Translate

Sunday, 20 March 2011

Само резиме...Вечната болка... беа две... стара, неквалитетна одбрана и статичен, деструктивен, прозирен, некреативен среден ред.
Одбраната се санираше, со извонредниот раст на Абате (кој слободно можам да кажам, заедно со ТС е најстандардниот наш фудбалер на сезоната, единствените 2 фудбалери кои на секој натпревар даваат 100 % од себе), релативно ослободената од повреди сезона на Неста и нормално болната, лева бековска позиција.
Сепак, и синоќешниот натпревар го покажа тоа што се провлекува веќе сезони наназад. Имаме деструктивен, статичен среден ред. Среден ред кој воопшто не им помага на нашите напаѓачи со гол шанси. Среден ред кој само ја префрла топката до напаѓачите буквално по принципот топка во нозе а потоа тие самите (напаѓачите) се оставени на својата сопствена имагинација и својата сопствена креативност. Среден ред во кој единствената креативна сила (Пирло) е во аут пола сезона. Среден ред во кој со години наназад не се игра со класично крило, факт што е уште поголем проблем кога немаме креативци. Среден ред кој е исцрпен, блед, заситен. Среден ред во кој оние кои се замислени за носители на играта се веќе слободни агенти (со договори кои им истекуваа во Јуни) и фудбалери кои можеби повеќе се со мислите во административните проблеми отколку во проблемите на теренот. И кога на сето тоа ќе се додаде и фактот дека токму таму ги имаме најголемите здравствени проблеми, тоа веќе претставува проблем и во офанзивата и во дефанзивата.
Дефанзивците се оставени сами на себе во одбрана од противничките фудбалери, офанзивците се оставени сами на себе во креирање на шанси во нападот. Многу често може да се види како Неста и особено ТС влечат напред, до противничката половина за потоа тие, дефанзивците да ги барат нашите напаѓачи со долги топки, прескокнувајки ја средината на теренот. Само уште еден доказ за недостигот на креативност таму каде што најмногу треба да ја има! И фудбалерот кој брилјираше во средниот ред по неговото доаѓање во зимскиот преоден рок имаше 2 фатални грешки на последните 2 натпревари, 2 грешки кои не чинеа 2 гола и вкупно 5 бода!
Во зимскиот преоден рок се засиливме и во нападот! Сите очекувавме повеќе од него, започна одлично. Беше вон форма (разбирливо со долгото време надвор од терените) но во најмала рака е несериозно истото да се констатира и по 3 месеци тренинг и натпревари! Тогаш веќе нешто друго е во прашање!
Зошто секогаш ние треба да бидеме екипата која треба да ги враќа во форма бледите фудбалери? Зарем тоа не треба да биде одлика на екипи од втор или трет ешалон?
И околу тренерот... без разлика како ќе заврши оваа сезона јас би му дал уште една, барем до Јануари. Не е убаво да се менува тренер секоја сезона.
Овој пост не е демотивирачки и разочарувачки, само е реален. Воопшто не сум се предал во борбата за Скудетото, напротив! Тие најпрвин да го победат Лече а потоа да не победат и нас! А нели ние сме Милан?
Само резиме дечки, само резиме...

4 comments:

Anonymous said...

Специально для Вас друзья мы возвращаем наш отличный проект на котором можно скачать все с файлобменников бесплатно [url=http://kachaitut.ru/]Кино[/url] . Все для Вас друзья.
Уважаемые Админы приглашаем Вас обменяться ссылками.

С Уважением, Администрация КачайТУТ.

Anonymous said...

Салон Секреты Красоты предлагает большой выбор классических салонных услуг: парикмахерские услуги, маникюр, педикюр, косметология, перманентный макияж. Мы работаем более 10 лет и придерживаемся принципа соотношения цены и качества обслуживания. Для постоянных клиентов действуют акции и бонусная система. Заходите на наш сайт [url=http://s-krasoti.ru/] пирсинг глаз
[/url]

Anonymous said...

Хотите Скачать филмы быстро и бесплатно, Вам сюда [url=http://expresskino.ru/]Кино без регистрации[/url]

Anonymous said...

Производственная компания «М-СЕТ» специализируется на производстве сварных сеток в рулонах, имеющих широкое применение в различных строительных работах.
Производство сварной сетки выполняется на многоточечных сварных машинах, методом контактно-точечной сварки крестообразных соединений. Все пересечения и стыки прутьев тщательно сварены, благодаря чему конструкция отличается превосходным качеством и является одной из самых прочных.
На нашем сайте Вы можете посмотреть образцы нашей продукции и связаться с нами
[url=http://setka-vlg.ru/]производственная компания в волжском шоссе
[/url]