Translate

Monday, 31 January 2011

ONE WAY - SCUDETTO!!!


Во пресрет на 23тото коло на првенството Milan има 47 бода, 4 бода предност пред второпласираниот, а дури 9 повеќе од најблиските сериозни претенденти за титулата Printer и Roma кои се со меч помалку..Milan игра во полуфиналето на Coppa Nazionale и во осминафиналето на ЛШ..звучи одлично, ќе се сложиме сите, ама уште повеќе не радува начинот на кој се постигнува сето ова..имаме 10+ повредени играчи во секое време, од нив половина првотимци, а тоа воопшто не се осеќа на теренот..пред секој меч читаме текстови каде пишува како тешко ќе му биде на Allegri да го состави тимот, а не па да издвојува победа..и не само што il Mister ќе успее да извади иделна постава од тоа што го има на располагање, туку тие момци, тие шампиони ќе одиграат така што ти се чини дека тоа е најдоброто што можат да го прикажат..грешките се минимални, ретко се примаат голови, уште поретко се доживува пораз, конкуретните прават киксови од време на време, за во моментов се да изгледа перфектно..знаеме сите дека не е готова трката за Скудетото, ама па мора да си дозволиме ние, како фанови да уживаме во првенството во кое се надеваме дека ќе се прекине долгиот сушен период..има еден единствен начин да се стигне до славата..го знаеме ние, ама уште побитно го знаат и во Milanello..тој вели дека утре мора да се победи и да се оди на +7!
Сме зборувале за тоа колку се битни бодовите од натпреварите со малите тимови..Lazio не е еден од нив, ама не е ни којзнае каква екипа..она што го краси тимот од главниот град е пристапот во мечевите против екипи кои имаат слични квалитети како нивните..разликата на минатогодишниот Lazio и овој денес е во бодовите што ги освоија во натпревари со екипи од средината на табелата..она што го губеа лани, сега ги смести на третото место на табелата..иако ростерски гледано се најслабата екипа меѓу првите 7-8, континуираните успеси против малите дури им давааат и некаква надеж за титула..
Ние пак, се надеваме дека утре ќе згаснат тие желби на лацијалите, а нас убаво ќе ни се подотвори шампионската порта..и незнам по кој пат сезонава, во најавата пак морам да се замарам со еден куп повредени играчи и истиот оној муабет како ли само Massimo ќе успее да закрпи состав..ама овојпат дефинитивно ќе му најтешко да најди играчи за во средниот ред..во повиканите има само четворица везњаци, од кои двајца се младинци (Calvano и Merkel), еден штотуку опоравен (Flamini) и еден новајлија (Urby)..ако тука се придодаде и ТЅ, тоа ќе значи старт за Papa и Yepes на стоперските позиции, најверојатно Luca лево, а за десната бековска позиција дилемата лежи меѓу моите омилени” Oddo и Bonera..напред, како и на неколку првенствени натпревари со ред, сигурни се Ibra и Binho, а се чини дека утревечер Pato ќе добие предност пред Fantantonio..во составот е и Vilа кој ќе чека шанса за деби и најверојатно нема да ја добие..истото важи и за Legro со (според мене) нешто поголеми шанси за настап..во прилог ни одат последните вести од Рим кои велат дека Floccari и Diakite нема да патуваат за Милано, а суспендиран е Zarate..тоа ги остава гостите со доста разретчен напад и затоа фокусот во одбраната нашите дечки ќе треба да постават на оние офанзивни везњаци во составот на противникот, Hernanes и нивниот rising star - Kozak..
Се на се, Milan е фаворит за нови три бода и дополнително одлепување од следбениците :) добро почнавме со одмаздата кон сите оние што се обидоа или успеаа да не земат бодови во првиот дел од сезоната..Lazio беше еден од нив и несмее да биди поштеден..напротив, ова е можност убаво да се измлати екипата чии навивачи лани се радуваа на сопствениот пораз од Шинтер, само за Roma да не стане шампион..сериозно ги замразив после тој настан и годинава имам огромна желба за нивно газење..првиот пат не ми беше исполнета, ама овојпат нема каде да бегаат!!

ANDIAMO CAMPIONI!!! FORZA MILAN!!!

7 comments:

Navigator said...

кај сте бе росонери??

Navigator said...

LE FORMAZIONI UFFICIALI:

MILAN: Abbiati; Oddo Bonera Yepes Antonini; Flamini Thiago Silva Emanuelson; Robinho; Pato Ibrahimovic.

LAZIO: Muslera; Lichsteiner Biava Dias Radu; Brocchi Ledesma Gonzales; Hernanes; Kozak Sculli

ANDIAMO RAGAZZI!!!

Vase_AC Milan said...

Vinceremo questa sera!!!!

FORZA MILAN TU SEI TUTTA LA MIA VITA

ReBorned said...

Росонерите беа на работа :(
Ајде момци одиме на победа. Внимавајте вечерва на Одо, ќе откачи ;)
И Але ќе даде гол а и Урби ќе одигра одлично. Il Monstro е ендемичен вид и за него е излишно да се зборува.
Forza Milan!

Navigator said...

нешто не е како што треба, ама незнам што :S

ReBorned said...

повеќе среќа следниот пат...

Anonymous said...

Скудетото на дофат