Translate

Monday, 19 June 2017

Пост

Повеќе од две години поминаа откако напишав пост, а скоро две години откако имало било каква активност на овој блог. Причините ни се добро познати, меѓутоа на ова гледам од позитивна страна бидејќи благодарение на неколку индивидуалци нашиот фан пејџ на фејсбук работи беспрекорно, и затоа јавно овде им се забагодарувам на нив.
Причината за овој пост е пред се бидејќи ми фали ова мало блогерско место кое што си ги споделуваме мислењата и ставовите за нашиот омилен клуб.
Друга причина е турбуленциите кои што се случуваат во Милан во моментов, дел позитивни, дел негативни. За мене лично повеќето се позитивни затоа што конечно после подолго време Милан е компететивен на трансфер пазарот, и големи промени се случија во раководството.
За нашите нови газди не знаеме толку многу освен најважното во денешниот пазар: Имаат финанскиски средства, и се спремни да ги потрошат. Ви исто време и доаѓаат од најголемиот пазар на светот и имаат големи планови за истиот.
Доколку се остварат голем дел од најавите, тогаш би требало конечно да го имаме тимот кој ќе атакува на место во Лигата на Шампионите.


Господава на сликава погоре сега за сега одлично си ја вршат работата. Долга и болна беше транзицијата од Галијани па и Барбара Берлускони меѓутоа новава насока во која оди нашиот клуб мене многу ми се допаѓа. Искусни, способни и директни, така би ги опишал досега Фасоне и Мирабели. Тек ќе треба да докажуваат што знаат и умеат меѓутоа во ново настанатата ситуација со нашиот млад голман нивниот став е оној зад кој стојат повеќето од фановите на Милан.


Ова се нашите засилувања до моментот. Сите горе долу ги задоволуваат потребите по својот квалитет и возраст пред се. Има уште скоро 10 играчи со кои преговараме во моментов. Би ги издвоил Конти од Аталанта за кој останува да се договори само сумата со Аталанта во која најверојатно ќе бидат вклучен и некој од нашите играчи (ова многу ме радува). Лукас Биља од Лацио е уште едно име со кое не поврзувааат и наводно е многу блиску до Милан. Јас лично сум загрижен за средниот ред сеуште, како и централниот дел од одбраната кој според мене сеуште е доста кревок. Во нападот според мене треба да се фокусираме на еден играч: Аубамејанг. Ги има сите квалитети за да стане број еден напаѓач не само во Милан туку и во Серија А. Мората е уште еден играч кој може и те како да направи разлика. Проверен во Италијанската лига, дава многу голови, креира шанси. Комплетен напаѓач. Мое мислење е дека Белоти и Калиниќ не се играчи кои ќе го однесат Милан на следно ниво. Особено ако атакуваме на титула во наредните неколку години. Да не почнеме да зборуваме за цената на Белоти кој во реален трансфер маркет со реални услови не треба да чини повеќе од 30 милиони. Накратко сумирано, Аубамејанг, Мората се како Шевченко, Ван Бастен, Ибрахимовиќ. Напаѓачи што можат да направат разлика. Белоти и Калиниќ ми се како Џилардињо, Имобиле, Бориело, Матри, Пацини. Играчи за тимови од средниот дел на табелата, кој имаат 1-2 добри сезони и со тоа добиле трансфер во некои од топ клубовите.


И на крај за најзборуваната сторија во последната недела во светските спортски медиуми. По се што се  случи и сеуште случува и тек ќе се случува мојот став е многу јасен и сличен на оној како и нашите раковдни луѓе. Милан е Милан и никој играч не е над него. Посебно не некој кој не сака да игра за Милан. Има една голема дилема сега а таа е дали да се продаде ова лето и неговиот агент на кој не сакам да му го спомнам и името си го добие својот процент од продажбата или остане на трибини една година како лекција и да си замине без никаква оштета следното лето. Јас лично сум фан на втората ситуација, ама тоа ми мириса на сценарио каде што Џиџо би заминал во Јувентус за безпари, и Јуве нашиот директен и најголем ривал би си го осигурал голманското место во наредните 20 години.
Вашите ставови за ова?

Sunday, 13 September 2015

Derby della Madonnina - Дел први!


Очекувавме одлично отворање на сезоната. Сите тие случувања во текот на летото водеа кон нешто такво. За жал не се случи тоа. Напротив, пораз на отворањето во Фиренца, во еден меч каде што не бевме ни блиску до бод. Следеше првиот натпревар на San Siro и победа во неубедлива игра против екипа што најверојатно ќе се бори за опстанок. Трето коло и веќе дерби. Ама не обично дерби меѓу две силни екипи, туку најголемото градско дерби во Европа – Il Derby della Madonnina или за неупатените - Derby Milano.

Расположението во двата табора на градските ривали овојпат е различно. Комшиите имаат максимален учинок после двете кола, со победи на двата натпревари во последните минути. Ни кај нас не мртво, бидејќи едноставно, вистински фан не може да остане невозбуден пред едно Дерби. Клубот направи вистински потег пред неколку дена со настанот орагнизиран пред Casa Milan. Играчите и фановите заедно создаваа синергија, а Mihajlovic веројатно во свој стил, со 15 минутен разговор со лидерите на Curva Sud во потрага по конечно помирување и враќање на моралот кај најдобрата и најкреативната навивичка група во Италија.


Кога сме кај моралот и атмосферата, вреди да се спомне мобилизираноста на нашата управа во пресрет на Дербито. Најавено е дека покрај Galliani, на San Siro ќе бидат и Silvio, Barbara, но и Bee; кој е во Италија каде вчера го прослави роденденот, а најверојатно ќе остане до финализирањето на договорот за превземање на 48% од клубот.

И додека очекуваме да бидат објавени почетните состави, неколку збора за ситуацијата во двата тима. Mancini нема поголеми проблеми со составувањето на тимот. Единствен проблем е стоперската линија. Повредата на Miranda, најверојатно ќе го натера Mancini да го врати Medel во одбраната, што секако е шанса за Bacca и Luiz Adriano. Кај нас, проблеми со средниот ред. Ќе го нема Bertolacci заради повреда, така што веројатно Jack Bonaventura ќе биде прекомандуван во средниот ред, а Honda ќе го завземе местото на trequartista. Montolivo се очекува да добие шанса на mezzala, а третото место во средината е за Kucka. Во одбраната, De Sciglio ќе биде замената за повредниот Antonelli, на другата страна ќе стартува Abate, а на стоперските позиции сигурен е Romagnoli, а најверојатно партнер ќе му биде Zapata. На голот, секако, Don Diego Lopez.


Неблагодарно е да се предвидува резултатот од едно Дерби, особено овојпат. Сезоната сеуште не е навлезена во фаза кога се екипите се расслојуваат по квалитет и каде може да се предвиди перформансот на екипата. Сега е периодот кога тимот станува хомоген и почнува за функционира како едно. Каков само забрзувач на тој процес би била победа вечерва. И во атмосфера каде повеќето од фановите немаат преголеми очекувања од Дербито, јас верувам дека тимот ќе блесне. Верувам во победа!


FORZA MILAN!!!

Saturday, 29 August 2015

Милан - Емполи | Сан Сиро | 20:45


По разочарувачкиот старт на гостувањето во Фиренца и поразот од 2-0, ни следува натпревар на Сан Сиро каде пред нашите навивачи ќе ги бркаме првите 3 бода сезонава, кои се од круцијално значење за да остане добрата атмосфера во тимот.

Пред да најавам состав и суспендирани/повредени, најнова вест е дека Курва Суд вечерва ќе протестираат против Галијани и неговиот неуспех да оформи тим кадарен за нешто повеќе од место во средината на табелата. Фановите ќе бараат отказ или тој самиот да се повлече бидејќи уште едно лето во низа тој прави зделки само со Мино Раиола и, како што викаат тие, неговиот другар Прециози кој е претседател на Џенова.

Исто така, во изјавата стои дека се разочарани од фијаското со Кондогбија и Мартинез, а се спомнува и "сапуницата" наречена Карло Анчелоти.

Во врска со натпреварот ќе напоменам дека Ели е суспендиран поради црвениот картон што го заработи во првото коло а повредени се Нианг, Менез и Мексес.

                                   

Очекувањата за вечерва се големи и се освен победа би било разочарување. Секако, тоа би не задржало подалеку од примарната цел, а тоа е топ 3 и враќање во Лигата на Шампионите.

Според Синиша, екипата на Емполи е доста незгоден противник, но ние на домашен терен ќе мораме да освојуваме бодови против било кој тим.

Според многу медиуми и самиот Михајлович меркатото за Милан е завршено и тимот е комплетиран но со ова не би се согласил нитуеден навивач бидејќи очигледни се проблемите кои ги имаме во средината на теренот.

И за крај, вечерва на Сан Сиро ќе присуствува и Силвио Берлускони, па се надевам тимот ќе го удостои со лесна победа и 3 бода на контото на Милан.

ФОРЦА МИЛАН!

Thursday, 30 July 2015

Големо, отворено, искрено и многу интересно интервју на Galliani за GdS!

"Thank you for your birthday wishes (he turns 71 today), but birthdays are celebrated until a certain age and I think I got over that age. I remember there was a surprise party that was organized by Florentino Perez in 2002, we were in Madrid to celebrate Real's century, Bayern and Liverpool also participated in the organization. That year went well, because at the end of the season we won the Champions League against Juventus. The gift I would like to receive? A pleasing season for Milan, with qualification to the Champions League."


"As a child I dreamed of becoming the president of AC Monza, the city where I was born. I was in love with football but I didn't have the quality to be a footballer. As Humphrey Bogart says in Casablanca “never make plans that far ahead.". I now would like to take care of Milan, then I'll go to the beach in Rio [Brazil]. My resignation two years ago? Again, as Humphrey Bogart says "That's so long ago, I don't remember."

"Are these the most difficult months since I came to Milan? Absolutely yes, but in life you have to look forward and not think about the past. Barbara had to take on some roles. It was a normal situation, the new structure was decided by the President. We first accepted then we shared responsibilities between the two of us. Accepted with difficulty? For me, yes. It was a little hard for me but we are now in full agreement. Would I have gotten big severance pay from Milan? I am not an employee at Milan, I'm a director and a director doesn't get a severance payment when he leaves.

When will Mr. Bee enter Milan? For this question you need to meet with the owners. If I don't want to have a strong sporting director in the club? I don't see the problem. This is my 30th year at Milan and I have a lot of relations and believe that I can handle Milan's transfer market. I also have Rocco Maiorino who is the head of scouting system and I decide everything with the coach, following the advice of the president. Anyways Braida was the sporting director from 1986 till 2013."

My relationship with Maldini is good. Paolo is a Milan legend, I never had any problem with him and I have no preclusion about him. I had offered him to be the manager of Milan's youth sector with a wide influence, but he refused. My biggest mistake? Letting Pirlo leave. It was my error in the partnership with others, don't ask me who. The choice of Mihajlovic is a signal of discontinuity to the few previous years, he has all the characteristics we need at Milanello now, and he reminds me of Capello. Why did I have a hopeless trip to Madrid for Ancelotti? It wasn't hopeless; Ancelotti was very tempted to return to Milan. The main reason he didn't come back was his surgery that would force him to stay for two months out."

"Ibrahimovic is under contract with PSG until June 30, 2016, there is nothing else to say. Romagnoli? We offered Roma €25m but if they don't want to sell him they won't sell him, if he doesn't come we'll remain as we are. Can this Milan compete for the Scudetto? We believe that it may be a Milan that can compete with other big teams for the first three places. This Milan changed the coach, technical staff and ten new players between new signings, players returning and players promoted from the Primavera. Milan has for many years without a regista (midfielder in front of the defense)? Not true, De Jong and Montolivo have the necessary characteristics. Few teams have a regista like Pirlo. Why did we extend the contracts of Mexes and De Jong? Because they can still give a lot, and they have showed that in the last derby in China."

"Having limited resources in recent markets? I wouldn’t say it’s been frustrating, every market has different dynamics. Money and investment are important, but they don’t guarantee results. Jackson Martinez? He chose Atletico Madrid. But we are happy because we have Bacca: great player, coached by a talented man in Sevilla; and yes, Emery was a strong contender for Milan last year."

"At the dinner at Arcore between the President and Mihajlovic, they both came to an agreement to use the 4-3-1-2 with 2 strikers. Thus, Adriano and Bacca will play together. He then decided to move Menez on the frontline and to try El Shaarawy as a left midfielder – to which he first agreed. However, when the offer from Monaco came, his preference was to leave. Failing to qualify for the Champions League for the third year in a row wouldn’t be the end of the world, but definitely a failure of sorts."


"The President & I? With the president, I have a relationship prior to football that dates back to November 1979. Since that day we have always been in tune. Do we disagree? We talk a lot, always. And at the end these conversations, we find ourselves in agreement. The President is democratic, he does not rely on his authority, but seeks to convince by reasoning. The hardest thing I tried to convince him of was the confirmation of Allegri in the summer of 2013. Of course, due to a terrible run in form, Allegri was eventually sacked in January 2014."

"The League (Serie A), with twenty shareholders, has many ideas and projects. But it is simplistic and wrong to define them as conservative executives who are in government and the innovators who oppose them. Tavecchio had a lot of critics a year ago but he has worked well and brought many changes."

"Would I give up this success to start over again 30 years ago? Absolutely not. It will be hard to do 8 Champions League finals in 18 years as it happened the Milan of Berlusconi. It will be impossible for any Italian team."

"How much have I enjoyed life on a scale of 1-10? I do not like the term enjoyed, I prefer to live life. How much I understand football on a scale of 1-10? Football is like a religion and has joyful mysteries as well as sorrowful mysteries. I have not yet figured it out after 30 years. How sincere was I in this interview? Ten."


"The best Milan team? I’ll put down the players who have given the most to the club over the years. Rossi in goal because his record remains unbeaten. Of course it will have Tassotti, Costacurta, Baresi and Maldini in defense. It will have Pirlo, Rijkaard and Seedorf as the midfielders with Gullit and Kaka as attacking midfielders. Then there’ll be Shevchenko, van Basten and Inzaghi up front. The best Milan coaches were Sacchi, Capello and Ancelotti.”

Извор: Milan Fans

Thursday, 2 July 2015

Рекапитулација на Јунското меркато!

Milan агресивно го одработи првиот од трите летни трансфер месеца. И тоа не е нешто што треба да не зачуди. После ужасната сезона за наши стандарди, но уште повеќе откако беше објавено дека сопсвеничката структура на клубот драстично се менува, Milan ги започна трансфер операциите на фудбалскиот пазар. Ова е лето без големо фудбалско натпреварување (несметајќи ја Copa America), така што логично беше да се очекува големи договори да се случуваат и во Јуни. Galliani ги полнеше и ги полни насловните на спортските весници низ Италија, што со убави вести, што со текстови за подбивање. Пренесуваат дека шпарта низ Европа, од Русија до Португалија. И така нека продолжи, овие навивачи заслужуваат да се израдуваат на моќна екипа после две сезони фудбалска мизерија и агонија.

Се почна со враќањето на Rodrigo Ely на 9 Јуни. Управата одлучи да потпише договор со бразилецот со италијански пасош и да го врати во клубот во кој ја помина младинската кариера. Важеше за еден од најперспективните таленти во школата, по што две сезони помина на позајмица во Serie B, кај Reggina и кај Varese. И во двата клуба беше стандарден, исто како и лани во дресот на Avellino. И не е мала работа да биде прв стопер на три различни екипи во три сезони на 20-21 години. Milan процени дека напреднал доволно за го носи црвено-црниот дрес и сега засега ќе им веруваме. Би било крајно глупаво и нерационално да целосно купиш играч од кого минатата година си се откажал (од 50%) за годинава одново да го пратиш на позајмица. Така што, лично очекувам Ely да добие соодветна шанса кај Mihajlovic, иако трансферот се случи пред назначувањето на новиот тренер.


Баш официјализирањето на Miha како нов тренер беше следната голема работа која излезе од клубот. На 16 Јуни од Casa Milan излегоа две важни соопштенија. Со првото и официјлано се разделивме со Pippo. Клубската играчка легенда не ги исполни очекувањата како тренер. Беше прашање на време кога клубот ќе го раскине договорот. За жал ќе остане запаметен како еден од најлошите тренери во историјата на клубот. Десеттото место во првенството едноставно беше преголема пречка за да му се даде уште една шанса. Pippo на сите ни е многу драг, но Milan ни е подраг и мора да продолжиме без него. Во истиот ден, малку невкусно, Mihajlovic беше претставен како нов тренер. Србинот е поинаква приказна од тоа што го имавме во последните 2 сезони. Не е најискусниот тренер, но зад себе има 10 години тренерски стаж. Ако се оди според желбите и замислите, договорот ќе му истече во Јуни 2017.

Следуваа две негативни епизоди: Jackson Martinez и Geoffrey Kondogbia. Во ситуација кога се чекаше на првото големо засилување, а клубот ги претстави скоро како наши играчи, двајцата го шокираа ќелавиот и на неколку дена го направија Milan и главниот оперативец во клубот мета за потсмев. Повеќе болеше Kondogbia, секако. Италијанските медиуми објавија несекојдневна вест која се однесуваше на некаков џентлменски договор помеѓу Milan и Inter, според кој взаемно се откажуваат од трансфер целите на другиот клуб. И покрај тоа, и покрај договорањето на лични услови, Inter го претрка Milan и го потпиша французинот. Martinez пак, повеќе го преферираше Atletico Madrid – нешто што не го предвиде ниту Milan Channel и истрча да го облечево дрес од Milan.


Првото големо поптишување се реализира неколку дена подоцна: Andrea Bertolacci стана росонер. Сеуште не сум убеден дека сите на него гледаат како голем плен. Според мене е едно од попаметните купувања на клубот последните неколку години, но само ако ја исклучиме цената. Преоптимистички е да веруваме дека Bertolacci го заслужи третиот најскап трансфер на еден италијански фудбалер во последните 13 години. Како и да е, одлично би се вклопил во ротацијата во средниот ред. Уште едно враќање на поранешен наш младинец се случи по наддавањето на Milan и Torino за Simone Verdi. Нашите имаа подобра понуда и ја добија целосната сопственост врз офанзивното крило за 450 илјади евра.

Во Јуни се случија неколку важни обновувања на договори и неколку взаемни раскинувања. Камен од срце им падна на многумина кога ги видоа Galliani и de Jong со пенкала во рацете. Нови три сезони за холанѓанецот во црвено-црно. One for the future: Niang се врати од позајмицата во Genoa и потпиша обновување на договорот до 2019 година. И голманите чиј договор истекуваше ставија потписи на нов. Abbiati уште една сезона како втора опција, а Gabriel во Milan до 2018 година, иако скоро сигурно ќе биде на позајмица сезонава. Клубот раскина со проблематичното дуо од Гана, верувам на општо задоволство. Essien ќе биде нов играч на Panathinaikos, на Muntari сеуште не му се брза.

На крајот на сезоната истекоа неколку позајмици. Од клубот заминаа Destro, Van Ginkel и Bocchetti, а договорите им истекоа на Bonera, Pazzini, Mexes и Robinho. Empoli ја искористи откупната клаузула на крајот на позајмицата и за 4 милиони евра го откупи Saponara. Назад во клубот се вратија неколку отпишани ликови од типот на Matri, Birsa и Nocerino и сите се во фаза на наоѓање на нов клуб. На првиот ден од Јули се официјализира првиот значаен “out” трансфер – Adil Rami заминува за Шпанија, во Sevilla, според многумина како услов, но не и дел од очекуваниот трансфер на Carlos Bacca во Milan.


Тоа што не се случи во Јуни, а за кое недостасуваат само формалности е потпишувањето на колумбиецот Bacca. Најдобриот стрелец на Sevilla и еден од најдобрите играчи во Primera изминатите две сезони сака и најверојатно ќе биде росонер. За 2 Јули се закажани лекарските прегледи и конечната реализација на трансферот тежок 30 милиони евра. Тоа е истиот датум кога се очекува уште еден потпис – оној на Jose Mauri од Parma. Со исклучувањето на Parma од Serie A, Mauri стана слободен играч, а договорот предвидува во Milan да се задржи 4 години. Според медиумите во Италија, уште двајца играчи имаат големи шанси да станат дел од клубот. Axel Witsel и Luiz Adriano се во интензивни преговори со Galliani. Белгијанецот бил го остварил најголемиот трансфер во Италија во последните 4 сезони со оглед на сумата од 35-40 милиони која ја бара неговиот клуб Zenit. Поволната позиција на Milan во преговорите за двата трансфера ја дава фактот што и Witsel и Luiz Adriano сакаат да играат за Milan и усогласени се личните услови со двата фудбалери.

Ќе спомнам уште неколку играчи кои во текот на Јуни беа поврзувани со Milan, но за кои, според последните случувања тешко дека би имало место во тимот или интересот од една од страните почнал да изостанува. Ibra е постојано толку блиску, но никогаш не се случува наредниот чекор. Baselli од Atalanta беше една од најреалните опции уште од зимскиот преоден рок. Ангажманот и силниот интерес за други фудбалери од средината го прави овој трансфер се помалку реален. Romagnoli важеше за една од најповолните дефанзивни опции на G, но сумата од околу 20 милиони што Roma ја бара се чини превисока во моментов. Abdennour, Laporte, Hummels, засега далеку од реализација.

Мислам дека повеќето ќе се сложат ако кажам дека клубот се движи во правилна насока. Со Bacca во нападот, Bertolacci и Jose Mauri во средината и неколкуте други трансфери во најава, логично е да се очекува промена на фокусот на Galliani кон засилување на дефанзивната линија. И тоа веројатно ќе ја одлучи амбицијата за следната сезона. Со силна одбрана Milan може да биде конкурентен на екипите кои бркаат место во ЛШ. По којзнае колку време, екипата се крои на почетокот на летото, пред првата прозивка. Големите промени бараат време за вклопување и воигрување. Со агресивната трансфер политика, силните летни тестови и времето за запознавање на тренерот со сите играчи, Milan личи на друга екипа, многу поразлична од минатите сезони. Се надевам дека и дометот и успесите ќе се променат соодветно.


FORZA MILAN!!!

Sunday, 24 May 2015

Најава: Милан - Торино!


По победата над Рома сите сакавме да ја завршиме сезоната достојно со неколку победи во низа но за тоа да не се случи по којзнае кој пат бевме спречени од Сасуоло или може да се каже Берарди и со тоа може да ја заокружиме една од најмизерните сезони во последните 15 години. На последниот меч на Сан Сиро ни гостува незгодниот Торино и против него ќе бркаме победа и 3 бода за играчите да им се одолжат на сите оние кои денес ќе бидат на стадионот и сите оние кои цела сезона ги следеа иако во ниеден случај не го заслужија тоа.


На клупата по критиките на Берлускони околу некористењето на млади играчи од страна на Инзаги сега имаме 6 играчи од Примаверата меѓу кои е и Мастур па се надевам дека барем двајца од нив би добиле некоја пристојна минутажа за да видиме до каде сме со нивниот развој.

Вечерва после повредата Ел Шарави ќе настапи од првата минута а кај Инзаги постои и дилема околу левата бековска позиција а тоа е дали да стартува со Бокети или со младиот Фелицоли. Да се прашувам јас Фелицоли ќе стартуваше сигурно.

Сега збор-два околу некои работи кои не се во врска со натпреварот но вреди да се спомнат. Прво, најверојатно првиот трансфер на Милан за новата сезона е Хозе Маури од Парма за 3-4 милиона евра и е најавуван како огромен талент за кои беа заинтересирани повеќе клубови но тој го сакал само Милан. Второ и најверојатно најбитно за сите нас е Карло Анчелоти. Во текот на неделава имаше многу шпекулации околу неговото враќање но свое обраќање до јавноста имаше и Берлускони кој изјави дека доколку Анчелоти го раскине договорот со Реал тој тогаш со сигурност ќе дојде пак назад во Милан.

Дали ова е некоја игра од Берлускони или не останува да видиме но вреди да се спомне дека Анчелоти после вчерашниот натпревар се огласи и даде до знаење дека доколку не продолжи со Реал тогаш ќе си земе една година одмор.


Дали Берлускони и Галијани ќе успеат да го предомислат со тоа што ќе му презентираат проект што нема да може да го одбие останува да видиме но наше е да се надеваме дека ќе биде така бидејќи тоа највеќе му оди во полза на Милан. Трето и последно е дека претседателот на Емполи на вечера со Галијани му потврдил дека Сапонара по одличните игри останува во нивна сопственост со тоа што тие ќе си го искористат правото на откуп кое изнесува 4.5 милиони евра.

ФОРЦА МИЛААААААААААН!

Sunday, 17 May 2015

Најава: Sassuolo vs Milan - Тивко привршување на лошата сезона!

Не верував дека некогаш ќе дочекам последните неколку кола од шампионатот да ги проследам онака индиферентно, незаинтересирано. Не верував дека е можно, или подобро речено, не ни помислував дека Milan на 3 кола до крај нема да се бори за некое од местата на “пиедесталот”. Во ред, минатата година не обезбедивме излез во Европа, но до последното коло бевме во игра. Всушност, само гол разликата не делеше од ЛЕ, откако Parma административно беше исклучена од UEFA. Ова што се случува сезонава е повеќе од депримирачки. Математички, Milan сеуште има шанса за Европа, но таа искра најверојатно утре ќе згасне. Тука секако не мислам на пораз против Sassuolo, туку триумф на некој од екипите што се пред нас, а ги има многу. Факт е дека клубот уште одамна како да се откажа од таа борба и почна да се занимава, а со тоа да не занимава и нас, со продажбата на клубот.


Sassuolo е екипа што не ни лежи и тоа го докажува од натпревар во натпревар. Сезонава Milan еднаш загуби, во првенството и еднаш победи, во Купот. Двата меча завршија со резултат 2-1. А 2-1 заврши и последниот наш меч, против Roma, можеби најдобриот перформанс на момците во оваа календарска година. Тоа што треба да се направи утре, а во останатите 2 кола до крајот е да се повтори играта од мечот со Roma. И покрај тоа што неконзистентноста и немотивираноста се главните проблеми во текот на целата сезона. Премногу е доцна да зборуваме за старт на некаква серија, но единственото нешто што може да најави оптимистично лето е еден убав крај на лошата сезона. 

Уште една замерка за Pippo, една од поголемите затоа што иако е јасно дека нема да си го зачува местото, макар и победил се до крајот на сезоната и најважно, затоа што самиот вети, младите играчи не добиваат шанса. Против Roma можеби, ќе разберам, но против Sassuolo нема повикано ниеден! Mastalli не го сметам, неговиот статус е член на сениорската екипа. Pippo разочарува се повеќе и повеќе, во секој поглед. Искрено, ќе ми олесни кога ќе го видам надвор од Milanello. Единствената позитивна работа од повиканиот состав е враќањето на El Shaarawy. 


Мислам дека е јасно што сите очекуваме од момците во преостанатите 3 натпревари, без премногу да се оптоваруваме со исходот, за жал. Затоа, нема да должам повеќе. Само сакам да гледам убав фудбал, така што предвидувам победа од 1-3. Да не заборавиме, терминот е 12:30. Одиме на победа! Ајде момци!

FORZA MILAN!!!