Translate

Sunday, 31 January 2010

МИЛАН 1-1 ЛИВОРНОИ сега можеме да зборуваме дека сме немале среќа. Можеме да се „вадиме“ на тоа дека Ливорно играле анти фудбал, посебно по 65-та минута, дека во продолжението од 4 минути се играше активно само 1 минута. Сепак, вината е наша и само наша! Знаеме дека имаме порозна одбрана во која реално кажано само 1 фудбалер знае да ја работи својата работа на ниво и секогаш ја правиме истата грешка! Не го довршуваме противникот! Наместо да се искористи моментумот за да се затвори натпреварот предвреме ние се коцкаме со резултатот, се коцкаме со нашата одбрана па и ако сакате се коцкаме и со фортуната... и тоа многу често ни се удира од глава! Само 1-1 против Ливорно, резултат кој уште еднаш на површина вади некои работи кои (не) свесно се кријат. Немаме одбрана! Немаме клупа! Фудбалерите се тие. Леонардо двете измени ги искористи за да внесе во игра 2 напаѓачи а третата воопшто не ја употреби. Не ја употреби поради тоа што на клупата имаме само дефанзивци и напаѓачи. Немаме фудбалер кој може да донесе инвентивност во средниот ред, немаме т.н SS (Second Striker). Ќе додадам уште нешто. На претходниот пост имаше коментар од (мислам дека беше) Кико кој на полувреме рече дека е задоволен од играта. Епа во второто полувреме одигравме минимум 3 пати подобро од првиот дел а тие 45 минути ги завршивме со негатива од 1 гол. И уште еднаш... Бекси е вишок таму каде што игра... Але врати се!!
Forza Milan!!

Saturday, 30 January 2010

ПОВРАТАК ОТПИСАНИХ!Минатата недела беше дефинитивно најлошата во оваа сезона! Но ако сеуште ги следиме нашите шампионски аспирации и целите од почетокот на сезоната, ќе мора да се потрудиме тие неколку дена и да останат како најлоши..исто како и во првиот дел од првенството, после поразот од комшиите, треба да се рехабилитираме против екипа која се бори за опстанок..тогаш реков дека не постои подобра прилика отколку меч со ваква екипа, па да ја наполниме со голови и да се понашаме како и да не било ништо пред недела дена..меѓутоа не испадна баш така и одигравме нерешено, дури и бевме послабиот противник на мечот..сега пак, имавме уште подобра шанса за да се извлечиме повторно на правиот пат и да продолжиме со нова низа на победи..ама и овојпат неуспеавме да го премостиме првиот противник и испаднавме од купот..
Е дури сега немаме друг избор..мора по секоја цена да го бркаме Printer и да чекаме негови киксеви..нема да ве замарам и да кажувам колку ни е потребна победа и тоа лесна, па и убедлива, без непотребно бркање и заморување на битни играчи..дефинитивно нема да биди лесно од почетокот, ќе им бидат тешки нозете на нашите дечки, ама јас сум сигурен дека имаме доволно квалитет и мотивација да го победиме Livorno, да се вратиме каде што бевме и упорно да им дишеме во врат на гнидите..знам дека скоро сите не отпиашаа во борбата за Скудетото, ама Milan не е Milan ако незнае и неуспее да го направи првенството повторно интересно..
Уште имаме проблеми со составот и пак ќе ни фалат ептен битни играчи, ама дајте да не се потпираме на тоа во случај на неуспех..Milan и сега има доволно квалитетни играчи, барем за вакви противници..јас искрено се надевам дека ќе нема причина да се жалиме веќе и ќе пишуваме само за победи..и за крај еве ја четата на Leo за утре:

Abbiati, Dida, Abate, Antonini, Bonera, Favalli, Jankulovski, Kaladze, Thiago Silva, Zambrotta, Ambrosini, Beckham, Flamini, Gattuso, Seedorf, Borriello, Huntelaar, Inzaghi, Ronaldinho.

Повелете прогнозирајте ги првите 11, па и резултатот!FORZA MILAN!!!

Monday, 25 January 2010

Земјотрес на Сан Сиро

Земјотрес од 7.0 степени според Рихтеровата скала го погоди вчера Сан Сиро,најпогодени од оваа природна катастрофа беа за жал играчите на Интер кој паѓаа како покосени на секој лош поглед упатен од страна на противнците :)

Идеме прво вака,објективната верзија за Reborned:

Натпреварот започна фуриозно како што и се очекуваше,по само 2 минути игра стравотен удар на Снајдер кој за малку не заврши во горниот десен агол од голот на Дида,несреќа за Снајдер.Милан веднаш врати со еден центаршут по земја на Антонини кој Бориело го испрати на трибините.Но Интер не застана тука.По еден соло продор на Пандев и мешаница во шестнаесетникот Снајдер дојде очи во очи со Дида но шутираше токму во него.И иако играта постојано се префрлаше од едниот на другиот крај домаќините беа они кои постигнаа гол.Пандев со одличен пас го најде Милито,и Абате со својата несигурна реакција му ја остави топката на Милито кој и неможеше да згреши од таква позиција.

Интер повторно удри од контранападот,и повторно Пандев-Милито,но пак Дида спречи водство од 2-0 и преран крај на натпреварот .

Во 25тата минута се случи клучниот пресврт кој го одлучи натпреварот:Имено по една глума на Лусио,кој иако беше фаулиран незнаеше дали да продолжи или да падне доби жолт картон за таа реакција,бурно реагираше Снајдер со ироничен аплауз кон судијата,и земајќи го предвид фактот дека и претходно истиот играч имаше еден испад кон судијата жолтиот картон не му бегаше,но не беше само жолт,туку и црвен!Очигледно многу лоши италијански пцости упатил холанѓанецот па што го натерало судијата Роки така да изреагира.Страстите едвај се смирија и по паузата од неколку минути играта продолжи и во 38мата слободниот удар на Пирло се одби од Лусио и заврши над пречката на Цезар кој имаше одлична вечер.
Сидорф влезе на местото на индиспонираниот Гатузо и првите 15 минути од вториот дел беа одбележани со трите шанси на Бориело во кои ниеднаш не беше прецизен.Интер беше притиснат на својата половина,и единствено одеа напред преку контранападите,и во еден од нив Пандев ја погоди стативата откако го лобуваше Дида.

Во 65тата минута земјотресот удри,и Маикон падна како да го мавнале со палица,иако по повторената снимка јасно се гледа дека немаше никаков контакт со Фавали,кој патем доби жолт картон за апсурдот да биде поголем.

По ова,можевме да го слушаме Дида како вика “Cinque!Cinque!”(алудирајчи на 5 играчи во живиот ѕид),а во Интер веќе беше спремна замената за Пандев,но сепак Мурињо инсистираше токму Пандев да го изведе слободниот удар па потоа да го напушти теренот.Тоа и се случи,и иако ударот на Горан беше одличен Дида несмееше да си дозволи да запре на пола пат и да не го скроти ударот.

2:0 за Интер и воедно сигурна предност пред последната третина од натпреварот.

Се потоа беа очајнички обиди на гостите најчесто преку удари од далечина да го загрозат противничкиот гол.На почетокот на судиското продолжение од 5 минути,на судијата конечно му текна дека играат два тима па конечно се реши да покаже на белата точка.Цезар одлично го прочита ударот на Роналдињо за кој ова му е второ промашување од пенал,и притоа има 5 гола постигнато од истото место.

Крај на натпреварот,Интер се здоби со предност од 9 бода пред Милан и по се изгледа дека борбата за титулата е завршена.

А сега малку од друг аспект...

Изедначена игра на почетокот но сепак Интер тргна малце похрабро и им се исплати тоа.Катастрофална грешка на младиот Абате која Милито ја искористи.

Потоа следеше црвениот картон на Снајдер и моментот во кој ѓубрето Роки се швркна.Играчи во сино-црно паѓаат на сите страни,пропагирање на антифудбал од таканаречениот шампион на италија со што изгледаше како да играат големи против мали!!Како фаворит да игра против мал тим на кој единствената цел му е да не изгуби!Додајте го ова и влечкањето на времето,притоа гореспоменатиот Лусио барем 4 пати имаше проблеми со опремата,односно врзуваше копачки и му паѓаше костобранот-очигледно гнсните треба да поработ повеќе на својата опрема.

И кога на ова ќе му го ставиме шлагот односно секоја следна одлука беше донесена на страната на Принтер сите веќе бевме свесно каков тажен фудбалски меч гледаме.

Финито.

Меч ништо поразличен од оној пред една година,во кој да потсетам ги немавме Неста,Гатузо,Кака,Бориело...нешто слично се одвиваше и овојпат но нема врска нели?Плачковци сме така? : )

Кога ќе ги чуете они напатени души таканаречени навивачи на принтер кој имаат проблеми околу сексуалната ориентација и психички растројства како гакаат,покажете им ги сликите од постот на Навигатор-4-3-3-3 притоа риплај на коментарите на математичарот Мурињо кој изјави дека и со 7 играчи ќе победеле.Па ок...ондак зашто не играле со 2ца играчи??Потсетете ги дека она големо метално парче со испишани датуми наречено ТРОФЕЈ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ постои,и дека Роналдињо го поздрави Камбијасо,ПАК ;)

По ова нема многу што да се мисли нели?Го оставаме ова парче ѓубре од нашата импресивна историја зад нас и одиме напред,кон нови предизвици.


П.С. Поздрав до Македонското знаме на Сан Сиро.


П.П.С. FORZA FAVALINHO!!!


Три пи ес FORZA GRAAANDE MILAAAN!!!


Oleee oleeee oleee oleee printer merda,olee ole ole oleee printeeer merdaa!!!

Friday, 22 January 2010

F.C.Internazionale vs A.C.Milan

La Derby Della Madonnina ,најголемото градско дерби,rossonero vs neroazzuro
Се само дел од многуте синоними со кои се опишува овој спектакал, натпревар кој има свој посебен шмек поради традицијаta,заедничките играчи,стадионот како и бескрајната борба со банери на трибините.
Овојпат не е ништо поразлично,само разликата е што овојпат се работи за директен дуел за шампионската титула за првпат по којзнае колку време.Да не се залажуваме ова е годината во која можеме да кажеме дека помалку или повеќе Милан и Интер се изедначени,токму затоа ова е најочекуваниот меч на Апенините во последно време,а сигурно после Калчополи.Влогот е голем и за двата тима,се работи за скудетото иако како што и медиумите пласираа една изјава на Галијани деновиве: “Само уште еден меч,важен како градско дерби но нема да биде одлучувачки за титулата” и можеби и нема да биде,но многу паметна изјава од негова страна која е пласирана со цел да се одтргне притисокот од фудбалерите на Милан од кои во овој натпревар ќе се бара да одиграат перфектно,без грешка да ја покажат својата зрелост и дефинитивно вистински тест на нивните способности. За прв пат нема да говорам ништо околу составот од проста причина што до Недела 20:45 може многу нешта да се изменат,но и затоа што без разлика на составите,на крај на видеобимот ќе биде покажан конечниот резултат,а на табелата поделбата на бодовите.
Благи фаворити сме пред се поради одличната игра и 12те гола на последните 3 натпревари во Серија А,а во исто време мини кризниот период и бледата игра нашите противници.
Но да не заборавиме нешто момци...и пред 29ти август важевме за големи фаворити но околу 22:45 истата вечер друго говореше конечниот резултат.Не смееме да го потцениме противникот но во истовреме не смееме да се исплашиме од него.Пристапот треба да ни биде како и во сите останати натпревари,да одиме чекор по чекор,да ја нагазиме топката и едноставно да ја играме нашата игра,ако ова се случи видеобимот ќе го покажува истиот резултат од август,само со сменети улоги на бројките.FORZA GRANDE MILAN !!!

ЗА ЗАГРЕВАЊЕ...

Епа кога сте толку нестрпливи и неможите да го дочекате дербито, се решив да испровоцирам пар коментари од вас преку неколку ептен мотивациони сликички :)
Уживајте...

Прво и основно: многу од нас го употребуваат зборот MERDA..еве го правилното толкување (од речник) :)Сега кога точно знаете што значи MERDA, еве една задача за вас..откријте ја разликата :)А сега малку за нас...

Во Италија се случува ова......а во Европа ова :)

И после тоа какви очекувате да бидат merdifosi-те, нормално вакви:Сепак не треба да заборавиме дека Printer е шампион на Италија веќе 4 години со ред..ама како ги добивал титулите, најдобро зборува сликава:И за крај, само уште една порака до нив...

QUESTO E IL GRANDE MILAN!!! FORZA MILAN!!!

Sunday, 17 January 2010

Siena - Check
Фуриозна игра на момците во црвено-црно како многу натпревари наназад. БориГол кој не се знаеше дали воопшто ќе стартува, стартуваше и се чини го имаше клучниот потег на натпреварот, уште во 10-тата минута успеа да му одземе топка на Брандао во шеснаесетникот, да го помине Курчи и притоа да изнуди пенал + црвен картон за голманот на гостите. Дињо, нормално реализираше за 1-0. По постигнатиот гол имаше еден период во кој фудбалерите на Милан играа калкулантски и незаинтересирано но по една одлична шанса (која за наша среќа беше неискористена) од Макароне како да се разбудивме и решивме да ја довршиме работата. Најпрво Бориело со еден од најубавите голови на сезоната! Одличен волеј од речиси мртов агол и притоа успеа да ја сврти таа топка. Секоја чест!
По 2-0 веќе беше се наѕираше намалувањето на предноста на комшииите и каде што застана БориГол таму продолжи Дињо. Уште еден гол со глава за 3-0 и во самиот финиш одлично ремек дело со бомба во горниот лев агол за конечни 4-0. Хет трик на Дињо + еден фантастичен гол на Бори кој притоа изнуди и пенал + исклучување. Освен овие двајца за одбележување е и играта на денес одличниот Антонини по левата страна кој рака на срце немаше премногу дефанзивни грижи па можеше да си дозволи да оди напред, одлично да соработува со Роналдињо и на неколку пати одлично да ги измеша противничките фудбалери. Останатиот дел од тимот беше на ниво.
Следи тоа што следи и мене ми е ужасно срам ама нема да можам да го гледам, ќе бидам телефонски поврзан со секоја можна (не) прилика и се надевам дека резултатот од таквото „следење“ на натпреварот ќе биде ист како минатиот пат кога се случуваше тоа (пред 2 кола)
Forza Milan!!

Saturday, 16 January 2010

IL COMINCIA DI RITORNO E IL RITORNO DI ME!...или во превод, почеток на вториот дел од сезоната (или како што ги викаат таму возвратните утакмици) и моето враќање по мала пауза..
најпрво за тоа второ..се извинувам што не бев активен последните 10тина ептен битни и среќни дена, ама бев тотално изолиран заради испитната недела..единствени работи што ме одделуваа од моите сакани книгички беа мојата девојка и нашиот Milan..испитите поминаа добро, Milan уште подобро, абе супер ми е во оваа новава година :)
а сега за побитното..од недела како што знаете започнува пролетниот дел од првенството, без разлика дали некој го доиграл зимскиот или не :) јово на ново што би се рекло и пак уште 18 меча, со ист состав и исти амбиции, со далеку подобра атмосфера, ама и со -8 бода (јас си ги рачунам -5, ама ај знам какви сте и одма за тоа ќе се фатите :) ) од гнасите најголеми..јас сум вечен оптимист и верувам дека можиме многу далеку на трите фронта..утре ни доаѓа последната Siena од која сите очекуваме да си ја наполни мрежата и да си оди, ама мечот со Novara нека биди само еден пример дека треба навреме да си ја завршиме работата, без притисоци и стресови..дури вчера се вратив во колосек и немам многу информации за ситуацијата и евентуални probabili formazioni и затоа препуштам на вас..едно е јасно, во недела одиме на сигурна победа, а после тоа цела недела мислиме само на ОСВЕТА!

FORZA MILAN!!!

Tuesday, 12 January 2010

МИЛАН - НОВАРАПо фантастичната ноќ во Торино се насочуваме кон Купот на Италија. Следен противник ни е екипата на Новара која иако настапува во Лега Про лигата треба да се напомене дека ги елиминираше Парма и Сиена!
Abbiati, Storari, Antonini, Bonera, Favalli, Jankulovski, Kaladze, Thiago Silva, De Vito (56), Abate, Ambrosini, Flamini, Gattuso, Merkel (52), Di Gennaro, Huntelaar, Inzaghi, Verdi (58), Zigoni (17)
Тимот е микс на млади фудбалери и оние коишто добиваат поретко (или воопшто не добиваат) шанса во сениорскиот состав. Се враќа од повреда Бонера кој е повеќе од адекватен резервен CB и повеќе од солидна замена од Камикаладзе. Колку и да сакаме ние да добивајат шанса сите млади фудбалери од Примавера нормално е дека во прв план ќе бидат резервистите од сениорскиот состав (Јанкуловски, Каладзе, Фламини, Хунтелар, Инзаги, рековалесцентот Бонера и сл.).
На мое ОГРОМНО разочарување најверојатно своето деби нема да го забележи (или барем нема да биде стартер) можеби нашиот најталентиран младинец, Симоне Верди. Извонредниот универзалец (како во користење подеднакво на двете нозе така и во однос на позициите кои ги покрива на теренот) се здоби со незгодна повреда во текот на денешниот ден и неговиот настап е крајно неизвесен.
На прашањето и изненадувањето зошто го нема Страсер, одговорот е ист... повреда.
Друг битен факт е тоа што во текот на истиот ден натпревар имаат и фудбалерите од Примавера па поради законот на физиката едноставно е неможно исти фудбалери да се најдат на две различни места. Натпреварот се игра во Среда во 16 часот и секој што ќе успее да пронајде соодветен линк е обврзан истиот да го сподели навреме овде.
P.S Кога сме кај Примавера извонреден потег претставува ангажирањето на Edmond Hottor, 16 години, од Гана, кој пристигна од Триестина и за него плативме околу 1,5 мил. евра за ко-сопственост односно 50 % од правата. Фудбалерот беше на мета на Интер, Јуве, Наполи, Сампдорија и особено Барселона што само укажува на неговата вредност. Амброзини тип на фудбалер, кој игра пред одбраната но знае одлично да ја билда играта и во напаѓачкиот дел. Омилен фудбалер му е Есиен а му се допаѓа и играта на Сисоко.
На прашањето кој му е омилен тим со насмевка изјави: За жал, Јувентус. Сепак, неговиот агент изјавува дека Милан биле најупорни и дека тој и неговиот клиент се презадоволни што доаѓаат во Милан. Хотор веќе имал краток разговор со Леонардо. Ќе започне во Примавера а сигурен сум дека веќе следната година ќе биде почесто и во сениорскиот состав. За каков талент станува збор и колку му обраќаат внимание во Италија кажува и фактот дека веднаш по доаѓањето во Миланело и по извршувањето на лекарските прегледи дечкото гостуваше во Спорт Италија?! Да потсетам има само 16 години...
http://www.ilsussidiario.net/articolo.aspx?articolo=46796 колку да го видите како изгледа ;)

Sunday, 10 January 2010

Juventus-Milan 0:3

Grande Sandro
Победа бррејјј.Поубедлива од онаа со Џенова бидејќи Џенова,барем играше фудбал(и даде 2 гола патем).
Доминантна игра скоро без грешка, велам скоро зошто додека го гледав натпреварот до 85та минута само Фламини изгуби топка на средината на теренот негде во 75та минута и притоа во обидот да ја поврати назад Амбро доби жолт натпревар.
Јуве не покажа никаква игра,но ова нималку не ни одзема сласт од победата која ја апсолутно ја заслуживме.Можам само да замислам каков ќе беше исходот ако Пато,Сидорф....беа подготвени.
Повторно индивидуално нема да ги оценувам играчите само во кратки црти ќе дадам по некоја забелешка:
Целовкупната одбрана заслужува апсолутна десетка!Нападот на Јуве изгледаше не стерилен,импотентен!!
Средниот ред си беше на потребното ниво.Пирло и Амбро повторно диригираа со средината.
Нападот како напад,Бориело постојано вршеше притисок врз противничката одбрана,и иако не постигна гол имаше голем удел во сите 3 гола.
Рино Гатузо за жал морам да признаам беше најслабата алка во тимот,мора да поработи малку повеќе на себе(пред се на психички план)ако сака да ја поврати довербата кај навивачите и Лео се разбира.
Хунтелар??!!Знам дека сум пристрасен ама Леоо бее!!Кога Дињо го постигна голот за 2-0 прво нешто што ми влета во глава беше токму тоа!Хунтелар!Ама само Лео знае зошто чекаше 10 минути за да го внесе во игра.

Same old dirty Juve...
Поулсен смрдло еден да ми извиниш ама убаво ти се стори!Rinho doesn't forget!
Амаури а посебно Салихамиџич му се приклучија на гнидата Кавани како најлигави играчи со мали тестиси.

За целиот тим незнам веќе што да кажам,прославувањето на секој од 3тите гола како и крајот на натпреварот доволно говорат за хармонијата која моментално владее во Миланело.Насмевката на Лео на крајот беше татковска,иако односот со играчите му е другарски.

И за крај можам комотно да речам сисај Јуве!


П.С. Што беше работата со задоцнетиот бадникарски оган на трибините?? :)


Следи Новара,можност да видиме што може нашата Примавера.FORZA MILAN!!!

Saturday, 9 January 2010

Juventus-Milan

Вистинското дерби на Италија,помеѓу двата најтрофејни италијански клуба.
Овој натпревар доаѓа во одличен момент за нас,во топ форма сме и газиме скоро се пред нас(Палермо),додека пак Јуве пред победата со млекарите имаа 5 порази во 6 меча!
Како и да е Јуве си е Јуве и одсекогоаш играле добро против нас.Јас лично посакувам(но не и очекувам)добар и квалитетен натпревар.
Во очите на сите Милан е фаворит и се очекува негова победа,но во последните неколку години секогаш кога Јуве бил потценет ја докажувал својата вредност.Вистина е,Јуве ја има најтињестата игра во последнава декада,и кога на ова ќе се додаде незадоволството на фановите поради бадијала потрошените пари тогаш може да се каже дека треба да очекуваме еден мотивиран но и ослабен Јувентус.
Кај нас со сигурност ќе недостасуваат Онијеву,Сидорф,Одо и Замброта а за Пато ќе се знае накнадно,мада мислам дека ќе почне од клупата.Сето ова ни кажува дека најверојатно Лео нема да менува ништо во почетниот состав од оној со Џенова
Дида,
Абате,Неста,Т.Силва,Антонини
Гатузо,Пирло,Амброзини
Бекам,Роналдињо
Бориело

Воедно да му честитаме роденден на Рино,голем да расте и најдобар поклон за него би бил победа утре и воедно негова добра игра за да ја докаже својата вредност во тимот и да се искупи за глупоста против мерда во август.
FORZA MILAN !!!

Wednesday, 6 January 2010

Milan-Genoa 5-2

Пукна првата петарда годинава!Поубав старт на годината здравје!
Одличен натпревар се на се,7 гола,враќање на некои играчи,3 пенала,маестрален гол на Марко и многу шанси и најважно нели,3 бода и победа.
А и почетокот на натпреварот го навестуваше тоа.
3та минута,Бекс испраќа одлична топка до Марко и само Амелиа знае како ја спречи топката да не влезе во голот.10 минути подоцна Амброзини е соборен во шеснаесетникот но Роналдињо го направи она што ретко се гледа-промаши пенал.
Во 25тата минута Паласио испрати топка од десната страна која ја пречека Скули кој немаше многу тепка задача-голема вина оди на сметка на Абате.
Во 31вата минута повторно пенал!Овојпат Амбро падна,иако неколку минути предходно истиот играч беше соборен но тогаш немаше пенал.Овојпат Дињо останува кул и израмнува.
7 минути подоцна по еден слободен удар голема мешаница во противничкиот шеснаесетник која ја завршува Тиаго со гол во мрежата на Џенова.2-1
Само што тргна топката од центарот Дињо го наоѓа Антонини со одличен пас,а вториов се одлично се снајде во петерецот и испраќа топка до Марко на кој не му преостана ништо освен да ја смести во мрежата на Амелиа.
60та минута,Антонини испраќа одличен центаршут до Бориело кој постигнува гол со ножички,ист како оној против Парма.Реакцијата на Марко и славјето на останатите доволно говори колку значеше овој гол за самиот натпревар :)
Лео одговори со 2 мудри потега: Го одмори Пирло и го внесе свежиот Фламини, го извади Марко Животното и го внесе Хунтелар во вистински момент од мечот 65та мин.
Во 72та минута Гатузо доаѓа очи в очи со Амелиа и иако го имаше Хунтелар осамен на десната страна се одлучи да шутира,потег кој Амелиа го прочита и ја изби топката.
Но веќе во следниот напад по третпат е досуден пенал за Милан.Овојпат Дињо џентлменски му ја препушта топката на Хунтелар кој не греши од белата точка,гол кој дефинитивно многу му требаше и камо среќа да добива повеќе вакви шанси за да докажива колку вреди.
И сасим небитно при крајот негде Неста прави грешка(се дешава и на него :)и Суазо го користи тоа за да го постави конечниот скор од 5-2
Нема да давам индивидуални оцени од проста причина што битна беше тимската игра поради и која победивме.

Следува Јуве!Директен дуел за 2ро место.FORZA MILAN!!!

Будење од зимскиот сон
Back in the business! Калчото продолжува денес. Играме со противник по мерка, противник кој од една страна е доволно квалитетен и игра офанзивно со што се овозможува да се наметне отворена игра која му одговара на Милан а од друга страна е вистински тест за тоа дали поразот од Палермо останува во минатото или ќе има консеквенци и во вториот дел од сезоната. Милан најверојатно зимава „останува“ само на Бекси и Адиа (кој цел Јануари нема да биде достапен поради тоа што ќе игра на купот на африканските нации). Бекси според лекарскиот тим физички е одлично спремен и може да дебитира веќе вечерва. Останува на Леонардо и тимот да одлучат дали и колку може да помогне. Сепак, со оглед на неиграњето на Сидорф (дефинитивно во аут) и веројатното неиграње на Пирло огромна е веројатноста Бекам веднаш да добие место во стартните 11 како технички додаток на силата на Амбро и Гатузо. Останатиот дел од тимот е познат единствено со една дилема, дали во стартните 11 ќе добие шанса Абате или Антонини (со што директно се дефинира позицијата на Замброта како десен односно лев бек). Неста, ТС, Дињо, Пато и Бориело се недопирливи.
Шмек на текстов... Лудница на Телма?!
Вчера на програмата пишуваше дека ќе има пренос од 2 натпревари а веќе денес дека ќе има пренос од 3?!
12:30 Киево - Интер (веројатно деби на Пандев)
15:00 Парма (Палоски) - Јуве
20:45 Милан - Џенова
Ако навистина се случи сето ова денес... Forza Telma!!!

Friday, 1 January 2010

CALCIOMERCATO DEL MILANЕве го дочекавте и првиот пост во новата година и тоа со тема која е можеби најинтересна за нас фановите, нешто што ќе не засега цел еден месец..бурен период со многу желби и шпекулации и се надевам со барем едно ново засилување..нема потреба да се зборува колку ни е потребен добар „пазар„ зимава и дека за тоа сме сите сложни, меѓутоа сигурен сум дека нема да се согласиме околу тоа кој е правиот избор..затоа, како што ветив, првиот пост во 2010г ќе биди резервиран за вашите (па и моите) желби, мислења, ставови, анализи, стратегии и се она што мислите дека ќе биди најдорбо да се стори на пазарот..знам дека G&B не го читаат блогов и нема да има многу фајде, ама наше си е да си кажиме што имаме, да не речам да си се испразниме :)
Уште еднаш СРЕЌНА НОВА ГОДИНА на сите и повелете искажете се...

SOLO CON TE E SEMPRE PER TE!!! FORZA MILAN!!!