Translate

Saturday, 24 April 2010

Палермо, буџет, трансфер пазар, загуби...

Веќе влеговме во машинеријата од тешки натпревари до крајот на сезоната. Претходниот викенд „завршивме“ со Сампдорија а сега се соочуваме со уште еден претендент за четвртото место т.е екипата која веќе ја запоседна таа позиција. Палермо е тим кој сезонава игра над очекувањата, има константни игри и млада но исклучиво талентирана екипа. Екипа која во својот тим има фудбалери како Кјаер, Пасторе, Кавани и Миколи е многу повеќе од солидна екипа. Верувам уште едно измачување за нас, посебно за нашата одбрана! Во повиканите за овој натпревар има еден куп младинци но реално е само еден од нив да го почувствува теренот, Микеланџело Албертаци. Единствен здрав централен дефанзивец во тимот е ТС (кој патем речено игра веќе 10-тина натпревари под закана од жолт картон и суспензија но извонредно зрело се соочува со тој податок). Го нема ниту Абате и Фламини. Најверојатен состав за вечерва е:

---------------Дида

--Замбота--ОДО--ТС---Јанкуловски

------Гатузо----------Пирло

--------------Сидорф

-----Мансини------------Роналдињо

---------------Бориело

И искрено, жал ми е за Тиаго Силва со ваква одбрана :(

Толку за тоа, нешто повеќе за она што е многу поважно...
Вчера на годишното собрание на акционери беше усвоен буџетот за 2009-та и 2010-та година. Загубите во текот на минатата година се само 9,8 мил. евра односно 85 % подобри резултати од претходната година кога имавме минус од 66,8 мил. Акциите пораснале за 38 %. Сепак, црната страна на нештата... Галијани пред акционерите рече дека оваа сезона ќе биде потешка од претходната и овој трансфер пазар ќе биде многу потежок од ланскиот (каде што патем речено ги купивме, Хунтелар и Онуеву, зарем може полошо од тоа?).
Примарна цел на тимот ќе бидат фудбалери кои се на крај од договорот, кои би дошле бесплатно. Од друга страна Галијани потврди дека „ѕвездите“ на тимот нема да бидат продадени и тука ги наброја: Пато, Тиаго Силва, Роналдињо, Бориело и Хунтелар. Не можам да сфатам по кој критериум Бориело и Хунтелар „рипнаа“ во статусот на ѕвезди на тимот но можеби имам недостиг на IQ. Тоа што се наброени Бориело и Хунтелар во „недопирливите“ можете и да го преведете како: не купуваме нов, класа напаѓач!
Потврдено е дека Марио Јепес е наш фудбалер (се надевам дека нема да има лошо пломбиран заб). За Астори нема договор со Каљари па ќе се оди на принципот на затворени плика. Претежно ќе се атакува на фудбалери од француското и шпанското првенство, не дека тие се најквалитетни туку дека во гореспоменатите првенства има најмногу фудбалери кои се на крајот од договорот. Околу Леонардо, Галијани изјави дека ќе се обиде да го задржи во тимот но доколку тој замине за Бразил, следната солуција за клупата на Милан повторно ќе биде интерна (Тасоти, Гали).

Затоа мои драги Росонери запаметете:
Секогаш кога мислите дека сте го допреле дното не грижете се... надолу секогаш има
уште!

Sunday, 18 April 2010

Кон жешкиот „Luigi Ferrari“По презафатеноста околу нашата Примавера ( дај боже почесто да бидеме зафатени заради позитивни вести) се навраќаме на она што се вели дека е најдобриот тим на Милан. Вообичаено како на секој натпревар сезонава и на Луиџи Ферарис одиме со скини-врзи екипа. Се враќаат Бонера и Јанкуловски но ги изгубивме The Professor и Фламини. Има повикано и деца во тимот како што се Албертаци, Верди, Аддиа... Сепак мала е веројатноста да заиграат посебно првите двајца пред се поради фактот што вчера(не) планирано настапија за Примавера. Албертаци беше замислен да остане на клупата за да биде свеж во случај да притреба за сениорите но по повредата на Гирингели уште во првото полувреме едноставно Стропа мораше да го стави во игра. Од друга страна Симо играше во првиот тим но беше заменет од Зигони на полувремето што можеби укажува дека би можел да добие некоја минута. Адиа реков, попрво би се изборил за место во стартните 11 на сениорите отколку во Примавера.

Очекувани стартни 11:

----------------------Дида

Абате (Замброта)--Бонера--ТС---Антонини

---------Гатузо---Сидорф---Амброзини

-----Хунтелар-----------------Роналдињо

----------------Бориело

Незнам како Бонера ќе се снајде против Касано + Пацини директно од болница на терен но тоа е тоа... Каладзе е темпирана бомба :)
Па одиме во Џенова
Forza Milan!!
P.S Во текот на викендот се можни врнежи од снег и град поради фактот што Телма ќе го пренесува тимот со поголем шмек од Милано.
После P.S Што значи љубов кон Милан на македонски начин? Одговорот следи во првиот коментар ;)

Wednesday, 14 April 2010

ЧЕСТИТКИ ШАМПИОНИ!!!Baby-Coppa Italia е наш!! Пред само 10-тина минути заврши финалето од Купот на Италија во Примавера... Милан играше против Палермо (актуелниот освојувач на Скудетото во Примавера). Првиот натпревар во гости беше 1-1 Милан играше дома на реваншот! Да потсетам, последен пат кога Примавера тимот на Милан освои трофеј беше пред 25 години а во тимот играа едни деца со презиме Малдини и Костакурта!
Имав среќа да го гледам целиот натпревар. Преполн сум со емоции... треба тие што седеа на трибините и ги гледаа децата (сениорите) да учат од деца како се бранат боите на овој дрес! Максимална пожртвуваност... Во шпицот почнавме со Зигони, Верди и Сченети а подоцна на местото на Сченети влезе Одуманди... за тоа како играа нашите офанзивци ќе кажам само едно: Аддиа попрво ќе се избори за место во првиот тим отколку во Примавера! Човек на натпреварот и многу повеќе од тоа... Симоне Верди! Иако беше најмлад на теренот (има само 17 години) беше УБЕДЛИВО најдобар, за 2 класи над останатите. Го постигна првиот гол, му ја нацрта на Зигони за вториот (откако во соло пробив им побегна на 3-4 гостински фудбалери), погоди статива и имаше уште еден куп додавања, дриблинзи, криење на топката. Играше AMR AML AMC и FC! Посебно по 60-тата минута доби слобода во играта каква што на времето имаше Роналдињо во Барса, К. Роналдо во УТД или Меси. Играше секаде, не постојат зборови да се искаже неговата игра, неговата посветеност, неговите бравурозни потези (обид за лоб во трк од работ на 16-никот), несебичноста (креирање шанси за соиграчите) и враќањето назад да покрие. Оду беше одличен, влезе на местото на Сченети и покажа дека во секое време би одиграл подобро од Мансини, Абате или Хунтелар на крило! Во одбраната на ниво одиграа сите во линија, Де Вито, Албертаци, Ромањоли...
Ама Верди ејјјјјјј.... Абате делува како мало дете :( :)
И претходно зборував дека верувам во ова дете... веќе не верувам, уверен сум!!
Да не излезе дека сум премногу објективен ќе копирам само „неколку“ коментари за играта на малиот:

-verdi is phenomenal
-Verdi is a fucking legend
-GOAL Zigoniiiiiiiii Verdi is AMAZING!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-Verdi for first team squad !!
-Verdi is only 17 years old right? lol, don't ever sell that kid, he will be gold in a few years
-I'm so impressed by Verdi, he is such a talent.
-Verdi plays Seedorf's position, right? Can he also play on BOTH wings? I think he can play left wing.
-he played on both wings this match, kept moving from right to left and vice versa
-Well,at least our Primavera has brought up one supertalent in the last 100000000 years: Verdi.Is he really 17,because damn me he is good.
-Odu chance again, Verdiiiiiiii is just to good for Primavera
-Lol Vedi is killing palermo's defends
-verdi beating players left right and centre
-Verdi despite being the youngest there is probably the best.
-verdi is all over the place MOTM performance from him
-Verdi def. is amazing, he's everywhere on the front attacking. He moves around much and is very active.
-he's killing palermo defends for sure
-Man verdi really is impressive
-Verdi should be inserted in our senior squad next year,after Pato he is the best option for the wing,even if he is 17 he is good enough.I think he can be a big one just like Pato.
-Lol, Verdi keeps beating players.
at 17 he looks too good for Primavera, can't really sure what to do with him, I think physically he is not ready for a 90 minutes run in the first team yet, he should get more time playing first in serie A

Sunday, 11 April 2010

МИЛАН - КАТАНИЈАКомшиите повторно одиграа само реми и повторно ги зголемуваат апетитите во Рим и во правилната страна на Милано! Денес Рома ќе игра за прво место а Милан за чекор поблиску до него. Секогаш бев скептик за позитивен резултат кога конечно имаме шанса да стигнеме блиску до врвот но денес се чувствував релативно сигурен во победата! Незнам дали тоа се должи на трите постигнати гола во Каљари или на нешто друго но сметам дека ќе бидеме во ред. Составот, стандардно нестандарден. Повредите ги диктираат стартните 11 па и оние на клупата. Покрај негативните вести позитивно е тоа што Бориело и Хунтелар успешно се средија од повредите (се разбира тоа никогаш не е 100 % кога е во прашање Милан Лаб) и треба да бидат најопасните фудбалери фронтално. Покрај нив сигурен во офанзива е Роналдињо а во средниот ред Пирло и Амброзини. За третото место во средината Фламини е во мала предност пред Сидорф (уште се мачи со повреда и тренираше одвоено) и Гатузо. Одбраната и голот ќе биде иста како против Каљари со мала непознаница на десната бековска позиција но сепак сметам дека Абате ќе добие предност пред Замброта. Па тоа е тоа момци, ќе се обидеме уште еднаш. Forza Milan!
P.S Вреди да се напомене дека Примавера успеа да го победи Албинолефе во гости 1-2 и покрај тоа што костурот на тимот (Зигони, Одуманди, Адиа, Ромањоли (капитен)) се повикани во сениорите. Стрелци на головите за Милан беа Калвано (дечкото што го земавме во Јануари од Аталанта, според некои новиот Де Роси на Италија) и Гаета (AMC, FC 18 год. беше повикан во U17 за Италија лани и кој заедно со Верди и Меркел беа фантастични во allieve nazionale и влетаа директно во Примавера без воопшто да играат во beretti тимот).

Friday, 2 April 2010

CON IL MILAN NEL CUORE!!!И не дека се испогубивме и дека немаме теми на разговор, туку едноставно, како што кажа некој од вас, кога ни се даваат толку многу шанси за (во една поприлично лоша сезона) да бидиме шампиони, а ние упорно одбиваме, незнам веќе од кај да најдам инпирација да пишувам нешто..очигледното е што како навивачи несакаме да признаеме дека не заслужуваме титула, а таа па пуста титула толку убаво и блиску изгледа што не става во позиција да незнаме што да пишуваме и каков став да заземиме..сите се надеваме на нови славни денови затоа што текот на првенството ни го дава тоа право, ама од друга страна кога ќе помислиме на нашиот тим, на нашата игра и на нашите натпревари, во прв план доаѓа тоа што Milan не игра шампионски и не игра константно..затоа е најверојатно дека до крајот ќе бидиме во неизвесност и без прилика да донесиме некоја дефинитвна констатација за нашите шанси за Скудетото..единствено со по некој излив на радост или тага да ги пребројуваме бодовите негатива или предност и ќе калкулираме со различните варијанти..
Е сега... јас предлагам уште од утре, да почниме една позитивна серија и низа на константно солидни партии за да не киниме живци веќе на секоја можна утакмица и полесно да си го трасираме патот до врвот на Италија..тешко ќе биди уште утре, уште во ова коло, не само заради нашето гостување на Сардинија, туку и домашниот меч на Printer со Bologna..сепак тука е гостувањето на Roma во Bari, така што тоа можиме да го сметаме за позитивен стимул..
Гостување на Сардинија е доста незгодна работа, како што е впрочем и скоро секое гостување низ Италија..едино што ова е малку подалеку :) знајме колку можи да биди незгодна екипата на Cagliari, со дечкото Matri кој би го издвоил по овој повод..го видовме тоа и во Milano, а ќе го видиме и утре ако ја даваат на Телма (што се граничи со невозможно со оглед дека и Printer игра во исто време)..за нас е плус што се враќаат суспендираните креатори на играта, па со нив можиме да се надеваме на потечна и подобра игра..и тоа..само да се надеваме... оти веќе нема смисла да прогнозираме... уствари ако некој од вас е расположен да погодува или анализира поопширно нека повели...

јас само ќе речам како и стално... FORZA MILAN!!!