Translate

Friday, 5 August 2011

Тоа чувство...Светиот дрес е на светото место, близу до срцето...
Некои морници, некоја позитивна трема ми го напаѓа телото и духот...
Мислите ми се далеку некаде, насочени кон Италија, кон Милано...
Блага тахикардија измешана со наплив на емоции и желби...
Да, сега сум сигурен! Тоа е тоа!! Тоа чувство...
Сезоната почнува!!!

13 comments:

ReBorned said...

Za zal,TV pravata za Super kupot gi nemame,se podgotvuvame za novata sezona vo Serija A

Pozdrav
- Hide quoted text -

-----Original Message-----
From: ReBorned
Sent: петок, 05 август 2011 19:06
To: sportska@telma.com.mk
Cc: branko.ilievski@telma.com.mk
Subject: Prasanje

Почитувани,
Дали традиционално би ни ја честитале новата сезона со пренос од супер купот на Италија утре во 14:00?
Однапред благодарам...
Forza Milan! ;)

Navigator said...

А зошто си го прашувал Бранче кога пренос ќе оди на МТВ? Нели знаевте, имаше најава, а и лани го пренесуваа на МТВ. Знам дека е чудно, ама со нашиот јавен сервис се е можно :)
Инаку со постот добро си го доловил моментот и расположението на секој вистински росонер. Знам дека барем тука на блогов, сите се осеќаат возбудено. Супер интересно и тешко отворање на сезоната ќе имаме дефинитивно. Јас лично сум нервозен кога играме со гнасите и на оној куп каде се игра по едно полувреме (ваљда Tim Cup се викаше), а камоли кога се игра за некаков трофеј. Не сме биле во прилика никогаш, со оглед на нашите години, да гледаме градско дерби кое носи трофеј. Во ниедно финале (домашен куп, европски куп, суперкуп) последните 25 години, ако не и повеќе, се немаат сретнато Milan и Printer. Стварно останав зачуден кога се сетив дека немам осетено како е да го победиш Printer и потоа да крениш трофеј :)
Нашиот состав покомплетен и посилен, барем според мене. На нивниот список има играчи што скоро сигурно нема да настапат, но и не треба многу да не интересираат нивните проблеми. Сепак, каков и да имаат состав едните или другите, ова е il Derby della Madonnina и многу чудни работи знаат да се случат. Може да се дури и да се случи Milan да загуби - вистинско чудо :) Шала на страна, неможам да дочекам да дојде 14.00, така да под итно си легнувам за да го скратам чекањето. Росонерски поздрав!

FORZA MILAN!!!

ReBorned said...

Еј МТВ?!
Браво, браво!!!
Благодарам Иван!

Navigator said...

Мислев дека кинезите ќе издејствуваат порано откривање на стартните формации, ама инаетчии биле овие италијаните :) Уште цел саат... :(

Navigator said...

Ете ги!!

Milan: Abbiati; Abate, Nesta, Thiago Silva, Zambrotta; Gattuso, Van Bommel, Seedorf; Boateng; Ibrahimovic, Robinho.
A disposizione: Amelia, Bonera, Yepes, Ambrosini, Emanuelson, Pato, Cassano.

PrInter: Julio Cesar; Ranocchia, Samuel, Chivu; Zanetti, Thiago Motta, Stankovic, Alvarez, Obi; Sneijder; Eto'o.
A disposizione: Castellazzi, Bianchessi, Faraoni, Muntari, Pazzini, Pandev, Castaignos.

Многу позатворени формации од тоа што го очекував јас. Не толку кај нас, колку што Gasperini се уплашил. Сепак ја игра неговата формација со тројца стопери и две задни крила, што значи ќе има доста работа за Abate и Zambro. Средината ќе биде полна во секое време, па најверојатно и Binho ќе треба често да се враќа и да ја собира топката од центарот. Најверојатно на тоа се должи стартот на Binho на сметка на Pato. Момци, одиме по првиот трофеј сезонава и првото понижување на пацерите!

MILANO SIAMO NOI, SOLO NOI!!!
FORZA MILAN!!!

Navigator said...

Come sempre a inizio stagione
interista fai lo spaccone
lo scudetto la Coppa Campioni
sono sogni per voi coglioni
interista diventi pazzo
son 15 anni che non vinci un cazzo
in trasferta è troppo lontano
non ti muovi mai da Milano
non cantate non caricate
ma allo stadio che cazzo fate
puoi gridarlo finché vuoi
ma Milano siamo Noi!!! :)

ReBorned said...

Milano siamo Noi!!!

Navigator said...

Фрустрирачки е кога една лоша екипа ќе ти даде гол од слободен и потоа не игра ништо. Јас сум оптимист дека момците можат да стигнат до голот на Cesar, ама сето тоа оди некако бавно и тешко. Дали Ambro на местото на Rino, дали Pato да го замени Boa? Мора да се внеси повеќе живост во играта.

FORZA RAGAZZI!!!

ReBorned said...

Исто размислувам и јас...
Една варијанта е Ale на местото на Gatusso со тоа што BOA се враќа на RMC, Binho на AMC а Ale напред до Zlatan.
Другата варијанта е со Ambro на местото на Gatusso и пак Ale овојпат на местото на BOA со Binho на AMC и Ale напред...

ReBorned said...

Ааа да и Nesta многу слаб! Продаде сигурно 5-6 топки во нозете на противниците...

Navigator said...

Caa-campioni d'Italia!
Caa-campioni d'Italia!
Poo po-po-po-po pooo-po!
Poo po-po-po-po pooo-po! :D

Three in a row!
И првиот трофеј сезонава е наш!

MILANO SIAMO NOI, SOLO NOI!
BRAVO RAGAZZI!!!

ReBorned said...

Alegri 3/3 Check!

FORZA MILAN!!!!!!!!!

ReBorned said...

Хахахаха коментарот:


i will gladly suck Allegri's dick ( for whatever he said at halftime ), Ibra for equalizer, and PRINCE's for the winner, and lastly i'll have seedorf's big one for dessert ( BIG GAME PLAYER )