Translate

Sunday, 24 May 2009

ADDIO A MALDINI-IL CAPITANO
Тешко ми беше да го започнам овој пост...затоа и прашав ако некој од другите сака да напише нешто за нашиот Kапитен бидејќи ова не е како секој привју,анализа или шпекулант пост.Затоа што нема доволно зборови за да се опише Неговата големина ќе ве оставам со ова видео(превземено од Reborned):
http://www.youtube.com/watch?v=yi6mItqY-LU&feature=player_embedded
(nejke da se zakaci videoto ako znaete momci pomagajte : )

Сликите доволно кажаа...титулите си зборат сами за себе...а 900те натпревари се завидна бројка за која можат само да сонуваат мнозинството од фудблери.Но Паоло не беше само фудбалер,Tој беше(и сеуште е)амбасадор на фудбалската игра,мирот и љубовта низ целиот свет.(на Неговата капитенска лента пишува УНИЦЕФ-доволно кажано)?

Од 20 Јануари 1985 Удине до 16 Мај 2009 повторно Удине:

646 натпревари во Серија А
174 натпревари во Лигата на Шампиони,Купот на Уефа и тн.
126 натпревари за Италијанската репрезентација...900 натпревари се на се
7 скудета
5 титули од 8 финалиња во Лигата на Шампиони
5 Европски купа
3 Светски Клубски купа
5 Супер Купа на Италија
1 Куп на Италија....
13 Интернационално трофеи....вкупно 26 трофеи во 24 години
Најбрз гол во историја на на финале на Лига на Шампиони во Истанбул 2005 во 53тата секунда
единствен татко и син заедно со Чезаре кои
гои подигнале скапоцениот трофеј како капитени(на еден ист тим
се разбира)....

Запрепастувачки бројки кои само Тој може да ги поседува...Што понатака и како без Него?Останува на нашата управа да одлучи...едно е(скоро)сигурно дека Паоло не сака да биде тренер.
-Последна вест е дека Б и Г му дале рок до 6 јули на Малдини да се предомисли и да остане барем уште една сезона...но и без тоа Tој останува...ЛЕГЕНДА!FORZA IL CAPITANO!!!FORZA IL GRANDE MILAN!!!

64 comments:

ReBorned said...

Горд сум што живеев во времето на една таква легенда за која идните генерации ќе слушаат со отворени усти! Вистински професионалец, вистински фер плеј, вистински лидер и карактер! И Фиќо Сендерос (кој „од вчера“ е во Милан) изјави дека понекогаш доаѓал изморен на тренинг но кога ќе го видел Ил Капитано со која глад ги извршува зададените задачи се инспирирал. Години наназад истите изјави од различни личности, Шева, Рики, Супер Пипо, Руи Коста, Бекам, Фиќо... сите се согласуваат во едно: Капитенот СЕКОГАШ прв доаѓа на тренинг а си оди последен!!! И на 16 и на 20 и на 40 години. Името што сам си го создал никогаш не го (зло)употребил како алиби за да има light тренинг или некои бенефиции! Вистински пример во и вон теренот, амбасадор на УНИЦЕФ! Фудбалер кој играл во серија 80 натпревари без да почуствува пораз! Фудбалер кој има 126 настапи за Репрезентацијата а се откажа уште во 2002?!
Дебитира за Милан на само 16 години во длабока сенка на остварувањата на својот татко но потоа пишува историја и ја продолжува лозата Малдини во Милан! И покрај тоа што игра дефанзивец во текот на целата своја кариера има невообичаено мал број на црвени картони! Всушност за фудбалер од одбраната е навистина симптоматично да има само 1 црвен картон од 1999/2000 до денес?!
Секоја чест мајсторе, ќе ни недостигаш (веќе го чувствувам тоа)... се надевам еден ден Кристијан ќе успее да го издржи огромниот товар на своите плеќи и ќе продолжи онаму каде што завршија дедо му и татко му!
Секогаш повторува едно: „Не сакам да бидам тренер затоа што тоа ги собира сите оние работи што не ги сакам во фудбалот“ Незнам што мисли со тоа но ја почитувам неговата одлука! Незнам кој ќе биде со капитенската лента догодина но знам дека таа лента нема никогаш да личи на нечија рака како што е на неговата. Нема никогаш да биде УНИЦЕФ! Нема никогаш да биде Малдини!!!
Forza Il Capitano!!!

Anonymous said...

Мило ми е што се воздржав од коментари за половина час инаку ќе се каев сега бидејќи ќе плукав на се и сешто...
како и да е ќе се воздржам и сега затоа што не вреди нашиот Капитен да биде испратен на начин со карање.тензии и перипетии.Треба да биде испаратен на достоен начин!
Збогум Паоло!Збогум на една извонредна ера во Милан,Италија и Фудбалот воопшто!Засекогаш РОСОНЕР!

FORZA PAOLO! FORZA MILAN!

G4L said...

kakva sramota kako bese ispraten Maldini na San Siro! eden od malkute preostanati velikani na moderniot fudbal, bez razlika na okolnostite, zasluzuva pocit koja ne ja dobi na svojot posleden natprevar.

Uste eden dokaz kako onie sitni, isfrustrirani, maloumni i prosti lugje koi veruvam se malcinstvo, sepak najglasno se slusaat.

pozdrav

Anonymous said...

Тотално разбирам на што целиш ганер...јбг...на некои луѓе не им е јасно дека со исфиркувања на никој не му помагаат,туку напротив.

Navigator said...

не сакам да бидам поетичен, а и нема да кажам ништо ново ако зборам за Paolo како фудбалер и како човек воопшто..ептен ми е мило што имав прилика да го гледам во најдобрите години и најдобрите партии, ама највеќе од се ми е мило што во мојот омилен тим играше таква легенда, за кој најискрено немам слушнато ниеден единствен лош збор..знам дека го почитуваа сите, иако можеби некогаш од завист, сакаа да го пензионираат предвреме, ама il capitano на фин и префинет начин ги заќутуваше..стварно беше единствен и сум убеден дека ќе остани да го паметат како таков..
ARRIVIDERCI CAPITANO, FAREMO RICORDIRE A TI PER SEMPRE!!!

I am a true and loyal Juve fan but I am glad to say that I was able to witness the miracle that is Maldini in my lifetime. The man was a true and dignified man both off and on the pitch. It would have been an honour to see him in the Juve colours but that was what made the legend, he decided to stay true to his 1st love, Milan. For that I take my hat off and say, Maldini, there will never be anyone like you ever again, you are a legend and symbol of perfection, thank you for everything.

I've said it before and i'll say it again, it' is a pleasure, like no other, to watch this man play for team, country and self. As an Inter fan, only one player have I ever wished to wear the Nerazzuri colours and it would be MALDINI!!!
A player, a gentleman, a champion and a legend. Milan won't be Milan without Maldini!!! BRAVO, BRAVO!!!!

Доволно кажано, зар не?

ReBorned said...

Ганер... тие неколку луѓе се УЛТРАС кои се имаат ставено на заб со Ил Капитано веќе неколку години наназад поради некои зборови што тој ги рече за нив (а беше потполно во право)! Од тогаш тоа малцинство некако не се мириса со Ил Капитано и го одбраа моментот кога 90.000 луѓе му аплаудираа да се обидат да го повредат (но само да се обидат). Инаку „спорните“ коментари на Ил Капитано кон нив се следните (а Вие проценете дали бил во право или не):
1. Првиот „инцидент“ меѓу Ил Капитано и „навивачите“ беше во 1997/1998 неговата прва сезона како капитен на Милан кога по водечкиот гол на Парма „навивачите“ почнаа да прават нереди и да фрлаат со јајца!
2. Финалето во ЛШ во Истанбул. „Навивачите“ сметаа дека Ил Капитано требал да ја смири ситуацијата и да не дозволи таков дебакл (на овој ист натпревар тој го постигна најбрзиот гол во едно финале од ЛШ).
3. Моментот кој ја прели чашата и една извонредна изјава на Ил Капитано која доволно отсликува се‘... поради автентичноста и реалноста на кажаното пред неколку месеци, Ви ја доставувам во оригинал (цитат):
"I am very angry, as my companions. After all we have given, done and won, we deserve a different treatment . This attitude began to return in derby last year. With help from our curve, we would not have lost that game. The reasons? There are economic reasons, games of power. But if these are the reasons to go to stage, I do not know what to think. Not only is the curve not to support us, even the supporters of the other areas if they are silent. I believe that when you sing 'We Milan in the heart', then you prove it. Or we will play away or neutral, never truly at home. It do not seem logical, and the team does not fit anymore. They whistled at Dida and Gilardino, I do not understand them. The whistles were always there, but here you are going beyond . At San Siro feel ironic applause for Dida when blocking a ball easy. But what about the goalkeeper of the final in Manchester, he is a champion of Europe as Gilardino. San Siro was always magic: now we are losing the magic "

Navigator said...

не постои човек кој нема непријатели, а кога непријатели ти се неколку "ultras" (кои добро знаеме дека се на стадионите повеќе заради нивната политичка позадина, отколку заради екипата), не се ни чудам што слушнав очајнички обиди, преку свиркање да му се расипи испраќањето на таква легенда како Paolo..но настрана тоа, за мене поголем срам беше однесувањето на Ancelotti..сите знаеме во каква ситуација се наоѓа, ама неговата тотална отсутност и незаинтересираност, пред се за натпреварот, а потоа и за испраќањето беше во најмала рака мизерна..кога 90000 луѓе стоејќи го поздравуваа капитенот, Carlo со наведната глава најверојатно размислуваше за својата иднина, а можеби и кое да биди првото засилување на Chelsea..и без оглед кај ќе заврши на лето, не му доликуваше тоа на тренер кој работел безмалку 10 години во екипата, чија легенда го трча почесниот круг на San Siro..
MA DAI CARLO, CHE VERGOGNA!!!

Anonymous said...

Ај доста за ова....
Него...Иван брат ти најдов дрес од Бекам за ефтино :)

ReBorned said...

Врскаџии...

ReBorned said...

David Santon (Inter):

"Someone like Maldini is important for young people.

"I asked him for his shirt in the derby. At first I thought he forgot, but he came into the dressing room to give it to me personally, it was a great emotion."

:( :( :( :( :( :( :(

Anonymous said...

Отиде Гуркуф....проклети да сте Б и Г и компанија!!! :@

ReBorned said...

Не се секирај сеуште го имаме Сидорф во тимот....
П.С Ова што си отиде Гуркуф предизвикува грижи кај мене и од друг агол... да не случајно ова е знак дека Карлито сепак останува?!

M_007 said...

Наследникот на Анчелоти на клупата на Милан е бразилецот Леонардо.

Како што пренесува италијанскиот “Газета дело спорт“ понеделник е денот на кој довчерашниот скаут на Милан, Леонардо ќе биде промовиран во нов тренер.

Се уште не се познати кои ќе бидат помошниците на Леонардо на клупата на Милан. Единствено сигурно е местото на Мауро Тасоти.

Блазе си ни : ( ( (

Anonymous said...

И шо ново ќе видиме? О_о

ReBorned said...

Ултра, нека му дадат одврзани раце на ЛЕО (да биде менаџер а не само тренер, тој да го има последниот збор околу трансферите) па ќе видиш што ќе видиме ново, многу верувам во ЛЕО (само сеуште се плашам од Карлито, да не остане)
П.С Blogger Navigator said...

не постои човек кој нема непријатели, а кога непријатели ти се неколку "ultras" (кои добро знаеме дека се на стадионите повеќе заради нивната политичка позадина, отколку заради екипата)

Ултрас... како нашиов?!

CurvaSud_Milan said...

Леоооо јухууу. :))))

Одлично, одлично, браво. :) Само да почекаме официјално да биде, подобар избор и од Рајкард и од сите други а пропалицата Ван Бастен несакам ни да го спомнам.

И немојте неискусен ова она, зашто и Гвардиола ова му беше прва сезона во Барса.

Ќе гледаме повеќе самба на утакмиците на Милан од наредна година. :)

Anonymous said...

Навигатор одговори на питањето :Р
Владе_суд кај си бе?!и зашо Ван Бастен пропалица?ц ц ц...Лео не е лош избор,али и Рајкард и Ван Бастен не би биле лош избор исто.А јас така вика пошо осеќам дела работата со Лео ќе биде исто као со Карло,једини шо сам ќе си ги избира играчите Лео пошо нели скаут беше/е у бразил :)

ReBorned said...

Извинете на изразот ама и Мирсад Јонуз би бил потег напред на местото на Карло (не сакам ова да звучи како омаловажување на нашиот селектор)

Anonymous said...

Се слагам мање више,ама треба и малце респект за Карло за 2те финалиња во ЛШ и едната титула,за едното скудето....за промената на позиција на Пирло и тако даље...и за тоа му викаме фала,твојата работа е завршена овде :)

ReBorned said...

Карлито ти благодарам за сите среќни моменти и среќно во понатамошната кариера:
http://www.channel4.com/sport/football_italia/may31j.html
П.С Ми се симна камен од срце!!!

ReBorned said...

Па тоа го чекав:
http://www.channel4.com/sport/football_italia/may31m.html
Forza Leo, Forza Milan!!!

M_007 said...
This comment has been removed by the author.
M_007 said...

Grazie Carlo, benvenuto LEO

http://www.youtube.com/watch?v=9RuTyZN3EUU&NR=1

kiko_pato said...

Искрено малку и ми е криво што си замина Карло... затоа што мислам дека Лео не е подобар тренер од него ( ама ајде да веруваме во него )... ама ајде јбг отиде тоа веќе нека му е со среќа во Челзи ( ќе видите дека ке успее во Челзи и ќе викаме златен тренер имавме ние го испуштивме ).

П.С. Нешто се зборува дека Пирло ќе замине?!?!?!( искрено во последно време ништо не игра Пирло ) идеална замена Фабрегас :) :)

kiko_pato said...

и ултра да те поправам Карло има 2 титули во ЛШ ;)

ReBorned said...

Лео изјавува дека негов модел за игра е играта на Бразил од генерацијата ‘82. Одлични бекови кои што орат по цел терен и напаѓачка игра со многу додавања на средината на теренот. Од денешна перспектива ја сака играта на Барса и Гвардиола...
Одлична најава!

ReBorned said...

http://www.paolomaldini3.com/
Дадете свој придонес во оваа одлична кампања...

Anonymous said...

Mislev 2te tituli de :D
Ajde neka mu e dobre dojde na Leo,ocekuvam mnogu od nego no da ostaneme prizemjeni da ne tresneme naednas.
Na Carlo kako sto rekov mu posakuvam se najdobro i 100% sum zad odlukata za negova smena bidejki e ocigledno deka negovata rabota vo Milan zavrsi(sega za sega)
Sega treba da se investira vo najvaznoto-mladite sili : )

Odime posilni od bilo koga...
FORZA MILAN!!!

ReBorned said...

“I will say it for one last time: I do not want to leave Milan,” La Gazzetta dello Sport quotes Kaka as having said while on the flight to his homeland.

“I prefer to keep quiet for the time being because I don’t want to be misinterpreted or, even worse, manipulated.

“I just want to say to the millions of Rossoneri fans that I have made my choice. I want to stay. Just leave me alone, please.”

Milan finished third in Serie A to qualify for next season’s Champions League after Kaka netted in a 2-0 victory over Fiorentina on the final day.

“Thank God we qualified for the Champions League. We missed it and I missed it,” explained Kaka.

“I want to keep winning with Milan. I’m staying at Milan. And as of today, this case is over.”

Anonymous said...

Кутриот Рики,мора оваа изјава да ја дава барем еднаш неделно...
Ма можат само да сонуваат за него!
Башка додека Лео е на кормилото не би требало да го пуште Кака :)

ReBorned said...

Болката е во тоа што никој нема да го праша Рики или Лео (како што беше случај во Јануари). А ако пак прифатат понуда, Рики овојпат ќе си оди! Ќе се почувствува предаден!
Па после ВИЕ УЛТРАСИТЕ ќе правите проблеми низ Милано и ќе го палите Виа Турати :P

CurvaSud_Milan said...

Почнаа игрите на Берлускони,

"The Spaniards have offered a lot, it is difficult to resist," the Italian Prime Minister is quoted as saying by Sky Sport 24.


...кој само може да помисли што се поминува низ неговата глава, си игра со чуствата на милиони фанови , многу го сакам овој човек, но едноставно вакви работи не сакам, како впрочем верувам сите фанови низ светот.

Само он знае дали ќе го продава или не, само он знае зашто дава вакви изјави, дали е ова вистина, или само сака да ја фокусира јавноста повеќе кон ова наспроти неговата љубовна афера, стварно некои работи не се јасни.

Anonymous said...

Е ова веќе ме плаши...
acmilan.com: Adriano Galliani is in the city of Madrid exclusively for the dinner inaugurating Florentino Perez as the new Real Madrid president.
. . .
Остале светске новине:
Галијани и Кака на преговори во Мадрид!

Познати се acmilan.com по заобиколување на фактите!
....
Немојте само уште една сага со Кака!

Anonymous said...

95% од работата е завршена...нз шо да кажам разочаран од една страна,а од друга како да го очекував ова....ако сака некој нека пише Адио А Кака пост...ја неам намера...

ReBorned said...

Се едно исто....

kiko_pato said...

Вечерва го земав комјутерот од мајстор и прво што беше отворив на нет да прочитам за состојбата околу трансферот на Кака и прочитав две изјави од Берлускони
Првата:
Берлускони: Во понеделник ќе се знае иднината на Кака
Втората:“Пато во Челз? Апсолутно не.” – рече Берлускони.

“Тој ќе остане со нас. Тој е недопирлив.”

Втората изјава многу повеќе ми се свиѓа :) а околу Кака хммм... ја би прифатил 70М и би го подмладил составот со едно 4-5 играчи а наредната сезона како замена за Кака би го играл Дињо мислам дека уште многу има во Дињо ;)
Поздрав!

Anonymous said...

1.Нема доболно добра понуда за Кака,и не треба никакви 70 милиони да не лажат,пред се затоа што од нив 50 дали ќе бидат потрошени и од тие дали 30 ќе бидат асално потрошени,така да ние ќе бидеме пак у загуба
2.Ако веќе се случи да си иде во Реал го сакам Серхио Рамос и точка!ваков став треба и Б и Г да имаат и можеби ќе успеат.
3.Ако си иде Кака,зоооштоо го испуштивме и Гуркуф??!!

Позз момци

Eddie Rebel said...

SPAM! бриши откако ќе прочиташ ;-) Регистрирајте се на http://maktopblogs.gotop100.com/ поставете си свој банер со големина 120х90, извлечете го копчето и учествувајте во избор за најдобар македонски блог. Може да се гласа за Вас преку кликање на извлеченото копче кое треба да биде поставено на Вашиот блог. Од една ИП адреса може да се гласа не повеќе од еднаш на 24 часа. Најдобрите блогови ќе бидат поставени и на http://blogs-mk.blogspot.com/ Ви благодарам

ReBorned said...

Не се секирајте, Галијани рече дека освен Рики нема шанси да си одат другите ГОЛЕМИ ЅВЕЗДИ како што се Пато, ПИРЛО И СИДОРФ?!?!?!?!?!?!?!?!?
А околу тоа што тие велат, секоја година повторуваат дека Милан не ги продава своите икони па... сите нивни изјави немаат кредибилитет.
Кико, ниту половина од парите за Рики нема да бидат потрошени соодветно, биди сигурено околу тоа!
Галијани вели дека доколку си оди Рики ќе се купи цврст, корпулентен напаѓач ама тоа нема да биде Адебајор, Амаури или Ето. Лука Тони here we are!!!

ReBorned said...

И уште нешто... продажба на Кака?
Донеси ми ги Џеко, Хернанес, Еден Хазард, Сантакроче и Максвел (безпари)и задоволен сум!
Друга опција, во трансферот на Рики вклучи го Хунтелар! Заборавете на Серхир Рамос, Касиљас и сл. Реал нема да го направи тоа што го прави Милан...
IL Capitano ти си заминуваш и тимот се распаѓа...
La tua storia La nostra gloria!
Grazie Paolo!!!

kiko_pato said...

Се сложувам со Ултра... зошто тогаш го испуштија Гуркуф... супер ќе беше сега и да го продадат Кака ке го имавме Гуркуф! а сега вака!?!?! незнам... Сега си го имаме СИДОРФ!?!?!?!?! :S

Галијани зборува за некој си нов 5 циклус... ајде да видиме летово што ке направат ... Јас лично ги сакам Фабрегас,Рамос и Аде! би бил презадоволен :)

ReBorned said...

Од тие тројца само Аде има шанси да дојде а јас повеќе го преферирам Џеко.
За одбрана било кој од Сантакроче (мој прв избор) и Запата па и Кјаер! Ама ние ќе го земеме Мексес!
Хернанес во средина ЗАДОЛЖИТЕЛНО (ама и продажба на Пирло)

Giallorosso said...

срамота е ова што се случува со калчото.... изглеа не им беше доста тоа што Фиго,Недвед и Паоло заминаа па сеа сакаат уште толку да ги осакатат екипите наместо да ги закрпат дупките кои ги оставија ветераните.... нема иднина овде, јасно е од поодамна.... уште Ибра да си го фати патот и да го скратат првенството со 18 екипи...

мислам дека треба да се преиде на планот Б, а тоа е БОЈКОТ!
да се бојкотира првенството се дур имбециливе не се освестат.... веќе признаа во неколку наврати сите газди на посилните екипи во Италија дека финансиски не можат да се справат, тогаш има луѓе кои можат да го прифатат тој предизвик, еве ги шеициве се гладни за да вложат средства во ова првенство кое се декларира како една од најсилните.... доста гледавме достоинство, доста беше со матните игри, доста поставуваа услови, сега на ред се фановите да постават еден мал и прост услов, или ќе се научат добар дел од својот профит и целиот профит на клубот да го вложуваат во екипата или ќе признаат дека не се толку моќни и ќе го стават клубот на продажба....сите знаеме дека тоа е единствениот излез од пропапаст, да не се лажеме дека заминување на Кака или Ибра нема ништо да промени, летово ќе бидат они, следното Де Роси и Пато, следното Киелини и Балотели.... потоа сигурно дека никој нема да сака трансфер во Серија А за да зима иста плата, а да игра во тиња лига!

поздрав

Giallorosso said...

модерниот фудбал постави нови параметри и правила за борба... кој не сака или не може да ги почитува џентлменски е да отстапи, очигледно нема да доживееме такво нешто бидејќи говедава ги користат екипите за свој личен профит и зголемување на буџетот, таквата ситуација само фановите можат да ја променат, оние кои газдите ги третираат како стока, заработуваат од нив, а тоа не го компензираат со среќни моменти на трибините, напротив и во тој сегмент се разочарани... можеби пишувам тотално неповрзани работи али впрочем тоа е најбитниот фактор на фудбалската игра!

Giallorosso said...

уште еден мал дел...

веројатно сега ривалите на Милан ќе се задоволат со напуштањето на Кака, али истото ќе биде и со Ибра... освојување на првенството ќе стане незначајно кога Калчо екипите повеќе нема да бидат на рангот на оние од ЕПЛ и Ла лига... ако самите Азури ја поскауваат судбината на Шкотите,Португалците,Холанѓаните тогаш ќе се помирам и едноставно ќе престанам да го следам овој спорт каде што Италија е елиминирана од фудбалската карта.

ReBorned said...

Добро кажано Римче :(

Anonymous said...

http://www.goal.com/en/news/10/italy/2009/06/04/1305617/when-kaka-goes-milan-do-not-need-any-other-players

-е од ова ми зоврива крвта!

ReBorned said...

Абе убаво ми рече девојка ми... „Милан и оваа година ништо ај барем Лејкерси ќе те израдуваат“
Досега се води во таа насока....

kiko_pato said...

http://www.tuttomercatoweb.com/milan/?action=read&idnotizia=7975


Вака би ми се свиѓало мене...

M_007 said...

Od loso poloso...

Vilaa ??? DeckotoTO e top igrac ,no kazete mi eden spanec koj sto uspeal vo Italija???

Robinho - overrated

kiko_pato said...

Cesc To Replace Kaka?

ммммм....

Anonymous said...

Ма не се трујте со тие шпекулации...ни Виља,ни Робињо,ни Фабрегас ќе дојдат...једино може да се надеваме на едно големо име или пак некој бразилец(Кеирсон рецимо)-кој со 2 раце би го прифатил.

ReBorned said...

„Робусниот напаѓач“ Ќе биде или Тони или Трезеге! Од таа перспектива одлично би го примил Аде!

Anonymous said...

E ja ne bi go primil od Ade :)

ReBorned said...

That's so gay...
Овие 2 дена се шират едни ненормални шоекулации!
Наводно Галијани бил виден во БОСНА (?!) во еден бар и дека таму отишол со намера да го среди трансферот на Џеко!!!
Џеко е страшен + е фан на Милан од дете! Би бил одлична аквизиција, единствен минус околу неговото ангажирање претставува тоа што ќе го употребиме и второто NON-EU место и со тоа ќе ги лимитираме идните ангажирања исклучиво на Европа (Нема Хернанес). Ама Џеко е страшен!!

http://www.sarajevo-x.com/clanak/090607021

http://www.youtube.com/watch?v=-lYyKlg02Tk&feature=PlayList&p=B5CA58FC2B885AEC&playnext=1&playnext_from=PL&index=24

ReBorned said...

- i want pics! dok ih ne vidim ovo je sve šuplja priča

- sabur kolege xD...
i just read an interwiew where Redzepagic confirms that Galliani and him had a schedualed meeting about Dzeko...and that all is up to wolfsburg...
the reporter asked him if it is true that Dzeko is a die hard milan fan, and he said that if it was up to Edin he would already be on a plain for Milan
anyway it seems that wolfsburg wants to keep him there at all costs, but we are Milan damn, they shouldn't be a problem

P.S Redzepagic е агентот на Џеко!

Anonymous said...

Mala shala de :D
Inace ouuu kao mi se svigja ova,pa ako doe i da ne go bide merak ke mi bide so go iame!:D so Pato koj tandem mozat da bidat...

CurvaSud_Milan said...

Џеко е на чекор до Милан. И мислам дека е јасно како ден дека ќе се направи тој трансфер, освен ако не се уклучи виша сила(читај реал, ман јун, челзи со нивните хартии што ние ги викаме пари).

Добар старт на пазарот би било тоа, само долг би требало да биде патот до крајот на засилувањата, само незнам дали така мислат и двајцата шефови.

Кака за жал можеме да констатираме дека е заминат(иако надежта последна умира) , не губи само Милан, губи Серие А, губи Италија!!!

Но суетата викаат е страшна работа, а мислам дека овој трансфер е само од суета, да може да игра Роналдињо и да покаже Берлускони дека направил добар потег кога инсистираше на него. А што правиме ако не успее? Сепак моќта е во негови раце и тоа е тоа...

Anonymous said...

Тоа е тоа...би бил среќен со ангажаманот на Џеко,но мораме уште барем Сантакроче да биде купен ил еден играч од негов калибар,а се останато е само луксуз за нас и би ме изненадило : )

Anonymous said...

Готово е.Тицијано Крудели добил порака од Кака дека овој пат дефинитивно се сели во Мадрид,па Рики нека ти е со среќа,гледај да напредуваш нема да те заборавиме и знаеме дека не си ти виновен што си замина!
Чао Рики!

Anonymous said...

OFFICIAL: Kaka Signs For Real

http://www.goal.com/en/news/10/italy/2009/06/08/1312824/official-kaka-signs-for-real-madrid

Arrivederci grande Kaka!!!

P.S. ne trebase taka lesno da go dademe, barem Sergio Ramos da go zemevme.........

Anonymous said...

Fossa dei Leoni San Siro, Curva Sud
02:04 9 Jun 2009
I hope Galliani and Berlusconi will spend the money buying candles and digging graves :)

доволно кажано..ххх

kiko_pato said...

По трансферот на Кака и по изјавата на Пато :S се чувствувам празен... како да сме осамени сега :( ... шо би рекол еден другар мој ко крпа сум :(

kiko_pato said...

“Мојата професионална поврзаност со Милан завршува сега, но мојата емоционална врска нема да прекине никогаш.

:((((

ахх ме убиваат зборовиве!