Translate

Monday, 25 January 2010

Земјотрес на Сан Сиро

Земјотрес од 7.0 степени според Рихтеровата скала го погоди вчера Сан Сиро,најпогодени од оваа природна катастрофа беа за жал играчите на Интер кој паѓаа како покосени на секој лош поглед упатен од страна на противнците :)

Идеме прво вака,објективната верзија за Reborned:

Натпреварот започна фуриозно како што и се очекуваше,по само 2 минути игра стравотен удар на Снајдер кој за малку не заврши во горниот десен агол од голот на Дида,несреќа за Снајдер.Милан веднаш врати со еден центаршут по земја на Антонини кој Бориело го испрати на трибините.Но Интер не застана тука.По еден соло продор на Пандев и мешаница во шестнаесетникот Снајдер дојде очи во очи со Дида но шутираше токму во него.И иако играта постојано се префрлаше од едниот на другиот крај домаќините беа они кои постигнаа гол.Пандев со одличен пас го најде Милито,и Абате со својата несигурна реакција му ја остави топката на Милито кој и неможеше да згреши од таква позиција.

Интер повторно удри од контранападот,и повторно Пандев-Милито,но пак Дида спречи водство од 2-0 и преран крај на натпреварот .

Во 25тата минута се случи клучниот пресврт кој го одлучи натпреварот:Имено по една глума на Лусио,кој иако беше фаулиран незнаеше дали да продолжи или да падне доби жолт картон за таа реакција,бурно реагираше Снајдер со ироничен аплауз кон судијата,и земајќи го предвид фактот дека и претходно истиот играч имаше еден испад кон судијата жолтиот картон не му бегаше,но не беше само жолт,туку и црвен!Очигледно многу лоши италијански пцости упатил холанѓанецот па што го натерало судијата Роки така да изреагира.Страстите едвај се смирија и по паузата од неколку минути играта продолжи и во 38мата слободниот удар на Пирло се одби од Лусио и заврши над пречката на Цезар кој имаше одлична вечер.
Сидорф влезе на местото на индиспонираниот Гатузо и првите 15 минути од вториот дел беа одбележани со трите шанси на Бориело во кои ниеднаш не беше прецизен.Интер беше притиснат на својата половина,и единствено одеа напред преку контранападите,и во еден од нив Пандев ја погоди стативата откако го лобуваше Дида.

Во 65тата минута земјотресот удри,и Маикон падна како да го мавнале со палица,иако по повторената снимка јасно се гледа дека немаше никаков контакт со Фавали,кој патем доби жолт картон за апсурдот да биде поголем.

По ова,можевме да го слушаме Дида како вика “Cinque!Cinque!”(алудирајчи на 5 играчи во живиот ѕид),а во Интер веќе беше спремна замената за Пандев,но сепак Мурињо инсистираше токму Пандев да го изведе слободниот удар па потоа да го напушти теренот.Тоа и се случи,и иако ударот на Горан беше одличен Дида несмееше да си дозволи да запре на пола пат и да не го скроти ударот.

2:0 за Интер и воедно сигурна предност пред последната третина од натпреварот.

Се потоа беа очајнички обиди на гостите најчесто преку удари од далечина да го загрозат противничкиот гол.На почетокот на судиското продолжение од 5 минути,на судијата конечно му текна дека играат два тима па конечно се реши да покаже на белата точка.Цезар одлично го прочита ударот на Роналдињо за кој ова му е второ промашување од пенал,и притоа има 5 гола постигнато од истото место.

Крај на натпреварот,Интер се здоби со предност од 9 бода пред Милан и по се изгледа дека борбата за титулата е завршена.

А сега малку од друг аспект...

Изедначена игра на почетокот но сепак Интер тргна малце похрабро и им се исплати тоа.Катастрофална грешка на младиот Абате која Милито ја искористи.

Потоа следеше црвениот картон на Снајдер и моментот во кој ѓубрето Роки се швркна.Играчи во сино-црно паѓаат на сите страни,пропагирање на антифудбал од таканаречениот шампион на италија со што изгледаше како да играат големи против мали!!Како фаворит да игра против мал тим на кој единствената цел му е да не изгуби!Додајте го ова и влечкањето на времето,притоа гореспоменатиот Лусио барем 4 пати имаше проблеми со опремата,односно врзуваше копачки и му паѓаше костобранот-очигледно гнсните треба да поработ повеќе на својата опрема.

И кога на ова ќе му го ставиме шлагот односно секоја следна одлука беше донесена на страната на Принтер сите веќе бевме свесно каков тажен фудбалски меч гледаме.

Финито.

Меч ништо поразличен од оној пред една година,во кој да потсетам ги немавме Неста,Гатузо,Кака,Бориело...нешто слично се одвиваше и овојпат но нема врска нели?Плачковци сме така? : )

Кога ќе ги чуете они напатени души таканаречени навивачи на принтер кој имаат проблеми околу сексуалната ориентација и психички растројства како гакаат,покажете им ги сликите од постот на Навигатор-4-3-3-3 притоа риплај на коментарите на математичарот Мурињо кој изјави дека и со 7 играчи ќе победеле.Па ок...ондак зашто не играле со 2ца играчи??Потсетете ги дека она големо метално парче со испишани датуми наречено ТРОФЕЈ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ постои,и дека Роналдињо го поздрави Камбијасо,ПАК ;)

По ова нема многу што да се мисли нели?Го оставаме ова парче ѓубре од нашата импресивна историја зад нас и одиме напред,кон нови предизвици.


П.С. Поздрав до Македонското знаме на Сан Сиро.


П.П.С. FORZA FAVALINHO!!!


Три пи ес FORZA GRAAANDE MILAAAN!!!


Oleee oleeee oleee oleee printer merda,olee ole ole oleee printeeer merdaa!!!

59 comments:

Vase_AC Milan said...

Тагата и бесот во нашите срца неможе да се избрише така лесно.од вакви порази највеке се нервирам.судијата изгубен германец, мердата играат антифудбал и т.н. се е кажано у постот кој by the way е бомба.само да продолжиме како што играме затоа што долга е сезоната има уште време да се стасаат гомцата.наредната утакмица мислам дека им е со парма нагости,а нема да играат снајдер и лусио и мора да кикснат не се они семокни.малку критики и кон Лео кој не беше доволно храбар али добро е.никој не очекуваше милан да биде на оваа позиција во која се наоѓа па ни ние дури тифозите.следуваат лесни утакмици за нас и атак кон првата позиција и атак на купот.ја подмладивме екипата,тренерот е руки,го сменивме концептот на игра и филозофијата на клубот и нормално е да се случуваат вакви работи.патот до успехот никогаш не е лесен а милан одлично се справува со тоа.
навивачите на мерда (некои луѓе и по првпат слушаат за клуб интер дека постои откако разбраа дека пандев игра таму) кењаа меѓутоа кога ке им спомнеш лига на шампиони одма ги снемува а па сликите од постот со 4-3-3-3 и со тоа гомцето како ги бришеа од профилите на ФБ тоа чудо беше.несакаат да ги дознаат какви ѓубриња се али добро милан се плачковци нели? :)

FORZA MILAN

Rossonero said...

Колку и да жалиме и коментираме за поразот не вреди , постојат многу причини за овој пораз , колку и да беше лошо судењето ние моравме да бидеме поефикасни во нападот , со попрецизни удари кон голот и со поголема решителност , а не само до 16-ник и некако се плашеа да упатат удар , Бориело беше отсечен , многу неискористени шанси за нас со непрецизни удари , и неколку рефлексни а повеќе среќни одбрани на Цезар , синоќа не беше наш ден и кога не оди не оди , со сила не ја бива , едноставно топката не сакаше во голот на Интер , а и судијата не упропасти со недосудени два чисти пенали од играње со рака кои спречија шанси за гол . Да беа Неста и Пато можеби настаните ќе се одвиваа многу поинаку , а и Сидорф да играше од почеток , но што и да кажеме не вреди , натпреварот заврши така како што заврши и не се враќа назад , ни останува да продолжиме гордо напред со нашата препознатлива игра која ни носи добри резултати и да се потрудиме да освоиме што повеќе бодови , има уште многу да се игра и ништо не е завршено , па и Мерда не се недостижни .
И на сите спортски сајтови можете да прочитате дека Милан бил подоминантен во целиот напревар , а во второто полувреме имал посед на топка дури и 67% што јасно кажува дека ние бевме многу подобри , исто така пишува дека судијата послe црвениот картон на Снајдер делувал изгубено и не досудил два чисти пенали за милан со што и тоа како ги оштетил , ние знаеме дека беше така , но ете и светската јавност се уверија како Интер добива победи и титули ...нека им е на чест , а ние покажавме вистински фудбал и добра игра .

Поздрав до сите фанови на Милан и немојте да бидете разочарани , затоа што видовме дека добро игравме и не заслуживме да бидеме поразени , а судиските грешки како и секогаш им подарија победа на Мерда .

Forza Milan , Forza Campione !!!!!!

Nidzo25 said...

Преку глава ми е више од квази-навивачи на интер, луѓе кои во својот речник го немаат зборот фудбал, па срамно е за шампион на Италија да игра така бре:( Милан играше со срце, но кога нејќе нејќе и тоа е тоа. Следен меч со Ливорно очекувам петарда, т.е. тотално да се исфрлат фрустрациите од неделата.Антонини и Абате си ги искршија нозете од трчање, но џабе е се кога на теренот се игра се,освен фудбал. А маската на Берлускони на лицето на Матераци? Ке летаат глави.. Туку кога е во прашање ЛШ се неми, таму никоја екипа не трпи срања, а не особено челзи кој се надевам дека ке им го дотера паметот. Што не ја освојат веќе таа ЛШ, туку таму бледи се,односно бели се,ко во зима пелистер(ко што тоа го рече рнс)

АC MILAN FOREVER!

поздрав со сликава

http://media.photobucket.com/image/ac%20milan%20the%20best%20inter%20merda/milanista3/Milan/InterShit.jpg

CurvaSud_Milan said...

Не беше судењето толку лошо, иако токму по една лоша одлука на судијата( фаулот, т.е. нефаулот на Фавали врз Маикон) гоч'то го даде вториот гол, судијата сепак успеа во неколку наврати да ја забележи беспрекорната глума на играчите на мерда, предводени и подучени од 'специјалниот'. Јас бев повеќе фрапиран и вчудоневиден од тоа како интерашите влегоа во натпреварот, па луѓе толку паѓање нема ни во Лега Про, тоа беше неверојатно, односно трагично!!!

Ние добивме црвен картон и немаше што повеќе да бараме, незнам кои три шанси на бориело ги изброи, една имаше сидорф по корнерот, во продолжение на истата акција Роналдињо шутираше по повратната на Марко и Марко уште еднаш полуопасно да речам шутираше со глава. Епа да ми извините ама грешката беше кај нас. Пандев го даде голот во 65 минута, а до тогаш ние неможевме да создадеме посериозна шанса освен овие што ги набројав.

И згора на сето тоа, при негатива од два гола, и играч повеќе Леонардо чекаше добри 18 минути за да уфрли втор напаѓач?!!

Што мислеше, може некој да ми објасни! Јас ќе ви кажам, беше преплашен, незнаеше што попрво да направи, незнаеше кого да извади, дали Бекам, дали Амброзини, тоа е неискуството, не го обвинувам, но некој стар волк многу побрзо ќе реагираше. На крај краева требаше да го помести Дињо десно барем некој 15 минути, кога гледа дека лево еднаш помина во цела утакмица. Лео се изгуби на дербито!

CurvaSud_Milan said...

И уште ова, Абате назад во Торино, или кај и да е на друго место, секоја чест на детето за искреното залагање, но тој дрес неможе секој да го носи.

Антонини, одлично покритие на некој далеку подобар бек(што во моментов го немаме) и ништо повеќе.

Vase_AC Milan said...

Се знае ли утакмицава со удинезе дали ке ја преносуваат на МТВ? оти гледам сеа за сеа нема ништо

ReBorned said...

Ова веќе повеќе ми се допаѓа! Лесно е да се биде фан само кога работите се одвиваат одлично нели? Јас сум сигурен дека никој член на овој блог не сака да има покрај себе ваква етикета (и не ни верувам дека некој воопшто ја има).
Ќе повторам, едноставно не можев на никаков начин да го следам натпреварот (освен преку постојано ѕвонење на телефон) но да бидам искрен од тоа што го видов преку (беа наречени целосни) хајлајтси мора да признаам дека не заслуживме ништо повеќе. Тие имаа многу повеќе шанси, Дида фати многу топки а како што рече колегата-Суд Милано... недозволиво е да не можеме да создадеме вишок играч толку време кога имаме фудбалер повеќе на теренот. Значи не може на директно исклучување на фудбалер поради саркастично аплаудирање, исклучување уште еден и пенал (макар што тоа беше во самиот финиш) толку да го напаѓаме судијата дека судел против нас. Тоа е смешно!
Најголемата вина е во нас поради тоа што имавме фудбалер повеќе од еден час! И не успеавме да го искористиме тоа... тука е проблемот за поразот!
Ова од едно лаичко гледање на работите со оглед на фактот дека не можев во живо да ги проследам сите 90 минути.
П.С Forza Milan!!

Nidzo25 said...

Хммм... Да, судиите дадоа сосем нов тек на натпреварот, сите се свесни дека Милан имаше фудбалер повеќе цело полувреме, наша грешка е целиот натпревар.. Но кој гледал знае како тргнаа росоњерите во 2рото полувреме, фуриозно и решително, но педерски фудбал со паѓања, изведување на аут од страна на маикон од цели 20 секунди, кого јас пред овој наптревар го поштував како играч, но сега тоа се смени! Не можат да се мерат Лео и мурињо, впрочем, овој нивни дуел го реши наптреварот. Браво за Пандев, но во тие моменти Милан беше ко забревтан бик кон голот на мерда, а нашиот репрезентативец им ги скрати крилата на фудбалерите. Едноставно немавме среќа!!!!

ФОРЦА МИЛАН се разбира

CurvaSud_Milan said...

'Во тие моменти Милан беше ко забревтан бик кон голот на мерда' ?!!

Биков само да не беше без рогови?!

Луѓе дај не се шалете, двојната шанса на Дињо и Сидорф во втората минута од второто полувреме, и како што реков полуопасниот шут на Бориело со глава беше се што направивме во тие 20 и неколку минути до голот на Пандев. Ако била топката кај нас незначи дека сме биле опасни.

Navigator said...

Мое гледање на натпреварот...
Прво и прво, Milan во неделата не беше истата екипа од последниот месец..Milan не ја играше играта од последниот месец..Milan е веќе непрепознатлив кога игра Derby della Madonnina..јас очекував голем притисок над нашите дечки и го напоменав тоа како многу битен момент, ама не верував дека ќе одиграат вака..толку се осеќаше нервозата на почетокот во целиот тим што резултираше со стопостотна шанса, а потоа и гол..мене ми е неописиво жал што морам да констатирам дека merda полека но сигурно ни станува комплекс..
бидете реални и признајте дека ако не се случеше (морам да кажам неоправданиот) црвен картон, Printer ќе победеше, не велам поубедливо, но во секој случај полесно..јас ве разбирам колку сте фрустрирани од судењето на (B)rocchi, оти не беше достојно за primavera, ама па и неможите да речите дека толку многу не оштетил..тој се изгуби тотално уште од самиот старт, а со црвениот картон само се докусури..и потоа беше јасно дека ќе се обиде да компензира во секојаможна прилика..баш затоа, верувајте ми ви кажувам најискрено, воопшто не се израдував на приликата од играч повеќе..после таа 26та минута беше мачење да се гледа мечот..виситина беше дека паѓаа како покосени, дека задржуваа време, дека направија бункер околку голот, дека едноставно не играа фудбал, ама јас мислам дека и нашите би го направеле истото кога се става во залог првенството..
За мене, најлоши поединци во неделата беа: Leo, двата бекови и Becks..
Да имате прилика од 25та минута да играте со играч повеќе и да не постигнете гол, извинете ама јас мислам дека проблемот е кај нас..и Mourinho да судеше, Milan требаше да постигни гол..незнам зошто сите некако ја премолчувате грешката на тренерот која беше пресудна..да играш со еден напаѓач кој очигледно е дека делува отсечен и не прима доволно топки и притоа да не уфрлиш уште еден, претставува самоубиство..Borriello е многу снажен и спретен играч, ама кога треба да ги натскокаш и надитриш и Lucio и Samuel е многу тешко..одма по влегувањето на Hunter, нивниот штоперски двоец се раздели и нашите напаѓачи беа многу поопасни..
...

Navigator said...

...
за бековите мислам дека сите се сложувате и беше очигледно дека не се доволно спремни за вакви натпревари..од сите тие шеесет и кусур проценти посед на топката, повеќе од поливина беа во Abate и Beckham..како најсложните другарчиња си подаваа дури не дојдеше оној малиот Santon и пошто тој е помал од нив упорно го лажеа и лажеа подавајќи си, се дури на најголемиот во друштвото не му се здосадеше, па или ќе ја вратеше назад или ќе нафрлеше до лошиот чичко Lucio..
стерилни бевме дечки, стерилни..кружевме околу бункерот гомнарски цело полувреме..имавме пола сат човек повеќе во средината, а ние токму таму не создававме вишок..Mourinho сакајќи да се прави интересен, посебен итн, не почасти со дупка во средината пола сат..не направи измена долго време, а ние на таков ужасен среден ред со Muntari на чело, неможевме да направиме продор по средина..
е тоа ви се вика создавање на еден страв и комплекс од екипа која не вреди да биди ни во топ 3, а камоли уверен шампион години уназад..токму тие гнаси го имаа тој стравопочит до нас минатите 15-20 години..

Navigator said...

и сега не е се изгубено..постојат две варијанти за нас, два правци..едниот е кон бездната, другиот кон славата..ако екипата се рехабилитира навреме и да направи серија од 2 победи (Udinese и Livorno) им го враќаме притисокот на серковците, зошто тие ќе направат уште многу киксови до крај, во тоа сум убеден..јас ги немав гледано од мечот со Barca, ама видов дека ништо се нема сменето и дека се уште полоши и помизерни..имавме огромна шанса и уште ја имаме..се уверивме дека Milan знај да изигра феноменално и тоа мора да ни го докажува до крајот..ако е така Скудетото во Мај ќе биди наше, оти го заслужуваме, оти сме најдобри, оти MILANO SIAMO NOI, PER SEMPRE!!!

FORZA MILAN!!!

Vase_AC Milan said...

Јас испратив една критика кон Лео.неубаво ја водеше утакмицава дефинитивно.ама сите беа преплашени и незнам како може мерда да ни станат комплекс? не мие јасно како може да се плашат од едни гомца шо не играат фудбал туку се борат.така е судијата не ни беше до толку крив шо изгубивме....и така е имаме 2 опции: утре да се наапаме да ги тепаме удинезе па после да се сретнеме у полуфинале на куп и да ги ебааме по 5:0 и да бидеме здивени до крај на сезона се да тепаме и да ги стасаме или да седиме и да броиме колку пати онур и шехерезад ке се скараат и ке паѓаме у несвест мислејќи како сме ја изгубиле утакмицава....едностаавно е!!!
за утре пост ке нема сеќавам ама тоа е тешко ни е на сите.
пак ке речам - некои луѓе деновиве дознаа дека уопште постои клуб принтер благодарејќи на гоче и навивачите кои веќе ги имаа во сеќавање им било тоа што се одвоиле од милан па сеа видете.тоа им е клетва.никогаш нема да бидат она што бил и што е сега милан: клуб кој сите го знаат и ценат насекаде низ светот и пошироко кој има педигре на еден од најуспешните клубови што некогаш постоеле во светот.само фали уште мерда да ги земат некои шеици и ке бидат исти како Man City исти - wannabe stars :)

FORZA MILAN FORZA MTV 3

Nidzo25 said...

Ајде нешто постче за со Удинезе малце да се размрдаме:):) Ке има ли пренос на мтв(мтв3) или ке мораме да го гледаме дербито на манчестер?
Штета што го иам надминато лимитот од 10G па сега не можам ни да ја гледам утакмицата на нет...

Nidzo25 said...

Васе ме претрка за 1 минута со постот:) Дали форца мтв3 значи дека ке сепак ке го гледаме нашиот ценет тим во живо на тв???? ПОЗЗ

Vase_AC Milan said...

100% ги даваат само не се знае дали на мтв 3 или 1 важно 100% ке даваат :) ајде малку да мислиме позитивно.имаме шанса да им вратиме ако ги тепаме удине утре а по претпоставка мерда да го тепа јуве.така се срекаваме во полуфинале.ди џенаро во ливорно, јас би го пуштил нека се искалеми уште малце.....
Abbiati, Roma, Abate, Antonini, Bonera, De Vito (n°56), Favalli, Jankulovski, Kaladze, Thiago Silva, Zambrotta, Ambrosini, Flamini, Gattuso, Pirlo, Borriello, Di Gennaro, Huntelaar, Inzaghi, Verdi (n°58), Zigoni (n°17)
ова е екипата за утре како што веројатно знаеме сите нели :D
зигони ке добие шанса мислам ако се е како што треба и верди со оглед на ситната повреда на фламс на рамото ем добиваме играч кој може да ја задржи топката во посед ако треба да се зачува резултат.поставата горе доле ке биде иста како со Новара само што ТС ке му биде партнер во одбратана на КАМИКАЗАЛАДЗЕ.ке го видиме враќањето на абиати и замбро така да една доста позитивна утакмица за нас што секако се надеваме да ја добиеме.

FORZA MILAN FORZA RAGAZZI

Anonymous said...

Најпрвин извинување за несликовитиот пост,ми требаше цел век за едно copy-paste да му напраам!
Значи нетот сеуште ми е катастрофа и се додека е таков нема да можам да давам мои видувања ниту да постирам постови,затоа ќе ве замолам Re,Navigator и посебно Curva_sud во меѓувреме да пишуваат колку што можат повеќе,ако ништо друго по еден пост пред и после натпревар.
Воедно испраќам уште еден апел до Мохикан ако може што побрзо да се појави за да се обидеме да го средиме малце блогов,бидејќи активноста на новите дечки е секако добредојдена и со тоа како и со организирање на собиранки да ја оствариме нашата долгогодишна желба-формирање на официјален фан клуб.

FORZA MILAN момци,останете црвено-црни

Navigator said...

Секако нема кандидат за пишување нов пост, нека остани вака, па овде ќе пишуваме за вечерашната утакмица..Јас некако немам ни идеја, ни сила и очекувам дечките вечер да ми ги наполната батериите одново..нема да бидам во можност да ја гледам цела утакмица, само првото полувреме најверојатно..без оглед на се, верувам во враќањето на атмосферата и играта во екипата и со една добра поставеност и цврстина да си обезбедат полуфинале со Roma..

Еве го и составот:
Abbiati
Zambro--Bonera--Kakha--Luca
Rino--Flams--Janko
Di Gennaro
Pippo--Hunter

FORZA RAGAZZI!!!

Rossonero said...

Најискрено ова што Милан го одигра вечерва можам да се кладам дека Шкендија оа Арачиново ќе одиграше подобро , ова вечерва беше убедливо нај лошото издание на Милан кое го срами името и иторијата на Милан .
Знам дека секоја година Милан како да немаат интерес за Купот , тоа како да им е дополнително оптоварување затоа што имаат други приоритети ЛШ и Сериа А па затоа игра со втор па дури и со трет состав , но сепак се работи за Милан , и вториот состав не се некои аутсајдери , тука беа Замброта , Фламини, катастрофалниот Бонера , изгубениот Инзаги , залутаниот Гатузо и заспаниот Леонардо кој незнам што си замислуваше да направи со овој состав , и да не ги набројувам затоа што сите беа како изгубени германци и едноставно поима немаа зошто трчаат и што треба да прават . А Удинезе требаше да победат можеби и со 3-0 затоа што и заслужија повеќе . Колку и да не сакаа да го играат Купот и да се одкажат од него ,сепак се работи за пораз кој има може да се одрази на понатамошниот тек во Сериа А и да се изгуби оној ентузијазам и желба за победа кој го имаа неколку месеци , но ај да се молиме да не биде така ,па во Сериа А да продолжат како што играа , а 2-3 недели ни следува и Манчестер во ЛШ , а од тоа се плашам , да не опадне добрата форма баш кога е најпотребно , е тек тогаш сме го изеле стапот .

Anonymous said...

Само плачење и само кенкање... Да не знаат да изгубат, срамота ко мали деца... Милан имаа посед на топката повеќето од времето ама што кога не знаат да го искористат тоа, Интер имаа многу помалце шанси а беа многу поблиску до освојување и повеќе голови него што освоија. Судиите вакви биле судиите такви биле, Снајдер го извадија уште на почеток на натпреварот, Интер играа без Снајдер (еден од најдобрите играчи на тој тим), тоа е огромен хендикеп, тоа требаа да го искористат играчите на Милан.

Navigator said...

Друже анонимус имам две забелешки за тебе..
прво: и сите rossoneri да се соберат заедно и да плачат после некоја утакмица нема да можат да се изнаплачат и да изнакенкаат колку Mourinho..
второ: екипата за која зборуваш не се вика Inter, туку Printer или најблаго речено inter-merda..
тоа нека биди првото што ќе се сетиш кога ќе помислиш да пишуваш на блогов..
П.С. Ако случајно си merda-fan, ти го посветувам постот "За загревање"

MILANO SIAMO NOI, SOLO NOI!!!

Vase_AC Milan said...

Катастрофа.како не им е срам ја незнам.играчи што играат за клуб како милан и пред се играчи со такво реноме.арен беше составот имаше имиња да ама никој од тие имиња не игра веке како порано.сите знаеме дека купот ни е приоритет ама срамота е за ниив да играат вака и за милан пред се.цел свет ги гледа секоја утакмица им се следи па дури и за купот и за пријателски и тренинзи се е низ медиумите.како не им е срам.многу се разочарав вечерва.се надевав многу за купот и самиот Леонардо рече дека нема да се откажеме ама овакво издание.....едно браво за Ди Џенаро кој изигра одлично вечерва иако удинезе е екипа што заслужува респект.и абиати царот се врати браво за нив за другите само ке замижам и ке заборавам оти срцево ме боли

FORZA MILAN CAMPIONI SIAMO NOI !!!

Vase_AC Milan said...

купот не ни е приоритет сакав да кажам

Anonymous said...

Друже Навигатор, Интер на стартот погодија статива, Интер на стартот имаа зицер преку Снајдер, Интер постигнаа гол, и Интер по голот имаа шанса преку Милито.
Тоа што Интер го направи во први 25 Минути, Милан успеа да го направи за 70 минути со играч повеќе.
Да ти нацртам, зашто очигледно мижиш пред ОЧИГЛЕДНИ ФАКТИ, Милан во второ имаа шанса по корнер ( читај мртва игра ), по истото Рони имаше удар покрај голот. Во меѓувреме Интер има шанса преку Милито, пенал ситуација за Пандев по која погоди статива ( втора во меч ) и Интер постигнува гол. При резултат од 2-0, Милан има шанса преку Хунти и пенал нереализиран на Рони, а на крајот од мечот, само себичноста на Маикон беше причина зашто мечот заврши 2-0, а не 3-0.
Знаеш да броиш до 10 така, Интер има 6 шанси за гол, во 2 погодува статива и 3 од овие 6 шанси се со префикс 100% ( онаа на Снајди во прво, стативата на Пандев и онаа на крајот од Маикон ) и на овие 6 шанси ги додаваме и двата гола.

Милан имаа ебани 4 шанси за гол и тоа шанси за кои мораше да има играч повеќе на терен за да почнат да ги создаваат, каде тука Милан немале среќа а Интер биле тие со поголем број на шанси и 2 стативи ?! Kaде е тука онаа ИЗЕДНАЧЕНА ИГРА НА СТАРТ како што имаш напишано, а Интер у први 25 минути има 3 шанси за гол, еден гол, а Милан НУЛА шанси за гол, од старт си оноа апла необјективен. Уклучи на крај краева хајлатс и брои шанси.

И дур удирате на муабет ЛШ ваљда ке сватите дека во последни 10 години Милан само еднаш освои Скудето, а Интер оваа година е на пат истото да го освои во низа од ПЕТ години, нешто што НИКОГАШ не се случило во историјата на Милан, историја која има и две серија Б искуства, тоа се две повеќе од Интер.
Тоа е моменталната реалност, пред две години се кинеа билети на Сан Сиро, се праќаа куршуми до Берлускони и Галијани, се играше и во УЕФА купот, сезонава во 4 наврати со Интер ( заедно со пријателските ) Милан даде вкупно НУЛА голови, иако во последниот меч имаа и играч повеќе плус пенал, но и покрај овој импотентен податок, судиите му помагале на Интер ( i lol'd ). Смешни и патетични сте, пред фактите и боговите молчат !

п.с. Бидете среќни што судијата го исклучи лидерот на Интер, Снајди, зашто во први 25 минути, до неговото исклучување само една екипа играше на терен, секое поминување на центар беше шанса за Интер.

Vase_AC Milan said...

Баце види вака сеа.колку и да изиграле слабо вака против милан не се кења.од вакви навивачи како тебе синока стадионот беше празен и жално е.а ако си навивач на мерда слободно имаш пост да се загрееш малце и да сватиш зошто принтер се шампиони изминативе 5 год (2 титули им ги подарија)
и 7те титули у лига на шампиони што ги има милан вреди повеќе од се што има направено мерда у својата историја.
btw: исто титули имаме у серие а па замисли сеа колку заостанувале принтер и снајди

FORZA MILAN

Nidzo25 said...

Oк Anonymus, како што гледаш на насловот пишува МИЛАНФАНСМКД, така што нема место за тебе на овој блог! А штом се разбираш толку многу од фудбал, кажи ми колку време чека принтер на триумф во ЛШ??? Хммм, могуче и ти да не си бил роден кога тоа се случило за последен пат!! А колку да те потсетам, од 2003 МИЛАН го освои 2 пати ова наптреварување,еднаш стигна и до финале, а освои и светска круна! А пошто си така голем мерда-фан сигурно знаеш за крајниот дострел на твојот тим (осмина финале) во последниве години!! Уауу каква е тоа успешност-за потсмев!

ФОРЦА МИЛАН

Anonymous said...

Не е срамота тоа што имаат 2 титули во ЛШ и стагнираат во тоа наптреварување, едни Челзи немаат титула во ЛШ а во ПЛ имаат само 4 и имаа стагнација од 50 години во своето натпреварување без титула па ај сеа воопшто и да не играат фудбал.
Ливерпул во секој сегмент ги јадат во титули па види им ја нивната шугава реалност, малце полоша е од вашата. Ова колку да сватите колку ви е смотана вашата логика на терање назад во времето.

А сега кога веќе удирате на срамота, ке ви нацрта бато што е тоа резил: Резил е да играш во Серија Б, не еднаш, ДВА пати од кој еднаш за МЕСТЕЊЕ на натпревари, резил е тоа што Милан во својата историја имаат барано од Интер играчи на пола сезона и истиве им позајмиле неколку за да не испаднат и по ТРЕТ пат во Серија Б ( читај, се спуштиле на колена и молеле ко ПИЧКИ ), резил е тоа што повторно има Скандал на местени натпревари каде случајно или не, во 2005 година и Милан го јаде стапот.

Прво погледнете ја цела пресуда за Калчополи, видете ги изнесените факти и докази и после зборете зашто Интер добиле титула на зелена маса. Или според вашата глупава логика, требаше Моџи и компанија да останат во Италија и да вршат репресии врз судии и да делегираат кој треба а кој не треба да суди ( ова е поткрепено со ДОКАЗИ кои никако не можете да ги побиете ).

Вие терајте си на историја и географија зашто само и тоа ви преостана, делувате ко македонски сељак што дрка на Алекасндар Македонски а нема пари за леб во моментов, ние тераме на сегашност и иднина, а истата за нас вели пета титула по ред во Серија А, нешто што фан на Милан у своја историја не осетил, вашата вели zero tituli .... пак! :)

Ваквите муабети аналогни на фантазија терајте ги на фан на Катанија, Сиена или Лацио.

п.с.Лео сезонава само во два наврати се сретна со голем стратег, во првиот загуби 0-4, во вториот 2-0 со 2 играча повеќе, следниот хорор негов се вика Ферги и Манчестер Јунајтед.

Vase_AC Milan said...

Другар само едно ке ти кажам ако не бил милан принтер немало да постои.туку морати камилата ке инвестирал у тоа плантажите со памук и лимони.ако 2ро место е шугава реалност ти зборуваш чисто ради омраза и поима немаш од фудбал.кај беше мерда досега а? кажи ајде кај беше.оваа година напраивте екипа конечно и сеа кењате.ве има по фејсбук ве има насекаде дури и на нашиве блогови инфилтрирате.ако толку сакаш да бидеш фан на милан искажи се тука ние ке те сфатиме и пола ке ти биде простено.
титулите шо ви ги подарија заслужени ли се?шо мислиш дакур и компанија и марк гонзалес и сите тие мршави играчи шо ги имавте беа вредни за титула.кур мој вредни.кај бевте досега да кењате.кајбевте кога се радувавме на 25 мај.се кладам тогаш тренинг дека имале принтер и имале ставено слика од милан да ги стимулираат малце играчите.сине вашата реалност е кур од овца.незнаете како изгледа пехарот кој највеке е признат во светот.шо ако освоите серие а 100 пати ако сакате освоите џабе е.тоа милан што го има изградено сиве овие години мерда може да го сања и само да го почитува и да дрка.и пак ке кажам треба да бидете благодарни на нас оти ние ви направивме тим па дури и стадионот ви го позајмивме.
о и да додадам оваа година сигурно ке освоите ЛШ 100% биди сигурен.и не ги споредувај интер и челзи оти срамота е.челзи и у финале на ЛШ имаат играно и редовнио стасуваат до полуфинале а мерда тоа време ги прака играчите на годишен одмор.мислите оти сте ги тепале милан и дека сте најјак тим у светот.уствари добро ве разбирам какво ви е чувството сте го победиле најдобриот тим мора да сте во облаци мерда

Anonymous said...

Прочитај си го уште еднаш напишаното па после види кој збори од омраза.

Кое тие оноа кај бевте до сега кога 5 години се на самиот врв во Италија, цела своја историја ниеднаш не биле осудени за местење што е ДНОТО во фудбалот, и ниеднаш не играле во втора лига поради тоа.

Ти реков, збори ги овие муабети на фанови на тимчиња ко Лацио, Катанија, не на фанови на Интер.

Толку сте патетично глупи, да викате дека Интер наводно добивале титули со судии а вашиот тим бил обвинет за местење на натпревари во својата историја и беше дел од Калчополи скандалот, тоа ти е ко циган да ве сретне на улица и да ви рече дека смрдите :)), толку очајно лошо и вие звучите. Да местеа Интер Берлускони сигурно ке седеше со курот во рака и ке ги оставеше, немојте да тонете во вашата смешна патетика.

Интер настанале двоејќи се од друштвото Милан, тоа е доказ колку може далеку да се стигне почнувајќи од ништо.

Терајте си филозофии на вашиот посран блог со 10 редовни читатели, ја мораше да поминам и да се изнаситам на тоа колку посрани и очајни станале фановите на Милан. Ајде сега и понатака удрете на вашата очајна и бедна креативност и ширете смрдена реа низ блогерајов, секогаш ке бидете тука да не насмеете. Се надевам дека по она zero tituli на крајот од сезоната нема да стагнирате и да ве снема ко по поразот од 0-4.

ReBorned said...

Читам од прегеска и не сакам да се мешам ама очигледно е дека или си фан на Интер од „вчера“ или „забораваш“ некои работи од блиското минато... кога сме кај чистиот образ на Морати:

Massimo Moratti tailing Bobo Vieri

The president of a football team should develop its own dog footballer? And 'he did Massimo Moratti to the detriment of the former Inter striker Bobo Vieri. He confessed to the same owner of the Milan team during an interview with Francesco Saverio Borrelli. Massimo Moratti now threatens the referral and suspension, because at the time, in 2004, was still the President of Inter.

"It's true, I check Vieri and I regret that. It was so not beautiful, I ask you indeed apologize to him. " Bobo Vieri but refused to accept his apology, he has indicated that it will proceed to legal action to obtain damages: okay if spying on him are the paparazzi, but the president is another matter entirely.

Massimo Moratti has also confessed to having had a meeting with the former head of security at Telecom, but he had nothing to do with the dust of the wiretaps and has invested the former company Marco Tronchetti Provera: "We are asking only advice, after what he had learned by former referee Facchetti Nucini on Juventus and referees. Nobody has ever commissioned anything about De Santis. Everything Tavaroli did, he did his own initiative "

Anonymous said...

Таа вест веднаш беше повлечена од сите релевантни медиуми и е аналогна на онаа кога Сител и А1 пренесоа дека Анџелина Џоли умрела.

Таков сајт ја пласираше а останатите само превземаа и во рок од еден минут веднаш ја тргнаа зашто сватија за што станува збор. Тогаш се актуелизираа муабетите за Калчополи а за истото дека било чиста вистина говори и фактот што Џируадо баш тој период беше осуден на 3 години затвор.

Ајде сега некој убедлив доказ да пласираш како што имаше пример за Моџи, кој пред меч на Аталанта Јуве директно диригирал кој судија треба да суди за тој натпревар во што и делумно успеал.

Дури и доколку Морати директно влијаел за да излезат тие разговори на виделина, ФАКТИТЕ покажуваат дека имало прљави игри во Италија и истите никој не може да ги побие. Тоа е ко да ми кажеш дека не дишеме кислород и не издишуваме co2.

Удрите на малце логика, не мора многу да користите од вашите мозоци, Берлускони е претседател на Милан, сите знаеме за каков човек станува збор и колкава моќ поседува, доколку Интер играше прљаво, веднаш ке беа казнети, неможе еден таков човек да мижи пред Интер, или Морати е БОГ и он све контролира во Италија ... бог да чува ви се логигиве.

Vase_AC Milan said...

Ако не ви помагаат судиите како лани адриано пијаницата дае гол со рака? како минатава недела не досуди пенал кога маикон играше со рака а да не почнам детално да кажувам за сите утакмици.
и кога кењаш за блогов да ти кажам нешто.тука сите доброволно си пишуеме и си коментираме за наша душа.не се фалиме за тоа колку сме и дека еве ние сме фанови на милан.едноставно не не интересира за другите што мислат.вие сега сакате да ве знае светот да ја прославите малку екипава пошто никој не ја знае.е тоа класична патетика бато да знаеш.да се бориш во битка која знаеш дека ке ја изгубиш.тоа ти е отсуството од ЛШ испуштање на светска слава којашто вие навивачи на мерда (гомно) сакате да ја наметнете врз луѓето.
вие уште сте нови у ваа работа со победи со титули едно друго и ја разбирам вашата неизмерна радост.само така продолжете и ке не стасате за некои 10-15 години но малку касно палите бидејки As we all know in 2012 the world will come to an end :)))

ReBorned said...

Значи тоа што јас го копирав е ДИРЕКТНА изјава на Морати т.е негов ЦИТАТ...
Јас лично имам гледано на ТВ како Морати зборува за тоа... ама ако ти мислиш дека е исто како А1 и А.Џ нека ти е...

Anonymous said...

За Адријано пијаницата, најди ја изјавата на вашиот Албертини кој има функција и во Италијанската фудбалска федерација, и после терај на филозофии за тој енац на Адријано.

Чим ваш човек, кој далеку подобро е упатен во фудбалските правила од мене и тебе, кажа дека судијата со право не го поништил тој гол, ондак контра муабет од твоја тастатура е тотално ирелевантен зашто сигурно ти не си упатен подобро од еден Албертини.

Упорно си се фатил за ЛШ каде Интер има 2 трофеаа и има долга стагнација а никако у коментар неможеш да ја ставиш Серија А, се прашувам дали е тоа поради фактот што само една титула имаат у задњи 10 години, или можеби резилот што го трпеле на времето со местенки и играње по села во Италија.
И нема зашто да чекам 10 години, еве оваа година идат над нив во Италија, капираш, веќе трета година по ред ке се пее Milano siamo noi, solo noi у центар на град обоен во црно-сино, a вие ПАК ке живеете во СЕГАШНОСТА наречена zero tituli и под дифолт, веќе навика ви стана, ке се навраќате на минатото а ти реков како звичите со истото, ко смрден бездомник у макдеонија што дрка на Александар Велики!

п.с. Бројот на фанови низ светот доволно говори колку Интер е познат во тие кругови, така да пак, терај таков муабет на фан на Катанија, Лацио, Асколи, Ливорно, нив раскажувај им такви малоумни работи што деца од петто до осмо одделение ги тераат помеѓу себе.

ReBorned said...

И само како додаток... претходната вест што ја копирав беше од 2006, сакаш да ти копирам друга од Септември 2009? Тоа ти делува на тебе како вест за 24 часа која веднаш била повлечена...?
П.С Би ве замолил да го задржите (или уште подобро, да го подигнете) нивото на разговор на едно повисоко ниво. Ова се однесува не само за Анонимусот туку и на „нашите“ ... ако користиш зборови како „кур од овца“ „дркање“ и сл. не значи дека даваш поголема тежина на твојот коментар, барем не за мене...

Anonymous said...

Ок, ке одиме на културен речник.

Значи за Бобо Виери ситуацијата сум запознаен многу одамна, и за истата тема исконтактирав член од фан клубот на Интер во Хрватска и истиот бидејќи има директни контакти во Милано, ми рече дека дури и евентуално ако Морати биде виновен во тој случај, ке одговара само парично со некоја симболична цена и истото нема да има никаков негативен ефект врз Интер, тоа го налагаат самите закони во Италија, односно, ова е спор помеѓу две лица, а не помеѓу фудбалски клуб и поранешен играч кој моментално е коцкар.

Е сега, муабетите кои кружат е дека Виери најверојатно воопшто и нема да го тужи Морати него ке си добие една финансиска инекција и приказната ке биде готова.

Пак, никаде Интер тука не е инволвиран како тим, колку за инфо, сопственикот на Јувентус Елкан, т.е. еден од браќата Елканови беше фатен со кокаин и проститутки, спорот е директно против него, не против Јуве, така и тука иако ова што ти го збориш прашање е и дали воопшто повторно ке се актуелизира, ко што гледаш, тишина владее долго време за истото, на крај краева, најлесно е да се справиш со коцкар за ваква работа.

ReBorned said...

Ова повеќе ми се допаѓа и благодарам што го прифати мојот совет...
Значи ова: Massimo Moratti now threatens the referral and suspension, because at the time, in 2004, was still the President of Inter. алудира на поврзаност на Морати со Интер. Морати не го прави тоа лично за него поради тоа што Виери му е девојка па е љубоморен туку го прави тоа затоа што тој (во тоа време) е фудбалер на Интер. Илузорно е да не се поврзува ова со Интер нели?
Тоа дека Виери е коцкар е страшна дискриминација на него како личност. Тој може да биде коцкар, пијаница или што сака, тоа не може да се користи како тежина во самиот процес нели? Неговите евентуални проблеми со коцкање не гледам каде можат да бидат доведени во корелација со нешто што го прави само Ахмадинеџад во Иран? Кршење на едно од основните човекови права! Користење на службена позиција за приватни цели (Телеком)... има една низа дела.
Е сега ако Бобо Виери сака само да го „измолзе“ Морати и тоа се затвори парично во ред, тоа е негово право нели? Но самиот потег е нешто што ќе повторам го прави само Ахмадинеџад во Иран.
Значи јас сум искрен ама треба да бидеш и ти! Во Италија секогаш имало голем притисок во однос на судиите и во однос на „наместените“ натпревари. Другар, таму е Берлускони, таму е Моџи, но таму е и Морати.
Е сега јас лично секогаш сум бил против тој толкав притисок кон судиите и против секоја бука после една погрешна одлука. Со тоа само им се прави работата потешка. Имало местени натпревари, има и ќе има! И тоа не само во Италија. Но многупати се лепат етикети кон судиите и кога тоа не е потребно. Ме разбираш на што алудирам?

ReBorned said...

Секаде се местат натпревари ама само во Италија тоа се крева на едно толкаво ниво затоа што италијанците се близок народ по карактер на нас, балканците... имаат вжештени глави. Англичаните местат натпревари ама тие се ладни и размислуваат со мозокот на парите и маркетингот. Знаат дека тоа е тежок удар за нивниот имиџ, го заташкуваат а после плукаат по Калчото дека мести натпревари. Сетете се на Манчестер Јунајтед - Вест Хем... победи Вест Хем на Трафорд, со тоа опстана во Премиер лига и им го позајми Тевез на УТД следната сезона.
Се случи Данска 2-2 Шведска на сред континентално натпреварување... Италија излезе од конкуренција. Има еден куп такви случаи...

Anonymous said...

Друже, јас до 2005 година бев најголем противник на тоа дека Јувентус мести наптервари и тоа е причината зашто Интер е слаб. Се додека не се најдат некои докази и потврди за истото ваквите рекла-казала муабети се неинтересни, на претпоставки, можеби, но можеби и не и бар мене ми претставуваат мижење пред очигледни факти.
Сите овде велат пази, Милан беа оштетени од судијата со Интер а Интер играа 70 минути без нивниот лидер, играч без кого Интер е друг тим и играч со кого сезонава Интер нема ниту еден пораз кога тој бил на теренот. Мал дел од вас ја видоа вистинската грешка, а истата се вика Леонардо, срамота е за 70 минути Милан да создадат само 4 шанси за гол, од кои две од мртва игра ( пенал и корнер ), налед и посед и се, истиот е нормален кога имаш играч повеќе, шансите недостасуваа односно, потег од клупата кој бар ја не го видов.

За следново очигледно наоѓаме заеднички јазик, по 2005 многумина ја загубија вербата во чистиот фудбал во Италија, и под дифолт, секоја одлука во корист на Милан или Интер е пречекана со нов скандал, а кога ке споредиш какво е судењето пример во Премиер Лига оваа година, и во Калчо фудбалот, ке сватиш дека во Калчото е каде-каде подобро, едни Арсенал сезонава изгубија минимум 9 бодови по тешки судиски неправди, а кога ке ја погледнеш табелата ке сватиш колку всушност се оштетени, но никој таму не вади муабет за местени наптервари или наводни антиарсеналовски заговори.

За Виери и Морати сеедно кој ке биде епилогот, мене ми е најважно тоа што тоа за Интер нема да се одрази деструктивно, ко што пример некој коруптивен спор на Берлускони нема да се одрази деструктивно врз Милан, односно Милан нема да трпи на своја кожа.

Мене, ко фан на Интер најбитни ми се Интер, а со оглед дека фамилијата Морати е тука од 1950 година, не верувам дека таа долга и успешна традиција ке дозволи Морати туку така да падне ради некој криминален акт, поготово во фудбалот.

А за местење на натпервари, се додека постојат обложувалници ке има и местенки, не за џабе последни 3-4 кола во Италија имаат по неколку забранети натпревари за кладење кај нас, или истите имаат премногу мали коефициенти и не вреди да ги играш.

Ајде поздрав, иначе моите претходни коментари беа на ниво на оние мерда мерда, принтер минтер, не начекав некој кој гледа објективно на работите и има напишано еден асален конструктивен коментар без омаловажувања на противниците.

Nidzo25 said...

Ај изгуби се... Ти малце си скренал од паметот изгледа.. Интер имаат повеќе фанови од Милан во светот? Бог да чува... Интер не местел?? Пак ме насмеа:)

Navigator said...

повеќе од две години сум активен на овој блог и досега сме имале разни расправии со навивачи на Arsenal, Liverpool, Juve, ама ниедна на вакво ниво и со вакви навреди..за да пишува некој на блогов треба да биди достоен на него, зашто ова е официјалниот блог за Македонија на најтрофејната екипа во светот..и затоа ве молам смирете се и коментирајте пристојно и достојно..
е сега... ти Анонимусе ја почна расправијата со мене и затоа ти должам неколку објаснувања..никаде, ама баш никаде во овој пост немам напишано дека до исклучувањето на Sneijder играта беше рамноправна..кажав дека нашите беа ептен нервозни, дека тоа резултираше со неколку грешки, дека не беше оправдан црвениот картон итн..ама ај сега ти кажи ми мене дали мислиш дека судијата беше на ниво на дербито?? дали не делуваше изгубено и дали после тој црвен картон не ја користеше секоја прилика да ја искомпензира глупавата одлука?? ај биди искрен и кажи ми дека вашите играчи не паѓаа ко покосени и дека не се затворија целосно..ај те молам пробај да ми објасниш дека тоа што Printer го играше беше фудбал..
јас кажав дека не очекував ни Milan да играше фудбал во такви услови, бидејќи залогот беше огромен, ама ние тука зборувавме за начинот преку кој merda дојде до победа..сигурно ќе речиш "целта ги оправдува средствата" и ќе бидиш во право, оти сега сте поблиску до титулата, ама мораш да признаеш дека освен во 2-3 случаи на контра, вашите играчи не го поминаа центарот..
јас сум објективен и ако ги прочиташ моите коментари ќе видиш дека укажувам на грешката на Leo и на несоздавањето на вишок во средината..ама ако очекуваш дека ќе го величам некојси Printer и на сметка на тоа упорно ќе го критикувам Milan, си го згрешил блогот друже..навивач си е навивач и неможиш да очекуваш од некој да биди толку објективен или да не го вреѓа најлутиот ривал..немој да ми речиш дека ти со твоите merdisti, не го вреѓате нашиот Milan..ако сакаш да читаш величења на твојот клуб посети некој странски merda-blog оти македонски знам дека немате..
а и не се чудам што немате..ве разбирам вас малкумина што мака мачите да најдите уште некој фан..знам дека 2 години на врвот се малку за да соберите база на навивачи..и те молам немој да зборуваш за патетичност оти јас незнам дали има нешто попатетично од тоа ваше бесконечно славење и удирање во гради со 2 титули освоени на зелена маса..замислете, со тие такви титули Printer го прекина постот од 15 години без Скудето..е тоа е срамота друже!
можиш да зборуваш за 4 титули со ред, ама факт е дека покрај подарените титули имате и трофеј од една тотално нерамноправна сезона..јас ви честитам за минатогодишната и ќе ви честитам за овогодишната ако ја освоите, како што им честитав на некои merdisti што ги знам за овие две победи оваа сезона, ама се друго пред тоа нека ви служи за залекување на болното и сиромашно минато..

и како што имам речено многупати досега... MILANO SIAMO NOI, SOLO NOI!!!

ReBorned said...

И сега ова што јас го зборувам нема докази и е „рекла казала“ а она што ти го зборуваш за Хрватски фан на Интер кој имал директни врски во Милано не е „рекла казала“ . Ова е комично.
Знаеш колку фанови знам што имаат „директни врски од Миланело“ ? И колку фанови од Босна кои имаат „информации од прва рака“ за доаѓањето на Џеко?

ReBorned said...

Fiorentina striker, Adrian Mutu, was found positive in a drug test. As a recidivist, the player risks being disqualified from one to four years. The offending substance would Sibutramine, a stimulant which cancels the effects of hunger, found in drug tests after a ten-Bari Fiorentina last January.
----------------
Што прави овој бре?! До некни ги молеше Челзи да не го тужат сега пак продолжува по старо!

Vase_AC Milan said...

Дечки не ми се смејте за ова што ќе ви го кажам ама ако ве лажам јас значи и мене ме излагале.еден другар мој школски лани ми кажа додека бил во босна пошто таму има роднини со свои очи ги видел аудињата од миланело и таа келава глава во сараево :) а добро откај испадна овој мерда навивач на блогов не ми е јасно? ке ми кажува приказни за принтер тука како има лице ја незнам...
иначе за муту нема збор скроз е скренат од паметот и наводно ке ја завршувал кариерата а некој дали ке ми објасни што му е на робињо?

Anonymous said...

@Reborned, јас ти кажувам каков е спорот и истиот нема никаква врска со Интер, него тоа е помеѓу две правни лица и истото како што гледаш повеќе и не се актуелизира. Ти реков,доколку Виери го добие овој спор т.е. '' спор ''Морати ке биде парично казнет, еден Елкан со дрога беше фатен па ене го, го упропастува Јувентус заедно со другиот брат.

@Навигатор
1. Судењето беше лошо, но судијата обострано ги оштети противниците, па Интер играа 70 минути без својот најдобар фудбалер, човек со кого оваа сезона во ниеден наврат не загубиле, поголем пенал и предност Милан од ова и неможеа да добијат, зашто до 25та минута играше само 1 тим, само 1 тим создаваше шанси така да со израмнети сили и без Пато и Неста од другата страна не верувам дека ке можеа да парираат, апла очигледно беше кој е кој на терен, слично ко на првиот меч.
Со таа одлука на судијата, целиот меч уште од 25та минута е пропаднат, од една страна нормално, ке комензира, зашто одлуката му беше СРАМНА, прво суди пази, СИМУЛИРАЊЕ на СРЕДИНА од терен иако Лусио бараше играта да продолжи ( ова е мнооогу битен момент ), и по истата катастрофална одлука да свири симулирање и да даде жолт, дава црвен за ироничен аплауз иако истото можеше комотно да го санкционира со жолт картон, такви примери можам минимум 3 да ти набројам и тоа од оваа сезона.
Но пак стојам на тоа, поголем ПЕНАЛ Миалн од исклучувањето на лидерот на екипата на Интер, Снајди, и не можеа да добијат, срамота е како толкава предност на терен и подарок не успеаа да го искористат и претворат не во нерешен резултат, во победа.
На крај краева, ниеден од таборот на Милан не се жалеше на судијата, Интер беа оние кои најмногу го крикуваа, зашто Лео нешто не спомна? Зашто немаше лице у ситуација кога имал играч повеќе на терен да бара причини за неуспех во судија, апла на резил ке отидеше и смеа по веснициве.

Е сеа за виткањето на терен и задржување на време, па Интер имаа играч помалце, што очекувавте вие од нив, игра ала Барселона ?!? Тоа е аналогно на детска фантазија односно нереално, па едни Милан во прво коло со една БЕДНА Сиена задржуваа, ви текнува ? Гости со Сиена, Пато покрај аут линија кога провоцираше. Ама не, Интер со играч помалце скоро цел меч играле педерски, па Интер со играч помалце на 1-0 ја имаа шансата на мечот до тој момент, статива на Пандев, повеќе е срамота самиот факт што Милан од една страна се мачи да создаде шанси а од друга Интер е оној кој ја има најсериозната шанса ... со играч мање.

2. Точно е дека нема блог на нетов од Интер, но еве, си имаме свој вебсајт кој функционира феноменално сега за сега, доаѓањето на Пандев ни дојде само ко џокер у покер.

3. Точно, Интер имаат во својата историја стагнација од 15 години, но и точен е фактот дека во тој период беше откриен мафијашки скандал во Италија, поткрепен врз цврсти докази од кои нема бегање, пак ке те прашам и тебе, што требаше да се случи во една таква ситуација ?!? Да ги остават Јуве, кои беа главни со Моџи у тој скандал да си тераат своја песна ?! Знаеш што е срамота тука? Срамота е фактот што беа префрлени само во втора лига, а Фиорентина на пример во најнизок ранг беа префрлени за финансиски малверазиции, а тоа што го правеа Јуве беше бетер !

И уште нешто во врска со стагнациите, па Милан во своја историја чекале 46 години за да освојат нов трофеј па никому ништо, затоа чудно ми е како упорно идете на тоа дека Интер чекале чекале и слично, истиот проблем и Милан го имале само во различен период. Ако спомињате историја, спомињајте Се, зашто Интер во ниеден наврат од својата историја немале толку долг сушен период без ниту една титула.

ReBorned said...

Дечко Интер нема никогаш да има доволно навивачи во Италија затоа што тој е Арсенал во Италија. Не дава фудбалери на репрезентацијата...
Не мора да одиме поназад еве изброј колку италијани имаше во првиот состав на Интер некни против Милан... да не кажувам дека има еден куп натпревари кога го немало ниту тој 1.
Репрезентацијата на Италија е носена на грб од фудбалери на Милан и Јувентус... така било така и ќе остане, таа е реалноста.

Anonymous said...

Koj фактор е па тоа за број на фанови, суштината на Интер односно Интернационале е таа, отворени се за цел Свет, затоа и формирале свој клуб.
Пред 3 години анкетите во Италија ( нели денес модерно е да следиш анкети ) покажаа дека Интер се на втората позиција во таа земја ( oва излезе во најчитаниот и најугледен спортски весник во Италија, газето дело спорт ), а Милан и Јуве имаат рапиден пад по Калчополи. Нејсе тоа, Милан се попознати во остатокот од светот аналогно и со нивните успеси во последниве 20 години затоа и имаат повеќе фанови надвор, тоа е нормално, ама кој па фактор е тоа за мене ко фан на Интер, на едни Манчестер на глобално ниво можат и едните и другите вода да им носат, или на Реал Мадрид, и ? Кој фактор е тоа ? Незнам што се замарате со такви глупости.

И Јуве беа оние најраспространети со фанови па откако се посраа со Калчополи го изгубија цел оној углед кој со години го градеа, најди некој што по 2005 кажал добар збор за нив, освен Моџи нормално, а пак, имаат најмногу фанови во Италија ... сеедно.
Факт е дека во моментов, прилив на нови фанови има Интер, така е секогаш, оној кој е на врвот под дифолт си има прилив на фанови, слично е и во нашата земја сега, Пандев е во Интер и некој на 6-7 години ради него навива за тимот, за 7-8 години тој ке биде сеуште фан на Интер, јебига, така идат работите секогаш, оној кој е на врвот е и најинтересен за оние најмлади фанови. Синот на Костакурта на пример навива за Интер. :D

Vase_AC Milan said...

друже зборуваме за навивачи низ цела земјина топка а не само во италија.за светска слава милан се носат со реал и со манчестер а интер можат вода да им носат на сите.а синот на костакурта може навива за интер ама балотели игра за вас го носи вашиот дрес а навива за милан.

Anonymous said...

Па како што гледаш тоа и го пишува во мојот коментар, успесите на Милан во последниве 20 години си го направи и своето со фанови ширум цел Свет, не го оспорив ја тоа, али по број убедливо напред се Реал и Јунајтед, имаат преголеми кампањи поготови во Кина, они таму први мислам почнаа да се шират а таму доволно е у една населба да поминеш и да имаш минимум 4 милиони нови фанови .

А за Балотели, упорно се потпирате на изјава која ја дал на шала пред деца со ментален застој, едно од нив го прашало за кого навива и овој рекол, цитирам: '' За Милан бе, незнаеше ? '', али тоа е кога се потпирате на наслови кои сакаат да привлечат повеќе читатели од goal.com.

Anonymous said...

Како прво мое извинување за отстуството што сеуште ќе трае бидејќи нетот дома сеуште ми е тиња.
Идеме по ред
Утакмицата со Удинезе беше една од најсрамите и анемичните игри кои ги прикажал Милан во последнице години.Требаше да изгубиме 7-0!

Анонимус(мада би сакал да се претставиш)
Блогов не служи да пропагира омраза од никаков вид,туку едноставно да собере фанови на еден клуб,така да пцости директно упатени према било кој член од блогот нема да бидат толерирани,и таквите коментари во иднина ќе бидат избришани.
Не ме занима кој кого почнал,кој кого закачал и слично,kiss and make up и се е заборавено.
Секој има право да го искаже своето мислење па ако треба и најглупо на свет нека биде,но начинот е битен.Така да,можам ја сеа да идам на сајт на навивачи на интер и да речам уа интер уа пички,ама кажи ми како ќе ме гледаш ти и останати навивачи на интер?!А доколку пак пристапам со едно здраво,претставување,честитки за победа(во овој случај)и понатамошна дискусија поткрепена од факти,се друго е на реторика на еден маалски муабет од стилот на: "На ви го пушете го дрва сте!"
Така да во иднина,кога пишуваш внимавај на кодексов како што те замоли Reborned.
Сме имале безброј муабети на блогов со навивачи на други клубови и притоа сите беа на помалку или повеќе пријателска база,зошто да бидеме реални да се видиме на улица сигурно нема да се испоколеме затоа што ја навивам за Милан а ти за Интер.
Поздрав до тебе.
Момци уште еден апел да постирате додека ми е ваква ситуацијата за да не спие блогот.

FORZA GRANDE MILAN

Navigator said...

јас пријавувам пост за утре само незнам кое време..можно е и утревечер, секако гледам нема некоја голема активност..росонерски поздрав

ReBorned said...

Значи Navigator ќе навигира со следниот пост? :)

ReBorned said...

И Пирло во аут за со Ливорно (покрај стандардните Неста и Але). Се враќа Замброта.

Anonymous said...

[b][url=http://bestbuystoreonline.com/products/zyprexa.htm]zyprexa antipsychotics [/url][/b]

Anonymous said...

[b][url=http://worldofmylove.ru/]Секс знакомства [/url][/b]

Anonymous said...

[b][url=http://www.playlist.com/blog/entry/12705499139] Tofranil online [/url][/b]

Anonymous said...

Автомобили и прицепы, как пользоваться http://3d3xdvds.info смотрите здесь.

Anonymous said...

[b][url=http://plone.org/author/buyedpack]Buy Zithromax [/url][/b]

Anonymous said...

[url=http://27kadrov.ru/mistika/]рапунцель запутанная история порно[/url]
[url=http://27kadrov.ru/index.php?newsid=494]фильм последний дюйм онлайн[/url]


С самого момента своего появления хорошее кино приобрело громадную популярность, и стало поистине искусством. К нему стремились приобщиться все. С течением лет искусство кинематографии только развивалось и процветало, появлялись абсолютно новые жанры и стили, способы создания кинофильмов, удивительные спецэффекты. Можно отметить, что сегодня фильмы находятся на пике своей популярности, и в спросе как старые кинофильмы, так и новые киноленты, только что вышедшие на экраны, которые поражают кинолюбителя интересной развязкой и своими спецэффектами. Но наибольшим преимуществом развития сферы кино является отсутствие необходимости платить немаленькие деньги за билет в кино либо покупать дорогой диск с картиной, чтобы посмотреть в хорошем качестве. Сейчас все немного проще, достаточно зайти на сайт 27kadrov.ru, чтобы посмотреть нужный фильм онлайн полностью бесплатно, не платя за такое удовольствие ничего, не отсылая никаких смс, не проходя регистрацию.
На 27kadrov.ru представлены кинокартины разного жанра, которые могут удовлетворить вкусы любого кинолюбителя. На этом сайте можно посмотреть даже самые последние киноленты, в отличном качестве с большой скоростью.

[url=http://27kadrov.ru/index.php?newsid=482]посмотреть фильм куда приводят мечты[/url]
[url=http://www.27kadrov.ru/index.php?newsid=657]мультик дети шпионов 3[/url]