Translate

Tuesday, 13 September 2011

Дерби на светот!Токму така го најави овој натпревар The Gold Tie Hero. Се среќаваат тимот кој доминира на секое можно ниво во последните неколку сезони и тимот со најмногу титули во светот!
Домакините офанзивно се со најдобар можен состав но имаат некои проблеми во одбраната (Pique и можеби Puyol).
Ние од друга страна имаме проблеми со неиграњето на Binho и особено неочекуваната повреда на Zlatan на последниот тренинг (се очекува да биде во out минимум 4 натпревари, тежок период против тешки противници). Изоставувањето на Zlatan добива поголема тежина поради тоа што доаѓа во последен момент, кога сите коцки на Max се веќе склопени. Zlatan од друга страна е тип на фудбалер околу кој се гради целата игра на тимот и сега нашиот тренер се наоѓа во лоша ситуција кога ќе мора за 48 часа да прави буквално нова, револуционерна формација и тактика против Barcelona.
За домакините има само една непознаница, дали во одбраната ќе заигра Puyol или Mascherano а од таа дилема ќе зависи и стартната позиција на Abidal.
Веројатниот домашен состав е следниот:
Valdes, Alves, Mascherano, Puyol, Abidal, Xavi, Busquets, Fabregas, Villa, Messi, Iniesta.

Од друга страна, Allegri поради претходно наведеното прави повеќе варијанти. Едната од нив е со Pato осамен напред и BOA зад него заедно со Urby кој би влетал во првите 11 во познатата christmass tree формација на Ancelotti. Зад нив би биле Seedorf, The Boss и Nocerino кој поради својата свежина и робусност би добил директен старт. Назад се’ е познато со тоа што Zambrotta ќе стартува на левата страна. Тоа одприлика би изгледало вака:Другата варијанта за нас е класична 4-3-1-2 со Cassano покрај Pato во самиот шпиц со Boateng зад нив, Urby во овој случај оди на клупата. Дилемата на Max е поради тоа што доколку Cassano стартува заедно со Pato на клупата ќе нема ниту еден шпиц фудбалер кој би можел да го смени текот на играта доколку е тоа потребно во вториот дел (поради негативен резултат или повреда).
Во тој случај ќе мора да се потпреме на експлозивноста на Urby во таква ситуација.
Како и да е, сите дилеми ќе се расчистат вечерва.

Клучно за вечерашниот натпревар? Повеќе или помалку...Момци, меѓу нас кажано... се чувствувам многу самоуверен, дури застрашувачки самоуверен. Играме без Zlatan, тие се класични фаворити, сите очекуваат класичен дебакл, фрлам поглед на билтенот лево од мене (која иронија, Barca билтен) и гледам: 1.3 Vs 3 Vs 8.00.
Исполнети се сите предуслови за да гледаме добар Milan, Milan во ситуации како овие е најопасен ;)
Forza Milan!!!

28 comments:

ReBorned said...

Овде би додал само еден автентичен текст, зошто се мрази Barcelona.
Текстот ќе биде поделен во неколку коментари бидејки blogger не дозволува да биде во еден:

Reasons to hate Barshitlona:

- They think they are god's gift to earth.

- They are trending so won a lot of gloryhunters.

- They believe that the way they play is the right way to play football.

- They have Xavi.

- They are arrogant pieces of shit.

- They are not divers. Diving is falling in the penalty area ala Drogs to win a penalty. What they do is fall behind the center circle then surround the ref asking for a card. Over and over and over again.

- Valdes doesn't stay in his goal as much as he stays out of it. Running continuously trying to catch the ref to ask him to award a card.

- Their substitute GK Pinto's role is to pick fights from the bench ala Joe Jordan.

- They have Xavi.

- They turned Mascherano into a diver.

- The diving squad includes (but is not limited to): Alves, Mascherano, Busquetes, Xavi, Iniesta, Pedro, and Villa.

- They forgot the dark ages they had in the past when they would spend years without a trophy.

- They think their current team is the best team in history.

- They have Xavi.

- Their fans are fucking racists. Always monkey chanting Marcelo and Pepe. They even threw bananas at Marcelo. And we all know what Busquetes told him. Do you want to see them monkey chant Urby today?

- They believe Catalunya should be independent country. Puyol wears a Catalunya flag armband. And they celebrate with the flag of Catalunya. Even have a NT for Catalunya coached by Cruyff. How pathetic is that? Imagine Ambrosini wearing a Milano flag armband.

ReBorned said...

Reasons to hate Barshitlona:

(Продолжува)

- Just because they promoted a bunch of good youngsters they believe like they're better than others or something. Even though they spent more than anyone in the world (bar Madrid) in the last years on transfers. Villa, Ibra, Mascherano, Alves, Sanchez, Cygarinski, Hleb, Deco, Eto'o, Ronaldinho, Larsson, Guily, etc.

- They tap up players. And claim 'it would be helpful if he submitted a transfer request'. Wtf is that? Two years of tapping up Cesc and Puyol, Pique, Alves, and the rest making comments on him in the media? Even making him put on a Barca shirt? Disgusting.

- They have Xavi.

- They always get the refs help. CL 2006 the Sheva goal. CL 2008 Chelsea had 3 clear penalties not given. CL 2009 Motta from Inter got a fake red card. CL 2010 Pepe from Real got a fake red card.

- They have some kind of Anti-Mourinho agenda. Just because he was their assistant coach then went on to beat them.

- When they lose they turn on the sprinklers so that the opponents can't celebrate.

- The 'mes que un club' bullshit believing they are better than everyone. 'More than a club'. Wtf? Is it a home for the elderly as well?

- They lost 4-0 in a final.

- They used to brag about being the only club to never wear a sponsor on their shirt. Then when they realized how stupid that was they started to sweeten it a little bit by putting Unicef to go with their special club. And now they wear Qatar Foundation but suddenly the shirt sponsor thing doesn't matter.

- When they lose, expect comments like 'the opponents were anti-football', 'we try to play football the right way', etc.

- When they win, expect comments like 'we won by playing the right way', 'even though the opponents were anti-football'.

- Every team plays football first and foremost to try and put the ball into the net. No, Barcelona play to surround the ref and ask him to card the opponents. One player dives, the rest of the gang (especially Xavi and Valdes who sprints 100 meters to reach the ref) surround the ref and ask him for cards.

- They have Xavi.

- For some reason they promote the image that Pep is the classiest person on earth. But when he loses it like last year's semi-final, no one takes note.

- They believe Messi is the best player in history for some reason. And of course he's an angel sent to earth, despite spitting on opponents, shoving them, kicking the ball in Madrid's fans faces, etc. But of course anyone in Barcelona can't do any wrong.

- They are pieces of shit.

- They are arrogant cunts.

- They are cheating sons of bitches.

- Their fans and gloryhunters deserve to die.

- They have Xavi who is the most arrogant and pathetic butt-hurt person in the entire planet. When he loses he doesn't shake hands with opponents and he blasts them in the media, and when he wins he boasts how good they are and how shit the opponents are. Always diving and surrounding the ref like a kid who is bullied in school and telling the teacher.

FUCK Barthelona, Barshitlona, Barcunts, etc.

ReBorned said...

И дали G ги расчистува дилемите...

The confirmation of Galliani: "Cassano Play"
13.09.2011 14:29 by Anthony Vitiello Article read 338 times

© photo by Federico Gaetano
"Milan's history is 4-3-1-2, we lined up two more points and we'll play well this evening. Cassano will play. " , said the CEO of AC Milan, Adriano Galliani, after lunch with Barbara Berlusconi and the leadership of Barcelona. AC Milan so do not hold back and face the team with the classic form Guardiola's taken until now, despite the absence of Ibrahimovic.

The formation of AC Milan: Abbiati, Abbot, Thiago Silva Nesta, Zambrotta, Nocerino, Van Bommel, Seedorf, Boateng, Pato, Cassano.

ReBorned said...

WOW!!

Знам дека Zlatan не игра денес но ова мора да го споделам со Вас:

Messi, Ronaldo and Zlatan are on a car trip. The car crashes and they all die.

The gates of Heaven open and they all go through it.

They walk up to God who's sitting on his throne.

God says: "Ronaldo, what's the best thing about football?"
Ronaldo bows for God and answers:
"The best thing about football is that I have been able to give joy to the people, made some money and been able to travel and see the world."
God thinks that's a good answer and says "Good, Ronaldo. Come over here and sit on my left side."

God then looks at Messi and says:
"And you, Messi, what do you think is so great with football?"
Messi bows and kisses God's feet. He answers:
"Oh dear Lord, I come from a poor country and had a tough childhood. I have been able to show the people that there is a way out of poverty and misery. And I have been able to give joy and hapiness to people all over the world."
God says: "Good answer, Messi. Come sit on my right side."

God then turns to Zlatan. "And what do you think, Zlatan?"

Zlatan looks at God and says: "Dude, you're sitting in my chair".

Anonymous said...

Постот е феноменален! ме наежи малце!
Гледајќи ги СИТЕ Ел Класико дуели од мината сезона и воведниот од оваа (повеќето од нив со 1 навивач на Барса и еден на Реал) почна да ми станува јасна слика сево ова што го прочитав во коментариве и со кое 200% се слагам.
-Чави беше споменат 4 пати.
-They lost 4-0 in a final кога беа "најдобриот: тим на светот :)
и секако неминовниот факт кој го говорам цело време....КАДЕ беа навивачите на барса пред Роналдињо?
и уште нешто...авторот на автентичниот текст заборавил да го додале случајот со Ван Перси од мината година кога истиот доби втор жолт картон бидејќи ја упати топката (упати да повторам не разби) во голот по судискиот свиреж. Меси изби топка во навивачи! (НАВИВАЧИ) и не беше санкциониран со картон.И секако да не го заборавиме финалето од 06 со Арсенал, наместо да продолжи играта со гол за Барселона и жолт картон за Леман, тој доби црвен а Барса слободен удар па сега гледајте какви им се нивните приоритети.
Почнувам СЕРИОЗНО да ги мразам каталонците сите до еден и ако изгубиме нема воопшто да наведнам глава, а ако победиме....не прскалки, огномет ќе ни запалат!!

FORZA MILAN !!!

ReBorned said...

Чави е намерно спомнат 4 пати ;)

Navigator said...

Прво честитки за постот!
Второ, има еден логичен одговор на сите овие коментари што ги прочитав во постот. И на цитатот и на коментарот на Драган. Логично е доминантно најдобрите по некое време да бидат омразени кај скоро сите што не се нивни фанови. Јас лично немам таква омраза кон Barca. Да, ме нервирале ситуации каде имала очигледна помош од судии, но не смееме да го занемариме фактот што тие играат скоро совршен фудбал. Најпрво сите (освен мадридистите) се восхитуваат, па навикнуваат на тој фудбал, за по некоја година да веќе ги иритира нивниот успех. Баш тоа се случува сега...
Јас би одел поинаку во пресрет на мечот. НИЕ НЕМА ШТО ДА ИЗГУБИМЕ! А сепак сме гиганти во европскиот фудбал. И сето тоа благодарение на Real кој покажа како од Barca може да се изгуби 5:0 со состав идентично силен како противничкиот. А ние, да се разбереме го немаме тоа. Особено не вечерва, без Zlatan. И додека Galliani си најде свој назив на мечот, јас би го крстил The clash of the titans. Сепак нема толкаво ривалство меѓу нас за да биде светско дерби.

Navigator said...

Околу формацијата... Јас сум за двајцата напаѓачи од прва минута. И не затоа што се силам дека така ќе ја победиме "непобедливата", туку поради тоа што Cassano може да игра во истата таа "елка" формација на местото на полушпиц. Заедно со Prince, секако. Urby не би изиграл како FantAntonio така напред дефинитивно. Според мене, многу битен фактор вечерва ќе биде физичката спремност на Prince. Во Петокот, во вториот дел изгледаше исцрпено. Со оглед на тоа дека ќе треба многу да се враќа и многу да трча, ни треба свеж, пожртвуван и борбен Boa. Паметно би било во таа 4-3-2-1 формација позади него да биде поставен Nocerino, кој ќе треба да му помага со својата цврстина и жилавост. Aquilani ми се чини дека е премногу мек за стартер денес. Да беше до мене, не би стартувал ни со Seedorf, туку со Ambro. Тој е измислен за вакви мечеви! Би го сотрел озборуваниот Xavi :)
А назад, концентрација. Само тоа. Да не се повтори скоро ужасната вечер на Nesta и да не игра Antonini. Навистина е побрз од Zambro, ама ќе гледаме реприза од The Lennon Show. И секако, Abate ќе го уништи Villa, па кога Pep ќе воочи тоа, ќе проба со Thiago, па на крај Messi ќе го врати на лево крило. :)
Уживајте момци, ова е вистински предизвик!

FOOOOOOOORZA MILAN... VINCI PER NOI... FORZA MILAN E MILAN OLE... ALE ALE, ALE ALE, FORZA MILAN, ALE ALE!!! :)

Anonymous said...

Така е само разликата е што барса и нејзините фанови ме иритираат,забораваат на поразот двомечот од фазата по групи пред 6 години и многу други фактори.
А кога сме кај фактори еве еден кој малце го заборавивме.

ReBorned said...

Конкретно мојата омраза (иако не би ја нарекол баш со тој збор) се однесува на нивното силување на топката. Кога одат во напад тие изгледаат одлично. Но да не заборавиме, повеќе од половината од оние 70% или 80% посед на топката што тие го имаат на секој натпревар е идилична, досадна, дури и иритирачка по желудникот, игра која се однесува на додавања помеѓу Valdes, двата CB (без разлика кои се тие), додавање две метра понапред до Busquets (или кој и да игра на таа позиција) и потоа прочитајте го ова што претходно го напишав но по обратен редослед. Беше интересно на почетокот, сега е досадно!

ReBorned said...

a ова?

ReBorned said...

„Да беше до мене, не би стартувал ни со Seedorf, туку со Ambro. Тој е измислен за вакви мечеви!“

Друже си ги помешал лончињата... Ако Ambro е измислен за вакви мечеви, што е Clarence?!
Доколку Milan успее да го направи она што буквално никој не го очекува (освен сопствените навивачи или барем дел од нив) тогаш тоа ќе биде (ин) директна заслуга на Clarence Clyde Seedorf!
Mark my words ;)

ReBorned said...

Интересно

Треба да се обрати внимание на уште една работа. Пресинг на централните дефанзивци. Во тоа силување на топката тие се подеднакво важни како и Xavi и Iniesta.

Navigator said...

Останувам на моето. Во овој случај против цела таа иритирачка игра на противникот, треба класична деструкција или во превод Ambro. Seedorf ти треба на домашно дерби каде никој не е фаворит и противникот не е all out of attack ориентиран.

А за голот на Sheva - Dr. Markus Merk во најдобрите денови, кој би рекол... страшно!

Navigator said...

Ако Milan игра ваков пресинг вечерва, се ми се чини дека многу често ќе бушат по средина, кај MVB. Real игра со двајца на DMC, Xabi Alonso и Coentrao/Khedira, не заборавајте.

Anonymous said...

Кој што сака нека каже не да треба Сидорф вечер.

ReBorned said...

И после зошто сум купил дрес баш од него (па и белиот). Едноставно, затоа што тој е Il Monstro!!!

Anonymous said...

Честитки Барселона преживеавте, со Рино и Ибра НЕМА да имате таква среќа на Сан Сиро :)

Anonymous said...

А и уште нешто, НА ДАНИ АЛВЕШ МАМИЦАТА У ПИЧКА !!!

Navigator said...

Не зезај Ри те молам. На блогов претежно секогаш сме биле реални. Ајде да бидиме и сега. Ова денес беше ужасно лошо. Беше премлако, досадно, мачно за гледање, беше и малку срамно. Ова не личеше на дуел на два гиганти, а камо ли на Дерби на светот. Игравме како класични аутсајдери кои имаа премногу среќа да извлечат нерешено. Да, имавме мудра и добра одбрана, ама тоа беше се. Треба да бидиме пресреќни со резултатот и презагрижени со играта. Има некој објаснување зошто 80 минути од мечот топката беше на нашата половина, да не речам во нашите 30 метри? Или објаснување за 72:28 односот на поседот? Јас имам едно објаснување што треба сите да го призаеме и да не се залетуваме многу: Barca е една светлосна фудбалска година пред Milan!
Да играш против Barcelona мислев дека е тешко да се одбраниш да не те наполнат со голови, ама на крај памет не ми паѓаше дека играчите на Milan нема да можат да одиграат една единствена акција како што треба. Не замислував ни дека на оние искусни и претежно снажни играчи ќе им се кочат нозете кога пресинг ќе им игра Pedro, Messi, Xavi или Alves. Или кој и да е од оние "крупни" момци од Каталонија...
Само да не прочитам коментари каде жалиме по повредените играчи. Можеби вака беше и подобро. Zambro сосема солидно ја заврши работата, а тоа што Pato беше најистурен донесе гол и одбранбен играч плус на моменти.
Да сум на местото на Allegri, сепак би се концентрирал на домашното првенство. Претпоставувам знаете зошто...

Anonymous said...

Мислиш јас?Види вака реалноста е една, а малце буцкање е друго :))
Па навивачи сме бе, имаме право да бидеме пристрасни.
Незнам зошто си изненаден толку од нашето издание вечерва, па која е таа екипа што успеала да им ја земе топката од нозе на Барса да им врши 90минутен пресинг и да ги победи на крај? скоро невозможно!

ReBorned said...

- Zambrotta кој изигра „солидно“ е главен виновник заедно со Abate за првиот, изедначувачкиот гол!
- Вториот гол (кој беше одличен) падна по НЕПОСТОЕЧКИ и фаул кој само ним им се суди, оној „врз“ Busquets!
- Нека биде и 90 - 10 поседот на топката ако ние победиме на крај!
- Најголем дел на коментари на FB од непристрасните фанови (навивачи на сосема други екипи и сл.) беше следниот: Педерите го примија педерски! (коментар со кој повеќе ја напаѓаат Barcelona отколку Milan)!
- Forza Ragazzi!!!

Anonymous said...

Чекав до денес ама ќе си кажам најубавата вест е што голот на Тиаго Силва ми донес 5.000 :))) Х2 дупла шанса играв ми се смееа сите во Вил Хил :))) ама кога се смеев јас кога Пато му го брцна под ноџињата на резервниот голман на Шпанија, и кога Il Monstro беше највисок од сите.
Ма ич не ме занима тоа посед на топка и слично! сме го гледале Милан во минатото како не им ја дава топката на противниците па губел, овој нерешен резултат е одличен, да не го заборавиме "офсајдот" на пато со кој сигурно ќе беше 0-2 и 6те или 7 фаули на околу триесет метри од голот за Барса, па еден мораше веќе да влезе.

Anonymous said...

I'm curious to find out what blog system you have been working with? I'm having somе minor sеcuгity iѕsues wіth mу latest blog аnd I'd like to find something more secure. Do you have any suggestions?

my site: Link Building

Anonymous said...

I always emailed this webрage poѕt ρage
tο all my friends, since іf like tо read it thеn my contacts wіll too.


Here is my web blog; Vida Vacations
Also see my webpage :: vida vacations

Anonymous said...

Fоr moѕt up-tо-dаtе news you hаve tο pау a visіt ωοгlԁ-wide-web and on web I fοund thiѕ sitе as a finest wеbsitе for most up-to-datе updatеs.


Fееl fгee to visit my homepage - Lloyd Irvin

Anonymous said...

Αԁmiring thе dеdication уou put
into уour ωebsite and detailed infoгmation
you present. It's nice to come across a blog every once in a while that isn't thе ѕame olԁ
rehashed mаterial. Fаntаstic read!
I've saved your site and I'm including your RSS feеds to my Google аcсount.


Feel frеe to visit my wеbpаgе:
link building service

Anonymous said...

This design іs spectаcular! You certainly
knоw how tο κeeρ a reader amused.
Between уouг ωit аnԁ your videos,
I was almоst movеd tо start my
own blog (well, almost...HaHа!) Great job. I really еnjoyed
ωhat you haԁ to ѕay, and more
thаn that, how уou рresеnteԁ it.
Τoo cool!

Hеrе is my ωeb-sіte - reputation management online