Translate

Thursday, 25 March 2010

Que Suceso?


Пред помалце од една недела сите бевме fired up за натпреварот со Наполи,и евентуалното превземање на врвот од Принтер,но еве само неколку дена подоцна работите се враќаат на старо.Да бидеме реални момци,моменталниот играчки кадар на комшиите е 3-4 сезони пред нас,и додека ветераните и ѕвездите(Креспо,Круз,Ибрахимович) ги сменија со Милито,Ето и Пандев,управата на Милан одлучи да продолжи со старата гарда и по некое ново лице.Сето тоа придонесува да го гледаме она што се случува.
Доколку ја освоевме(или ајде освоиме да не бидам многу песимист)титулата тогаш тоа ќе биде поради среќни околности,и нормално киксови на гореспоменатите гниди.
Причини и изговори за нашите грешки можеме да бараме до утре,затоа што реално гледано си ја имавме судбината во свои раце,но тоа нема ни да ни ја врати титулата,ниту пак ќе ни помогне по патот по кој сме тргнале.
Но не е се така црно,оваа сезона(иако најверојатно завршена уште во фебруари)ни донесе многу промени и нови ветришта во Милано.Секако главното лице тука е Лео и неговата фудбалска замисла,токму затоа тврдам дека не ни треба да се помисли на наводно бркање на Лео,затоа што тоа ќе биде голем чекор назад,а ако му биде дадено време,простор и одврзано ќесе успехот е загарантиран,и ќе можеме да очекуваме црвено-црна доминација во декадата што следи.
Можеби ќе бидам оквалификуван како песимист затоа што има уште цели 8 кола до крајот на сезоната и јас ќе бидам најсреќен ако грешам,но тешките натпревари за мерда завршија,и освен дуелот со Рома во сабота и делумно големите Јуве и Виола,Мерда не би требало да изгуби повеќе од 5 бода до крајот.Во исто време ни им гостуваме на Каљари,Палермо и 2 пати во Џенова,како и дуелите со Јуве и Виола.
Надежта последна умира,а принтер се натпреварува на 3 фронта и тоа би требало да ни е единствената шанса за поматување на сметките.


Засекогаш Црвено-Црни!!!


FORZA MILAN !!!

11 comments:

ReBorned said...

Одлично кажано! Нема што да се додаде...

ReBorned said...

Незнам од каде ќе најде Лео фудбалери за да состави 11 со Лацио?! Посебно како ќе го создаде средниот ред...
Без Пирло, Фламини, Роналдињо, Пато, Амброзини (кој не се знае дали ќе се врати за со Лацио), Сидорф кој сеуште е ровит... Бекам, Неста назад... навистина незнам! Да не сум му во кожа...

ReBorned said...

Фламс сепак можел да игра уште оваа (со оглед на фактот дека секој натпревар задолжително „заработува“ картон, сигурно нема да игра на следната)

Vase_AC Milan said...

In light of the last two league games against Napoli and Parma, Milan Scudetto dream seems to have been dissolved. But, in addition to disicanto for a season that was hoped would give some more emotion, company Via Turati has to deal with market outlook little florid. Indeed, beyond the usual to heal and balance the budget for the summer market will Milan even less resources to invest. The decree will regulate the sale Melandri from 2010-2011 no longer individual but collective television rights, according to a policy that aims to help small clubs, distributing 40% of revenues among all companies with at night, 30% based sports results and the remaining 30% based on the catchment area. So, Milan will go from 90 to 77 million a year, losing to 13 million next season well. The lawyer Cantamessa, lawyer for AC Milan, is critical of the decree: "It seeks the competitive balance, which is a contradiction in professional sport, founded precisely on the target to be more competitive opponent. But attaccanile is also from a legal standpoint, because it introduces a system crash: no other entertainment industry we would dare to demand a balance between competing companies. And 'a Cuban non-Western ". Milan could then be forced to lead the market next summer in search of players out of contract or at low cost (see the almost certain arrival of Yepes), just when the team would need to be reinforced.

Dead & gone......

Anonymous said...

Од каде ти е пастирано васе?
Иначе забораив да кажам Јепес јухуууууу

Vase_AC Milan said...

tuttomercatoweb.com

Vase_AC Milan said...

Браво за Лео и командите, само така ќе ја биде работава...

1: He wants to rejuvenate the squad. Out with the old, and in with the new. Young players who do not demand mega wage packets.

2: Leonardo wants more involvement on the transfer market. He was behind deals for Kaka, Thiago Silva and Alexandre Pato in the past, and he wants more decision-making powers. Last year he wanted Edin Dzeko and Luis Fabiano.

3: New rules on training. Leonardo has set morning sessions this season to ensure players do not have excessive mundane sessions. He plans to make things more severe next term.

4: He wants independence in his choices. He will no longer accept complaints from senior players like Gennaro Gattuso, Filippo Inzaghi, Clarence Seedorf, Gianluca Zambrotta or Mathieu Flamini. The players will need to accept the environment with more serenity.

5: Medical section. Milan's fair-share of injuries have worried the coach this season. He wants to adopt new measures in relation to the medical department at the club and he will intervene personally in certain circumstances.

FORZA LEO

ReBorned said...

Ама жално е што повеќе од пола од овие работи нема да ги добие во Милан. Не со ова раководство!
1, 2 и 4 нема да ги добие а 5 е трагикомично веќе неколку години наназад..

ReBorned said...

Ајде сега да видиме дали ќе зборува за судиите плачкото. При изедначувачкиот гол имаа 3 фудбалери во офсајд (вклучувајки го и стрелецот на голот) а Милито исто така беше во офсајд по топката од Пандев а не му санкционираа и во тој момент можеше лесно да ги доведе во водство...

Vase_AC Milan said...

Another chance.....no. 524789429

Anonymous said...

Неможам да кажам дека останав рамнодушен :)))
Скокав од радост на голот на Тони,и при последниот свиреж.
Во секоја комбинација докололку мерда не освои титула добро е,но сепак замислете си Рома земе скудето??е тек тогааашш као ќе треба некој од Милан да си ги чукаат главите :)))