Translate

Wednesday, 16 February 2011

IN LONDON FOR THE QUALIFICATION!

7 comments:

kiko_pato said...

IN LONDON FOR THE QUALIFICATION.......... ДА СЕКАКО... нема грешка сега ќе се надеваме дека во Лондон ќе им покажеме што знаеме а имавме можност да ги прегазиме на Сан Сиро, лут сум на Алегри неможе никој да ми докаже дека изгубениов натпревар не е негова грешка. Го започна натпреварот со 5 дефанзивци (ТС во првото полувреме исто ко да играше во последниот ред) и + со Гатузо и Фламини ко да требаше да брани резултат и никако да не помислува на нападот... кажав и пред натпреварот дека сум против играњето на ТС во средниот ред затоа што знаев дека со него во средина повеќе ќе бидеме фокусирани на одбраната од колку на нападот, па одозгора го започна натпреварот и со 2ца напаѓачи,вака ли Милан веќе нема да игра дефанзивен фудбал,вака ли нашето најсилно оружје е нападот??? Тогаш зошто Алегри не го користи целосно нашиот напад, туку се освести на полувреме дека ние сме посилниот тим,дека ние играме дома на нашиот Сан Сиро дека ние треба да напаѓаме а не они.....

Vase_AC Milan said...

http://www.youtube.com/watch?v=QpErDm0c0zA&feature=player_embedded

The Last Mohican said...

Јас ќе се сложам донекаде со Кико иако не би рекол дека е целосно грешка на Алегри. Во голема мера носат вина и неколкумина стартери на Милан, на кои не знам од која причина им попуштија нервите и играа на граница на црвен картон. Тука пред се мислам на Фламини и на неговиот старт, кој во било која друга ситуација ќе добиеше директен црвен и заушка од судијата и Гатузо кој повеќе енергија трошеше на обрачун со со помошникот тренер на Тотенхем отколку на теренот. Што се однесува до Алегри... ма колку и да го сакам и да го почитувам она што го прави за Милан сезонава, морам да признаам дека сепак не е тренер за нокаут натпревари. Реши да игра претпазливо, кога требаше да излезе со цел напаѓачки арсенал што го има на располагање и да удри по Тотенхем јако уште од прва минута. Голема замерка имам и на вклучувањето на Сидорф во стартерите на еден вака важен меч, зошто ова му е најслаба сезона до сега во кариера и со ништо не покажува дека би можело тоа да се смени. Тотално е бескорисен во нападот и не дава никаков придонес во одбрана, па ништо поразлично не беше ни на овој натпревар. Експериментирање со Тијаго Силва во среден ред може евентуално во Серие А, каде што грешки не се плаќаат скапо, зошто до титула се стига по 38 натпревари. Во двомеч грешки значат елиминација. Иако Силва покажа дека може да игра и во среден ред, сепак на овој меч се покажа и дека нема доволно искуство како везњак и дека му треба уште брусење. Сепак е одбранбен фудбалер. За Фламини уште не знам што да кажам... уште не можам да го сватам неговиот старт, ниту пак да го сварам неговото однесување после стартот. Единствено благодарност до судијата кој му покажа само жолт картон и не дозволи Милан до крај да биде со десет фудбалери.

За крај... независно од се она што се случуваше во Милано, мислам дека оваа работа е далеку од готова. Милан многу пати сезонава покажа дека има и потенцијал и капацитет да игра далеку поквалитетен фудбал од она што го видовме вчера. Да се надеваме дека тоа беше само лоша епизода и дека Алегри и играчите ќе покажат зрелост да ги согледаат грешките и да ги проголтаат егата и дека во реваншот ќе видиме еден друг, помотивиран и поопасен Милан. Сепак 1-0 и не е недостижен резултат.

FORZA MILAN!!!!!!!!!!

Anonymous said...

onaka zabelezete deka pri akcijata na golot na totenham thiago silva go nema na terenot...po mene yepes so cisto srce mozese da odi na faul i crven

Vase_AC Milan said...

Која штама владее на блогов.....свеста ни ја земаа
1 гол е ништо.Само да се изигра паметно и самоуверено,со висок интензитет и да си ги искористиме шансите.БОА ќе игра тоа е огромен плус.Ќе игра Меркел а може и Страсер.Кога се носеа со еден Арсенал зш да не со овие.

ReBorned said...

Не е до земање на свеста, едноставно нема што да се каже, таков е периодот... одиме чекор по чекор... прво да се справиме со Пелисие, Москардели и компанија...

kiko_pato said...

а и сеа сме први на мета во медиумите, партали не прават!