Translate

Monday, 17 May 2010

Милан - Јувентус, 3 - 0

66 comments:

Vase_AC Milan said...

Утре ќе имало состанок изгледа БиГ ќе се соочат со цела екипа и стручниот штаб.Ќе видиме што ќе се прави дали ќе продолжи преродбата со играчи како Јепес и тие што ги повикале за USA TOUR несакам ни имињата да им ги спомнам, или ќе извади нешто од ракавот Силвио.

Vase_AC Milan said...

Изгледа Филипо Гали е новиот "среќник" на клупата на Милан.Да видиме што ќе ни понудат со Тасоти.Не сум ни среќен ни несреќен.Уште еден неискусен тренер оставен со скоро никакви ресурси (барем засега) да видиме како ќе се покаже (ако се верни најавиве)


FORZA MILAN

Nidzo25 said...

Ништо од Гали батка.. Искрено ја првпат го слушам али берлу денеска кажа дека не Гали вистинскиот..
Ќе биде интересно лето во секој случај,Берлускони вети топ засилување, а башка иаме и нов спонзор(Fly Emirates) ќе да беше


ПОЗЗ ФОРЦА МИЛАН

Anonymous said...

Иам некој осечај дека Ојер ќе ни биде следно засилување и дека тука ќе биде подмладена одбраната?! O_o

CurvaSud_Milan said...

Незнам што ме удри паметот, може ме залажа Берлускони со изјавата, но зашто мислам дека Торес ќе игра во Милано следната година?! :)

Anonymous said...

Чул те господ,мада тешко чим иде ова од тебе шознам...обично ти реално-песимистички си ми настроен,како и нашата опозиција :Р

ReBorned said...

Ако Берлу донесе подарок од него тој подарок дефинитивно ќе биде CF. Тој во текот на целата (веќе) мината сезона велеше дека на Милан му треба напаѓач кој ќе постигнува преку 20 голови по сезона. Истото го кажа и кога беше донесен Мансини. Е сега ако одиме по таа логика... Џеко, Торес...
Макар што јас сметам дека треба да си го земе Рибери, одлично би му се вклопил во неговиот имиџ и вкус:

http://www.huffingtonpost.com/2010/04/21/franck-ribery-sex-child-p_n_546704.html

Vase_AC Milan said...

Тоа може да биде и Ибра нели? Пред неколку години на чекор до нас беше, но за да го земеме него не е само факторот пари (играше за мерда).
Едно време викаше come to me Ronnie, now let him come to Ronnie :D

ReBorned said...

Ибра не го сакам под никој услов... би не чинел цело богатство, платата во Италија му е 10 милиони евра, flop играч на големи натпревари, лигав карактер и никој тим во досегашната кариера не го напуштил во добро светло! Ибра, НЕ, благодарам!

Anonymous said...

Моето мислење за ИбраХомович е истакнато во коментарот погоре :))

Anonymous said...

И шознам,ако така глеаме Берлу си го одржа ветувањето?!Барем според него, за него Хантерот е 20 гола по сезона играч.
Иначе мислам дека не треба многу многу да се палиме, порано Берлу кога рекол дека ќе има големо засилување, се десило тоа засилување да биде останување на Кака!(тогаш, Сега Пато :))

Vase_AC Milan said...

Е така е со Ибрата.За жал сте во право.Но квалитетот неможеме да му го оспориме.Сепак еден Торес би бил многу подобро решение од Ибра ама и тој многу е скап.Може и да останеме со празни раце ништо чудно.Времето ќе покаже и како што вика ултра Хунтелар е таков 20 гола играч.Но несакаме да излезе уште еден Џилардињо кој го чекавме толку време да распали а во меѓувреме испуштивме играчи како Henry,Ibra,Van Nistelrooy...и што е најтрагично не распали :))
Како ви се допаѓа Алегри за тренер?Како што пишуе по медиумиве тој е топ кандидат во моментов.

Anonymous said...

http://www.goal.com/en/news/1716/champions-league/2010/05/20/1933908/top-10-things-to-expect-from-the-champions-league-final

Рубрикава ја обожавам :)))

CurvaSud_Milan said...

Prvoto zasiluvanje za slednata sezona, Filipo Pippo Inzaghi! :)

Anonymous said...

Значи заборавете на напаѓач, евентуално ако си отиде Бориело или Хунтелар

Vase_AC Milan said...

Нашите надежи ги тепаа надежите на Баерн Минхен 2-1.Меркел и Гаета стрелци на головите.Гаета постигна многу важни голови за нашиот тим сезонава само така нека напредува.Им нема рамни ни во европа.Браво за момците.

ReBorned said...

Потоа изгубивме 3-2 од Шалке, Одуманди стрелец на 2 гола. Денес 1-1 со Ливерпул повторно Гаета стрелец за нашите (има 18 години). Следно играме со Борусија Дортмунд.
Инаку по се’ изгледа ќе биде Алегри, според мене најдобар избор од понудените...

Anonymous said...

Али осеќам дека ќе заврши ко Лео....
Ја би Рајкард

Vase_AC Milan said...

Сега се е можно.Може да заврши и како Лео.Мислам дека е одличен тренер со слични карактеристики на Лео.Само да се донесат 2-3 добри засилувања и се ќе биде во ред.
Пишува дека се вљубиле еден во друг со Берлу на состанокот - можно е и да го испробале креветот на Наполеон (бог да чува) :D

ReBorned said...

Васе немој така бог да чува... ова е 21-ви век ништо не е чудно :)
Се шпекулира дека Алегри ќе си го донесе Лацари како прво засилување од Каљари. Лацари е 25 годишен фудбалер кој на почетокот на кариерата беше „новиот замброта“ но беше одличен и на лево крило (на менаџерот беше луд :P) ама моментално игра буквално на секоја позиција во средниот ред. Има дадено одличен гол од центарот и тоа...

Nidzo25 said...

ќе ги видиме мерда догодина без Мурињо.Морее нас како би ни дошол еден таков:)

Слабо некако шпекулации за играчи а..
Све што се збори е само кој останува..
ФОРЦА МИЛАН

Anonymous said...

Еееххх кога зборев јас за Мурињо...али ај бил аронгантен :)))
Шпекулации нема, пошо и трансфери нема многу да има предвидувам максимум 5 нови играчи од кои 1 навистина би ни користел а друигте 4 би биле некои непотребни позајмици или истрошени играчи без договор.

Vase_AC Milan said...

Гансо,Един Хазард,Красич,Џеко,Отаменди итн.......
Отаменди добро ќе ни дојде во одбраната,сличен тип на играч е како ТС,во средината кој и да биде нема да се згреши мислам.Најевтиното решение би било Гансо - кој се смета за следната суперѕвезда од Бразил (којзнае колку ги има такви) ама детево е стварно феномен.И у нападот мора да се интервенира со Џеко оти Мурињо го бара а Реал не штеди пари.Мора под итно да интервенира Берлу ако сака успех догодина.Ако Реал прати понуда готово е

Vase_AC Milan said...

"Milan on the gas" as the title La Gazzetta dello Sport, referring to the possible inclusion of Gazprom in the Company Rossoneri. According to the newspaper, then, the Russian company would be ready to detect the 25-30% packet Company of Milan, for a total value of about 150/180 million. This operation is facilitated precisely by Putin, on excellent terms with President Silvio Berlusconi. The Journal also reported that, following such sale, the first shot of the market could be the Bosnian Edin Dzeko, long pursued by the Rossoneri in the past year.


Ако ова е вистина ќе зажалиме што плукаме по Берлускони :D
Паметен потег со оглед на одличните односи во кои се наоѓаат горенаведените....
Ова ни е спасот момци :))))

FORZA PUTIN

ReBorned said...

НЕ, ова НЕ ни е спасот! Дури и на официјалната веб страна Фининвест негираа дека мислат да продаваат акции

Vase_AC Milan said...

Готово е се збогуваме со Џеко

Nidzo25 said...

АЈде некое ново постче ова старово ми здосади више:) Нешо како загревање за летен преоден рок, Италија на светсково, можда ваш фаворит на светсково:)

PS прашање до вас:

Од каде читате новости за Милан?
Goal.com ??
POZ ROSONERI

Vase_AC Milan said...

Најголема неправда ќе биде ако Боригол не оди на светско.Играше супер цела сезона.Навистина со неговите игри заслужи место дури и пред Џилардино.


FORZA MARCO

Anonymous said...

Битно Јакинта од Јуве си го зема :)))
Не дека ми е гајле мн мн, Италија под Липи тоне длабоко и длабоко...ќе бидам изненаден ако Италија и Франција стифнат подалеку од групите...

Vase_AC Milan said...

Да да битно Јакинта и Каморанези си ги зема.И Кваљарела ко син да му е секаде го носи.Безвезе

Anonymous said...

Остај, ти реков ти е гајле ја искрено да не се неколкуте играчи на Милан нема ич да ме занима Италија али ај.
Французите се прича за себе да не се Рибери,Малуда Гуркуф незнам што ќе праат.
Насри не го зема Доменех алоо!
Нема везе,и онака во полуфинале ќе бидат Германија,Шпанија,Португалија,Холандија и ќе земе Германија :))
А за Дунга и Марадона да не почнуваме....ова ќе биде дефинитивно светско со најпромашени селектори :))

CurvaSud_Milan said...

Италија со Липи стана светски шампион, така да оставете го човекот, добар си е. :)

Тоа е едно, второ, може до утре да збориме зашто Касано и Балотели не ги зема, но Липи совршено добро знае дека најголема предност на Il Nazionale е тимскиот дух кој достигнува енормно ниво, а Касано и Балотели не се вклопуваат баш во таа прикаска.

Трето, и јас сум разочаран зошто не е земен Бориело, но да бидеме реални, местото на Кваљарела неможеше да му го земе затоа што тој е друг тип на напаѓач, но можеше комотно да им го земе на Јакинта и Џилардино, е сеа Џилардино ги одигра цели кфалификации и јасно беше ко ден дека ќе го земе, а Јакинта, па Јакинта е од Јуве бре луѓе, што повеќе да збориме :)

И четврто, Италија игра барем полуфинале, помирете се со тоа! :D

Vase_AC Milan said...

Еве и да не го земеже Бориело зошто не го остави Роси?Тој може да игра каде и да било.Кваљарела имаше најпромашена сезона од сите што се во репрезентацијата.Па Пацини не изигра којзнае што и не ми се верува дека физички може да се носи со противниците како што може Марко.Ова е светско првенство а не пријателска со Чезена.Како симпатизер на Италија верувам во одлуките на Липи но не ги оправдувам.
Како што вика ултра дефинитивно ова светско ќе има најпромашени селектори.
Каде се Насри,Роналдињо,Пато,Бензема,Камбиасо......несакам да помислувам дека ќе гледаме џвакан фудбал,да се надеваме на "чудо".Но кога ќе видам со какви играчи ќе располага еден Дунга се разочарувам МНОГУ.

CurvaSud_Milan said...
This comment has been removed by the author.
CurvaSud_Milan said...

За Роналдињо можам да се сложам, но за Бензема, Пато па и Насри неможам. Бензема?! Па Раул одигра повеќе минути од него сезонава, Пато имаше голем проблем со повредите и имаше просечна сезона, Насри исто ништо над просекот, така да не брзајте, и бидете уверени, ќе има добар фудбал во ЈАР!

Anonymous said...

Добар фудбал нормално,но промашени селектори и играчи колку сакаш :)
А Владе со тебе неможам да зборам за Италијанска презентација пристрасен си,и нема со што да се помирувам ништо не праат италијаните :))

Nidzo25 said...

Ajмо ЊЕМЦИ

Anonymous said...

Ги видовме италијаните....а ниџо се слага со мене дека Германија зима светско :Р

Anonymous said...

"[Cagliari coach Massimiliano] Allegri is clearly in pole position, though.

"In order to buy a player, we must first get rid of some. In the meantime, we have already substituted [goalkeeper] Dida and [defender Giuseppe] Favalli with [shot-stopper Marco] Storari and [stopper Mario] Yepes

Никој друг Адријано Галијани

си се смеам и плачам у исто време : )

CurvaSud_Milan said...

Не се палете ова беше лажно издание на СВЕТСКИОТ ШАМПИОН!!! :D

Anonymous said...

лол со ова светски шампион звучиш ко Галијани :)

Nidzo25 said...

Сакам германциве да избушат се пред себеее!! А итаљаниве не знам искрено што ке праат без Пирло:(
Тиња е периодов дур чекаме 11ти

ReBorned said...

Тиња е периодот додека чекам Алегри да се официјализира. До тогаш ќе нема никакви трансфери.
Taiwo од Марсеј за LB? ЅВЕР!

Vase_AC Milan said...

Леле ама тапа период ееееее.Буквално ништо нема.Нели ќе беше многу подобро да игра Бориело наместо Џилардињо? Дечкото незнае на која страна напаѓаат, а не е подобар ни Пацини.Ја нафрлаат топкава он со грб се врти...не ми е јасно.
Додека биде официјален договоров на Алегри може малку повеќе време да помине.Пред некој ден прочитав дека дури на 4ти Јули ќе биде се цакум-пакум.
Таиво е многу добар играч.Ако го лапнеме ќе биде супер, но прво треба прегледите да ги помине не за друго да не има некој заб расипан хахахаха

Anonymous said...

Глејте НБА до 11ти, барем таму нешто интересно се дешава иако сум максимално разочаран од Бостон, посебно Гарнет, Ри, како Лејкер твоите мислења?

ReBorned said...

Ако во нешто можам да кажам дека во најмала рака не сум лаик тоа е НБА. Следам активно НБА повеќе од 10 години, имам напишано еден куп постови за тоа, премногу непроспиени ноќи за кои воопшто не жалам. Не сакам да правам целосна анализа ама накратко додека Бостон не успее да го затвори рекетот и да не им дозволи на Одом, Фишер, Фармар и Браун да одат толку лесно на влез, нема да направат ништо. Коби помалку или повеќе неможе да се запре. Клуч во серијава е Гасол. Едноставно Бостон не може да се снајде против толку висок а толку кошаркарски интелигентен кошаркар. Знае да погоди од висок и низок пост, знае да додаде одлична топка во рекетот а знае да игра и со двете раце свртен со грб кон кошот. Сметам дека Гарнет колку и да сака да игра на сила во оваа серија Гасол ќе го „убие“ Кеј Џи во секоја кошаркарска категорија. Едноставно делува префинето и премногу интелигентно во однос на Гарнет. Коби колку некој да го сака или да го мрази е од друга планета. Тој и претходно беше многу блиску до тоа но последните 3 сезони игра како вистински лидер! Незнам дали го гледавте последниот меч против Феникс во гости... Коби постигна 3 буквално невозможни коша и кога се кршеше резултатот на 2 минути пред крајот на мечот погоди со Грент Хил целиот врз него. Реакцијата на тренерот на Санси беше: Го фати Коби за раце и му рече: What are you doing to me?! You are killing me! На што Коби само се насмевна.
Ќе употребам една прочуена фраза на Џорџ Карл за Мајкл Џордан во неговите најдобри денови: Nobody really understands what is his biggest advantage. It's all in his guts!! Истото важи и за Коби. Секоја чест и на Реџи Милер и на останатите ама каде што отидоа Џордан и Брајант нема никој да стигне. Навистина боли кога знаеш кој ќе го реши мечот а неможеш да направиш ништо околу тоа!
Перфекција, првиот шут е за продолженија а вториот за победа на истиот меч:
http://www.youtube.com/watch?v=nH-0gLhqpJg

Разликата меѓу класа и добар кошаркар... пола фудбалери не знаат да шутираат со лева НОГА, тука зборуваме за РАКА!
http://www.youtube.com/watch?v=vukMoNEtkBQ&feature=related

Anonymous said...

Јас не познавам некој што го мрази Kobey, и незнам зошто би можел да се мрази најдобриот според мене подобар и од Џордан пред се затоа што Ем Џеј покрај себе ги имаше Пипен,Родман...а кога ќе се види кои се не играчи продефилирале покрај Коби изгледаат смешно во споредба со соиграчите на МЈ.
Не навивам онака страсно за никој тим, ама симпатични ми се Нагетс и Никси кои се надевам дека конечно ќе земат нешто асално летово и ќе пркнат малце.
Извинете пто избегавме малце со муабетот, но во време кога броки,бласи итн. се најнови засилувања за Американсата турнеја...

Nidzo25 said...

Добар си е муабетов Ри, кога е у прашање кошарка, ја и ти можеме да си го фатиме муабетот:):)
Апсолутно се сложувам дека Гасол ја е 5 пати попаметен од КГ, и мислам дека points in the paint ке ја решат серијава. Коби си е коби али кога збориме за перфекција во шут не можеш да ме разубедиш дека има некој со поизграден шут од РЕЈ АЛЕН. Почекај да се разиграат останатите и ке биде јако. Бтв, вечерва има нели??

GO SUNS

ReBorned said...

Ова Go Suns ти е малку задоцнето ;)
Има, од 02:00

Nidzo25 said...

GO SUNS ми беше само да покажам за кој сум у Нба:):)
Највише се запалив во Game4 втората четвртина, ако ти текиња (против лејкерс)резервите коа напраија џумбус:)
Ке глеам вечерва:)

Anonymous said...

Неш е најдобар плеј на свет!Уште многу фурни леб има Рондо до него! :)
А што мислите, каде ќе завршат ЛеВрон,Вејд и Бузер летово?

Anonymous said...

ЛеБрон* де

Nidzo25 said...

Глава давам дека ке идат у Никси..
Сега се пуни пари и имаат доволно за salary cup..
А што се однесува до Неш, неам зборови... Воодушевува и како ветеран
Асистенции што се памтат далеку назад..
Ајде уште само 1 саат до нба

Vase_AC Milan said...

Мислам дека ќе остане Леброн во Кливленд и дека Амаре ќе дојде исто во Кливленд.А и Вејд ќе остане со тоа што во Мајами ќе дојде Крис Бош.Тоа е моето размислување.А Никси имаат некој малер кој мора да се избие.Мислам дека можно е и Вејд и Бош да завршат во Никс а Леброн дефинитивно ќе остане.
Јас сум иначе болен Лејкер :)
Гледам и се занимавам со кошарка долго време но ова што го гледам од Коби ме тера едноставно да го изговорам тоа "дека го помина големиот МЈ".Тие кошеви против Санс во последната утакмица беа невидени.И секако дека ќе ја одбранат титулата,му се гледа на Коби во очите дека уште е бесен после случувањата во 2008,но не само тој и Гасол.Дечкото игра феноменално.Да бидеме реални само тешки повреди можат да ги запрат Коби и компанија...
И да додадам нешто - на Коби ако не му е Фишер немаше да освои барем 2 од 4рите титули што ги има ;)

Nidzo25 said...

Е видиш дека ги запреа:)
Јес да Гасол и Бајнам ги отворија и гарнет и дејвис и валас и перкинс, едно време вилијам се држеше добро проти бајнам али јбг

Вакви судии во НБА е срам за цела лига. Јас се разочарав. Барем 4-5 блокади на двете страни не беа фаул, а да не зборам па за ситни кошкања кои само судиите ги виделе..

Хаха моментот беше Пирс коа влезе да игра со пешкир на рамо.. хихи

Vase_AC Milan said...

Јуве ни го лапнаа Красич.Зар не можеше да игра AMF? Алегри сака AMF го бара Лазари ццц...Сега и Гансо нема да го земеме

Anonymous said...

Реј Ален :)

Nidzo25 said...

Вечер има НБА?? од 2??

Vase_AC Milan said...

Од 3 е вечерва

ReBorned said...

И еве пак ја вративме предноста :)
За кој Реј Ален зборуваше Ултра, за овој што има 0-13 од поле?

Nidzo25 said...

од колку е денес? 2 или 3 ???

Anonymous said...

It's all square.
За кој Коби зборуваше Ри,за овој што има 7 изгубени топки меѓу кои и решавачката?
Те поздрави Глен Биг Бејби Дејвис :))

Vase_AC Milan said...

Добра е песнаата што ја пуштаат кога ги претставуваат своите стартни 5 Бостон (they know but they acting like they don't know) само што мислат дека тоа е за ЛА, а уствари е за нив :))) Синоќа тепаа но се гледа дека ЛА се многу над нив.Само да остане на нозе Бајнам и ќе заврши финалево во 6.
Уживајте во кошарката и фудбалот месецов и секако да победи најдобриот

ReBorned said...

Ќе го споредуваме Реј Ален со Коби :)

ReBorned said...

Forza Milan!!

Navigator said...

FORZA MILAN, FORZA ITALIA!!!