Translate

Sunday, 12 December 2010

Bologna Vs AC Milan (0-3)

11 comments:

Navigator said...

дали конечно сфаќаме дека не се вели за џабе дека против малите тимови се добива или се губи титулата!?
ова е дефинитивно најдоминантната екипа во првенството..ниедна екипа нема противигра за ова што го сервира Allegri..секоја чест за момците и за стручниот штаб..ова ме потсеќа на некои утакмици од 91' што сум ги гледал на VHS од времето на van Basten, Gullit, Donadoni, Albertini...
колку лесно сега изгледа освојување на титула..кога ги добиваш ваквите натпревари, некој од конкурентите секогаш киксира, па дури и да не ги добиеш некои од дерби мечевите, титулата е твоја..сега дури гледам колку далечно ни било Скудетото неколку сезони наназад и колку сме си се залажувале..тимот дефинитивно е скроен за титули, па дури и повредите на многу значајни играчи не не вадат од шампионскиот колосек..играчите толку добро се надополнуваат на позициите што веќе незнаеме дали е подобро на AMC да игра Dinho, Seedorf или KPB..на SS незнаеме дали е подобро да игра Binho или Pato..назад дали Bonera Yepes или Papa и уште многу други примери..интересно е што ако читате 10тина поста наназад ќе видите толку многу менувања на мислењето од натпревар до натпревар скоро на сите на блогов :)
за денес, покрај феноменалните Prince и Binho и стандардно одличните Ibra, Ambro, Nesta, можда најдобрата парија во првенството, по мене, ја одигра Abate и во дефанзивна и во офназивна смисла..незнам Ри што виде лошо во изданието на Pirlo, мене баш ми се допадна, особено со неколкуте дриблинзи и асистенцијата за Ibra од пола терен..честито деби оваа година и за Strasser, солидни 40 минути..и секако "респект" за Кичо раперот :)
а немам информација за евентуални повреди на Zambro и Rino..ако има нешто, кажувајте одма!

ми мириса на Скудето... FORZA MILAN!!!

ReBorned said...

Pirlo се поправи во второ полувреме ама во прво сите негови додавања беа или во нозете на противникот или во негов соиграч кој е опкружен од противнички фудбалери и со тоа го става неговиот колега под притисок и во незавидна положба.
За Абате сакам да пишувам веќе неколку натпревари наназад, уште пред натпреварот со Принтер (кога Гочето му продаде една струмичка лакрдија и Начо беше исклучен). Значи Абате во километри е напред во својата игра за разлика од ланската сезона или ако сакате уште повеќе за разлика од почетокот на сезоната. Тогаш беше и вака и така па имаше една повреда што го одалечи од теренот па кога се врати чекаше на клупа поради тоа што стандарден на RB беше Замброта или Бонера на моменти. Но после тој период кога доби еднаш шанса од Алегри веќе не ја испушти. Абате созрева и физички (во однос на прецизните нафрлувања и сл., неговата физичка подготвеност никогаш не била доведена во прашање) и ментално. И во дефанзива и во офанзива. Само напред момче.
Принц... што побрзо да се договориме со Џенова за цената... таа може вртоглаво да расте до крајот на сезоната.
Родни одигра извонредно смирено и зрело за 20 годишно момче.
Со таков Бињо (погодува веќе 3 натпревари во серија) Пато ќе се помачи да влезе во стартните 11. Бињо има нешто што на Пато му фали, чувство за пас, дриблинг и шарање лево десно во овалната линија. Само се плашам по враќањето на Пато да не играме присилно со 4-3-3 која покажа дека не ни лежи толку добро како 4-3-1-2.

ReBorned said...

И незнам дали забележавте дека Пирло играше не CM или DMC како досега туку полево во средината а централно беше Амброзини. Веројатно со тоа Алегри сака да го олабави малку Пирло од дефанзивните задачи (кои и не му се посилна страна)а со Амбро централно поцврсти сме и позаштитени сме назад. Уште еден рецепт од кујната на Алегри.

Navigator said...

ааа немој да велиш дека 4-3-3 не ни лежи подобро од 4-3-1-2! до пред повредите на Pato и Pippo, значи пред да бидиме принудени да играме во 4-3-1-2 никој, ама баш никој на блогов не ја споменуваше таа формација и сите го фалевме Leo дека одлично ја примени формацијата со тројца напаѓачи..јас сум убеден дека по враќањето на Патката ќе се врати и старата формација и пак ќе функционира се перфектно..
инаку за тоа со позицијата на Pirlo долго време се мислев дали да го спомнам во претходниот коментар..несакав да се правам паметен и мислев дека или само јас забележав или ми се причинуваше :) доста ме изненади Massimo, ама мислам дека се работи само за експериментирање со оглед на напуштањето на теренот на Rino..скоро сум сигурен дека пробуваше како да ги искомбинира везњаците без Rino и Flams евентуално..

FORZA MILAN!!!

ReBorned said...

не бе друже после и алегри го читав на прес за позицијата на пирло. рече дека го играл пирло лево за да биде порастерен во дефанзива и дека може повеќе да понуди во офанзива. Исто така рече дека со Амбро централно поцврсти сме во дефанзива

Anonymous said...
This comment has been removed by a blog administrator.
Anonymous said...
This comment has been removed by a blog administrator.
Anonymous said...

Значи дека васе уште него пратил својот мејл до мохикан.
Сидорф во изминатите години направил доста,така да со негови 34(мислам)и неможеме да очекуваме многу многу утрчувањаЗа коментарот на “росонерот”во најмала рака е неблагодарно да се пцуе и колне играч кој минатата сезона сам го носеше на грб тимот и беше вклучен во 70% од головите директно и индиректно.
А гледам дека навигатор се сложува со мојата констатација пред почетокот на сезоната дека титула се добива со малите тимови,и дека 2 или 3 дербија не се клучни за титулата,туку резултатите против останатите 15ина екипи.
За муабетот со пирло комплетно се слагам,незнам дали се сеќавате кога во текот на мината сезона пирло се здоби со долгорочна повреда и сидорф играше како како креативен CM додека пак двајца деструктивци(Амбро,Фламини)му го чуваа грбот.

Anonymous said...

Алегри е ѕвер,вистински професионалец одлично ја познава Серија А,вистински тренер кој ни требаше и со сплетот на околности кои се случија тој е најдоброто нешто што можеше да ни се случи.
А што се однесува до пато и прв тим....
видете вака сезоната е долга ние сме едвај на пола пат така да не верувам дека било кој од нашите напаѓачи ќе се почуствува загрозен.
За мене лично има едно правило - тимот кој победува не се менува,токму и затоа би се противел на менување на формацијата веднаш по опоравувањето на Пато,а и да бидеме искрени Пато не игра на врвно ниво,навистина е дека неговите голови не го потврдуваат тоа но кога ќе го видам во еден негов неуспешен дриблинг како ги прави истите финти цело време ми иде да го фрлам телевизорот.

Следи Рома


FORZA MILAN !!!

Navigator said...

ок Ри, ако тоа е изјава на Massimo, тогаш ќе му веруваме, мада незнам колку Pirlo би се снашол на новата позиција на некоја наредна утакмица..
новата лоша вест е тоа што Zambro и Rino нема да бидат во тимот за Roma, така што или Strasser ќе го добие своето прво дерби и тоа како стартер или ќе играат заедно Pirlo, Ambro, Prince и Seedorf..
во секој случај, како што се сложуваме сите тука, Allegri си знае најдобро, па јас очекувам уште еден тактички перфектен меч..
новата добра вест е тоа што проценките за враќањето на ТЅ се пооптимистички и велат дека ќе биде на терен за почетокот на вториот дел на сезоната, негде околу крајот на Јануари..колку се точни останува да видиме...

FORZA MILAN!!!

Navigator said...

некој сака да го симни Berlusconi од (политичка) власт... смешно! целосна поддршка за papa Silvio од нас!! :)

FORZA BERLU, FORZA MILAN!!!