Translate

Sunday, 29 January 2012

AC Milan - Cagliari и МаксиПовикани:

Abbiati, Amelia,
Abate, Antonini, Bonera, Mesbah, Mexes, Nesta, Zambrotta,
Ambrosini, Emanuelson, Nocerino, Seedorf, Van Bommel,
El Shaarawy, Ibrahimovic, Inzaghi, Maxi Lopez, Robinho.Моја прогноза:

Abbiati
Abate, Nesta, Thiago Silva, Antonini
Nocerino, Van Bommel, Urby
Seedorf
Ibrahimovic, Robinho

Мада не би ми пречено и да почнеме со Сидорф место Урби а SES92 како подршка ама тешко дека Алегри ќе сака да експериментира против незгодна екипа како што е Каљари. Средината ни е попара, и Меркел е аут поради истегнувањето на мускулот со Лацио, Ночерино и Ван Бомел се сигурни дилемата е помеѓу Урби и Амбро и со оглед на тоа колку Макс му верува на Урби повеќе ме влече дека тој ќе почне.
Антонини и Ѕамброта се враќаат, но тоа не значи дека треба да се отпише Месбах кој беше солиден во четвртокот.
Е сега за Макси.
Како што знаете се било договорено за Карлитос да се качи во авион за Милано арно ама се искомплицирала работата и Галијани сакал да остане на својот збор дека доколку во петок до 19:00 не дојде Тевез тој ќе биде новиот напаѓач на Милан.
Влеваат оптимизам најавите на Ќелавкото дека тој мисли дека во наредниот преоден рок Тевез е сигурно наш но на сред зима не се мисли каде ќе се иде на летување.
Инаку сите знаеме како почна кариерата на Макси но како се движеше понатаму?Бразил, Русија, Шпанија, Италија шетан дечко нема што :)
Утре победа нормално, се помалце значи резил.
FORZA MILAN !!!

21 comments:

ReBorned said...

Се е договорено за Tevez за loan + 22 милиони ransom. Во 18:45 на G му стигнува порака од Lo Monaco со зборовите „верувам во твојот збор и во твојата чест“ . Во тоа време во канцеларијата на G доаѓаат браќата D'Amico (агенти на Maxi) и велат дека Maxi не си оди додека не потпише за Milan :)
Во ИСТО време од City ги менуваат претходно договорените услови и бараат нови услови!
G се револтира од непрофесионалноста на City, веднаш ги прекинува преговорите со нив и дава зелено светло да се потпише Maxi!
Агентот на Maxi вели дека тој му рекол „Ако треба ќе ја изгризам тревата на San Siro“.Желбата постои и тоа голема!
Tevez е се уште во игра и за Јануари, не само за на лето.

Anonymous said...

Тоа што заборавивме да напоменеме а беше важен момент на натпреварот со Лацио Абате беше капитен! треба да провериме точно но сигурно е меѓу најмладите капитени во историјата на тимот.
А до крајот на преодниот рок има доволно време и доволно комбинации за да се случи се и сешто.

ReBorned said...

ЗЛАТАН!

CurvaSud_Milan said...

Златко е доста луд дечко! ...уште Милан за 5600ден. на Србија 2, Фенер 1 и Милан 1-1 со 1100=5600 ...инаку, секое зло за добро, Макси ќе игра ЛШ!

Anonymous said...

Ај сеа наречете ме мрчатор....ама толку прилики имаше сезонава Макс не му даде минути на Пипо сега кога требаше Макси да дебитира токму Инзаги го става во игра.

ReBorned said...

Pippo ќе си оди. Сфати го ова како проштално.

CurvaSud_Milan said...

Има време, ќе дебитира :) ...криво ми е волејот на Шарави што не влезе, а многу ми е мило за мангупскиот гол на Амбро :)

ReBorned said...

http://www.youtube.com/watch?v=ZXlTWj_OQeY

ReBorned said...

Мислење за Алегри и одговор кон оние шро го критикуваат. Интересно

Wow, some people here really need a reality check.

"A mediocre performance bailed out by Ibra?".  Milan won 3-0 under no real threat.  And guess that, it's best forward scored first.  What's so strange about that?

Does anyone say Pep is just bailed out by Messi?  Mourinho baild by Ronaldo?

No.  And those guys have WAY more talent across the pitch than milan.

If you can't recognize the subtleties in his tactics and amount fo changes he makes on the regular, I'm sorry.  But he does change a lot.  This team has so many different looks, takes so many different shapes.  The use of nocerino to score is a great example.  Playing Urby central winger TO OPEN UP SPACE is another.

He's improved so many of our players.  From Thiago to abate to antonini to robinho to freaking clarence and gattuso

What more do people want?  You're criticizing him because Nocerino isn't iniesta and Robinho isn't david Villa?  Allegri's a coach, not a magician.  He works with what he's got.

ANY FYI, if any of you bothered to read italian sources, or I don't know, actually follow the the league milan play in, you would know, he's been pushing Galliani for midfield signing for a year +.  He doesn't do it in public, but he has.  He wanted both Hamsik and Asamoah,  He never wanted to loan Merkel.  But he's a coach, and he likes his job,  so he doesn't live in FM land and does what he can.

I'm not saying he's worlds greatest, he isn't perfect, he makes mistakes but when Sacchi, Capello and Lippi make large claims, Milan has to keep Allegri, he's best coach in italy, etc., claims they don't make about mancini (though they don't say he's bad either), Mazzari or Ancelotti or Leo in the pastg, you think MAYBE, 3 coaches with world cup finals, like 8 ucl's and 400000 leagues might know a thing or two?

I just think theirs a lot of hypocracy.  Criticism over talent, but then you criticize allegri for not doing more?  How does that work?

--

When I read comments like the critical ones of Allegri here, it's hard for me to even get where your dillusion comes from.

ReBorned said...

Го донесовме во Primavera Philip Prosenik, роден 1993 година, централен напаѓач. Дојде од Челзи.

CurvaSud_Milan said...

Сега тргнав да пишувам дали имате повеќе инфо за детево од Челзи видов веќе си пишал:) ...нешто повеќе за младичов?

CurvaSud_Milan said...

Може не сум фудбалски стратег ама стварно се прашувам, ве прашувам што бара во нашиот тим Сулеј Мунтари?!

ReBorned said...

ЛУДНИЦА! Го доведовме и (чек да му го копирам името) Kingsley Umunegbu. Напаѓач 23 години, 0 голови во 14 натпревари.

ReBorned said...

Инаку Kingsley Umunegbu е земен за да се пополни (искористи) последното NON-eu место за да може потоа да се ослободи на лето за да се добие ново место, некоја виша математика.

ReBorned said...

Бевме близу до Palombo од Sampdoria и на крајот Inter ни го даде на Loan Muntari (и тие ја плаќаат цела плата) а тие си го земаа кај нив Palombo.

ReBorned said...

Pippo беше на работ на заминување во Siena но само што изјави "I thought of leaving, but I decided to stay. I'm happy even if I'm not playing."

P.S Комшиите го донесоа и Freddy Guarin, одличен фудбалер од Porto.

CurvaSud_Milan said...

“I will stay. I couldn’t give up this ambient, and break up from AC Milan, from the supporters. It was impossible to do it in two hours, without bidding farewell to San Siro, just how it was indeed meant to be, and how I dreamt it to be.”

Anonymous said...

Мунтарииииииии уаууууууууу колку сум возбуденнн значи уаууууу

ReBorned said...

И уште еден напаѓач, од Internacional на loan дојде: “OFFICIAL: Lucas Roggia, 19 years old striker from International joins Milan loaned” #MilanFansMkd

Еве ви мислење од бразил за дечкото:

Lucas Roggia was supposed to be good... when he was 17. Now he is 21 and can't get playing time even in Inter B.
He is too old for primavera, has no business in first team.
But his agent is Raiola.

Anonymous said...

Да се прошета до Италија дечкото нема врска и ја читав за него не ни играл многу во Интернационал.
Значи споредбено со минатиот зима овој преоден рок за нас е тиња.

ReBorned said...

Јуве и Интер ДАЛЕКУ подобри во преодниот рок! Ние зборувавме за Тевез и Монтоливо а ги добивме Макси и Мунтари. Тоа го може само Милан!