Translate

Wednesday, 31 December 2008

Среќна нова 2009!!!


Епа ај нека ни е среќна на сите,па здравје боже и со Скудето и Уефа куп да си ја дочекаме следната :Р

Останете црвено црни и трезни :Р


FORZA MLAN!!!

Sunday, 21 December 2008

Игра по ноти


Конечно игра каква што сме навикнале да гледаме од стариот добар Милан! Игра во која сите коцки од мозаикот се одлично вкомпонирани и натпревар кој (колку за промена) посакуваме да трае што е можно повеќе! Главна личност Але со 2 гола и асистенција до Рики кој исто така постигна 2 гола! Петтиот гол во победата од 5-1 беше дел на Сидорф! Дињо вечерва беше задолжен за забавниот дел а Фавалињо беше асистент?! Уште еднаш се покажува кој е рецептот за игра на Милан, оној кој најдобро го применува МАН УТД веќе неколку години наназад... вистинска агресивна игра на гол уште од самиот старт! Доколку успееме да ја начнеме противничката мрежа во првите 20-тина минути во голем процент тоа значи убедлива победа на Милан! За жал тимот почесто игра бавно и летаргично се додека не почне времето да ги гази (после 60-та минута)! Сепак вечерва се беше фантастично! Сега следи пауза во која се надевам дека ќе имаме доста затворени досиеја особено кога станува збор за оние од Milan Lab! Со нови сили на 11 Јануари на гости во Рим!
Forza Milan!

P.S И збор – два за момчето коешто е на сликата! Станува збор за Родни Штрасер, фудбалер од Сиера Леоне и член на младинскиот погон. Фудбалер од средниот ред! Имам другар кој играше за Беласица и имаше шанса да настапи на Виареџо против младинците на Милан на почетокот од оваа сезона! Кога си дојде од таму ми зборуваше за ова момче, тврдеше дека следната сезона сигурно ќе биде дел од првиот тим, дека станува збор за фудбалер ала Гатузо, момче кое никогаш не застанува да трча! Вечерва од него забележавме и чувство за асистенција, стабилност и одлична техника и способност да ја задржи топката во своите нозе дури и кога е под притисок! Само напред Родни!!

MILAN-UDINESE Player Ratings


Бидејќи го привршував постов,кога видов дека Ри ме претркал со некои измени направив само рејтингс :) Иначе што се однесува до натпреварот камо среќа секој натпревар по некој Бекам да биде донесен и вака да играме :Р

Абијати 7.5 Ма ѕвер!Абијати добар како и (скоро)секогаш...

Антонини 7.5 Уште поголем ѕвер!Не сум гледал лоша партија од дечково.Со оглед на фактот дека ја игра првата вистинска сезона во Милан одлично се покажува.Ако вака продолжи ќе им биде тешко на Замброта и Јанкуловски да си ги задржат местата :Р Иначе таа о.5 му е дадена заради асистенцијата ама си ја заслужи.

Малдини 7.5 Ретко кој успеа сезонава да ги спречи Ди Натале,Кваљарела и Пепе...ама ние успеавме на чеко со диригентот Малдини!Јес да Кваљарела се повреди...а после и цвеќарот Флоро,али на крајот само ќе се види дека Милан примил само 1 гол од суперирното трио :)

Каладѕе 7.0 Онака знаете...Каладѕе....али у позитивна смисла :)

Фавалињо 7.5 Ма типов е лудница!Асистенција и после тоа промена на позицијата!за неговите 35 години одлично се држи.Не бев голем фан на фактот што сеуште е во тимот ама сега се предомислувам :)

Сидорф 7.5 Па даде гол,неколку пасови...и според состојбата во која се наоѓавме беше ограничен со офанзивната улога.

Пирло. 7.5 Диригираше со средината...благодарение на неговиот слободен го дадовме четвртиот гол.Се надевам дека ова е враќањето на вистинскиот Пирло!

Јанкуловски 7.0 Играше на позиција на која ретко игра,ама пак добро се покажа.Кога влезе Страсер си се врати на своето место.

Кака 8.5 Какааа Какааа стариот добар Какааа....ете колку се разликува кога Милан игра со Кака(и без Емерсон)Немам зборови,2 гола...уште неколку продора...мило ми е што се врати :)

Роналдињо 7.5 Дињо за чудо не даде гол вечерва,ама затоа си играше мајтап и што ми е уште помило одлично соработуваше со Кака,така што веднаш може да престанат муабетите дека Кака и Дињо не се за во ист тим.

Пато 9.0 Мен оф Д Меч!2 гола за 15 ина минути,асистенција....ма 19 годишно злато на 2 нозе :Р Немам зборови!

Измени:Шева -/ Дармиан -/ А за Страсер повеќе инфо во постот над овој :) Искрено мн ми е мило што згрешив кога реков дека нема да добие панса за настап :)

Одиме на зимската пауза посилни од било кога!ЛОЛ
П.С. Сликава ми е мн интересна затоа ја ставив :Р


FORZA MILAN!!!

MILAN-UDINESE PREVIEW


Победа и ништо друго!Сите добро знаеме во каква ситуација е Милан и со каков играчки кадар располага.Но Милан си е Милан и победата секогаш мора да биде императив!

Abbiati,Dida
Antonini,Darmian,Maldini,Kaladze,Favalli,Jankulovski
Pirlo,Cardarcio,Seedorf
Kaka,Ronaldinho,Viudez
Pato,Shevchenko,Inzaghi

(Страсер и Осуји не се споменати бидејќи тешко дека ќе добијат шанса за настап)

Abbiati
Antonini,Maldini,Kaladze,Favali
Seedorf,Pirlo,Jankulovski
Kaka,Ronaldinho
Pato

Со божја помош да не се повреди уште некој играч овој би требало да биде составот.

П.С. Му стои дресов на Бекс а?

FORZA MILAN!!!

Wednesday, 17 December 2008

MILAN-WOLFSBURG PREVIEW


После поразот од Јувентус и кризата (за која Анчелоти вели дека ја нема) време е да ги консолидираме нашите редови.Натпреварот против Волсбург ќе биде борба за првото место во групата и одбегнување на посилен противник при ждребката што ќе се одржи в петок.
Милан се од поодамна без Неста,Бориело а сега и за подолго без Гатузо,Кака,Фламини,Бонера....
Абијати и Малдини не се воопшто повикани за овој натпревар,така што 19те играчи што ќе конкурираат за настап се:

Дида,Калач
Замброта,Антонини,Дармиан,Сендерос,Каладзе,Фавали,Јанкo
Пирло,Амброзини,Педрочи*,Фондрини*,Ругери*,Сидорф
Роналдињо,Пато,Шевченко,Инзаги

*Педрочи,Фондрини и Ругери се од младинскиот погон на Милан


Дида
Антонини,Сендерос,Каладзе,Фавали
Амброзини,Пирло,Сидорф
Роналдињо
Инзаги,Шевченко

Според мене со максимум 1 до 2 измени,овој би бил стартниот состав.

УЕФА купот ни е важен...(во случај го изгубиме скудетото)затоа...

FORZA MILAN!!!

Monday, 15 December 2008

Грешка во чекори!

Поради тоа што не бев во можност да пишувам пост за синоќешниот натпревар (станат сум од 4 сабајле) да го искажам своето субјективно мислење кое што се сведува на 1 збор: КАТАСТРОФА! Не толку во играта, не толку во резултатот колку што во формацијата и одбраната! Околу четата на повредени фудбалери воопшто не сакам да дебатирам поради тоа што игра Милан и секој кој го носи тој дрес треба да се стреми кон победа... повредите не смеат да бидат алиби! Значи, Карлито направи грешка во чекори уште на самиот старт кога во недостиг на креативност (Рики) и желба (Рино па и Фламс) во својот тим, наместо уфрлување на 2 шпиц покрај Але (кој физички не може да парира на двајцата стопери на Јуве посебно кога е сам) се реши за добро познатиот потег ПУМАТА! Пумата без разлика како игра на натпреварите е страшно малерозен фудбалер за Милан! Влезе во игра во финишот против Торино, примивме гол! Претходно влезе во игра во финишот против Лече, направи наивен фаул во 93-та минута со кој им овозможи на домакините да изедначат! Играше во купот против Лацио, „заработи“ црвен картон! И стартуваше против Јуве?! Карлито си ја уочи грешката уште на полувремето но веќе беше предоцна! Друг многу важен момент не само на овој натпревар туку на годинашнава сезона ---> ОДБРАНАТА!!!
И дефинитивно тоа ќе биде делот од тимот кој ќе ни оневозможи да освоиме титула сезонава! Не е само овој натпревар, примивме 3 гола и против Палермо, 2 против Портсмут, примивме голови од Лече и Торино. Каладзе направи одличен потег, беше главниот „виновник“ за (во тој момент) изедначувачкиот гол на Але но што е тоа од полза кога подоцна киксираше во акциите на двата гола на Јуве? Јанко направи пенал, Замбро беше исклучен а Ил Капитано беше немоќен против Амаури во текот на целата средба!
Тоа е нашата реалност, едноставно МОРА да се земе дефанзивец ВЕДНАШ но прашање е што се има на располагање во Јануари и дали еден централен дефанзивец би успеал да ги закрпи сите тие дупки во одбраната! Друга приказна е тоа дека евентуалното засилување не смее да биде panic buy туку играч на кој ќе се смета за во иднина! Не ни врши работа 31 годишен фудбалер (Галас) кој МОЖЕБИ (ГОЛЕМО МОЖЕБИ) ќе одигра солидно една-две сезони и потоа ќе бараме замена за него! Запата е мојот избор, а вашиот...?
Forza Milan!!!

Friday, 12 December 2008

Juventus-Milan Preview


Според многумина овој меч ќе биде одлучувачки и победникот ќе биде вистинскиот предизвикувач на Интер во борбата за скудетото.(цитирано од goal.com)
А зошто мора да биде така?Немора!Само гооолеми медиумски причи.Овој меч вистина е дека доста ќе одлучи,но немора да значи дека губитникот испаѓа од трката за титула-Нонсенс :)

Како и да е,Галијани неодамна изјави дека секогаш кога Милан го победувал Јувентус на гости,сме земале скудето :) Притоа и наведе неколку примери пред се оној во 2004тата кога ги преслушавме тогашните избраници на Липи со 3-1(Пирло,Сидорф и...Хммм Инзаги или Томасон ако добро ме служи меморијата.Сепак сега нема да давам прогнози околу резултатот и ќе си ќутам.

Abbiati,Dida
Zambrotta,Antonini,Maldini,Kaladze,Favalli,Jankulovski
Pirlo,Emerson,Flamini,Ambrosini,Seedorf
Kaka,Ronaldinho
Pato,Shevchenko,Inzaghi

Овие заедно со Сендерос(во случај на повреда на некој играч)ќе бидат играчите кој бидат во конкуренција за настап в недела.А сега можете и официјално да почнете да го прогнозирате составот против Јуве :)


П.С. Една вест што ептен ги стопли сите навивачи на Милан ширум светот е дека Тиаго Силва од Флуминенсе КОНЕЧНО ќе дојде во Милан (на лето поради причина која мн добро ја знаеме :) Иако ништо не е официјално потврдено прашање е на денови,а можеби и часови кога на acmilan.com ќе има еден офишиал анаунсмент околу горенаведеново :)

FOOOOOOOOOORZAAAAAA MILAAAAAAAAAAAAN!!!

Monday, 8 December 2008

Milan-Catania Player ratings


Абиати 7.0 Немаше многу работа,и освен стативата на Паолучи ништо конкретно не се случуваше пред неговиот гол.

Замброта 7.5 Уште еден одличен натпревар од Замброта.Константен како во одбраната(иако немаше работа назад).така и во нападот со постојаните излети на противничката половина.

Малдини 7.0 Дефинитивно многу подобра партија одколку онаа со Палермо.Искусно се справи со противничките напаѓачи,а притисокот на Милан и играта која ја прикажуваше го принуди Малдини во неколку наврати да биде далеку од својот шеснаесетник.

Каладзе 6.0 или 6.5 Сеедно вие одлучете.Знаете дека не сум голем фан на Каладзе така? :) Како и да е среќа не правеше некои значителни грешки,и за малку пенал ќе досудеа за Катаниа кога топката го погоди во рака во последните неколку минути од натпреварот.Така да мислам дека оценкава му е таман.

Јанкуловски 7.5 Исто како и Замброта и Јанко си беше Јанко(не од јади бурек!).Важно е да се напомене дека вториот дел го помина на позиција помалку несвојствена за него во средниот ред но и таму си беше баш арен :) .

Гатузо 7.0 Зашто доби жолт картон??!!Тоа е она што остави дамка на натпреварот!Зашто Анчелоти не го извади?Имаше 2-3 опасни старта на раб на жолт картон пред да го добие во 80тата минута!Инаку си беше Гатузо цел натпревар-стандардно.

Емерсон 6.5 Со оглед на фактот дека одигра едно полувреме неможам да дадам точна оценка.Ама мислам дека оваа му е на место,пошто рака на срце во дефанзица одигра солидно а за трчање.......Хусеин Болт(НОТ!)Имаше и една шанса кога со глава ја затресе само мрежата.

Фламини 7.0 Сосема солиден натпревар.Она што го забележав е дека играше најповлечено од целиот среден ред во првото полувреме.Имаше и една шанса за гол.

Кака 8.0 Мен оф д меч! Пред се ради винерот,но и во текот на целиот натпревар беше константна напаст за одбраната(па и средниот ред :Р)на Катанија.

Пато 7.0 Каков слободен удар!!!Ауууууу!Штета што не влезе.Во оваа прилика му давам една 8мица и на Биѕари не само за слободниот на Пато туку и за ред други инервенции :)

Шевченко 6.0 Иако сум еден од НАЈГОЛЕМИТЕ фанови на Шева морам да бидам реален околу оценката.Не одигра на ниво.Кутриот е толку очаен да постигне гол што дури кога Кака го даде голот почна да го прославува како тој да го дал :( Тоа е тоа...ама има уште надеж за Шева :)

Измени: Фавали 6.5-Не го видов мн мн :) Антонини / и Кардачио што требаше да влезе на местото на Рино во 75тата минута-7 :Р

Еден-Нула.Победа си е победа.Сосема доволно за излегување од мини кризата.
Следно.....Јуве............ај и нив да ги преслушаме :Р
И само за крај еден поздрав со една изјава од Анчелоти: Who can stop Inter?Milan have!FORZA MILAN!!!

Saturday, 6 December 2008


Изјавата на Ancelotti пред утрешната уткамица против екипата на Catania, ме инспирираше да прозборам и јас малку околу ситуацијата во клубот.. Carlo денес беше поприлично оптимистички насторен, што и се очекува од него во вакви моменти, а богами сме ги имале доста во последниве 2 години..таман работа да ги критикува неговите играчи и неговите резултати кога знаеме дека за ништо на светот не би ја менувал позицијата на која се наоѓа моментално..ветува дека ќе тргни на подобро односно екипата ќе се врати во колосек како од пред 15тина дена..не сакам да ја отворам темата чија кривица беа последните резултати и дали тренерот повторно се наоѓа во незгодна ситуација, но како секој rossonero, искрено се надевам дека ќе се преброди ситуацијава и стварно пак ќе гледаме победнички Milan..после средата и поразот од Lazio, очигледно беше дека не се работи за кикс или два туку за некоја криза (се надевам кратка), која е веројатно нормална за екипа која одамна не била навикната да победува во серија без разлика на тоа колку на нас ова ни се допаѓа или не..убеден сум дека сум во право кога кажувам дека кризата беше само прашање на време, бидејќи играта на Milan не беше уверлива..во никој случај не смееме да се дозволиме нов сицилијански неуспех, зашто така самите ќе си направиме милански пекол, со оглед на бодовната предност на Мерда..сепак постои разлика меѓу просечните и клубовите како нашиот кои различно се справуваат со ваквите резултати и од тука мојата верба дека од утре со Catania, па преку Juve почнуваме нова непобедлива серија уште подолга од претходната..овојпат имаме еден проблем кој никогаш во оваа сезона не бил поголем - клубската болницата..многу битни играчи ни се недостапни што најверојатно ќе се одрази и на тактиката..ги немаме Seedorf, Dinho, Ambro, Pirlo, Bonera, Nesta, Borriello, Pippo, кој поради повреда, кој поради суспензија, но Carlo ќе има многу мака да го состави тимот, во услови на еден здрав и еден полуздрав напаѓач, како и помалку од половина достапна средина.. единствено дефанзивците се здрави ама кога ке ми текни на таа одбрана нозе ми се тресат..три бода утре ќе ни дојдат супер онака како за самодоверба, но и за притисок за Мерда, под претпоставка дека Гочето ќе им ја загорчи оваа вечер..ако утре Milan победи, ќе имаме еден вид подлога за наредниот викенд и дербито, но и добивање на крилја после вакви лоши петнаесет дена..во спотивно црно ни се пишува иако на крај памет не ми паѓа таа варијанта..во моментот неможам ни да замислам probabibili formazioni, затоа повелете искажете се..


TUTTI INSIEME PER NOSTRO CLUB!!! FORZA MILAN!!!