Translate

Friday, 6 February 2009

DICIAMO INSIEME... FORZA MILAN!!!И сега, кога земаме добар залет, со шест утакмици без пораз и кога го превзедовме второто место на табела, ни доаѓа фенерџијата..ситуација што најголем дел од клубовите ја посакуваат заради зарджување на континуитетот на победи и подигање на моралот во клубот..ама за жал, тоа не е случај со нашиот grande Milan..веќе навикнавме да го гледаме како дели бодови на слабите и изнемоштени екипи низ Италија, а игра сјајно против оние од кои сите стравуваат..некаде на нет причитав една компарација што ептен ме изнасмеа ама после видов дека е уствари трагична за нас rossoneri-те..”Milan е како фудбалски Robin Hood, секогаш зема од богатите, а често им дава на сиромашните”..меѓутоа како што имаме многупати кажано досега, Milano siamo noi, и едноставно не се плашиме од никој..ама останува проблемот како против екипите како утрешниот противник – Reggina..овој пат имаме една ситуација каде душманот уште на 3-4 дена пред натпреварот излегува со изјави како тие можеле да извлечат поволен, за нив, резултат и слични глупости, што по мене е добар знак колку тие само стравуваат од петарди или слични пиротехнички средства на San Siro..Carlo е паметен тренер, иако не носи паметни одлуки во одредени моменти, и се надевам ја сфати пораката на четата на Orlandi..клубчето од Reggio Calabria има страшен ефект на гости со се на се 5 бода од 11 меча..фасцинантни бројки кои заслужуваат секаква почит..затоа Milan ќе мора да нападни утре уште од самиот почеток, за веќе на полувреме да можиме да израчунаме колку само сме биле блиску до Merda..имаме одличен тим на располагање, во добар сме налет, имаме фенерџија за противник, едноставно имаме се за да му направиме притисок на лидерот..башка тоа го имаме најдобриот термин, ем играш во сабота на ден пред сите, ем те има на телевизија :)
DICIAMO INSIEME... FORZA MILAN!!!

16 comments:

Anonymous said...

Супер пост друже :)
Уште состави да имаше и ќе беше целосен прибју :Р
шала на страна топ е вака :)
И јас искрен стравувам од Реџина,т.е. повеќе сум внимателен.
А што се однесува до составот...
Abbiati,Dida
Antonini,Bonera,Jankulovski, Kaladze,Maldini,Senderos,Zambrottа Аmbrosini,Beckham,Flamini
Kakà,Seedorf,Ronaldinho
Pato,Shevchenko,Inzaghi

Со оглед на повредите што ги гледавме сезонава комотно можам да речам дека сме со скоро најсилен состав."Добра вест" е враќањето на Каладзе :)

FORZA IL GRANDE MILAN!!!

Navigator said...

The complete list: Abbiati, Dida; Antonini, Bonera, Darmian, Jankulovski, Kaladze, Maldini, Senderos, Zambrotta; Ambrosini, Beckham, Cardacio, Flamini; Inzaghi, Kakà, Pato, Seedorf, Shevchenko, Ronaldinho.

Unavailable: Favalli, Mattioni, Nesta, Emerson, Gattuso, Borriello.
Suspended: Pirlo.

Navigator said...

Прво да ти речам едно фала друже :) А во врска со составот знајте дека не сум нешо многу по прогнозирањето, така да остаив на вас попрецизните :) aко мене ме прашува некој јас би играл со овие 11мина:
Abbiatti; Zambro,Bonera,Paolo,Janko; Becks,Ambro,Seedorf;
Kaka,Dinho;
Pato
со суспензијата на Pirlo, се отвара можност да се повлече Seedorf поназад, а како полушпиц да улета Dinho, како и на почетокот на сезоната..мене ваквата поставеност повеќе ми се допаѓа, зашо добиваме повеќе офанзивни, поопасни играчи на терен..стварно имаме страшен состав за оваа утакмица и затоа типувам на петарда..
MILANO SIAMO NOI, SOLO NOI!!!

Anonymous said...

Дармиан и Кардачио?со причина не ги ни ставив=пошо нема да добијат шанса освен ако не се повреди некој во последен момент(пу пу недај боже)
Ааа ја мислам дека ќе пуштам огномет коа ќе го видам Карло да ги стави во исти состав Бекам,Сидорф,Дињо и Кака :) ма тоа нема шанси да се случи,веруј не дека јас не сакам ама за стандардите на Анчелоти тоа е премногу офанзивно.
Инаку околу составот јас би типувал слично како тебе:

Абијати
Замброта,Бонера,Малдини,Јанкуловски
Бекам,Фламини,Амброзини
Кака,Роналдињо
Пато

Арно ама ја и Карло иаме сосема различни ставови така да очекувам минимум 2 промени во овој состав :)

FORZA MILAN!!!

ReBorned said...

Друже Навигатор околу коментарот што си го прочитал на нет:
Blogger ReBorned said...

----------------------------------

Греота за Абијати... што не одбрани човекот!
Milan is like Italian football Robin Hood! We still points from the rich and gave them to the poor!

29, јануари 2009 09:58

----------------------------------

Ајде момци... Але продолжува со серијата ;)

Navigator said...

твој беше коментарот?? не сe секавам стварно..епа добар ти е ептен, да знајш :)

Anonymous said...

Ej da i mene mi tekinje na komentarot poso mesto steal e still xD LOL
FORZA IL GRANDE ROBIN HOOD!

Navigator said...

FORMAZIONI UFFICIALI:
MILAN: Abbiati; Zambrotta, Bonera, Maldini, Jankulovski; Beckham, Flamini, Ambrosini; Ronaldinho; Kakà, Pato.
REGGINA: Campagnolo; Lanzaro, Valdez, Santos; Krajcik, Carmona, Cozza, Barillà, Costa; Di Gennaro, Corradi.
Сепак сум бил добар прогнозер :) само една грешка - Flams место Seedorf..јас бев свесен дека тешко ќе пројде тоа кај Carlo, ама сепак јас би играл поотворено на ваква утакмица..но бидејќи јас сум никој, а coach-от е неприкосновен, составот изгледа вака..како и да е Reggina вечерва ќе биди згазена..
FORZA MILAN!!!

Anonymous said...

Ама ја сум подобар прогнозер :Р
хех...иначе карло нз коа последен пат играл без 2ца дефанзивни везњаци :)

FORZA IL GRANDE MILAN!!!

Navigator said...

свака част друже Ultra :)
ANDIAMO ANCORA!!!FORZA MILAN!!!

Anonymous said...

:)
Момци нз зашо ама имам лошо чуство за овој натпревар :S
Нз зошто...некако играта на почетоков воопшто не ми е убедлива...како премногу да фалат Пирло и Сидорф...а играме со фенерџијата!
Само се надевам дека грешам...
FORZA IL GRANDE MILAN!!!

Anonymous said...

Ојде бонера.... :(
лелелеее 0-0 ќе биде! :(

Anonymous said...

ете....0-1....па уште мораше и Ди Џенаро да биде лееееелеее
1-1! и тоа дали ќе го извлечеме!

Anonymous said...

1-1!
Se nadevam na pobeda... :(

Anonymous said...

5min :S

Navigator said...

ПАК СУМ РАЗОЧАРАН! 1:1 СО ПОСЛЕДНИОТ ТИМ НА ТАБЕЛАТА!?