Translate

Wednesday, 20 June 2012

Calciomercato II

Франческо Ачерби


24 годишен дефанзивец кој ни доаѓа од Џенова виа Киево на добро познатиот начин.
Беше дел од тимот на сезоната заедно со најдобриот дефанзивец на светот и ако Тиаго остане ќе го имаме според некои најдобриот дефанзивен тандем во Серија А. Мада + Мексес мислам дека сме рамо до рамо со Киелини,Барзаљи и Бонучи, евентуално Тиаго се издвојува пред сите овие и ја прави разликата.
Сума сумарум, добар дил според мене.


Кевин Констант

25 годишен играч за врска кон ни доаѓа од горенаведените тимови. Како што прочитав се работи за едногодишна позајмица. Јас малце го имам гледано и многу заклучоци неможам да давам ама со оглед на тоа дека Констант е земен за замена на Мунтари кој ќе го нема добри 6-7 месеци тогаш ајде нека му биде. Мада според мене еден Велосо кој игра солидно на Европсково мислам дека можеше да биде земен без многу потешкотии.
Друга нејасна работа од целиов дил ми е што еден Фламини е ослободен од обврските, а па во меѓувреме ние земаме еден ваков гремлин.
Вреди да се напомене дека по овие 2 трансфера нашиот тим драстично ќе стане погрд.
Ај да не ломотам многу за него, пошто последниот играч кој дојде како замена за повреден играч беше откритие на сезоната со 11 гола.

П.С. Мунтари потпиша нешто со нас или слободен агент е ?

84 comments:

Anonymous said...

Добро знае некој од вас да ми каже што кур му е на она буквите што се селектираат такви?? од кога се смените Blogger вака ми праи!

Kole.22 said...

Од каде искочи сега дека Фламини е ослободен??Нели се согласи за преполовување на платата??
Друго, Констант во Киево ја имаше најдобрата сезона во неговата кариера, а во Џенова пак најслабата до сега. Кондиционо спремен иако му фали малку теретана. Во секој случај, знае со топката повеке од Суљо, кој ете ке мора да го чекаме тек на полусезона.
Ачерби искрено го немам запазено, па ке ви верувам на зборовите.
ФОРЦА МИЛАН

ReBorned said...

Acerbi: I will play in the best team in the world alongside the best defender in the world!

Milanista per Sempre!!

----------------------------

Да расчистиме нешто околу Фламини!
Фламини имаше речиси цели 3 месеци да одговори на новата понуда на Милан! Тој калкулираше и чекаше нова, подобра понуда. Понудата на Милан имаше рок, тој рок измина вчера! Во оваа ситуација не смее да се меша никако името на Милан во алчноста за пари на (како што го нарекуваат во Англија) Flamoney!
-------------
Околу Констант, ако се сеќавате бевме заинтересирани за него и претходната сезона. Тогаш имаше супер сезона во Киево и раководството го сакаше во нашите редови. Минатото лето по таа супер сезона во Киево замина во Џенова каде што сезоната што измина добиваше ретко шанса а кога ја добиваше играше на позиција лев бек?!
Од она што го имам гледано, пред се' од неговите настапи во Киево, станува збор за физички цврст фудбалер, добра брзина и солиден дриблинг (подобар од половина сегашни наши фудбалери од средниот ред), цврстина во штитење и градење на топката и малку сомнително чувство за додавање.
Фудбалер чија што аквизиција не е за фалење ама не е ни за жалење.
-------------
И мене ме интересира таа работа околу договорот на Мунтари. Тој беше позајмен од Интер до крајот на сезонава кога му истекуваше и договорот па беше слободен фудбалер. По истекувањето на договорот се очекуваше да потпише договор со Милан и да остане кај нас.
По секоја логика, тој не може да има потпишано договор со Милан сега затоа што договорите се верифицираат во Калчото од 1 Јули. Но, доколку тој е слободен играч (односно неговиот договор со Интер веќе бил истечен, на пример од 1 Јуни) тогаш тој може како слободен играч во секое време да потпише нов договор со било кој тим. Јас мислам дека тој веќе е врзан со Милан (според некои извори до 2015 година).
-----------------
И мене ме откачува тоа твоето фарбање на буквите на постот. Пробај да го пишуваш постот во Ворд па потоа да го пастираш во блогер. Јас пишувам директно во блогер постови и сум немал такви проблеми до сега.

Navigator said...

Добродојдоа и двајцата. Ако за првиот и беше прашање на време, вториот е дефинитивно изненадување. Мене ми е мило и за двајца, скоро колку што ми е мило и за заминувањето на Flamini. Constant имаше значително полоша сезона во Genoa и стварно слабо го гледавме во игра, ама она што ми останато во сеќавање за него е неговата дрскост во играта. Игра смело, сака да ја има топката во нозе, офанзивен е најчесто... Е сега рака на срце, има доста играчи што знаат да играат дрско само во помали клубови, а се губат кога играат заедно со ѕвезди. Како и да е, имам верба во дечкото. Во двајцата уствари.

FORZA RAGAZZI!!!

Navigator said...

А за постот Драган, влези во Edit, маркирај го цел текст, одбери црна позадина и црвена боја на текстот одново. Мора да успее

Anonymous said...

Мене вака како влешбек ми текнува дека Констант има влезено од клупа во натпревар кога Киево губел и мн добро се движеше по левата страна.
А со постов неможам :@ :@ :@ Ќе го избришам жими се, имате и вие опција едит пробајте јас пробав нејќе!

Kole.22 said...

Дечки ке ве замолам се што ке најдете од денешниот прес на Кларенс да постирате овде.

Никогаш не сум останал рамнодушен на оваа икона на Милан, ИГРАЧИТЕ над играчиштата, човек-легенда. Претпоследен кој си заминува од генерацијата поради која го засакав фудбалот.

UNO DI NOI

ReBorned said...

Clarence made his debut for Milan in the second half of Milan-Slovan Liberec, the Champions League, the August 14, 2002, by starting the cross that with the touch of Inzaghi opened the scoring fixing it would cover 1-0. In his first season at Milan, Seedorf has won the Champions League and Italy Cup. Then came: Shield and European Super Cup in 2003-2004, Italian Super Cup in 2004-2005, in 2006-2007 Champions League, European Super Cup and World Cup in 2007-2008 Scudetto in the Italian Super Cup in 2010-2011 and 2011-2012 .

Clarence has played 432 official matches for Milan, with 62 goals.

His record of appearances in official matches was in 2006-2007: 51.

The record for goals other hand, 10, both in 2006-2007 than in 2007-2008.
-------------------------------

Clarence Seedorf Milan has requested and obtained from the Hall of Cups as the location of his press conference because "it is the place where it all began."

Galliani : "In all these years, when Milan played well, Clarence Seedorf was always in the field. It 's a super player and as a midfield playmaker like that. Champions In the 2006/2007, was one of the key matches the one in Monaco of Bavaria, where Clarence scored a goal. He made ​​his debut with AC Milan against Slovan Liberec, which was the crucial game for the season because without the Champions League would not have reached even Nesta. the great Milan team of the last year has begun with Seedorf's arrival at Milanello in the summer of 2002. have been 10 wonderful years. I think that Clarence in the future can still do very well because he has great qualities and characteristics for a coach to the manager.

Seedorf : "I thank all those who are here today. This morning I want to just talk about these 10 years at Milan, for the future we'll do tomorrow. I can say that I'm getting lots of suggestions, I'll have to evaluate many aspects, such as family, and then I decide I have never faced the problem of money in my career. I spent 10 years at Milan intense, many years have gone by fast because we have good seasons. I thank the President, Galliani, everyone working at Milanello, I hope the fans to greet everyone as they deserve, and Italian journalists with whom I came into contact in the 13 years that I played in Italy. Half my career I've gone to Milan, with many team mates with whom I shared many good times. Until a few days I had not yet decided anything, the decision to leave AC Milan has been made ​​recently. I am very sorry to leave Milan because it was a real family. I will continue my career as a player in any other team, I take it all the time required to make the best choice for me "

Seedorf : "I want to try a new experience, it's time to change. I will carry with me all those I met at Milanello, which has been my home for all these years. And I will take the heart of San Siro stadium in game against Manchester. That was the most difficult season for me in Milan. That evening there was a stadium that opened an office crazy "

Seedorf : "I will continue to play. I have so many proposals, although I am 36 years old, but this time I want to dedicate only to Milan. What I leave Milan? I leave a team that wants to remain competitive. E 'need to rebuild a team like we were some years ago. The DNA of Milan will be important to stay on top InItalia and Europe. The company has the experience to deal with so many important goodbyes. Seedorf's new? I do not want to make comparisons, there are so many talents, but to get people what they have won Maldini and Costacurta as it takes a lot of sacrifices. Today, compared to the past, from this point of view, things have changed a bit. I hope to see, in addition to talent, even that young people have the character to get and stay on top "

Galliani : "The number 10 jersey has an owner. Ibrahimovic will"

ReBorned said...

Seedorf : "I told Ibrahimovic he has all the qualities to be number 10 of AC Milan"

Galliani : "At Milan there has always been an important locker room, which was the basis of all success. Now there are different people than a few years ago, maybe we managers have to work in this way to create a dressing such as that of 2007. Of that team is left alone Ambrosini. Never before have we had so many important goodbyes "

Seedorf : "Right now the thing I like doing most is playing. I still love and want to continue. In the future I would like to coach or manager, but now it is early to make these speeches. I still want to have fun and be competitive in the field "

Galliani : "For the next season is still not a midfielder. We had the disadvantage of Muntari who was already replaced by Constant"

Seedorf : "Even after so many farewells, the new must maintain the values ​​of Milan. How we did it, it must do so even those who remained and be an example for the new"

Galliani : "Clarence is the stranger with the most appearances for Milan, more than 400 matches with our shirt. It has often played well in these 10 years. He played an average of 43 games a year at Milan, which is crazy because . do not know if there will be someone who can beat this record "

Seedorf : "Montolivo calcium enters the ideas of Allegri. He has done well to Fiorentina in the national team. may do well here and make a contribution. I'm glad it arrived because I know him and I know so much that come to volveva Milan "

Seedorf : "The first day of the Clarence remained throughout. It 'grew. It' s nice to be where it all started. It 'was a delicate choice and I am proud of what I could do in the field, but I'll take all diettro personal relationships that I instaturato. There are things that remain. These are the things that are worth over time. When you spend 10 years in a company if it does not leave anything, then you have lived in a vacuum "

Seedorf : "It 'was great applause from the Nou Camp in April. I thank all the fans because thanks to them I always made ​​up. I've always tried to give him something and I'm sorry if I signed some autographs in the past. But I'll never stop doing it. When I are always available and is a gesture to thank everyone who cheered me "

Seedorf : "I heard Ancelotti, with which there is a great relationship. But I also asked some advice to Capello, just like when I had to come here"

Thus ends the press conference in the Hall of Winners Via Turati Adriano Galliani and Clarence Seedorf, who has announced he bid farewell to AC Milan after Nesta, Inzaghi, Van Bommel, Gattuso and Zambrotta.

Kole.22 said...

Го гледам моментално целото интервју, пола саат трае, ама ем квалитетот на звукот е лош, ем слабо знам италијански...
Супер што е преведено.

1. Дождливата нок на Сан Сиро контро Манчестер
2. Евроголот против Киево во 90+
3. Солзите во Лондон против спарси
4. потегот против пандев и камбијасо
5. карактеристично радување на постигнат погодок

GRANDE CAMPIONE n.10

ReBorned said...

Галијани (таков каков што е и колку што може да му се верува) даде важни насоки околу тоа што треба да очекуваме во играта на Милан следната сезона и на трансфер пазарот.
Потврди дека Милан е задоволен од прогресот на Виља оваа сезона во Еспањол (фудбалер со најмногу одиграни натпревари/минути во цела Примера и со 2-3 гола и 5 асистенции зад своето име) и дека Виља следната сезона ќе биде во Миланело и веројатно тој ќе биде нашиот лев бек. Во средината, G потврди дека аквизацијата на Констант дојде поради тешката повреда на Мунтари и дека покрај него до 31 август ќе дојде уште еден фудбалер од средината на теренот и (што е уште поважно) тој фудбалер ќе игра на позиција DMC а Монтоливо ќе игра на позиција MRC во таа 4-3-1-2 формација на Милан. Во нападот потврди дека сме добро покриени и не размислуваме за нов напаѓач а истотака потврди дека Робињо ќе остане во тимот.

Значи следната сезона нашиот среден ред би требало да биде составен од:

--------------Boateng

--Nocerino--Mister X----Montolivo

Според специфичната конституција на тоа место во средниот ред, тој фудбалер најверојатно нема да биде Аквилани (освен доколку дојде Аквилани, Монтоливо да се повлече на DMC).
Фудбалер чии што карактеристики најмногу одговараат за тоа место од оние со кои досега се шпекулираше дека се поврзани со Милан, таму би можел да дојде Стротман.
Ќе видиме какви се идеите и пред се' можностите на тимот.

ReBorned said...

И микс интересни изјави на Acerbi месеци наназад пред потпишување со Milan, пред да стане член на Milan:

Acerbi: "I'm a Milanista, so it would be fantastic if I could join Milan. But for now, it’s just rumors. I'm not thinking about it."

Acerbi: "If I’ve talked with Paloschi about Milan? We usually talk about women, not about football."

Acerbi: "Nesta and Thiago Silva are two great masters. They’re fantastic players. I’m inspired by Nesta. He is my idol."

Acerbi: "If I'm ready to become Nesta’s heir? Yes, certainly. I’m ready, but it doesn’t only depend on me."

Acerbi: "I've wanted to wear the Milan shirt ever since I was a kid, and I hope that it will happen soon."

Acerbi: "My father supported Inter, but I liked Milan and I forced him to take me to San Siro to watch Milan when I was a kid. It must have been very suffering for my father to watch Milan."

Acerbi "My idol was George Weah, because I used to play as a striker for my childhood club Casalmaiocco."

Acerbi: "I feel ready to join Milan and I want to demonstrate it."

Acerbi: "I like new challenges, and to be able to face the champions that train every day at Milanello, would allow me to improve myself."

Acerbi: "Who I admire the most? Nesta has always been my role model, but Thiago Silva is not bad either."

Acerbi: "In order to become good enough for Milan, I need a bit more experience and I need to be more calm in certain situations."

Acerbi: "I've already improved a lot this season, and I'm sure that I will improve more in the future."

Acerbi: "Playing with continuity is fundamental in order to reach the top."

Acerbi: "If there is the possibility for me to join Milan, then I will do everything in order to make it happen."

Anonymous said...

Мигел Велосо?

Navigator said...

Па нема ваљда да им ги земеме сите играчи на Genoa :D Па primavera нема дадено толку играчи :) Изгледа Preziosi на крај за сите овие услуги ќе го побара ТЅ :D

Anonymous said...

Ја не би го исклучил како оцпија дефинитивно.
А Џенова ќе добие златни бодови кога највеќе ќе и треба, а на Милан ќе му биде сеедно.

Kole.22 said...

meanwhile
http://www.youtube.com/watch?v=4tkHmGycfz4&feature=player_embedded

ReBorned said...

Циркус :))))
Ова им недостига на Холандија за да имаат резултати, толку добри, толку одлични фудбалери собрани на едно место но толку големи ега, дигнати носеви и total dicks!

Navigator said...

Со толку многу "лудаци" во екипата не може да не биде забавно :) А сум читал дека и Maggio, Giovinco, а особено Gigi прават често вакви глупости. Можеби сте слушнале за "траумите" на Marc Iuliano нанесени од Gigi и Zambro прво во Juve, а потоа и во репрезентацијата :))

ReBorned said...

Јас знам конкретно во Милан дека на времето најголем заебант (верувале или не) бил Андреа Пирло и Неста! И тоа кажано лично до Гатузо! Го знаете муабетот кога Пирло и Неста му го украле мобилниот на Рино додека се туширал и му пуштиле СМС на Ариедо Браида дека му се допаѓа неговата ќерка и дека сака да излезе со неа? Од телефонот на Рино, точно во периодот кога се преговарало за потпишување на нов договор!

Navigator said...

Хахахахаха. Да да, сум го слушнал муабетот, а мислам дека ти го кажуваше и претходно :)

ReBorned said...

Дел Боске смета дека Шпанија подобро да игра без напаѓач во тимот отколку со Торес во шпицот :)))
Пак започнуваат без шпиц со Франција.

Anonymous said...

Колку само Шпанија ни до финале нема да стигне...

ReBorned said...

Јас веќе си пишав:

http://www.twitter.com/ZarkoKa/status/216604055340986368

Navigator said...

Си напишал ама си се збунил :) Италија ако победи, а тоа веќе го заклучивме, игра со Германија.

ReBorned said...

Мислев финале, очигледно :)

ReBorned said...

Последните информации говорат дека Montolivo ќе стартува на местото на Motta на AMC. Montolivo важи за фудбалер кој е класичен midfielder и не покажа нешто посебно на AMC против Русија но ќе видиме...

ReBorned said...

И уште едно инфо: Галијани сака да му ја скрати платата во новиот договор на Мунтари за цели 50 % поради тоа што наводно тој ја заработил тешката повреда играјки аматерски фудбал со пријатели на плажа...

Anonymous said...

Нека не прифати и нека го раскине, една плата помалце :)

Navigator said...

Ама и еден непредвидливо добар играч помалку, ако можам така да се изразам. Мислам дека му се допадна во Milan и дека доста ќе размислува за понудата. Според мене, поверојатно е дека ќе прифати, затоа што ретко кој клуб се одлучува да купи долгорочно повреден играч. Суљо нема многу избор во моментов и сето тоа заради негова глупост. Не е случајна ваква "сурова" понуда на Galliani. Сепак, можно е да замине пак во Англија. На пример во QPR, што реално би било идеално за него во моментов.

Navigator said...

Очекувани состави, познати противници и претпоставуван исход :) Ни останува само да уживаме!

FORZA AZZURRI!!!

ReBorned said...

http://twitter.com/FootyMemes/status/216925818285338624/photo/1

ReBorned said...

Само Бонучи ме плаши, другото е во ред! Forza Raggazzi!

Anonymous said...

Ма каков Бонучи, судејќи спроед првото полувреме англичаните треба и тоа како да се плашат! Како да гледам Барса-Леверкузен мајке ми. Како немаше некој гол играч сеа наместо балотели и ќе беше 2-0 чао пријатно.
А не сега овие "амбициозниве" ќе идат на продолженија и пенали.

Navigator said...

Полоши измени не можев ни да замислам. Па каков Diamanti жити се... Заслужија да победат, ама изгледа го одложиле за продолженијата :)

DAI RAGAZZI!!!

Anonymous said...

Ди Натале алоооо Монтоливо требаше да излезе.
Ќе шутираат Пирло,Марио,Диаманти,Монтоливо, и Маркизо.
Џерард,Руни,Керол,Јанг и....Џонсон??
Песимист сум.

Anonymous said...

Преамбициозните ДОМА!!

Navigator said...

Тоооооооооооооооооооооо!! Ми олесна...

ReBorned said...

Нашите сите на ниво! Абате одигра одличен натпревар (беше заменет поради тоа што се пожали на повреда), Монтоливо беше одличен особено во првото полувреме а Ноче беше константна закана по влегувањето во игра, постигна гол за влакно во офсајд и во 90та го спречија да не дозволи да има продолженија!
Многу ме нервира одлуката на УЕФА со овие натпревари! Како сега да се оправат италијанците против Германија кога играа 120 минути а Германија си се лади веќе 2 дена досега?!

Anonymous said...

За тоа збореа Панчев и Калински, а Португалците ладичччч :D
Не е фер, се се прави за тие пусти пари и ради тв права.
Јас сум убеден дека победникот од Италија-Германија ќе го дига трофејот.
а за Монтоливо дека беше одличен....не сум баш сигурен..
Освен ако не е посериозна повредата на Абате тој почнува и против германија бидејќи Маџо е суспендиран.
FORZA ITALIA!!!

ReBorned said...

Монтоливо во првото полувреме имаше неколку одлични пасови ала Пирло и неколку flicks по кои за малку не постигна Италија гол преку Касано и Балотели. Исто така многу се истроши и во дефанзива па после 70та минута веќе падна. Дотогаш беше одличен, таа не е негова позиција но одлично се носеше на теренот.

Navigator said...

Montolivo, заедно со Pirlo и Buffon беше најдобар на теренот! Abate исто одличен, конечно собра храброст да игра поофанзивно и да видиме некој негов карактеристичен пробив и нафрлување. Nocerino беше прав иако нелогичен потег на Prandelli. Cassano стандардно премногу битен во овој состав на аѕурите. Едноставно кога треба да излезе од игра, а мора да биде заменет, не постои играч што може да ја превземе неговата позиција. Giovinco очигледно нема голема доверба, а Diamanti е преимпресиониран од случувањата. И со право, дебито за репрезентација го добива на 29 години, на ЕУРО! Многу ми е криво за Maggio што доби картон за апсолутна глупост, чиста грешка на судијата и во случај на малку посериозна повреда на Abate, немам идеја што со таа десна бековска позиција. Изгледа Ogbonha ќе изиграва бек... Како и да е, честитки за момците, заслужена победа, одиме на Германија за повторување на 2006!

P.S. Balo кога ќе се врати во Манчестер, слободно нека му го извади на Hart. Тоа насмевките и пуштањето на јазиче изгледа му е драг спомен од соблекувална. Или од под туш... :) Мајмун!

Navigator said...

Инаку за распоредот на натпреварите и двата дена вишок одмор е стварно во најмала рака глупав потег. Не дека Италија ќе одмара помалку и заради тоа ќе загуби. Уште пред првенство, кога го гледав календарот со мечевите, коментиравме со брат ми колку идиотски се распоредени четвртфиналињата. Факт е дека еден од тимовите мора да добие 24 часа помалку ако секое четвртфинале се игра во посебен ден и секогаш било така. Ама, ако се знае дека победникот од GRE/GER вкрстува со победникот од ENG/ITA, зошто тие два меча не се играат на еден ден растојание?? И другиот полуфинален пар, соодветно. Само два меча (GRE/GER и SPA/FRA) ќе си ги сменеа термините и некој немаше да спомне за нерегуларност.

И уште нешто. Нели ќе се сложите со мене дека од сите полуфиналисти, Германија е екипата што најмногу и одговара на Италија. Одма да расчиситиме, германците се можеби најдобрата репка на првенствово, можеби најдобра игра покажаа, но онака тактички и со темпото на игра ми се чини дека е најподобен противник за аѕурите во полуфиналето. И Шпанија и Португалија играа доста побрз фудбал, со јаки крила, продорни. Бековите скоро во секоја акција се напред, нафрлуваат. Се плашам дека таков противник најмалку одговара на овој состав на Италија. Градењето на побавен напад е она што Италија знае да го разбива. А најголема предност во полуфиналете ќе биде прогласувањето за аутсајдер. Тука се најопасни, само вие потценете ги!
"Добри се италијаниве, изненадија, играат офанзивно, заслужија полуфинале, ама пак, не можат понатаму. Германија си е Германија!" Хаха, тоа ми се допаѓа :)

ReBorned said...

Германија ем има повеќе време за одмор ем во четвртфинале имаа 90 минути полесен тренинг со Грција и цела навална линија одмараше (напред со Грција стартуваа Клосе, Шурле и Ројс а ниту еден од нив нема да стартува со Италија)

Navigator said...

Факт е дека ќе бидат поодморени, посвежи. Во предност се во скоро секој аспект и фудбалски и нефудбалски. Ростерот на Low е значително поширок и поразновиден. Ама не ми кажа дали се сложуваш дека од сите полуфиналисти, Германија е тимот што најмногу му одговара на Prandelli во моментов.
И да бидеме реални, мечот со Грција можеби се очекуваше да биде полесен тренинг, ама не беше. Не е така лесно 90 минути да напаѓаш цврст бункер и притоа да пазиш на единственото што знаат да го одиграат пацерите - контри.

ReBorned said...

Би требало Германија да одговара најмногу, мене лично и Португалија (иако после Италија сум за Португалија од ЕУРО).

Интересен податок:

“According to RaiSport, Prandelli told Marchisio to take the 4th penalty but he said he had a pain, Nocerino took it” #MilanFansMkd

ReBorned said...

Flamini сепак го продолжи договорот со Милан на симптоматична 1 година (1.6 мил. €)

Navigator said...

Хммм, да беше муабетот за било кој друг играч, можеби ќе поверував, ама за Marchisio... Што знам, не ми е за верување дека се исплашил и се откажал. А од друга страна, воопшто не ме изненадува при таква ситуација Nocerino да ја превземе обврската и да ја искористи шансата.
А продолжувањето на Flams ќе значи откажување од тоа едно засилување во средниот ред? Или стравот од сезоната полна со повреди си го направи своето?

Anonymous said...

Сакам Роналдо да им го начука на Шпанците, а Ночерино на Германците чисто онака :D
А за тоа кој на кого како му одговара незнам баш.
Фламини изгледа ептен никој не го сакаше, или пак помалце пари му понудија другите клубови друго образложение немам.

Anonymous said...

http://img411.imageshack.us/img411/7629/at3.mp4

А ја па читам дека Галијани е во Мадрид (или се сретнал со Перез сеедно) и ќе разговарале за:

1.Сахин
2.Диара
3.Алтинтоп??
4.Гаго
.....
....
...
..
.
Карваљо???

Сериозно, барем според Раи Уно.

ReBorned said...

Di Marzio верува дека и покрај Фламини, Милан ќе донесе уште еден фудбалер од среден ред во тимот. Мои лични преференцо се Стротман или Сахин (и двајцата не се сеуште спремни да се носат дефанзивно на DMC ама особено Сахин да игра сам на DMC без некој да му го лува грбот би било лошо. Сахин би брилјирал на DMC но во формација со двоен пивот. Тоа воопшто не значи дека не го сакам во тимот, напротив.
Покрај претходните 2 јас лично сметам дека и Диара може да ни заврши добра работа во тимот (му завршува договорот следната сезона) но нему можам да му заборавам една работа, типот го одби Милан 2 пати минатата сезона!!

ReBorned said...

Не можам *

Очигледен е фактот дека пишувам од мобилен, проштевајте!

ReBorned said...

Во текот на денот се појави едно интервју на Ариедо Браида во кое тој вели дека засега Ел Шарави останува играч на Милан но тоа може да се промени до крајот на преодниот рок и дека Милан е во одлични врски со Торино па нема да биде воопшто проблем за Милан да го отстапи (позајми) Ел Шарави на Торино.
Подоцна стигна демант и беше потенцирано дека ова интервју беше вабрикувано.

Подоцна прочитав нешто што ме извади од кожа:

HELLAS SPORTING DIRECTOR: "We've signed Simone Calvano on loan with a buy right. He's one of the best 93' talents in Italy.
We'll make Calvano a top player, he had a difficult season, but we'll give him time"

Симоне Калвано е вистински бисер, момчето имаше многу лоша, екстремно лоша сезона и две долги паузи поради повреди (скршеници) кои го одвоија од теренот речиси цела сезона. Но, Калвано е одличен млад фудбалер кој е роден во 1993 година и фудбалер кој според својот физикус (кога е здрав) беше најблизу до првиот тим! Тоа што заминал позајмен во Верона е во ред, му треба континуитет и му требаат натпревари за да се врати во ритам... но тој дел with option to buy воопшто, повторувам ВООПШТО не ми се допаѓа!
Подоцна читав дека наводно тоа option to buy се однесува на 50 % од неговиот договор односно создавање на co own меѓу Милан и Верона (знаеме дека тоа е речиси единствениот начин за млад фудбалер да добива повеќе шанси за игра во Италија во позајмениот клуб).
Не е во ред!

Kole.22 said...

Срекен роденден на најголемата легенда, најдобриот дефанзивец што светот го видел. Капитенот стаса до 44

ReBorned said...

Tanti Auguri Il Capitano!!!

ReBorned said...

Thiago Silva Vs Milan повторно запливува во немирни води! Агентот на Silva дошол во Via Turatti со барање за обнова на договорот на Thiago на платата која што му беше понудена од PSG (7.5 милиони годишно + бонуси достигнува до 9 милиони евра годишно)! Milan од друга страна не е подготвен да оди до лудило со платата на Thiago (кој лани потпиша договор со Milan на 4.5 милиони евра по сезона кои достигнуваат до 5 милиони со бонуси со траење до 2016 година)! Во меѓувреме Галијани имал состанок со агентот на Silvestre.

Anonymous said...

Изгледа 10 години помлад дефинитивно, сериозно од кога наполни 30 ист ми е цело време :)

Anonymous said...

А ова со EL92 ич не ми мириса убаво...ќе го пуштат на loan, ќе изигра солидно.... ќе сакаат да го откупат Торино за 4-5милиона и што?
Барем ако е вакво сценариово не фала!
Подобро да го гледам како се уназадува во Милан уште 3-4 години, одколку како блеска во друг клуб.
И кога веќе се размислува за таква опција не пари, туку Огбона го сакаме чиста замена барем да си ја обезбедиме одбраната за наредните 5-6 сезони.

ReBorned said...

Околу SES92 не верувам да се случи такво нешто поради тоа што Милан одвои скоро 20 милиони за да го доведе во своите редови (кеш + Меркел) ама идеално решение би било породажба на Бињо кој имаше очајна сезона (Малага или Сантос) и унапредување на Стефан во хиерархијата на тимот. Ем момчето ќе има повеќе шанса за созревање ем ќе добиеме свежи 13-15 милиони за Стротман на пример!

ReBorned said...

Ова со Тиаго допрва ќе се заплеткува ама ајде...

Уште една работа, Галијани пред нецела седмица рече дека Дидац останува во Милан и следната сезона ќе биде на левата бековска позиција. Арно ама изгледа тоа го кажал само за да набие цена затоа што константно во последните 2-3 дена потенцира дека доколку некој клуб сака да го добие Дидац за следната сезона (Валенсија и Бенфика во прв план) тоа можат да го направат само со целосен трансфер а никако со позајмица...
А многумина имаат високо мислење за момчето, како што кажав претходно, фудбалер со најмногу одиграни натпревари а еве сега многу пофалби за него од неговиот довчерашен соиграч, напаѓачот на Еспањол, Руи Фонте. Руи Фонте со многу пофални зборови за Дидац:

"It's a force awesome. It has an extraordinary capacity physics. He played a great season, jumping just playing in the league, always of an impressive rate, manages to do the whole strip with a power phenomenal. He does not stop, he can go back and forth throughout the race without getting tired"

Значи накратко, уште еден Абате и по левата страна но овој знае да нафрла (имаше 5 асистенции сезонава во Шпанија).

Зошто да го продаваме?!! Свесен сум дека требаат пари ама во таква ситуација продај го Месбах, продај го Бињо па богами продај го и Амелија (Габриел нека биде 2 голман наместо 3).

CurvaSud_Milan said...

Roberto Mancini: Let me tell you now, Italy will reach the final, where they will play Portugal.

:)

Anonymous said...

Моја прогноза:

Роналдо,Нани,Валера,Оливера,Мутињо

Фабрегас,Иниеста,Чаби Алонсо,Педро,Алба

Anonymous said...

Мора од 4ца стопери еден да утне.
И пак благодарение на пенали се вадат шпанциве...португалциве докажаа дека се далеку од супериорни,ги надтрчаа и не им дозволија да се разиграат.
Кој и да игра финале против шпанциве тепа.

ReBorned said...

После Грција, Шпанија игра најгрд фудбал од сите што се пласираа во 1/4.

Anonymous said...

Се ќе им се врати во финалето, не се глупи веќе луѓето кога Челзи можеше да ја надмудри Барселона незнам зошто Германциве не би можеле(не дека ги отпишувам аѕуриве)

ReBorned said...

http://off.net.mk/offside/fudbal/soigrachite-mu-vratija-na-baloteli

Anonymous said...

http://www.youtube.com/watch?v=2wWwosL6f8U&feature=g-all-u

Anonymous said...

Затишје пред бура или?

CurvaSud_Milan said...

Првото!:) ANDIAMO!!!

ReBorned said...

Јас сега си идам од трчање, еден туш и спремен сум :)
Абате во аут во последен момент, сепак не успеа да се рехабилитира и Балзарети ќе игра (за него нетипично) на десен бек.
Жал ми е за Абате, одигра фантастично против Англија :(

Navigator said...

Да Ри, знам дека беше на трчање, endomondo ми кажа :)
Шала на страна, ова е меч што значи премногу за двете страна. Најавуваната суперсила во надоаѓање, премногу талентираната Германија ќе игра против традиција, но пред се против една различна Италија. За многумина, секако оние што недоволно ја прателе la nazionale, најпријатното изненадување. Не заради тоа што навивам, јас стварно верувам во силата на овие момци и во успехот вечерва.
Го гледам составот и исто, ќе речам дека ептен ми е криво за Abate. De Rossi собра сила да конечно изигра против Германија. Balza ќе биде исто интересен за гледање. Ај да не се задржувам, ќе речам само кратко:

ANDIAMO RAGAZZI!

Anonymous said...

КАКВА ТОПКА ОД МОНТОЛИВОООООО ААААААААААА

Anonymous said...

Какво полувреме за нашите момци, Монтоливо и Касано со асистенции.
Го очекуваме и Ночерино во вториот дел да ја доврши работата.
Да не кобам ама ќе продолжи традицијата, Италија ќе биде на врвот на европа!

Navigator said...

Хахахахахахахахахахаха убав меч ;)

ReBorned said...

Јас како и секогаш нема да коментирам додека не заврши мечот. Презадоволен сум од првото полувреме!
Монтоливо уште еднаш покажува дека ја има ногата на Пирло кога станува збор за додавањата и долгите топки но пак ќе кажам, неправилно ги потценуваат неговите дефанзивни квалитети! Станува збор за фудбалер кој е многу поцврст од тоа што изгледа!
Второ ќе биде пекол, шанса да помине уште една долга топка на Пирло или Монтоливо...

ReBorned said...

E Andiamo!!!

Anonymous said...

Чекаме најдоцна до сабота сабајле еден убав опширен пост околу финалето исполнет со минато,емоции,традиции статистика и се така натака :D

ReBorned said...

Чекаме од Иван, така? :)

Navigator said...

Ќе дочекате :)

ANDIAMO A KIEV!!

ReBorned said...

Ми недостигаат, ми недостигаат многу! :( http://youtu.be/JDne06kseRI

ReBorned said...

Ноче и Пипо ми се фаворити во начинот на прославување од видеото :) Иако и Боа не заостанува многу

Anonymous said...

Муабет:
Дестро во Милан, Робињо или EL92 аут!
Изјава на Галијани:
Robinho may arrive, but Destro may come
Најдобра вест што ја слушнав цело лето! Да не кобиме туку да чекаме само...

ReBorned said...

Галијани изјави дека Тиаго Силва не си оди а Дестро може да дојде. Сепак, сите погодуваат дека доколку Дестро дојде во Милан тоа значи сигурно заминување на Робињо од Милано. Ако се прашувам јас, брилијантен потег! Доколку Дестро дојде во Милан, тоа сигурно би било со слична формула како Ацерби (лоан + опција за откуп) што значи парите добиени од продажбата на Робињо во целост би биле на располагање за нов фудбалер од средниот ред или Балзарети! Од друга страна Дестро не е било кој, најдобриот напаѓач на U21, фудбалер кој сезонава постигна 12 гола за Сиена и кој беше на поширокиот список на Прандели пред ЕП! Момче кое одлично може да игра и во тандем со Златан а и да игра како осамен, прв напаѓач во тимот кога Златан би бил повреден, суспендиран или би се одмарал! Ќе повторам, брилијантен потег! Добиваме потенцијален репрезентативец за (кажи-речи) без пари! Тоа е многу важно за трансфер буџетот во кој кубуриме со слободни средства!
Сепак Дестро е 50-50 меѓу Сиена и Џенова! Интер, Јувентус и Рома силно притискаат за Дестро! Буквално ја имаме истата ситуација како Ацерби. Од една страна е Милан и Џенова а од друга страна останатите големи во Италија ја „мотивираат“ Сиена да го откупи договорот или да ги продаде своите 50 %. Рома понудила 3 милиони во кеш + co-own на Вивиани и Капрари. Ќе биде тешко но ќе биде брилијантно ако успеат G и Прециози!

ReBorned said...

Speaking to Today Riviera during a Milan Junior Camp, Alessandro Costacurta has expressed his opinion, never banal, some of the statements made by some Milan players saying recently:
"I do not know who is right, it becomes difficult to understand. But we know what they are made of those leaders. Society of Milan was and is the best in the world, such as structure and organization. I would never have shared some of the words of certain players. They have not understood the value of the club they play. "

Navigator said...

пишувам...