Translate

Tuesday, 29 November 2011

Хумор :)

Кога веќе добро ни тргна со хуморот еве ви и две видеа од мене.
Едното е веќе стандардна комбинација, нашите деца :)А во другото и Carlos Tevez (како и цел свет нели) е Србин, не плаќа сметки и гласа за Tomislav Nikolic.

Monday, 28 November 2011

Grande Tiziano!!!

Посебно внимание на 01:50 :)

Sunday, 27 November 2011

Milan-Chievo

Помина Фарса, за ЛШ ќе мислиме пак таму негде во првата недела на декември кога ќе го завериме настапот понатака и внимателно ќе ја следиме ждребката и евентуалните противници.Она што следува е Киево! Популарните летечки магариња не немаат победено од бог знае кога, а ние последниве 2-3 години ги победуваме регуларно во натпревар со 2-3 гола. Почнувајки од утре па Џенова, Болоња, Сиена и Каљари се до крајот на оваа година можеме да сврземе една серија од 5 победи која со сигурност ќе не катапултира на првото место веднаш до Јувентус. Впрочем и со победа утре ќе бидеме само еден бод позади лидерот но не треба да се заборави дека тие имаат 1 натпревар помалку.

Како што веќе чувте Неста тешко дека ќе го видиме до крајот на годинава така да утре се очекува Бонера да му прави друштво на Т.С. на сторерската линија.
Ѕамбро изигра солидно против Барса и не гледам причина зошто повторно не би почнал освен се разбира ако Алегри мисли дека треба да одмара и дека Антонини треба да го завземе неговото место.
Ночерино би требало да добие шанса пред Аквилани во средината (сметајќи дека Сидорф и МвБ се сигурни) а Пато пред Робињо во нападот, По одлежаната суспензија во Серија А и Боа се враќа веднаш зад напаѓачите.


И како што веќе добро знаете работата со Тевез е 99% завршена (можеби и не е но кога го имаме Галијани како преговарач имам секоја причина да бидам оптимист). Во него ќе добиеме еден одличен експклозивен напаѓач со лош и распизден темперамент кој не одиграл ни минута во Серија А но треба да му се даде шанса дефинитивно
.
FORZA MILAN

Thursday, 24 November 2011

Chapter 5

In Malmoe we had this thing called Milen (ed note: directly translated it means “The Mile”. But it’s a distance of ten kilometres). Milen was a damn long stretch. We ran from our stadium to the Water-tower, down through Limhamn’s road, past all the really expensive houses with great views over the ocean, I remember one house in particular, it was pink and really awesome and we thought like: Wow, who are these people that are living here? It’s sick how much money they have.

Повеќе...

Wednesday, 23 November 2011

Борба за престиж!Вечерва Сан Сиро ќе гори! Мој личен пријател веќе е пристигнат во Милано и вечерва ќе биде обоен во црвено-црно на Сан Сиро. За малку и авторот на овој текст ќе му правеше друштво но работните обврски и неможноста да си земе одмор го спречија во тоа... до некоја наредна прилика!
Борба за првото место во групата, борба за подобра стартна позиција во елиминациите и борба за реванш на домашен терен! Но и борба за престиж! Откако се извлековме за оние 2-2 на Ноу Камп многу работи се сменети. Прво и најважно, го имаме Златан во тимот! Некој сега ќе се врзе со тоа „Златан е choker во ЛШ“ но Златан е Златан посебно сега кога игра против Пеп! Баш во периодот на излегување на неговата автобиографија! Подобар момент не можеше да има!
Друга работа, веќе и двете екипи се длабоко влезени во натпреварувачки ритам (ова важи посебно за нашата која на тој натпревар на Ноу Камп влезе со само неколку одиграни натпревари).
Трета работа, факт кој не мора ништо да значи но едноставно паѓа во очи. Оваа Барса не е „таа“ Барса. Тимот на Гвардиола полека но сигурно паѓа во ритам. Почна да губи бодови во Шпанија а и тие што ги добива не ги добива така како што ги добиваше веќе неколку сезони по ред па и на почетокот од оваа. Има новинарска шпекулација за rift помеѓу Меси и Виља на тренинг пред некое време па можеби и тоа игра некаква улога (Судејки според профилот за Меси во книгата на Златан не е ни чудо што Виља во последно време добива поретко шанси).
Од друга страна, за наша среќа и Милан не е веќе тој Милан што беше на почетокот на сезоната. Со тоа false #10 игра на Златан со која се повлекува на AMC и дели асистенции лево и десно, нашата игра стана толку разновидна и пред се' непредвидлива. Можеби Златан ја забавува играта на AMC држејки ја топката подолго во своите нозе но тие разновидни асистенции кои следат веќе во следниот момент ја прават нашата игра така недефинирана, хаотична и опасна (во позитивна смисла). Само треба да имаме вистински голгетер, предатор пред противничкиот гол а сите добро знаеме дека тоа не е Бињо :).
Тој предатор се врати на теренот пред 3 дена. Можеби сега е повеќе од било кога моментот и стилот на игра во кој двајцата наши најдобри офанзивни фудбалери ќе коегзистираат на теренот. Треба да се види тоа на дело!Ова може да претрпи една или најмногу две промени но важен е конечниот исход. Јас верувам во победа а Вие?

Forza Milan!!!

Monday, 21 November 2011

Crudeli

Како Tiziano ја виде кражбата на Enio Tardini. Обратете внимание на последните 10 секунди и неговата конверзација со коментаторот на Printer.

Sunday, 20 November 2011

Chapter 4

I started high school in Borgar-school that has a special football alignment, and I had great expectations. Now everything would change! Now I would become really cool. But everything was like a chock. Ok, I was prepared.

I had some snob boys in the team. But now there were also girls and others types of guys, cool guys who stood in the corners with nice clothes and smoked. Where I came from you had sport shoes and trainings overalls with big Adidas- or Nike marks. It was the coolest thing, one thought, and I always walked around like that. What I didn’t know was that Rosengård was branded in my forehead. It was like a sign. As if that extra teacher was still stalking me.

Повеќе...

Saturday, 19 November 2011

ACF FIORENTINA vs AC MILAN preview!!!

Сепак се решив да напишам нешто кратко иако имав многу доста обврски, а и срам ми беше да го гледам блогот без пост за натпревар што го чекавме две недели. Во меѓувреме и идиотот од Телма ни го ускрати моментот на ТВ-пренос, па сега ќе треба да ќорееме и да се мачиме со стримови. Како и да е, не сакам да си го расипувам расположението што ме обзема изминатите месец-два, кога било што или кој ќе ме потсети на мојот клуб. Се осеќам убаво и гордо како лани. Онака, баш шампионски и незапирливо. Да бидам искрен, кога ќе се спомне ЛШ и не сум баш така самоуверен, но пред првенствен натпревар размислувам само на победа и однапред си ги додавам трите бода на табелата. Уште повеќе кога ќе се потсетам и на серијата од 5 победи во низа. Нешто што ме прави уште повозбуден во припремата за вечерва е фактот што не сме врзале 6 победи со ред уште од 05-06' сезоната.
И во таквата своевидна еуфорија, малку заборавам дека ова вечерва и не е така едноставно гостување. Сепак да се игра на Franchi не значи да се прошеташ до Фиренца и назад. Таму е секогаш солидната и незгодна Fiorentina, иако нашето искуство во последно време и исклучително впечатливо. За нив, Milan е дефинитивно најлошиот противник, и историски гледано и моментално психички. Од друга страна, новиот тренер на Viola, е најлошиот противник на Milan. Според тоа, јас очекувам силен отпор од почетокот на мечот. Најверојатно дека тие први 15-20 минути ќе бидат критични. Тука не мислам на опасни, туку на тие што ќе го насочат и можеби одлучат мечот.
За нас, во пресрет на мечот има неколку одлични вести. Најважната се однесува на Jovetic, кој скоро извесно е дека нема да настапи, барем од почеток. Natali е суспендиран и на негово место влегува Nastasic, а повреден е и Cassani. Јас очекувам најголемата опасност да доаѓа од миленикот на Allegri - Lazzari. И секако стандардно непредвидливиот и крајно мотивираниот на овие мечеви, Gilardino. Кај нас пак, многу работи беа јасни од поодамна. Новината од последниот меч е само враќањето на Nocerino во тимот, а со тоа и во стартниот состав, додека на Prince му останува уште еден меч казна. И единствената непознаница, енигмата што му создава најголеми проблеми на Max сезонава, изборот на лев бек. Pato повторно меѓу повиканите. Тоа е тоа момци, јас немам веќе време, еве ви ги повиканите и одиме само на победа!
Abbiati, Piscitelli (51), Roma, Abate, Antonini, Bonera, Nesta, Taiwo, Thiago Silva, Yepes, Ambrosini, Aquilani, Emanuelson, Nocerino, Seedorf, Van Bommel, Ibrahimovic, Inzaghi, Pato, Robinho.

FORZA MILAN!!!

Thursday, 17 November 2011

Засилувањето е веќе во Миланело?!

Сите знаеме дека вчера Raiola направи вистински БУМ со изјавата дека веќе 10 дена се наоѓа во Бразил заедно со Ariedo Braida и работат на вистински хит за тимот на Милан, фудбалер кој ќе биде огромно засилување! Името не се спомнуваше. Сепак, Ри преку своите канали во Јужна Америка открива уште еден ексклузивитет! Всушност, цела таа изјава на Раиола и воопшто цело тоа патешествие во Јужна Америка е само параван, вистински cover up! Момчето ВЕЌЕ се наоѓа на trial во Milanelo!!!
И следи ексклузивно hidden cam видео во кое се гледат несомнено високите технички квалитети и samba генот! Јас мислам дека треба веднаш да му понудиме долгогодишен договор, а Вие...?

Tuesday, 15 November 2011

Chapter 3

In Rosengård we had different areas (enclosures), and no area was better or worse than the other, well the one that was called the Gipsy area had a low status. But it wasn’t like all the Albanians or Turks hanged around at one place. It was the area that counted, not the country your parents where from. But you had to stay at your own area, and the area where my mom had her house was called Törnrosen. It had a swing, a playing ground, a flag pole and a football court where we played every day. Sometimes they didn’t let me play. I was to little. Then I flipped out in an instant.

I hated to be left outside. I hated to lose. But still, the most important thing wasn’t winning. It was the tricks and the awesome stuff. There was a lot of “wow! Look at that!”.

Повеќе...

Monday, 14 November 2011

I am Zlatan chapter 2

CHAPTER 2


My brother gave me a BMX bike when I was little. I called it Fido Dido.
Fido Dido was a tough little bastard, a cartoon guy with spiky hair. I thought he was the coolest. But the bike got stolen quickly outside the Rosengård bathhouse and my dad went there , with open shirt and sleeves rolled up. He's the kind of guy who says: No one touches my kids! No one steals their stuff! But not even a tough guy like him could do anything about it. Fido Dido was gone, and I was devastated.

After that I started stealing bikes. I'd smash the locks. I became great at it. Bang, bang, bang, and the bike was mine. I was the bicycle thief. It was my first "thing". It was pretty innocent. But sometimes it got out of control.

Повеќе...

Sunday, 13 November 2011

I am Zlatan chapter 1

"I am Zlatan" - The autobiography of Zlatan Ibrahimovic
---------------------------------------------------------------------------

"I AM ZLATAN"

By Zlatan Ibrahimovic as told to David Lagercrantz

---------------------------------------------------------------------------


This book is dedicated to my family and friends, to those who have stood by my side, on good days and bad.
I also want to dedicate it to all the kids out there, those who feel different and don't fit in.
Those who are seen for the wrong reasons. It's OK to be different. Continue being yourself. It worked out for me.


---------------------------------------------------------------------------
CHAPTER 1


Pep Guardiola, the coach in Barcelona, with his grey suits and troubled face, came up to me looking concerned.
I thought he was all right at that time, certainly not a Mourinho or Capello, but an ok guy.

Повеќе...

Saturday, 12 November 2011

ЕКСКЛУЗИВНО!!!

Како што Ви ветив...
Знаете дека пред некое време излезе автобиографијата "I am Zlatan" на истоимениот автор :)
Дотука се' е ок нели? Книгата засега е излезена САМО НА ШВЕДСКИ ЈАЗИК, АНГЛИСКАТА ВЕРЗИЈА СЕ ОЧЕКУВА околу Мај-Јуни 2012 година. И до тука се' е ок нели?
АМА... благодарение на еден HARD HARD HARD CORE фан на Zlatan од Шведска, книгата ќе ја имате на располагање тука, на англиски! 8 месеци пред светската премиера! Книгата е преведувана РАЧНО (не е користен google translate поради тоа што како што ми преточи и преведувачот, најпрвин се обидел со google translate но се губи смислата во некои реченици. Затоа како што реков претходно СЕ' Е РАЧНО ПРЕВЕДУВАНО!
Јас веќе прочитав дел од неа и верувајте ЌЕ ПАДНЕТЕ НА ГАЗ!!!
Ќе ви ја пренесувам преку chapters... едно по едно...
Имам еден куп слики од книгата и незнам со која да започнам...
Овој пост нека биде мерење на пулсот :)
Започнуваме утре...

Tuesday, 8 November 2011

Bunga Bunga Presidente is back!

Bunga Bunga Captain се повлекува од челото на Италија. Ова веројатно ќе биде подобро за Италија како земја, за Милан како клуб никој не може да претпостави.

- од една страна може уште повеќе да го загуби интересот за Милан поради тоа што Милан на моменти му беше скапа играчка со која си го градеше својот PR, со спортски успеси ќареше и на политички гласови а и Милан беше параван со кој се свртуваше вниманието кога ќе излезеше некој Bunga Bunga скандал.

- Од друга страна може повторно да му се врати љубовта и воопшто гладта за успех и да направи бум со кој ќе си го нахрани своето малку повредено его (а нема поголем егоист од него). Знаеме дека едноставно и да сакаше не можеше да прави скапи екскурзии во трансфер периодот кога земјата беше во длабока криза. Тоа ќе беше политичко самоубиство.

- Трета (и според мене најверојатна) варијанта е се' да си остане status quo.

- Продавање на клубот за него сметам дека не доаѓа во предвид.

Welcome back President!

Monday, 7 November 2011

Крстопат

Следува репрезентативна пауза која би можеле да ја пополниме со неколку муабети за кои нема време во секојдневниот натпреварувачки ритам. Сите добро знаеме дека од листата на повредени фудбалери најмногу ќе боли отсуството на Антонио Касано. Се вртат многу имиња за напаѓач плус. Оној кој би дошол треба да биде евтин, да биде достапен на позајмица или по енормно ниска сума, да биде квалитетен за да одговори на обврските во Милан и на крајот на краиштата да биде подготвен да ја прифати улогата на 4 опција во нападот кога сите други ќе бидат здрави и весели. Тука има мал проблем, тешко може да се спојат сите овие претходно наведени компоненти во еден ист фудбалер. Постои и друга опција, поевтина, помлада...и не само за Касано...VERSUSМислам дека на сите Ви е јасно (тоа значи на Вас двајца) во која насока го водам муабетот. Имаме доволно време до следниот натпревар, се наоѓаме во одлична форма (како резултатски така и на блогов што посебно ме радува) па... don't let me down!

Friday, 4 November 2011

Атак кон врвот!

Иако сме на само 2 бода од самиот врв и од (според мене) единствениот реален конкурент за титулата, веќе овој викенд може да се смени тоа. Ние ја пречекуваме Катанија а моменталните лидери гостуваат во Неапол! Ние си гледаме во нашиот двор... А таму... Проблеми. За жал на истиот список со Фламини и Гатузо ќе се додаде и името на Антонио Касано :(. Знаете тоа е оној список кој носи наслов "во аут на неопределено време". Мексес е повторно во аут овојпат поради мини скршеница на раката па поради одморот на Неста ќе има дуел меѓу Бонера и Јепес за стартер покрај ТС. Неиграњето на Касано и сеуште неопоравениот Пато носи турбуленции во офанзивниот дел од средниот ред и во самиот напад. За очекување е рековалесцентот Сидорф да влета директно во стартните 11. Стандардната парола е... Само 3 бода и ништо друго!
П.С Касано веќе побарал дозвола од лекарскиот тим да присуствува на трибините на Сан Сиро во Недела но добил негација!
П.П.С Џенова - Интер и официјално одложена поради проблемите во Џенова. Се надевам дека нашите ќе немаат таков проблем во Недела
И Ветувам, последно П.С Се надевам дека евентуалните печатни грешки нема да ми ги замерите поради тоа што (верувам) ова е првиот пост во историјата на овој блог (а веројатно и пошироко со толкава големина) што е пишуван директно од мобилен телефон.
Forza Milan!!!

Wednesday, 2 November 2011

GROUP STAGE - CHECKED!!!

Во стилот од минатата сезона, продолжувам со "чекирање" на успесите. Лани ни одеше доста добро, зошто не би продолжиле и сезонава. Дури во labels си отворив категорија "Checked" :)


GRANDE MILAN!!!