Translate

Sunday, 22 May 2011

ФиналеФинале без резултатски императив, барем за нашите момци. За нивна и наша среќа тие си ја завршија работата претходно, пред незгодното гостување на Фриули каде што домакините ќе бркаат резултат во трката со Лацио за тоа 4 место кое води во квалификации за Европа! Се чини со Реми ќе бидат задоволни и двата табори.
Од друга страна нашиот предводник постојано потенцира дека ние сме Милан, ние секогаш мора да одиме на позитивен резултат без разлика дали тоа е императив или не! Милан секогаш има обврска да игра! Затоа Max ќе настапи со најдоброто во моментов и ќе му даде шанса за деби на Villa, левиот бек на младата репрезентација на Шпанија. Се' останато во првиот тие е big guns!

-------------Абијати

--Абате--Неста---Il Monstro--Виља

-----Фламини---Ван Бомел---Сидорф

--------------Moonwalk

------Пато---------------Бињо

Со оглед на фактот дека Златан, Рино и Амбро се повредени подобар состав од ова и не можеше да се извади на теренот.

Овој натпревар ќе биде интересен и од еден друг аспект... Kojo "Kwadwo" Asamoah. Момчето што уште на почетокот од сезонава ми влезе во око, далеку пред воопшто Милан да покаже интерес за него. Ако ме прашувате мене, одличен фудбалер! Одличен баланс меѓу физикус, сила и техника или чувство за додавање. Меѓу него и Поли треба да се бара освежувањето во средниот ред на Милан. Значи може под лупа да се стави и Asamoah па да се види како тој евентуално би се снашол во Милан (не дека еден меч може да одговори на тоа ама сепак...).
Епа момци ќе пишав одиме на одмор ама пак ми текна на последната изјава на Мах, Милан сеуште не е на одмор и треба да си одработи се' професионално до самиот крај па затоа да не одам против нашиот кормилар... одиме на гости на Фриули!

9 comments:

ReBorned said...

Интересно интервју со Неста, накратко вели дека Абате игра 20 пати подобро од лани а Тиаго Силва може да стане мит на Милан на нивото од Малдини и Канаваро!
Еве го интервјуто (со смотан google translate)

Nesta: "I am looking for a new roommate, Abate is 20 times stronger"


On the website of the newspaper "La Stampa" is given a nice interview with Nesta. The AC Milan defender, often speak of his talents, that's why this interview without a smile, a glimpse of some things in the most among the strongest defender in the world. The following is the full interview:

- Wanted roommate. Alessandro Nesta has no idea how to replace his friend Pirlo?
"I will make a great selection to see who deserves his bed."

- What kind of player is placed Juventus at home?
"It's one of the last genes of football left. Money well spent. It seems to be asleep, but it's a man dressing and humanly worth ten. Friendship in football there and we are very close, sorry to see him go, but it is right that everyone follow his own path. "

- Leave a Milan which opened a new cycle.
"It seems so. This championship was wonderful because we have always been in my head, but ...".

- He signed another year contract with Milan.
"That's right and I will not stop me. I lost a year due to back and I want it back. And if not here at Milan go abroad."

- Plans for the future?
"Who knows. I'd like to coach but I realize that is not a role cut out for me. I'm too attached to my wife and my two children. I can not stand him do all the time to pack up and uproot them from their environment ".

- His team-mate Cassano, however, always ready to pack ...
"Antonio has the largest integrated in Milan and has never stray I do not see why he should leave."

- Why not afraid to play. Tips?
"Milan are a point of arrival rather than departure. Once you've managed to get caught, you'd be good to exploit the opportunity without fear of competition. If you go from here make sure to take a step back."

- This year a defensive bunker, with Leonardo's band Hole, and yet men are the same.
"But which band of the hole! The truth is that Leo played with four strikers and there are people who grew up in a surprising way. The abbot now is twenty times stronger."

- And what has grown Thiago Silva?
"It's a giant, it can become a myth like Maldini and Cannavaro. Leonardo gave me the saying, so to speak and Staglianò close. After the first game I said to Leo: Look, this does not need it."

- Thiago says that she speaks as a field radio.
"I've turned this phrase, but if you do not even understand the Italian ...".

- About Leonardo: professional or traitor?
"I would have made the same choice when you Ricapito an opportunity like this? He could win the Scudetto Inter had to refuse?".

- Ibrahimovic: a problem or a weapon more?
"He's a character that makes itself felt in the dressing room because they do not want to ever lose and the others are behind. It took three-match suspension for a half-word. In the field if they feel worse."

- The image of the season more fun.
"Oddo that goes around the field on the Olympic track at the end of the game. It takes the attributes and has done well for free."

Navigator said...

професионално, само така! верувам во овие дечки, повеќе од никогаш и знам дека не би ја испуштиле туку-така утакмицата на Friuli. да не беше така, немаше да ја ставам 2ка со 5.5 коефициент :) Max ми го направи многу кејфот кога видов дека Didac е планиран како стартер за вечерва, иако имаме правено муабет дека дебито можел да го добие и порано. убаво е да се заврши сезоната со победа, па макар тоа би било и своевиден пропаст за противникот. всушност мое мислење е дека Lazio нема да победи кај Lecce, што го прави нашиот меч потполно небитен.
и конечно за таа шанса да го видиме подобро Asamoah, што Ри не убедува веќе недела дена :) по натпреварот ќе искоментирам нешто за него, додека за Poli сум повеќе загреан, уште повеќе што неговата екипа испадна, па многу полесно би се стигнало до него. само да не заборавиме дека цела Италија, а и пошироко се заинтересирани за него. ќе биди тоа интересна битка...
сепак, Xabi Alonso is the one! :)

ANDIAMO RAGAZZI PER ULTIMA VOLTA QUEST'ANNO!!!

Anonymous said...

А да им ја пуштиме на фријулианиве и да ни го дадат асамоа наредна сезона :Р just kidding just kidding.
Виља во радарот.
Forza Milan !!!

ReBorned said...

Zamparini: "Two sides in Italy have asked me about Pastore. One side made a serious inquiry, the other is trying to get a cheap deal."

Хахахаха може ли да биде поочигледно
:D :D :D :D :D Галијани :))))

Navigator said...

полека, полека, тоа почнува да биде заштитен знак на Galliani :) на моменти изгледа дека работат сосема одвоено со газдата. овој цело лето брка играчи за ситниш, а Berlu од никаде ќе излези ќе да презентира 1-2 трансфер бобми. оригинален пристап, мора да се признае :) и сосема различен од клубови како Real, City, Chelsea...

Navigator said...

еве ги и составите:

UDINESE: Handanovic, Benatia, Zapata, Domizzi, Isla, Pinzi, Inler, Asamoah,Armero, Sanchez, Di Natale.

MILAN: Abbiati, Abate, Thiago Silva, Yepes, Didac Vilà, Flamini, Van Bommel, Seedorf, Boateng, Pato, Cassano.

FORZA CAMPIONI!!!

ReBorned said...

Цел ден се смеам на таа изјава на Зампарини.
Адриано The Gold Tie Hero Галијани :)
Forza Milan!!!

ReBorned said...

Поздравете се' со Hernanes и посакајте му добредојде на Asamoah ;)

Vase_AC Milan said...

За деби дечкото на сликата одигра солидна утакмица.Одвреме навреме знаеше да се изгуби во однос на позиционирањето.Па ајде,сме виделе и многу појаки играчи од него кои се губеле во дуел со Санчез.Ќе биде добра опција како бекап за Таиво и Замброта.
Она што му се случи на Пато несакам да го коментирам,зошто здодеана ми е таа тема,само ќе посакам што побрзо да се опорави и да настапи на Копа Америка.
Азамоа од што беше под притисок да изигра пред очите на Галиани и Браида почна да прави грешки кои се навистина несвојствени за него.Не треба да се суди според вечерашново издание,играчот е страшен и може без проблем да игра во светиот дрес.Експертите за Јужно Американскиот пазар велат дека многу му влегол во очи Ламела.Не го гледам како класичен АМФ но под водство на Алегри....
Амелиа малку закасни со овие магии,измената ни даде до знаење на сите дека догодина нема да го носи светињето.Вреди да се поздрави неговиот настап вечерва и добро не потсети зошто има златен медал од Берлин.

FORZA MILAN