Translate

Sunday, 2 March 2014

Натпревар за проверка на моменталниот капацитет!

Ако се остават настрана проблемите со повредени фудбалери, натпреварот против Juventus веројатно доаѓа во еден одличен момент. Оваа теза доаѓа од таму што од една страна овој меч не доаѓа баш пред реваншот од ЛШ (имаме уште 1 недела до тогаш) а од друга страна Seedorf веќе се повеќе го наметнува својот стил на игра и пред се својот победнички mindset па би било добро да видиме како фудбалерите ќе се снајдат против реално најдобриот клуб во Calcio.


Би било идеално доколку за овој меч ги имавме целосно фит Balotelli, De Sciglio и веќе подзаборавениот El Shaarawy меѓутоа Seedorf успеа да наметне размислување според кое секој фудбалер треба да биде целосно спремен и да ја очекува својата шанса. Не се сомневам дека Pazzini ќе одигра уште еден одличен натпревар за својот клуб (без разлика дали тоа ќе биде крунисано со гол или со вршење на некои „ситни“ работи кои не паѓаат во очи меѓутоа се од огромно значење) а очекувам пристоен меч и од страна на Abate. На спротивната страна од Ignazio ќе стартува Urby кој имаше пристоен јубилеј од 100 одиграни натпревари за Milan. Bonera се враќа повторно во срцето на одбраната (ова воопшто не звучи убаво) а покрај него ќе стартува веќе незаменливиот Rami. Во средината покрај стандардните, шанса од самиот старт ќе има за Poli кој ќе го започне мечот на местото на Honda. Poli се наоѓа во одличен период и игра се подобро. Напред Pazzo на местото на повредениот Balotelli. Нормално, нов старт за најинвентивниот фудбалер во тимот, Taarabt.


Меч кој јас лично го очекувам со нетрпение. Меч во кој доколку загубиме ќе изгубиме само дел од позитивната атмосфера (која веќе ја има се повеќе на тренинзите и на натпреварите) а доколку победиме ќе биде одлична каписла за реваншот од ЛШ. Тимот созрева, тимот ужива покрај Clarence, тоа веќе може да го види секој лаик. Очекувам вечерва фудбалерите во црвено-црно да уживаат на теренот.

Forza Milan!

3 comments:

ReBorned said...

Полувреме е. Настрана голот, ова е мојот Milan! Одлично, одлично прво полувреме!

Anonymous said...

Дефинитивно. Голот не скрши.

Anonymous said...

пишувам.