Translate

Wednesday, 30 October 2013

Милан - Лацио!


Натпревар помеѓу две екипи кои разочараа сезонава. Можеби лацијалите и немаа некои големи очекувања сезонава, но фактот дека имаат само една победа повеќе од нас доволно говори во какви проблеми се западнати. За нашата ситуација незнам повеќе што да кажам. Tонеме или тапкаме во место? Единствени топли ветришта се оние кои ги ветуваат засилувањата Рами и Хонда во Јануари кои се надеваме дека барем малку ќе не стоплат во оваа се чини студена зима за нас.

Во последните 7 лигашки дуели на Милан и Лацио гостинската никогаш не победила, минатата година Пацо со 2 гола се погрижи да не ни создаваат многу проблеми лацијалите. Но сега ситуацијата е многу поразлична. Пацо и Ел Шарави не играле фудбал одамна, Балотели само што се врати од суспензија и повреда, а неефикасноста на Робињо и Матри (кој конечно го скрши мразот) не ветува многу. Недавањето на шанса на младите сили кои се желни да се докажат (Нианг и Сапонара) исто така не е причина за радост. И пак се вртиме во круг и на овој натпревар ќе очекуваме магија на Бирса или Кака. Абијати се враќа во тимот, но не се очекува да го започне мечот. Прогнозираниот стартен состав е следниот:

Gabriel, Abate, Zapata, Zaccardo, De Sciglio, De Jong, Montolivo, Muntari, Birsa, Kaka, Balotelli.


Управата во меѓувреме беше активна низ медиумите. Најпрво онаа чудна жалба за слободниот на Parolo, потоа пресови на Allegri и денес на Galliani. Најинтересна тема беше "Balo во Chelsea" покрената од Raiola, кој очигледно ја користи истата финта за многу од неговите фудбалери кога сака да издејствува повисока плата. Се започнува со муабет дека играчот Х одлично би се вклопил во тимот Y, новинарите почнуваат со шпекулации, се створа притисок врз клубот и најчесто завршува со нов договор и секако, повисока плата. Управата веднаш реагираше и отфрли опција за трансфер. Max вчера зборуваше за вечерашниот меч, за формацијата и стартерите, но и индивидуално за некои од играчите. Нашиот "coach without ideas or character" вети дека со враќањето на повредените играчи, клубот ќе се најде значително повисоко на табелата до Божиќ. Ако не почнеме да се искачуваме уште вечерва, ќе биде едноставно невозможно. Затоа веруваме дека можеме до победа, барем ние навивачите!


FORZA MILAN! 

Sunday, 27 October 2013

Време е сите да свртиме нов лист!


Натпревар против одмерен противник на гости. Не е противник од кој треба да се стравува но не е противник со кој можеме лесно да поминеме. Во конкретнава ситуација, Parma е противник по мерка. Одличен противник со кој конечно можеме да свртиме нов лист и да започнеме поход кон врвот. Повредените се враќаат во тимот. Balotelli ќе стартува од првата минута. Единствениот кој нема да биде на располагање а вреди да се спомене е Mexes. Нормално, сè уште се во аут El Shaarawy и Pazzini но имаме доволно опции напред за победа. De Sciglio веројатно ќе започне на клупата бидејки одамна не одиграл натпревар а таму ќе се најде и Ricky Saponara и веројатно Ricky Kaka. Повозрасниот имаше одличен (но и физички многу тежок) натпревар против Barcelona и денес мечот ќе го започне од клупата. Birsa и Robinho ќе му прават друштво на Balotelli во нападот. А кога сме кај Balotelli, тој веројатно е решен да сврти нов лист, во имиџот и во животот. Денес мечот ќе го започне со нова фризура или поточно кажано, без фризура.


Во дефанзивата, местото на суспендираниот Mexes повторно ќе го заземе Silvestre кој беше одличен против Udinese. На голот повторно предност ќе добие Gabriel. Се на се, тимот кој ќе го започне мечот би требало да изгледа вака:


Како што може да се види, составот на домакините е компониран од стари и искусни волци и треба да се пристапи внимателно. Во нападот имаат еден гремлин кој се храни само со Nutella, човекот без срце на кој не сакам ниту името да му го спомнам. Друштво ќе му прави Amauri кој секогаш ни предизвикувал проблеми. И средниот ред им е составен со играчи за почит. Сепак, некогаш мора да тргнеме а сега има одлична клима за тоа, после одличниот настап против Barcelona. Јас не пропуштам ваква 2ка на 2.35, а Вие?

Forza Milan!!!

Tuesday, 22 October 2013

На мегдан со Барселона. Пак.


По којзнае кој пат во последниве 3 години почнувам да пишувам пост за натпревар помеѓу овие две екипи. Секогаш ми се вртат истите две три реченици кога ќе сакам да пишам нешто. Можност за докажување со најдобриот тим на светот, респект, пожртвуваност, екстремна мотивација, цврста одбрана итн. Респект и те како треба да се има за еден од најдобрите клубови и генерации на сите времиња, но на крајот од денот тоа се само 11 смртници против други 11 смртници на другата страна од теренот. 

Милан секогаш играл мотивирано во ЛШ, Милан секогаш играл добро против силните екипи во ЛШ. Па кога можевме минатата сезона со головите на Сулеј и Боа да ги совладаме 2-0, зошто да не можеме и оваа година кога го имаме и Бало достапен во нападот, и искуството на Кака во големите натпревари. Треба да се тргне фокусот од каталонците, Милан е нашиот тим против кој и да игра! И каков и да е резултатот на крај пак наредниот натпревар ќе го подржуваме тимот во црвено-црно.


Бало ќе биде во тимот но сеуште не се знае дали ќе биде спремен за да игра. Последните оптимистички најави се дури и дека може да го почне мечот. Кака сеуште не е спремен за 90 минути и најверојатно ќе чека шанса од клупата. Амелија, Абате, Констант, Запата и Мексес би требало да ја сочинуваат одбранбената петорка. Де Јонг, Монтоливо и најверојатно Сулеј ќе го држат средниот ред, за кој Макс рече дека има предност пред Поли, иако вториот одигра одлично во саботата. Едно место останува за Робињо, додека за останатите две (Матри и Бирса) во игра се и Марио и Рики.

Составот на Барса и нивните амбициите, искрено речено, ич не ме интересираат, тие си имаат свои математики, а ние наши. Нашата е многу едноставна, 4 бода од два натпревара со Барса би се сметале за огромен успех, додека пак 0 или 2 бода не се никаква опција. Коефициентот за наша победа се движи околу 5 негде, па еве ви шанса да направите и некоја добра пара покрај тоа што ќе уживате во победата на вашиот омилен тим. Секако, ова треба да се случи ако се поклопат сите коцки. Еве и една сликичка како шлаг на тортата. Нека стои подолго и нека трепка.


FORZA MILAN !!!

Saturday, 19 October 2013

Шоуто продолжува!


Шоуто во Milanello продолжува! Единственото шоу во кое нема главни ликови, сите се споредни улоги, а нема ниту режисер! Секој прави што сака, а сето тоа на скалата за доволно од 1 до 10 е некаде на -3. Balotelli кој едвај го дочекавме да ја заврши суспензијата, се повреди и вечерва сигурно нема да настапи, а огромна е веројатноста да го пропушти и мечот против Barcelona. Embrace yourself, Matri is coming! Ale Matri заедно со својата гол форма веројатно доаѓа каскајќи на едноока мазга со 3 нозе. Во ситуацијата во која сме, не верував дека некогаш ќе го кажев ова ама добро е, се враќа Birsa! Дечкото ќе стартува во дупката зад напаѓачите а на клупата ќе се врати и Kaka. Montolivo веројатно ќе стартува како regista, на местото на De Jong. Од двете негови страни ќе бидат Poli и Sulley. Нападот веројато ќе биде најстерилниот напад во историјата на Milan со оглед на тоа дека рамо до рамо ќе застанат Robinho и Ale Matri. Ама шоуто не би било комплетно ако не ја начнеме и одбраната, нели? Одбраната која досега има бројки за „почит“ зад своето име, овојпат и на тие бројки ќе биде без Mexes кој си реши да одмори малку (кога можел Balo, зошто не и тој) па ќе паузира неколку меча. Тоа значи дека најужасната одбрана ќе остане да ја води оној кој беше најужасниот дел од неа сезонава, Zapata. До него ќе застане еден од Zaccardo или Silvestre кој е рековалесцент и се враќа во тимот по пауза од 1 месец а нема одиграно ниту еден официјален натпревар за новиот клуб. По страните ќе делуваат Abate и Kevin NoConstant. На голот повторно ќе застане Abbiati, а херојот од поразот од 3-0 против Caen (да, херојот) Gabriel ќе остане на клупата. Одлично инфо за Di Natale, Muriel и компанија.


Епа стегајте ги каишите! Allegri рече дека ова бил денот. Не беше докрај концизен, денот за што?

Forza Milan!!!

Sunday, 6 October 2013

Вистинското Дерби на Италија!


Пред нас е вистинското Дерби на Италија. Дуелот на екипите со најмногу трофеи и најбогата историја. Дуел што не остава незаинтересиран ниту еден вистински фудбалски фан, било каде во светот. Обично овие дуели одлучувале за титула во минатото. Затоа и она што го гледаме на терен е вистинска војна. Не дека и вечерва нема да биде така, ама да бидеме искрени пред себе, денешниот дуел не е дуел за врвот, барем не моментално. Juve има шампионски амбиции, а нашите се се помали во последните три сезони. Дека тоа е така, доволно зборува мислењето на обложувалниците – не се сеќавам, некогаш во домашното првенство, Milan да има коефициент од 6 за победа! Овојпат нема да кажам дека тоа е потценувачки, најмногу заради нашата конфузност во играта, глобално зборувано.

Во пресрет на мечот, се изначитав одвратни статистики. Дечките на кои животот им поминува во броење пресметале дека ако Milan не даде гол вечерва ќе изедначи негативен рекорд од сезоната 1998/99. Или дека ако не победи вечерва, ќе ја повтори лошата серија од 6 гостински натпревари по ред, без победа, од 2010 година. Ни збор за победа, три бода, изненадување... И во таква атмосфера, веројатно најтешко им е за играчите. Ретко кој сеуште верува дека сезоната не упропастена, дека има снага за минатогодишниот пресврт во играта, резултатите и позицијата на табелата. По уште еден неповолен резултат вечерва, шансите би биле минимални. Само тренерот изгледа дека не е загрижен, а неговата меланхолија максимално иритира. За мечот во Торино, се одлучи за ги води следниве 18мина:

Abbiati, Amelia, Gabriel, Abate, Constant, Mexes, Zaccardo, Zapata,
Emanuelson, De Jong, Montolivo, Muntari, Nocerino, Poli, Saponara 
Matri, Niang, Robinho.


Milan и Juve во долгата историја имаат одиграно 156 Serie A натпревари. Денешниот домаќин е нешто подобар, со 6 победи повеќе. Во Торино, скоро половина од натпреварите ги добил домаќинот. Но овој меч не смее да заврши така. Robinho вчера на пресот уверуваше дека екипата е многу мотивирана, дека оди на победа. Montolivo кажа дека е свесен оти Milan не смее повеќе да испушта бодови и дека од Торино ќе се вратат со цел плен. Вети дека многу наскоро ќе го видиме вистинскиот Milan. Јас се надевам дека тоа ќе биде уште денес. Затоа што поинаку не ни може, ќе биде доцна. Веројатниот состав за вечер е составен од Abiatti на голот, Abate и Constant на бековските позиции, стандардно, Mexes и Zapata на стоперските. Пред нив Poli, de Jong и незаменливиот Sulley, Montolivo на trequartista, а Binho и Matri во шпицот.

Иако во далеку потивка атмосфера од противникот го дочекуваме Дербито, и настрана сите муабети дека гледањето на Milan сезонава е мачење, а не уживање, одново не можам да дочекам да почне мечот. Јебига, љубов е, една е, вечна е.


DAI RAGAZZI!!! FORZA MILAN!!!

Tuesday, 1 October 2013

Дуел на стари познаници!


Вторник навечер. Убаво (најверојатно дождливо време) за дуелот тежок 11 шампионски титули во најквалитетната фудбалска лига во светот. Тимот со кој повеќе од 10 пати сме се среќавале во Лигата на Шампионите и КЕШ досега, и тоа во групни фази, елиминациски мечеви но и финалиња. Никогаш не било лесно кога сме играле со една од најдобрите фудбалски школи на сите времиња по чиј модел Милан сака да ја носочи својата младина. Ван Бастен, Рајкард, Рајзигер, Давидс, Сидорф, Златан се само дел од играчите кои го носеле дресот на овие два гиганта. Повеќето од нив оставиле голема дамка и за двата тима.

Долго време помина од 23 април шампионската 2003та година кога во 1/4 финалето ги одмеривме силите со холанѓаните. А како вчера да беше оној гол на Томасон за 3-2 (иако повеќето тврдат дека голот е на Пипо) и маестралната партија на Инзаги кој со гол и 2 асистенции не однесе до полуфиналето. Да не трошам повеќе зборови, еве го видеото во продолжение, па потсетете се на овие убави, многу убави времиња. Интересно е само да напоменам дека на овој меч како 18 годишен талентиран одбранбен играч, во својата дебитанска сезона влезе во игра Најџел Де Јонг, и тој е единствениот играч од овој двомеч (покрај Абијати кој беше на клупата.) кој сеуште игра за некој од овие два тима.


Сега дојдоа едни други времиња. Од таа генерација на Ајакс со Златан, Пиенар, Ван Дер Мејде, Киву, Лобонт, Јакубу, Литманен.... па после подмладената со Стекеленбург, Хејтинга, Де Јонг, Емануелсон, Снајдер, Ван Дер Ваарт, Хунтелар....и онаа последната со Вермален, Вертонген,  Суарез, Ериксен и други. Тоа е веќе минато и еден нов бран на млади таленти се собрани во престолнината на Холандија.

Кај нас ситуацијата тотално променета. Со новиот проект кој го започна управата, за момент се помисли дека крајот на генерацијата на Малдини, Неста, Шева, Сидорф, Пипо, Рино е почеток на една нова победничка која во 2011-тата и те како делуваше силна. Но поради сплет на околности, бевме принудени да почнеме одново и во моментов може да сме каже дека сме во втората година од тригодишниот план за враќање онаму каде што ни е местото, на врвот на европскиот фудбал.


Како што е веќе познато СЕС заработи незгодна повреда во последен момент и моментално сме препуштени на само 3 опции во нападот, а она што загрижува повеќе е фактот дека поради суспензијата на Бало, против Јуве викендов на располагање ќе ги имаме Матри, Нианг и Бињо.
Одбраната исто така е доста тенка, и нема многу комбинаторики тука, така да освен едно место во средниот ред, веќе треба да знаеме како ќе изгледа стартната постава.

Абијати
Абате,Запата,Мексес,Констант
Поли,Де Јонг,Мунтари
Монтоливо
Балотели,Робињо

Мене баш и не ми е по ќеф тоа што Сулеј ќе игра повторно, а Монтоливо ќе биде врската помеѓу средниот ред и нападот, ама помеѓу ова и Бирса на AMC јас со две раце потпишувам за ова прикажаново.

Чекаме добар стрим утре, се надеваме на добра игра и победа секако пред двомечот со Барса бидејќи само со 10-12 бода од 4те натпревара со Ајакс и Селтик може да се надеваме првото место во групата.

FORZA MILAN !!!