vase_AC Milan said...

Мислам дека ќе тепаме оти во многу добар момент сме.кој и да игра нема веза формацијата ни е страшна (така викам а се молам Favalli да не игра) :D како и да е одиме на 3 бода во Рим

FORZA MILAN FORZA BORRIELLO :)

Navigator said...

нема везе тоа via Merda, тој ни е најбитна карика во задна линија :) одма да се поправиш, да го убациш и него, дури и капитен да го ставиш! ете ако треба ќе играме со 5-3-2 формација, само да не се налути главната ни ѕвезда :D

ReBorned said...

Во 5-3-2 Favalinho би бушел на LWB напред и назад до недоглед :)
Ако има зорт батали Хунт (батали Ултра), Фавалињо шпиц, лани покажа дека го знае и тоа!
Силвио АУТ Фавалињо за Премиер (На Италија)!

ReBorned said...

Кога сме веќе кај фудбалери што преминале од други ривали кај нас интересен муабет... муабетот е дека Интер размислува да го дава Сантон во Парма за Марига, па нашите фанови си прават интересни филмчиња дека ние сме во добри односи со Парма (и сме) и дека подоцна можеме да го земеме Сантон од Парма кај нас:

Quote:
Originally Posted by saby:
is he injured or unfit or something? or is mourinho just not calling him up? if so he's just being wasted shamefully at inter. i wuld love for him to do a pirlo and seedorf

Originally Posted by ReBorned:
And Brocchi and Simic

Navigator said...

LAZIO-MILAN: LE FORMAZIONI UFFICIALI

Lazio - Muslera; Lichtsteiner, Siviglia, Radu, Kolarov; Brocchi, Baronio, Mauri; Matuzalem; Rocchi, Zarate.

MILAN - Dida; Oddo, Nesta, Thiago Silva, Zambrotta; Ambrosini, Pirlo; Seedorf; Pato, Borriello, Ronaldinho.

Navigator said...

честитам Ultra, скроз си го погодил составот :)
ајде сега да си ја продолжиме традицијата, да ги згазиме лацијалите!!

CANTAREMO FINO ALLA MORTE... FORZA MILAN!!!

Anonymous said...

Ви благодарам ви благодарам....не спремив говор,пошто некако неочекувано ја добив наградава али како и да е знам дека оваа награда се должи на долга и макотрпна работа и висење на нет xD

Anonymous said...

А Ри ти зборуваш за сезоната 06/07 кога освоивме Лига на Шампиони и кога во два натпревара по ред во Серија А даваше голови Фавали ѕвер бе ѕвер!
Него шала на страна,по Неста и Тиаго Силва он ми е број 3 на таа позиција :)

Anonymous said...

Ајде Силва!

Anonymous said...

Ајде Пато!

ReBorned said...

Ајде Ultra!

Navigator said...

Ајде Милан!!! одиме на второ полувреме!

ReBorned said...

Само не смееме да дозволиме да примиме гол поради тоа што времето и теренот се катастрофа... доколку примиме 1 гол после се’ е можно! Дури и во 90-та +
П.С Би можел да добие половина час Хантерот во 2 полувреме...

Navigator said...

и јас сум за да му се даде шанса на Hunter, ама се милсам дека прво Pippo би добил него тој..држете се момци и дотолчете ги!!

ReBorned said...

Го пуштима Зомби-во... ич не го сакам!!!

ReBorned said...

Го предвидував ова...

ReBorned said...

Полека полека стигнавме до трето место :)

Navigator said...

добро е, издржавме некако..стварно тешко беше да се гледа ова..нагло паѓање во играта после толку случаен авто-гол и се ми се чини дека ако некој од нашите не се дадеше гол, Lazio немаше воопшто да нападни и ќе го гледавме Pirlo како до крај си ја врти топката од лева на десна и обратно..доминантни 60 минути, па лоши 10 и за крај 20 дефанзивни..
искрено не ни очекувам од Milan оваа сезона да ги гази противниците, нарочито не овие од рангот на Lazio..реално нема таква сила составот, а тоа што си го пишуваме тука на блогов си се навивачки приказни..во глобала сум задоволен од се освен од тајмингот на измените..изгледа сум осуден засекогаш во Milan да гледам тренери кои не се склони на измени..прва измена се случува во 75 минута и тоа Pippo за Borriello, а екипата веќе некое е повлечена назад..
и уште да го издвојам шутот на Flams оти ептен ми е криво шо не влезе..каков само гол ќе беше тоа..уфффффф
сега сме трети, ги бркаме душманите и навиваме за Roma вечер!

BRAVO RAGAZZI!!! FORZA MILAN!!!

Anonymous said...

Се согласувам во со се,и токму затоа јас не очекував вреќа голови и реков дека ќе бидам задоволен и со 1-0.
Победа си е победа а каква е најмалце битно.Тоа впрочем можевме да го видиме минатата сезона,дадовме 4-5 петарди односно околу 15ина гола,а до сега оваа сезона имаме дадено вкупно 14 гола!ама затоа сега сме трети :)
Како и да е одлично ни дојде оваа победа пред паузата,затоа што потоа следат 5-6 натпревари повторно среда недела се до крајот на декември,односно зимската пауза :)

FORZA MILAN!!!

Anonymous said...

П.С. Ри еве ти шанса ако сакаш напиши пост
П.П.С.Фламссс уффф колки вакви шутеви упатил до сеа ама немал среќа да даде гол,ај ај ќе биде и тоа :)

Anonymous said...

Добро е...7 бода разлика.
Иначе приметив нешто тек сеа...као може толку тиња игра да имаат мерда?Мислам се движат у круг у си ја пимплаат до бесконечност додека не дадат некој гол по грешка,а кога ќе се земе фактот дека не тепаа во меѓусебниот дуел а ние кикснавме 2-3 пати разликата од 7 бода е супер!
П.С.Кој се согласува со мене дека Одо во вториот дел со репчето изгледаше како гејша? :)

ReBorned said...

Или како 6-годишно девојче :)

Anonymous said...

R.I.P. Енке

Anonymous said...

http://www.acmilan.com/NewsDetail.aspx?idNews=93730

Ова ми се допаѓа,сепарација на натпреварите кои следат и стрикно концентрирање на поставените цели(ова делувало во минтатото 2007 remember?)AFTER THE AUGUST-SEPTEMBER BREAK:
12 September: Livorno-Milan 0-0
15 September: Marseille-Milan 1-2
20 September: Milan-Bologna 1-0
23 September: Udinese-Milan 1-0
27 September: Milan-Bari 0-0
30 September: Milan-Zurich 0-1
4 October: Atalanta-Milan 1-1

BALANCE: 4 away matches, 3 at home, 2 victories, 3 draws, 2 defeats

AFTER THE OCTOBER BREAK
18 Ottobre: Milan-Roma 2-1
21 Ottobre: Real Madrid-Milan 2-3
25 Ottobre: Chievo-Milan 1-2
28 Ottobre: Napoli-Milan 2-2
31 Ottobre: Milan-Parma 2-0
3 Novembre: Milan-Real Madrid 1-1
8 Novembre: Lazio-Milan 1-2

BALANCE: 4 away matches, 3 at home, 5 victories, 2 draws

Here is what awaits us AFTER THE CURRENT NOVEMBER BREAK
22 November: Milan-Cagliari
25 November: Milan-Marsiglia
29 November: Catania-Milan
5 December: Milan-Sampdoria
8 December: Zurigo-Milan
13 December: Milan-Palermo
19 December: Fiorentina-Milan

Каљари-Победа
Марсеј-Победа
Катаниа-Нерешено
Сампдорија-Победа
Цирих-Победа
Палермо-Победа
Фиорентина-Нерешено

Повторно скор од 5-2-0 од кој би бил презадоволен!
Но дури и да не испадне скроз вака битна е зацртаната цел да освоиме
11 од максимални 15 во калчото,и 6(а нишо чудно и 4)во Лигата на Шампиони :)

David said...

Hello,

I've just come across your site - love the layout and you have some great content on the site!

Just a quick email to see if you would be interested in a link exchange? I can give you a link from my site www.footballnewsblog.co.uk, a PR4 site, or £5 in exchange for a link to www.footyshirts4u.co.uk with the anchor text "Cheap football shirts"

I look forward to hearing from you.

Cheers,

David
footyshirts4u@googlemail.com

Anonymous said...

Типов спамер е или?

kiko_pato said...

не се знае :)

Navigator said...

изгледа е, освен ако не е нашиот David :)

Anonymous said...

Ммм и да знаеш.И нашиот Бекс продава дресови... :)

ReBorned said...

Forza Favalinho!!!

kiko_pato said...

http://www.sportski.mk/statija/2902

Ми се допаѓа! :)

Anonymous said...

Балотели навивал за Милан :)

kiko_pato said...

да бе баш тоа читам сеа и се смеам ко кретен :)

Anonymous said...

Ама не е заебанција,наводно се зезал ама сестра му као признала дека ко мал(лол а сеа голем да не е)навивал за Милан :)

ReBorned said...

Slap in your face Moratti! Slap in your face Printer!!!

Navigator said...
This comment has been removed by the author.
Navigator said...

дечки се спремате за сардините? :)

ReBorned said...

Јас повеќе сакам туна ;)

Navigator said...

не е битно што е, само да е посно и лесно да се проголта :)