Translate

Thursday, 27 November 2008

Евро обврскиСледат Евро обврски, не онаму каде што сме навикнале да ги имаме но ќе се вратиме само посилни! Натпревар против Портсмут, екипа која ја направи Хари Реднап а (барем според резултатите) ја расипува Тони Адамс! Милан е релативно растоварен на ова гостување во Англија како поради фактот што оди со максимални 6 бода на коло пред крајот така и поради тоа што последниот натпревар го игра на домашен терен против Волфсбург. Крауч бил наострен да се одмазди поради тоа што Милан не му дозволил да земе титула во ЛШ! Ќе видиме дали ќе си остане на зборот!
Очекуван состав:

-------------------Дида

---Антонини----Сендерос---Фавали----Замброта

----------Гатузо---Емерсон--Фламини

--------------------Кака

--------------Инзаги---Шевченко

Sunday, 23 November 2008

Торино - Милан

По синоќешното дерби на САН СИРО кога комшиите го победија Јуве, победата на вечерашниот натпревар против Торино во гости уште повеќе се наметнува како императив! Иако ова нема да биде нималку лесен натпревар мора да се оди на три бода поради одржувањето на чекорот со моменталниот лидер на табелата. Околу составот на Милан за одбележување е фактот што диригентот Пирло се враќа назад и конечно е спремен за игра, според Анчелоти можеби уште и во стартните 11. Лично не верувам дека тоа ќе се случи. Исто така освен Пирло во комбинација за настап се враќаат, Каладзе, Сендерос и Ил Капитано но затоа Замброта и Бориело ги завземаат нивните места во болницата на Сан Сиро во која веќе подолго време има претплатено место Неста!
Карлито во пресрет на овој натпревар со многу хаотична прес конференција во однос на тоа кој би можел да игра во стартните 11 поради фактот што од една страна вели дека Рики ќе игра (и покрај тоа што се врати од Бразил во петокот) а од друга страна смета дека КА - ПА - РО не може да игра заедно еден покрај друг. Што значи постојат 2-3 варијатни за офанзивната постава на Милан. Речиси сите тие варијанти зависат од тоа дали Пирло ќе игра во стартните 11 или ќе остане на клупата! Доколку Пирло игра од почеток тогаш е можно да игра Рики а пред него да бидат Але и Шева во 4-3-1-2. Друга варијанта е повторно да се игра со т.н крисмас три но доколку Пирло стартува Сидорф да одигра покрај Рики а напред да биде Але. И во двете претходно наведени варијанти Дињо останува на клупата! Третата е да се стартува со Рики - Дињо а пред нив еден напаѓач (лично повеќе го преферирам Але но според Карлито во оваа варијанта би стартувал некој друг).
Како и да е... се надеваме на победа!
Forza Milan!!!

Sunday, 16 November 2008

Мачење ублажено со три бода!Како по традиција лош натпревар против тим од дното на табелата! Ниту Шева ниту Але туку Пипо во стартните 11 заедно со Рики и Рони и тоа се покажува како лош потег! Едноставно Супер Пипо не е фудбалер од стартните 11 и е тип на играч кој треба да влезе во игра од клупата кога работите не се онака како што треба и да реши натпревар! Тоа што ја нема потребната брзина, техника и луцидност за да игра заедно со Рики и Дињо е друга приказна! Блед Милан кој доби пенал од денес очајниот човек во црно кој заедно со своите помошници имаше неколку грешки на двете страни од теренот! Пеналот го валоризираше Рики и освен 10-тина минути по голот кога Бразилците подивеја и имаа бразилски потези, додавања со пети и слично се потоа беше мачење за сите присутни на Сан Сиро и пред малите или големи екрани (во зависност од големината на екранот на Вашиот ТВ). Во текот на цело второ полувреме единствена светла точка во тимот на Милан покрај секогаш пожртвуваниот Рино беше Абијати, кој имаше малку интервенции но секогаш беше максимално концентриран! Сите други предвреме ја прославуваа победата. Не дека Киево имаше којзнае какви закани по голот на Абијати но едноставно не смее да се дозволи екипа од таков ранг (секоја чест но станува збор за тим од самото дно на табелата) да врши притисок врз голот на Абијати во бранови! Трите бода се единствената позитивна работа која што може да се извлече од оваа средба! Повторно сме на второ место со -1 бод од Мерда!
Forza Milan!!!

Milan-Chievo Preview

Со оглед на фактот дека играме против претпоследниот тим на табелата кој има осовено само 6 бода нормално е да се очекува победа на Милан денес!Арно ама,и Каљари беше последна екипа на табела па 0-0 изигравме со нив што значи дека не треба никого да потценуваме.

Абиати,Дида
Бонера, Дармиан,Сендерос,Каладзе, Фавали, Јанкуловски, Замброта
Емерсон,Кардачио,Фламини,Гатузо,Сидорф
Кака,Роналдињо
Инзаги,Пато,Шевченко


Од 19те играчи кои се спремни за настап,издвојувам 13 кои се во конкуренција:


Абиати
Замброта,Бонера,Каладзе,Фавали,Јанкуловски
Фламини,Гатузо,Сидорф
Кака,Роналдињо
Пато/ШевченкоОставам вие да си ги решавате дилемите,а според мене Шева ќе почне :)

П.С. Нешто зезаше и нејќеше да се прикачи слика на постот па затоа е вака празен :)


FORZA MILAN!!!

Friday, 14 November 2008

FORZA MILAN!!!


Без некоја посебна причина го пишувам постов!Бидејќи не бев во можност да го проследам натпреварот со Лече не ни можев да пишам пост,а башка што бев мн изнервиран(сигурно не колку Ри).Ама Лече беше и помина и нема потреба сега мн мн да анализираме што како.Според мене,можеби ни требаат такви натпревари како со Каљари,Лече каде што по некоја добра серија се спуштаме малку на земја и што е мн битно без пораз!Така да,генерално гледано ситуацијата во Милан е доста добра....оваа година Скудетото е наше.........FORZA MILAN!!!П.С. Ај во едно нека ни е и со среќа 200-тиот пост!FORZA MILAN!!!

Saturday, 8 November 2008

US LECCE vs. AC MILAN PREVIEWНајпрво едно извинување од моја страна до сите на блогот поради мојата отсутност последните месец дена и оставањето на сите вас на цедило :))) Знам дека ви фалев многу, затоа ќе се трудам во иднина ова да не се повтори..студентскиот живот си го направи своето и останав без нет, отсечен од светот цел месец, ама во секој случај, преку другите медиуми го пратев растот на Milan и конечното искачување на врвот на табелата..искрено жалам за пропаднатиот собир минатата недела за утакмицата со Napoli зашо соодветно ке си го прославевме прекинување на тригодишниот лидерски пост ама јбг ќе славиме ние допрва и за други поводи..во секој случај нека му е здрав и жив синот на газдата на Shankley’s :D
Настрана прославите и честитките, да се вратиме на спортската страна на постот..има еден збор во италијанскиот јазик кој последните недела дена ми е многу драг..CAPOLISTA или во превод нешто како лидер во поредокот, ептен онака добро ми звучи после победата во неделата..добро е чувството да бидиш capolista во Serie A, чувство кое некако го имавме заборавено и на кое искрено кажано најголем дел од нас не се надевавме после првите две кола од новото првенство..за наша среќа работите си дојдоа на свое место многу брзо и сега само по осум кола, од дното се најдовме на врвот..и не само во калчото, чекориме добро и во UEFA Cup-от, имаме 4 од 4 (или 2 од 2, кој како милува)..сега е најважно да не застаниме тука и со помош на поволниот распоред да направиме една сериозна предност на врвот и на раат да можиме да си ги дочекаме новогодишните и божиќните празници :) За се да оди спроред планот, најпрво треба да се продолжи серијата на победи и да се достигни бројката 6 по ред која би била на некој начин past-few-seasons high..пречката утре вечер ќе се вика US Lecce, што btw не значи United States of Lecce и само по себе кажува дека не се работи за некоја екипа - супер сила..во прилог ни оди секој можен елемент од статистиката од позиција на табела, па моментална форма, гол-разлика,се до традицијата, со забелешка дека Lecce оваа сезона нема пораз на дома..но како што знаете за се има прв пат, така да веруваме дека баш утре ќе го впишат првиот пораз на Via del Mare..одмарањето на некои од првотимците во натпреварот со Braga беше добар потег на Carlo и сега го има составот кој е спремен да продолжи да жари и пали низ Италија..сега се се погласни сите оние кои го гледаа Milan како освојувач на титулата уште пред почетокот на сезоната, така што тука е моментот да се потврди тој победнички дух и да силата да се остани на врвот до средината на мај..ќе ми прогледате низ прсти што го немам податокот околу евентуални нови повредени играчи, но во секој случај низ овие последни 10тина утакмици Milan покажа дека има играчки капацитет да издржи без било кој од ѕвездите..покрај очекуваната победа утре вечер во Lecce, само уште едно нешто ќе ни биди потребно за совршен викенд – утакмица без победник на San Siro утре, за што поголема разлика меѓу Milan и другите, затоа..
FORZA RAGAZZI, FORZA CAMPIONI!!!
MILAN E TUTTA LA MIA VITA!!!

Thursday, 6 November 2008

Магичен момент на магичниот!Без зборови! Вреди да се види! Одигравме никаков натпревар, Сендерос беше лош во првото но изненадувачки одличен во второто полувреме, немавме никаква игра! Во 60-та минута во игра влезе Роналдињо а нешто подоцна и Сидорф но ни тоа не помогна да се создадат шанси се до таа 93 минута кога МАГИЧНИОТ РОНАЛДИЊО покажа дека сеуште постои магија во тие нозе! Не се опишува треба да се види!!! Капа долу мајсторе!!!
Forza Milan!!!

Милан - Брага

После одлично завршената домашна задача и првото место во Калчото следат евро обврските против Брага! Тим кој во првото коло против Портсмут покажа дека знае да игра фудбал, брз технички дотеран и офанзивен впрочем како и сите екипи од Португалија! Ваков фудбал ни одговара и нам, многу полесно се справуваме со екипи кои негуваат офанзивен и отворен фудбал отколку со катанаџо во Калчото!
Ова е натпревар во кој и двете екипи влегуваат со по 3 освоени бода и евентуалниот победник од овој дуел со една нога веќе ја минува групата! Иако неколку стандардни првотимци ќе отсуствуват убаво е да се победи за да нема притисок при играњето на останатите два дуели против Портсмут и Волфсбург. Од друга страна со победа би го задржале одличниот ритам со 9 победи во последните 10 натпревари во сите конкуренции! Нормално, Карлито во УЕФА купот игра со речиси вториот состав но вреди да се напомене дека конечно по долго време во тимот ќе дебитира Фичо Сендерос!
П.С Супер Пипо го продолжи договорот до 2010 година и ќе ја заврши кариерата во Милан!

Очекуван состав:

------------------Дида

Антонини---Сендерос--Каладзе--Јанкуловски

--------Гатузо----Емерсон---Фламини

------------------Сидорф

-------------Инзаги---Шевченко

Sunday, 2 November 2008

Преку рововска битка до врвот!Во најтешкиот натпревар сезонава преку рововска битка на теренот Милан се искачи на врвот во Калчото! И мора да признаам чувството е фантастично!!!
Вистинско дерби на Сан Сиро во кој мора да им се даде почит на фудбалерите на Наполи кои одиграа цело полувреме со фудбалер помалку но изиграа лавовски! Проработе и инаетот на Росонерите и сето тоа беше наградено со победа и со запоседнување на врвот! Воопшто не се поколебавме, воопшто не паднавме психички и во ниту еден момент не помисливме на нешто друго освен победа! Вистински тест за психолошката зрелост на екипата, тест кој беше поминат! Не паднавме дури ни по нереализираниот пенал на Рики и веќе во следната минута беше постигнат решавачкиот погодок од трагичарот Денис по одлично изведениот слободен удар на Роналдињо! Одлична игра на Гатузо и Сидорф, одлично помагаа во нападот Замбро и Јанко и Рики повторно беше душата на овој тим! Не престана со обидите во текот на сите 90 минути, погоди статива и промаши пенал но беше во свој елемент! Безброј пати ја промени страната и позицијата на теренот! Дињо беше тивок но беше директен учесник во решавачкиот момент! Повторно се играше Самба на Сан Сиро! Мора да им се оддаде почит и на Бонера и особено на Фавали, не толку поради којзнае каквата игра туку поради смиреноста и рутината со која ги извршуваа своите обврски!
Продолжуваме понатаму!
Форца Милан!!!

Милан - Наполи


По доста долга пауза(некаде околу 3 години) Милан повторно има можност да се врати на врвот во Италија! Со добро сработена домашна задача и мала помош од Џенова и ете сме на врвот!

Наполи ни должат, ама многу! Заради нив(читај заради ние самите) играме со Херенвен, Брага енд компани. Тогаш кога влеговме во убава серија, ни фалеше уште тоа гостување да помине како што треба, арно ама не бидна така и сеа сме таму кај што сме(за кратко). Но како што викаат старите секое зло за (две)добро. Не играме во ЛШ ама затоа во Милан игра Роналдињо, игра Замброта, играат млади дечки како Фламини и Антонини, значи тоа е едното добро, второто добро кое е по заслуга на првово добро е тоа што утре после 22:30 може да бидеме на првото место. Значи полека работите се движат и се си доаѓа на своето место.

Тоа околу доброто и злото, сега да преминеме на мечот. Реално играме против тежок противник кој е во убава серија која кога тогаш ќе запре, а поубав тајминг од мечот со Милан мислам и дека нема. Ние сме во уште поубава победничка серија и секако моралот во тимот е на многу високо ниво, самата помисла дека утре може да избиеме на првото место сигурен сум дека дополнително го мотивира секој играч. Ако сме сериозен тим со сериозни намери за освојување на Скудетото тогаш домашниот терен треба да претставува страв и трепет за секој гостин, после првиот пораз наредивме четири победи и тоа мора да продолжи!

За утре по повредата во комбинација за настап е Каладзе, како и првпат по доаѓањето и Филип Сендерос се наоѓа на списокот и е во комбинација за настап, но според Карло тешко дека ќе настапи утре, можеби другата недела, истото важи и за Неста. Утре нема да игра Малдини, некој може и да се смее ама мене ова не ми делува убаво, едноставно кога еден од Неста или Малдини не е во одбраната мислам дека играат како раштиман оркестар. Но тоа е што е, Малдини има некоја ситна повреда, додека Неста заборави кога последен пат играше официјален меч. Десно Замброта, лево Јанко, на централните позиции најверојатно ќе бидат Бонера и Каладзе. Во средината малце е комплицирано да предвидам кои ќе настапат но по добрите неколку партии мислам дека Гатузо ќе си го задржи местото, Амбро ми е најсигурен и помеѓу Фламини и Сидорф мислам дека Карло ќе се одлучи за Сидорф. Напред секако ќе игра Кака, Бориело истотака има некоја ситна повреда и не се знае дали ќе стартува, доколку остане на клупата стартер ќе биде Супер Пипо заедно со Пато. Роналдињо би требало да стартува на клупата и тоа да му биде како еден вид на тивка казна заради лумпувањето по ноќните клубови низ Милано. Значи вака:

-------------------Абијати----------------

--Замбро---Бонера---Каладзе---Јанко---

-------Рино------Сидорф--------Амбро---

-----------------Кака----------------------

-----------Пато---------Бориело(Инзаги)-

FORZA MILAN!


п.с. Сликава е онака за разонода и подигање на расположението пред натпреварот.