Translate

Sunday, 20 January 2008

За Блогерцките работи

Ок, вака сега. Како што веќе приметувате од сад па надаље и будуќе раскинувам за стално со латиницата и почнувам со кирилица. Па да бидеме македонци мајку му. Требаше од поодамна да го направам ова, ама дека навикнат да седнам да се логирам и да пишувам, требаше да помине некое време за конечно да си го сменам софтверот у главата. Навики ли се навики.
На претходниот пост на моја голема радост се изредија коментари од навивачи на Милан што многу ме израдува и пак ми ја врати желбата за пишување или барем за поредовно пишување. Различна е приказната кога знаеш дека има луѓе што читаат и што сакаат да си го кажат своето мислење, од онаа кога сувопарно си делкаш на блог од време на време, а у број на коментари стои една голема нула. Малце депримирачки е.
Сега за коментарите... Google (Blogger) направија некои измени во логирањето при пишување на коментарите, така да сега мислам дека мора сите оние што сакаат да пишуваат коментари под одредено име да си направат свој Google акаунт т.е. да си отворат маил на Gmail или слично. Оние што ги мрзи да го прават тоа сеуште можат да остават анонимни коментари, ама би ги замолил да се потпишуваат, колку да се знае кој е кој. Или ако некој има желба да пише некој пост или има интересни слики, клипови или било какви други ствари и сака да се постираат на блогот, може слободно да пише во коментари свој маил, за да можам да пуштам авторизација. Така блогов би станал поинтерактивен, а верувам и поинтересен за сите, зошто во последно време и јас сум многу временски ограничен, па се поретко добивам шанса да седам по неколку саати на интернет и да барам содржини. За сега сме само двајца Миланисти кои работат на блогот: јас (the last mohican) и од пред еден месец МиланНикс, кој до сега не удостои со еден видео-пост, ама се надеваме дека ке се активира повеќе :) Ете толку за блогерцките работи, ако сум заборавил нешто ке надополнам накнадно.
Иако со мало задоцнување, не можам а да не кажам збор два за победата на Милан над Наполи и за дебито на Пато. За свои 18 години детето одигра одлично. Даде гол, имаше неколку добри шанси, потези и најважно покажа неверојатна желба за игра. Нешто што кај Џилардино не може да се примети. Во кобинација со Роналдо прават опасен напаѓачки тандем. Да не скокам одма со пофалби, ке почекам уште неколку утакмици за да формирам подобро мислење, зошто сепак ова беше прва утакмица на која имав можност да го видам на дело. Али направи мерак, нема збор тука. Прв пат сезонава го изгледав Милан и бев сигурен дека ке победи и тоа дека нема да има проблем со давање голови. Со Пато, Милан доби уште еден многу опасен играч, со што Кака веќе нема да биде единствениот на кого ке треба да се фокусираат противничките одбрани. Мислам дека ни претстои добар втор дел од сезоната :)

Forza MILAN!!!!!!!!!!!!!

3 comments:

Anonymous said...

Druze znam kako ti bilo da pisues i da nemas mn. komentari, i sekako ti sumnuvam kapa sto izdrzuvase i sepak pisuese po nekoj post od vreme na vreme! Bravo! Ali eve od sea ja ke probam da se aktiviram malce poveke i da ti pomagam kolku sto mozam, a imam i edna idea, ustvari malce mi e postara ideava, ednas ja imav napisano na blogov ali mn. odamna. E vaka sea , ja bi ti se pridruzil malce poveke da go aktivirame blogov, ali ke treba malce da me upatis kako so, poso ja so blogeraj nemam ama bas nikakvo iskustvo! A ideava so sakav ja kazam a nikako da se izjasnam :), e ponataka ako se sobereme barem nekolku dusi, od 5 nagore, da napraime i web strana, pa i eden klub na navivaci na Milan vo Makedonija, koj ke si ima svoi aktivnosti kako na primer organiziranje na patuvanja na natprevari na Milan, barem 2-3 pati godsno ili nesto sl., gledanje utakmici na Milan zaedno i takvi nekoi stvari! Ideata e tuka, pa bi mozele da probame,moze nesto ke ispadne, ali vo sekoj slucaj prvo ke treba da go aktivirame blogov i da sobereme sto poveke luge! Eve nekoj kako deckovo od Bitola,pozdrav do nego, veruvam deka ima i drugi sto ti go citaat blogov, samo ke treba malce poveke da gi isprovocirame lugevo da pisuvaat!! I nekoj komentar za denesnava utakmica, ti rekov da ne go otpisuvas gilardino tolku rano, konkurencijata e zdrava rabota, i sega koga ima ostra konkurencija ke treba da si ja potcukne malce glavata i da razmisli dali saka da igra vo milan i drugata godina ili vo nekoj dobar no prosecen tim kako fiorentina ili udinese! Vide li kolku bese motiviran tie 10tina min. koga vleze, kako da sakase da kaze ne sum ja za na klupa, ama do sega nemase koj da mu konkurira poso nemase napagaci, a sega go gledav raspredot do polivana na mart, imame utakmici skoro sekoja sreda i nedela so mali isklucoci, sto sekako ronaldo nemoze tolku da izdrzi , pa ke ima sansi da se pokaze!! FORZA MILAN pozdrav, Vladimir!

Anonymous said...

Jas malku kasnam so komentarov ama sepak sakav da kazam nekoj zbor.Se nadevam na poveke komentari na blogov vo idnina kako so ke ide na gore formata na nasive.Samo ti pisuvaj a nie vernite navivaci na milan ke ostavame po nekoj komentar.neznam kako bilo porano zaso od pred nekoj mesec razbrav za blogot ama mi se bendisva ideata i na dvajcata za priklucuvanje na poveke dusi za kreiranje na eden stvarno dobar navivacki blog.jas samo ke se potpisuvam na krajot oti stvarno me mrzi a i neam neso mnogu vreme za otvoranje na akaunt.i jas nemam nikakvi poznavanja od blogerstvo ama sea za sea dosta e i aktiviranjeto so komentarive.bas interesna idea ima deckovo so formiranje na grupa na fanovii site tie aktivnosti.
e sea za utakmicite malku.za so napoli veke kazav deka sum prezadovolen mada ovaa sezona ne sum voopsto siguren vo taa odbranata.nekako mn kiksovi pravat lugeto i se ponasaat nezainteresirano.nema vrska pobeda si e pobeda.vo sredata pak se razocarav i nekam da zboram za toa.denes eve gledam nova pobeda, pato 2 gola, deckovo se uklapa brzo taletiran e nesomneno, kaka standardno dobar, pirlo pak se aktivira itn.samo stvarno neznam so mu e na dida.momakov glumi povreda ili e snavistina povreden???sepak odi na podobro situacijata :)
eve go mojot email vo slucaj na nekakva inicijativa: ivan_andrevski@hotmail.com
pozz ivan bt
FORZA MILAN!!!

The Last Mohican said...

Sakav da pisam post, ama prvo ova, pa zdravje za postot ako ostane vreme.
Jas sum tuka i otvoren sum za bilo kakva sorabotka koja ke se dvizi vo razvivanje na blogov i priklucuvanje na drugi fanovi, pa i osnovanje na klub na navivaci koj ke si ima svoi aktivnosti. Za pocetok nesto okolu blogiranjeto. U princip e mnogu ednostavna rabota. Isto kako da pisuvas mail. Si imas svoj username i password, se logiras, klikas na tabot new post i si pisuvas naslov i tekst. Isto taka moze da se uploadiraat i videa i sliki, ama za toa ne znam kolku bi mozel da objasnam vaka tekstualno iako i toa e lesno.
Na Ivan mailot go imam, ostanuva uste Vladimir da mi pise mail, za da mozam da vi pratam avtorizacija, pa i vie da si pisuvate postovi. Problemot so avtorizacijata e toa sto sekako ke mora da si otvorite google account, zosto ovaa blogerska platforma e na google :)
Jas veke spomnav deka sam se potesko mi odi odrzuvanjeto na blogov, a drag mi e i ne sakam da go zabatalam, taka da sekoja pomos mi e dobredojdena. Inace mojot mail e:
thelastmohican.j@google.com

ako zatreba za bilo sto :)