Translate

Tuesday, 24 May 2011

И официјално наш!!! Braveheart of Milan!!!

27 comments:

ReBorned said...

И како после да не го сакаш!

Го обезбеди БОА за 7 милиони (кои патем ќе бидат поделени за исплата во следните 3 години) и притоа ги враќа во Милано перманентно, Амелија, Палоски, Страсер, Одумади и Зигони.
Го враќа во Џенова (перманентно) Сократис а Берета останува 50-50.

The Gold Tie Hero at his best!!!

Капа доле мајсторе!

Anonymous said...

МЕРАЦИ!
All hail the bold man !

Anonymous said...

И Кларенс продолжува одлично незнам дали ќе поднесвме уште една загуба, останува уште Рино да видиме што ќе направи а за Одо е мислам очигледно :)
Сеуште неможам да се изначудам...замислете го пратиме галијани во шпанија еден месец...ќе се врати со меси во џебот 5м на 46 рати без камата во замена за одо : )

ReBorned said...

Сите го нагаѓаат Mr. X во следното mercato за Милан. Некои велат Хамшик, други Гансо, трети Пасторе а останатите Фабрегас...
Сепак еве една интересна статија:

Mister X is Nasri, here are seven clues!

Rejoice Samir Nasri

Milan are looking for a left midfield, replacing Pirlo numerically and qualitatively. This is now also known to the walls of every self-respecting home Rossoneri.

The hard part is figuring out who the Mister X Galliani and Braida are following. Day after day, interview after interview, the CEO unbuttons more and more and slowly you are defining the 'identikit of the mysterious play here all the reasons why the strengthening of quality in midfield could be the Frenchman Samir Nasri!

1) "E 'a name that has not yet been done, we need to look anywhere, even to the EU from Argentina, France." The 24 year old midfielder has double passport, French Algerian Community.

2) "It 's a midfielder with the vice of goals." Nell' season last season by 44 appearances 17 goals and 4 assists.

3) "E 'someone who plays from inside left / right and can play without problems on the frontline." Exactly what Nasri is Arsenal's Wenger.

4) Nasri is out of contract in June 2012 and did not want to renew with Arsenal, Wenger has said in this connection that the end will no longer be made ​​with Flamini (lost its zero parameter in favor of Milan)

5) The Rossoneri's leadership is in good contact with his agent, Alain Migliaccio, the same that led to AC Milan Gourcuff.

6) In these days we are talking about a landing at United but Wenger very difficult to sell it to a direct rival.

7) Recently, Mino Raiola has often been in London, not only for visits to Balotelli.

One last question: in a move to AC Milan, Nasri would not change the sponsor on the jersey ... As of 31 August were more than three months, we expect a very hot summer!

Anonymous said...

Па квалитативно гледано Насри се рамни со фабрегас и е малце поофанзивен од него и споредбено со Пасторе,Камшик овие погореспоменативе се 1-2 класи над нив.

Navigator said...

вечерва за кого ќе се навива? јас лично повеќе сум наклонет кон Man Utd. сепак, најбитно е да гледаме убав фудбал, како што доликува не едно финале, посебно на финале што ќе се игра на Wembly.

ReBorned said...

Честитки за Барселона. Повеќе од заслужено!

Navigator said...

Навистина... вистинска машинерија, да ти е страв да им се спротиставиш.

Navigator said...

аууу, каква штама...

ReBorned said...

Затишје пред бура...?

Anonymous said...

Предизборен молк

ReBorned said...

Галијани и Мах си играат со новинарите и фановите околу новото засилување. Де бил толку висок па имал идличен шут со лева и кратка коса а вчера The golden Tie Hero ја тресна дека момчето имал сини очи. Новинарите се во делириум и прават безброј комбинации...
Згора на се вчера во Милано заедно во ресторан беа Раиола, Браида, Галијани и братот на Дињо (познат менаџер во Бразил). Последно е за 2 деца од Крузеиро ама незнам дали имаат сини очи :D

Anonymous said...

Ја на последно прочитав за некој белгиец од стандард што косел по терен :)

ReBorned said...

Тоа е Alex Witsel. Пријатели од Белгија го фалат многу ама за жал ако пишете за него на јутуб ќе ви излезе само гадниот старт во кој крши нога на противнички фудбалер.

Vase_AC Milan said...

Еве еден подобар и поопширен и пред се понов клип за Витсел:

http://www.youtube.com/watch?v=nobmN4v9Jpg&feature=related

Денеска пишуваше дека фалело само уште само потписот.СИнока Браида го гледаше во живо за Белгија.Момакот промаши пенал но како и да не промаши кога знае кој е на трибини.
Очигледно е тип на играч ала Боатенг само со не толку развиена техника и визија,но знае да се уфрли каде што треба и да биде на вистинско место во вистинско време.Сеуште е многу млад и сум скептик околу неговиот инстант-импакт кој го бараме од нашето ново засилување.Но нели има луѓе во Милан кој си ја знаат работата и заслужија доверба околу ваквите работи.

Navigator said...

малку доцнам со коментаров, ама добро што не ми избегала мислата. во петокот ја гледав Италија-Естонија, можеби и некој од вас ја гледал. од тој меч заклучив две работи што не тангираат нас како навивиачи на Milan. првата е тоа дека Cassano со голот си го врати донекаде изгубениот кредибилитет, го зачува стартното место во репрезентацијата, но и местото во Milan. по сите тие најави за негово заминување или трампање, верувам убаво му дојде голот за самодоверба. втората и уште поочигледна работа беше грешката на Prandelli да не го повика Abate во репрезентацијата. иако ова е единствената грешка на селекторот и мечот не беше од голема важност, тоа е грешка која несмее да ја повтори. гледајќи го Maggio во Петокот, но и Motta, Cassani, De Silvestri, Santon, Zaccardo претходно, знам дека сите се уверени оти Ignazio е моментално најдоброто што го има Италија на оваа позиција. а знае и Prandelli...

Navigator said...

за испаѓањето на младинците вчера од Roma, гледам дека не сме расположени да зборуваме, така да ќе си преќутам и јас. само ќе речам штета, затоа што стварно мислев дека во таа екипа има шампионски капацитет. сепак, тоа се само младинци и не пружаат константни перформанси, особено во нокаут фаза каде една грешка значи испаѓање. како и да е, тоа е една генерација од која можат да се изродат големи играчи, а клубот се надевам има визија и план за нив.

и уште да се вклучам во муабетот за Witsel. само отворете ја странава, па ќе ви биде јасно кој е клубот на Axel :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Axel_Witsel

ReBorned said...

Избори!
Јас гласам за Милан, а Вие?

Navigator said...

да не испадни глупаво она што погоре го напишав за Witsel, морам да кажам дека кога го поставував линкот, на wikipedia, кај current club стоеше Milan. сега гледам дека е поправено и целосно го извртува мојот став. значи сум ЗА трансферот на Axеl.
а инаку Ри, јас веќе неколку изборни циклуси гласам за Berlu и никој неможи да ме поколеба ни со реклами, ни со отчети, ни со кафе и локум :)

FORZA MILAN!!!

ReBorned said...

Па фала богу што ќе ти е локум и Манифест ако Берлу од друга страна ти нуди да бидеш дел од неговиот bunga bunga squad барем на една вечер?!

Anonymous said...

У ја тоа се изначудив иван па мислев дека до мене е пошто малце не догледувам xD
А изборивте топ, вчера вечер црвено црни знамиња се вееа низ скопје и се славеше на големо 18тото скудето :)

ReBorned said...

Да, а денес спектакуларно апсење и 23 годишно момче претепано до смрт од алфите...

Navigator said...

сепак поспектакуларно би било ако некое 23 годишно момче се донесе во Milan, наместо да слушаме за тепање до смрт...

Anonymous said...

Апсолутно овде не е место за тоа.
За друго дојдов тука...
Џон Дал Томасон!легендата се пензионираше поради чести повреди и ќе работи во стручен штаб сега за сега одличен напаѓач, одлично чуство за гол...еден од клучните играчи во шампионската 2004та кога постигна 15ина гола во Серија А ако не се лажам.

ReBorned said...

Веројатно освен т.н Mr X постои и Mr Y. Веројатно е Милан да донесе еден млад фудбалер од средината на теренот со што уште повеќе ќе го освежи тој дел од теренот. Тој фудбалер се’ поверојатно ќе биде Alex Witsel. Сепак, Милан сака фудбалер кој може да донесе инстантен импакт и фудблаер кој ќе донесе веднаш квалитет со што ќе се напаѓа ЛШ а реално тоа не може да се очекува од Witsel. Тука се вртат имиња на фудбалери кои се во друга, посебна класа, имиња од кои боли глава (Fabregas, Nasri, Ganso, Hamsik...)

ReBorned said...

12 гола :)

Anonymous said...

Добро де го ујачав јас малце :Р Кака мислам имаше точно 10 таа сезона а Шева 24 прв стрелец !